Най-хубавата дума в българския език?

  • 10 475
  • 127
  •   1
Отговори
# 45
  • Sofia
  • Мнения: 2 249
Думата "изящен", "изящна", "изящество"...може да не е най-хубавата, ама просто ми пее думата като я казвам или чувам. Grinning

# 46
  • Мнения: 574
Много приятно ми звучат думите, съдържащи й - край, рай, тайна...

# 47
  • Перник
  • Мнения: 435
Първата, за която се сетих, е благодаря - съдържаща думите благ(о) и дар. Иначе също и любов, обич. А като се позамислих още се сетих и за чедо и рожба .

# 48
  • Мнения: X
смирен
Създава ми усещане за вътрешен мир и жизнен опит.

Забелязала съм също че съчетанието на буквите "гн" в дума обикновено е в такава, която се отнася за грозни и неприятни неща.

# 49
  • Мнения: 7 006
Прекрасна тема!
Аз съм омагьосана от езика ни..

При-Рода-та
Бог-атство
Благо-даря
С-мирен (в хармония със мира/света:))

# 50
  • Мнения: 5 428
Мъдър език имаме! Сбогом - с Бога.

# 51
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
ам-ам.  в превод ЯМ. кратко, точно и ясно.

# 52
  • Мнения: 2 613
Хубост ми звучи много приятно. Едно такова старовремско и звучно, гали небцето сякаш.

# 53
  • Мнения: 131
Татковина

# 54
  • Мнения: 2 224
   Много харесвам умалителните съществителни, които ги няма на други езици.
Как пък решихте, че в други езици няма умалителни? Smile



    Дайте ми пример за умалителни съществителни по други езици. Наясно съм по английски език, че няма умалителни съществителни. С другите езици не съм наясно. Мои познати, които знаят други езици, са ми споделяли, че няма такива съществителни. Ако дори има, не звучат добре, както в българския език. Българският език си е благозвучен.  

Има, има, как да няма - в гръцки, италиански, които владея. Учила съм немски, мисля че и там има. Май само в английския няма.

Иначе много приятна тема и ми става много мило и носталгично, тъй като не живея в България. В момента ми е трудно да дам пример с любими думи, но харесвам някои от споменатите вече думи, които сякаш все по-малко се употребяват в ежедневието и се срещат повече по книги.

# 55
  • Мнения: 7 006
Гръцкия бъка от умалителни..

# 56
# 57
  • Мнения: 669
Роса, сълза, изгрев, залез, слънце,  красота Heart

# 58
  • Мнения: 7 006
Все си мисля,че думата "Хубава" е наследник на асирийската дума Humbaba/ also spelled Huwawa - https://en.wikipedia.org/wiki/Humbaba

# 59
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 201
Сещам се две архаични (според мен) думи, чувала съм ги от баба ми.
Надявам се да не са турски, по нашия край не е имало таквиз, казват.

саде - само

усое - сенчесто място, обикновено на склон

... ако се сетя още, ще допълвам.

Последна редакция: нд, 14 апр 2019, 21:29 от Радика

Общи условия

Активация на акаунт