За бебета и деца от 0+ месеца: Бързи въпроси и отговори, съвети - 76

  • 27 875
  • 751
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 1 001
Николета, къде живееш? Информативно питам за сравнение. 🤗

Аман от тъпите антиваксъри, честно. Малкия ми е болен и днес докато го преглеждаха личната ми каза под секрет да избягвам площадки и магазини, че бил идвал човек със съмнения за морбили.
В Германия, Ариа. Тук има слънце, не е някаква тъмнина, но може да е такава практиката просто.

# 196
  • Мнения: 681
За фонтанелата и Вигантола е специфично и като ви чета, даже и по държави е различно, въпреки че в листовката не пише нищо такова, а именно за доносени бебета по 1 капка на ден, за недоносени - по 2, докато детето навърши една година. Започва да се дава от 7мия ден след раждане. За обиколката на главата си има таблици, ако не се увеличава всеки месец, при нас изпращат на специалист, който проверява шевовете на черепа и правят ехограф на фонтанелата. При нас на прегледа на годинката лекарката каза да спирам Вигантола, въпреки че аз напипвах много малко дупчица на фонтанелата, но много скоро след това изчезна.
На мен ми се струва странно да ти кажат защо в 4тия месец фонтанелата не се е затворила, щом това е нормално да продължи една година, а и 4 капки, ама щом такава му е преценката.

Педиатъра не ми е казал, че фонтанелата трябва да е затворена на 4 месеца. Точно обратното, че не е добре да е почети затворена.
Давах по 4 капки Вигантол от 3 до 4 месец заради симптоми на рахит. Сега ми каза да давам по 2 капки. Но ми е притеснено, че е почети затворена... :/

# 197
  • Варна
  • Мнения: 1 592
За майчинството след първата година: понеже се подава отново заявление-декларация от работодателя за новия вид обезщетение, изплащането ще се извърши до 10 дни след представянето в НОИ(срокът за представяне, ако не ме лъже паметта е 10 число на следващия месец, така че при рожден ден през март, около 20 април най-късно да се очаква плащане за частта за март, но 20 беше събота, до 2-3 дни трябва да постъпи). Така че се забавя първото изплащане. Следващите ще са си до 5то число.

# 198
  • Мнения: X
Лале, подала ли си документи за след 410 дни?

Да, от счетоводството ми се обадиха и казаха, че ще ги подадат вместо мен, за да не ходя до там.

# 199
  • Мнения: 1 001
За фонтанелата и Вигантола е специфично и като ви чета, даже и по държави е различно, въпреки че в листовката не пише нищо такова, а именно за доносени бебета по 1 капка на ден, за недоносени - по 2, докато детето навърши една година. Започва да се дава от 7мия ден след раждане. За обиколката на главата си има таблици, ако не се увеличава всеки месец, при нас изпращат на специалист, който проверява шевовете на черепа и правят ехограф на фонтанелата. При нас на прегледа на годинката лекарката каза да спирам Вигантола, въпреки че аз напипвах много малко дупчица на фонтанелата, но много скоро след това изчезна.
На мен ми се струва странно да ти кажат защо в 4тия месец фонтанелата не се е затворила, щом това е нормално да продължи една година, а и 4 капки, ама щом такава му е преценката.

Педиатъра не ми е казал, че фонтанелата трябва да е затворена на 4 месеца. Точно обратното, че не е добре да е почети затворена.
Давах по 4 капки Вигантол от 3 до 4 месец заради симптоми на рахит. Сега ми каза да давам по 2 капки. Но ми е притеснено, че е почети затворена... :/
Сори, Таня, аз не съм разбрала правилно. Но дори и тогава има противоречие, защото рахит не се диагностицира на око, само съдейки по фонтанелата, и да се увеличават капките щом фонтанелата се затваря по-бързо, отколкото трябва. Не знам в Б-я как се процедира наистина, нали измерват на всеки профилактичен преглед обиколката на главата и сравняват? Виж примерно за Германия каква е таблицата: https://www.hallo-eltern.de/baby/kopfumfang/#kopfumfang-baby-tabelle
Първата колона е за момчета, втората за момичета. Случаят, за който разказах по-горе беше за една позната, която така я наплаши малко тяхната педиатърка, че главата не расте с определени темпове, и ги изпрати на друг специалист, който отхвърли това.

# 200
  • София
  • Мнения: 18 635
Нашата педиаттрка мери на всяка консултация глава,гърди.Главата я хваща  с палци на челото ,а пръстите отзад разделечени и я опипва винаги.

# 201
  • Мнения: 681
При нашият педиатър също при всяка консултация се измерва ръст, тегло, обиколка на глава и гърди.
Преди месец имаше меки участъци зад ушите по главата, което било симптом на рахит, затова педиатъра каза да увелича Вигантола. Месец след това тези участъци са добре вече, но фонтанелата е почети затворена.

# 202
  • София
  • Мнения: 1 395
Здравейте! Малката е на почти 5 месеца, кърмаче. На два и на три месеца акаше веднъж на един-два дни. После сложихме Ротарикс и няколко дни имаше колики и разстройство - по 7-8 пъти на ден. След седмица намали на 4-5 пъти дневно. След десетина дни и чиста микробиология започнахме ентерол и пробиотик. Вече пет дни пие двете, разтворени в 20мл вода (в кърма сякаш не й харесва). Преди не е пила вода. Не бих казала, че има подобрение, даже напротив. Акото почти изцяло попива в памперса, а допреди месец беше кашичка. Междувременно преди седмица изби зъбче, надявах се да е от него и да мине, но не би. Не е захранвана с нищо и предпочитам да изчакам до шест месеца. Много ще съм благодарна за всякакви съвети! Много е жизнена и не изглежда да й пречи, но не мога да спра да се притеснявам. Извинявам се за обстойното обяснение...

# 203
  • София
  • Мнения: 360
Здравейте! Малката е на почти 5 месеца, кърмаче. На два и на три месеца акаше веднъж на един-два дни. После сложихме Ротарикс и няколко дни имаше колики и разстройство - по 7-8 пъти на ден. След седмица намали на 4-5 пъти дневно. След десетина дни и чиста микробиология започнахме ентерол и пробиотик. Вече пет дни пие двете, разтворени в 20мл вода (в кърма сякаш не й харесва). Преди не е пила вода. Не бих казала, че има подобрение, даже напротив. Акото почти изцяло попива в памперса, а допреди месец беше кашичка. Междувременно преди седмица изби зъбче, надявах се да е от него и да мине, но не би. Не е захранвана с нищо и предпочитам да изчакам до шест месеца. Много ще съм благодарна за всякакви съвети! Много е жизнена и не изглежда да й пречи, но не мога да спра да се притеснявам. Извинявам се за обстойното обяснение...

Моят син беше с разстройство 10 дни, когато беше на 5,5 месеца. Бях започнала захранването, излизаха зъби един след друг, имаше хрема... та накрая никой не успя да каже защо е бил с разстройство. Педиатърката твърдеше, че е захранването. Хомеопатката, че са зъбите. Татко му, че сме го разболяли. И аз давах Ентерол и разни други, но според мен мина от само себе си. Беше си жизнен, усмихнат - като цяло не можеше да се каже, че му има нещо. Надявам се и при вас да е така.

# 204
  • Мнения: 35 069
Ариа, недей така за антиваксърите, че не се знае кой с какво виждане е тук. Вчера се захапах яко на тая тема с близка..
Лекувай дете по психосоматичен начин Wink оф, бясна съм на тая тема!!!

# 205
  • Мнения: 681
И аз съм против антиваксърите и също бях на контра с една много добра приятелка, която без причина реши да не ваксинира детето си. В случая тя вече не ми е приятелка и децата ни няма да се познават.
От лекомислие на група хора се завръщат болести изчезнали от сума ти и време...

# 206
  • Мнения: 162
И аз съм против антиваксърите и също бях на контра с една много добра приятелка, която без причина реши да не ваксинира детето си. В случая тя вече не ми е приятелка и децата ни няма да се познават.
От лекомислие на група хора се завръщат болести изчезнали от сума ти и време...

И аз така прекъснах контакт с една позната.

# 207
  • Мнения: 13 077
Пийк, хич не ми пука. Антиваксърите са глупаци. Детето ми трябва да разчита още два месеца на колективния имунитет. А той както виждаме е... Вместо да се заличи поредната болест от лицето на Земята, тя се възвръща с пълна сила. Аман.

# 208
  • Мнения: 6 165
За съжаление се превръща в мода.При нас има една новоизлюпена антиваксърка на площадката и на елементарни неща не може да отговори като я питаш.Иначе се хвали,че нямало да вкарва отрови в организма на детето си,само щяло да се бори ако се разболее.Нужно ли е да ви казвам какво яде по площадките?Не знаят и не са се информирали, чули недочули и да не останем по назад от "модата" 🤬

# 209
  • Мнения: 321
За мен по-ограничени същества от антиваксърите няма, все търсят конспирации как искали да ги изтребят с ваксини и т.н. Най-дразнещото е,че точно тези нагли индивиди изфабрикуват фалшиви бележки за градината и после един куп деца се разболяват, като не слагат ваксини защо се възползват от евтините градини, където е Задължително да имаш ваксини!

Общи условия

Активация на акаунт