Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 17 апр. 2019, 16:13 ч.

Начални училища в Пловдив - тема 3

• 4 789
  • 99
  •   1
Отговори
  • Пловдив
                           НОВИТЕ ДРУГАРИ

Аз си имам вече
                           другарчета нови:
                           като ги повикам –
                           вече са готови.

Те песнички знаят
                           и приказки чудни;
                           вечер те са бодри,
                           сутрин – ранобудни.

Истина – не знаят
                           те игри безделни,
                           но пък са при мене
                           вечно неразделни.

И те не са вече
                           ни Петьо, ни Танка,
                           а новите книги –
                           новата читанка.

Елин Пелин

Тема №1
Тема №2

Успех при избора на най-доброто училище за вашите дечица!

# 1
  • Пловдив
За 6 годишните няма проблем да ги приеме системата. При записването се пише молба декларация от родителя, че детето е готово за 1ви клас. Иска се и становище от учителя от ПГ за готовността на детето. И това е Simple Smile

# 2
  • Пловдив
Записвам се да следя

# 3
  • Пловдив
Здравейте! Моля за лични впечатления от госпожите, които ще поемат 1 клас от септември в ОУ Княз Александър I. Чух добри отзиви за г-жа Веска Джамова.
Интересува ме като подготовка на децата, като отношение и изобщо от кой сте доволни. И най-вече това, което искам е учителката да работи с всички деца, а не само с тези, които се справят лесно с материала.

# 4
  • Пловдив
По въпроса с готовността на 6 годишните за училище - има диагностика, която правят госпожите от ПГ - ако детето я издържи, то може да се запише в училище и година по-рано. за целта, се заявявало в градината, да се направи необходимата диагностика.
Имах и аз колебания, защото дъщеря ми има готовност за училище (пише, смята, чете, но без да разбира все още). Говорихме с половинката и преценихме, че де факто така отнемаме една година детство на детето и решихме, че си си изкара и втората предучилищна Simple Smile
И тя не спи на обяд от няколко месеца вече - в градината съм и обяснила, че трябва да пази тишина, докато другите деца спят. Понякога си носи книжка, която да си чете и така не пречи на останалите.

# 5
  • Пловдив
Само да вметна, че диагностиката няма нищо общо със знанията. Оценяват децата по социални и психологически фактори и изобщо не ги интересува дали познават буквите, цифрите и дали могат да четат.

И малко да надъхам родителите на 6 годишните: не се притеснявайте от 1ви клас. Материалът е много по-назад от уменията на децата и се взема тоооооолкова бавно и мудно, че ако забавите януарче или февруарче с 1 година....може много бързо да му доскучее в 1ви клас.

Относно учителките за Княза - аз нямам впечатления. Харесала съм училището от 5ти клас. Но да успокоя майката: учителите се занимават САМО с децата, които не се справят. На другите хвърлят по един поглед. А на напредналите - ако остане време. Системата е такава. Wink

# 6
  • Пловдив
Диагностиката е субективна, толкова колкото и характеристиката.

# 7
  • Пловдив
Аз мисля, че става въпрос за диагностиката, която правят психолозите и педагогическите съветници. Тя е на база тест с утвърдени показатели. Изкочи ми от главата името на теста.
А характеристиката е субективната преценка на учителя ПГ, която се пише на гърба на удостоверението за завършена ПГ.
Както е субективна и оценката на родителя, който декларира, че детето му е готово за ПГ.

# 8
  • Пловдив
*ashley*, говорим за диагностиката, която се прави в ПГ от учителя на самата група и представлява препитване върху взетия през годината материал. По- натам в годините ще му лепнат гръмкото “изходно ниво” и ще се направи съпоставка между диагностиката от началото на годината - “входно ниво”. Опитват се да рамкират знанията на толкова малки деца..., които хал хабер си нямат(повечето от тях), че не винаги 2+2=4.

# 9
  • Пловдив
Аз говоря за диагностиката, която от миналата година официално и задължително се прави на всички първолаци и не е от учителя Wink
Това, за което говориш, отдавна си се води входно и изходно ниво и не дава оценка за готовността на детето за 1ви клас.

# 10
  • Пловдив
Когато решавах за моето дете направихме среща с психолог. Нужно е да се прецени от професионалист доколко детето има готовност и това е много повече от четене, и смятане. Има значение самото дете с какъв характере, темперамент и социални умения е. Разбира се, никой не е застрахован от грешка, но все пак е хубаво обективно да се погледне и да се реши след като се преценят плюсове и минуси.

# 11
  • Пловдив
Ще се радвам някой да се вкючи с мнения, за НУ Братя Миладинови, дойде време за кандидатстване, а то ни е в района. Чувам добри отзиви, също и за госпожите, като цяло за самото училище

# 12
Броят на децата със СОП към общият брой ли е или отделно?- в ел. система

# 13
  • Пловдив
Броят на децата със СОП към общият брой ли е или отделно?- в ел. система
Към общия, както и броя на децата по социален критерий.

# 14
Здравейте!
ДОколкото разбирам при нас в Пловдив не е нужно някакво предварително издаване на бележки за семейно положение, деца, адресни регистрации и т.н. Правилно ,нали?

Има ли някой отзиви за учителите, които поемат 1ви клас в ОУ "Васил Левски" - Илчева, Колешева, Михайлова?

И още нещо - нали също така няма някакво поле при попълване на онлайн формата за въвеждане на данни за по-голямото дете което учи в училището като име, ЕГН? Дано не съм пропуснала нещо. На мен ми даде само опция за отбелязване ,че имам такова дете и нищо не ме пита друго Simple Smile
Последно - понеже кандидатстваме в училище в съседен район и друго дете ,учещо в това училище ( 120т + 7т за първо желание + 2 точки за посещение на ПГ в училището) ми дава и още 2 точки за съседен адрес . Общо стават 131 т. Но тези 2 точки не ми ги дава примерно отново за съседен район примерно по 3 желание. Защо  е така? Да не би да е грешка това за по първо желание и да стане някакво обстоятелство после след класирането или пък само еднократно ги дава ?

Благодаря и хубав ден!

# 15
Здравейте!
ДОколкото разбирам при нас в Пловдив не е нужно някакво предварително издаване на бележки за семейно положение, деца, адресни регистрации и т.н. Правилно ,нали?
.                                                                                 Какво имаш предвид? Какви са тези бележки за сем положение, за деца?

Последна редакция: чт, 25 апр 2019, 13:03 от mmoiri

# 16
При кандидатстване в училище, не по район кое е водещо, ако има още хора с моите точки?

# 17
  • Пловдив
При кандидатстване в училище, не по район кое е водещо, ако има още хора с моите точки?
В Наредбата за прием на ученици в първи клас се казва следното:
(6) (Изм. и доп. с Решение № 38, взето с Протокол № 3 от 15.02.2018 г.) В случаите, когато за едно и също училище броят на кандидатстващите деца с равен брои точки е по-голям от броя на свободните места, децата се подреждат:

1. По годината на адресната регистрация на ползвания по благоприятен за детето за съответното желание постоянен или настоящ адрес на територията на град Пловдив, като първо се класират децата с по-ранна адресна регистрация;

2. При една и съща година на адресна регистрация по т. 1 се класират децата с по-големи случайни числа след прилагане на процедура по генерирана и присъждане на случайни числа от електронната система за прием.

3. (нова - Решение № 80, взето с Протокол № 5 от 13.03.2019 г.) Само по генерирани случайни числа (съгласно т. 2) се подреждат децата, които ползват максимален брой точки за адресната регистрация, независимо къде е адресът и от кога е регистрацията, но имат брат/сестра до 12-годишна възраст, които са ученици в желаното училище, но след като са класирани всички деца, ползващи т. 1.

# 18
Благодаря,daskal77 !    Интересуваме кои преподаватели ще водят първи клас тази година в НУ "Хр. Ботев"?                                      

# 19
Здравейте! Има ли някой наблюдение дали последните дни има доста подаване на документи или вече повечето са подадени? Започвам да се притеснявам, че няма да ни стигнат точките.

# 20
  • Пловдив
Здравейте. Ние сме кандидатствали за Княз Александър Първи и синът ми е с 97 точки. Мисля, че няма да има проблем с приема.
Доволни ли сте майките с деца, които учат там, от това училище? Ориентирала съм се към начален учител Веска Джамова. Някой има ли лично впечатление?
Как е там занималнята? Дали е на ниво или ще е нужно да се работи повече и вкъщи?

# 21
  • Пловдив
Обучението е взаимодействие между учител, ученик и родител. Толкова е трудно да се предвиди с какви деца ще се падне в клас и доколко учителят ще съумее да се сработи с тях, а и с родителите. Искаш ли детето да знае, трябва да следиш ежедневно как се справя.
Познато дете е в княз Александър, но с тази учителка и с господина от занималнята ще са до 4 клас. Родителите са доволни като цяло, но всеки ден се работи допълнително и вкъщи. Иначе не става.

# 22
  • Пловдив
Благодаря! Действително е така и е трудно да се предвиди, защото всяко дете е различно. Но важното е учителят да даде начален старт и да запали интерес. Това имах предвид. Иначе е ясно, че усилията следва да са общи!

# 23
  • Пловдив
Подарявам  униформени дрехи за НУ Христо Ботев за 1ви и 2ри клас - за момче. Използвани, но здрави и чисти.
Ако някой проявява интерес да ми пише.

# 24
Здравейте! Смятате ли да запишете децата на лятна занималня през м. Юни? Ако да, къде ще ги запишете?

# 25
Здравейте! Следя темата от известно време...кандидатстваме за първи клас в "Душо Хаджидеков" /на ул.Богомил/, като имаме желание и за конкретна госпожа. През годините проучвах и събирах мнения на родители, чийто деца са минали през училището и през госпожата и така я избрахме. Все пак ще се радвам, ако има някой с впечатления, наблюдения, опит за училището и за следните госпожи, които ще поемат първи клас - Стоянка Каръкова, Жана Кънева, Емилия Гавраилова. Ние сме се насочили към г-жа Каръкова.

# 26
  • Пловдив
Здравейте,
Търся отзиви за Частно училище Слънчев лъч.

# 27
  • Пловдив
Какво провокира избора на частно училище в Пловдив, освен заетост на детето със спорт или честа смяна на адреса на родителите по средата на учебната година? Питам от чисто любопитство.

# 28
  • Пловдив
Според мен: желание за развитие на детето, за пълноценно прекарване на времето в училище, ежедневна работа с детето, не само, ако е назад с материала, учители, които работят по-мотивирано, поради нормален брой деца в клас (до 15), стимулиране на развитието на области, от които се интересува детето, а не сляпо следване на правила и система и опити да се натика детето в рамката...и още...и още много неща ме провокират. За съжаление, не намерих частно училище в Пловдив, което да си заслужава. Надявам се на Слънчев лъч, но на тях им трябват още няколко години да избистрят концепцията си и да се наберат отзиви от завършили деца.

# 29
  • Пловдив
Е, аз попитах за Пловдив де..., по принцип е ясно.

Последна редакция: вт, 28 май 2019, 22:12 от AlexaS

# 30
  • Пловдив
Какво провокира избора на частно училище в Пловдив, освен заетост на детето със спорт или честа смяна на адреса на родителите по средата на учебната година? Питам от чисто любопитство.

За обява за работа става въпрос Simple Smile Искам да разбера каква е атмосферата там като цяло.

# 31
  • Пловдив

На случаен принцип - който се падне от системата.

Благодаря,daskal77 !    Интересуваме кои преподаватели ще водят първи клас тази година в НУ "Хр. Ботев"?                                     

Марияна Бандева, Гергана Тотова, Невена Димитрова, Светла Шопова, Венета Велева.

За "Слънчев лъч" беше  ставало дума в предишни теми, гледах им сайта и имаше нещо, което ми се видя съмнително, не помня какво точно, но впечатленията ми не бяха добри. Ще се поразровя в предните теми, дано го открия.

# 32
  • Пловдив
Наподобяват “братство”, да не използвам по- зловеща за нашите ширини думичка.
За работа- ако ще градиш кариера и си амбициозна, едва ли е точното място, но ако предпочиташ спокойствието, вероятно ще е твоето училище. Мое мнение.

# 33
  • Пловдив
Да, и на мен не ми се употребяваха подобни думи, а и не бях абсолютно сигурна. Сега вече си поприпомних.

# 34
  • Пловдив
На мен също не са ми по вкуса разни залитания. Очаквам от училището нормална среда/в този смисъл не свръх отбрана, защото после ще е трудно адаптацията в следващ етап или в обществото като цяло/ и добра подготовка.

# 35
Относно "Слънчев лъч", миналото лято посещавахме лятната занималня на училището. Изключително съм доволна! Ходят всяка седмица по два пъти на екскурзия - единия ден на поляна над Марково, другия ден на екскурзия из страната. Много интересно им оргнизираха времето, денят минава на един дъх. Детето ми по цяла вечер разказваше преживявания. Относно учебните занятия нямам наблюдения.

# 36
  • Пловдив
Някакви отзиви за госпожите, които ще поемат първи клас в ОУ "Драган Манчов" - Теодора Кънева, Теодора Цинцарова, Марияна Черкезова или Марияна Колева? Благодаря!

# 37
  • Пловдив
Към заявлението за записване трябва ли да се приложи Удостоверение за настоящ адрес или проверката става автоматично?

# 38
  • Пловдив
Към заявлението за записване трябва ли да се приложи Удостоверение за настоящ адрес или проверката става автоматично?
Мисля, че е автоматично, миналата година не са ми искали. Тази година също пише, че е автоматично, струва ми се, че искат удостоверение само, ако в системата излиза друг адреса. Но е факт, че повечето родители от тези, които ще записват децата си от нашата група, си взеха удостоверение. Аз ще ида без, ако ми искат, тогава ще се занимавам.

# 39
  • Пловдив
Мисля, че е автоматично, миналата година не са ми искали. Тази година също пише, че е автоматично, струва ми се, че искат удостоверение само, ако в системата излиза друг адреса. Но е факт, че повечето родители от тези, които ще записват децата си от нашата група, си взеха удостоверение. Аз ще ида без, ако ми искат, тогава ще се занимавам.
Тогава няма да бързам да изкарвам,да се надяваме че няма да се налага .

# 40
Здравейте! Не сме приети на първо класиране, ще може ли да ми кажете за да участваме във второ класиране какъв е редът? Трябва ли да подавам ново заявление, или просто чакаме следващото класиране? Предварително благодаря!

# 41
Здравейте! Моля за лични впечатления от госпожите, които ще поемат 1 клас от септември в ОУ Княз Александър I. Чух добри отзиви за г-жа Веска Джамова.
Интересува ме като подготовка на децата, като отношение и изобщо от кой сте доволни. И най-вече това, което искам е учителката да работи с всички деца, а не само с тези, които се справят лесно с материала.
Учителката - г-жа Веска Джамова е беше класна май на детето на една от най-близките ми приятелки 4години - чувала съм това име от нея неведнъж и все с хубав отзив! Приятелката ми беше много впечетлена от нея! Мога да разпитам за още подробности ако искате?

# 42
  • Пловдив
Учителката - г-жа Веска Джамова е беше класна май на детето на една от най-близките ми приятелки 4години - чувала съм това име от нея неведнъж и все с хубав отзив! Приятелката ми беше много впечетлена от нея! Мога да разпитам за още подробности ако искате?

Ще ви бъда благодарна, ако попитате! Засега чувам името й от няколко места и затова се надявам да ни разпределят в нейния клас.

# 43
  • Пловдив
Само да кажа, че даже се записахме. Не искаха никакви документи, освен удостоверението за завършена ПГ. Много бързо и лесно мина, доволна съм от организацията. Само началото се забави заради проблеми и срив в системата (защо ли не се учудвам).
За 2 класиране мисля, че се подава ново заявление. Никъде ли не ви приеха на първо? П. С. Ето тука пише, че не е необходимо, но е желателно, за да е съобразено със свободните места, но за целта трябва да се анулира първото заявление. https://priem.plovdiv.bg/news_details/22

# 44
  • Пловдив
Ново заявление се подава за второ класиране.

# 45
Здравейте Simple Smile Синът ми ще бъде трети клас. Живеем в Перущица и съответно учи тук. Но имам желание да го преместя в Пловдив - причините са много, за съжаление Sad Има няколко неща, които ме интересуват : трябва ли да имам адресна регистрация в Пловдив, или не е необходимо; къде мога да проверя за свободни места за трети клас, или се свързвам директно с избраното училище и не на последно място - бихте ли ми препоръчали добро училище. Ще бъда много благодарна на всички озовали се със съвет и мнения Simple Smile

# 46
  • Пловдив
Здравейте Simple Smile Синът ми ще бъде трети клас. Живеем в Перущица и съответно учи тук. Но имам желание да го преместя в Пловдив - причините са много, за съжаление Sad Има няколко неща, които ме интересуват : трябва ли да имам адресна регистрация в Пловдив, или не е необходимо; къде мога да проверя за свободни места за трети клас, или се свързвам директно с избраното училище и не на последно място - бихте ли ми препоръчали добро училище. Ще бъда много благодарна на всички озовали се със съвет и мнения Simple Smile
Мога да споделя моя опит, беше минал 1 срок на 1клас. Реших, че го мястя в града, не съм имала никаква регистрация, живеем на село. Имах късмет, че едно дете беше се преместило и се беше освободило място. Директно в училището идете и проверете, набележете си няколко и дано имате късмет. Препоръка не мога да дам, зависи за кои квартали се интересувате.

# 47
  • Пловдив
В сайта на Община Пловдив и в сайта на РУО периодично публикуват свободните места.
"Добро" училище е доста обширно понятие. Гледайте да ви е близко и удобно, за да се учи детето да се прибира само.
А ако ще пътувате от Перущица, автобусът спира точно до Петлешков. Аз съм чувала добри отзиви, но нямам преки наблюдения. Освен това е до 7ми клас и е само първа смяна.

Последна редакция: чт, 06 юни 2019, 14:40 от *ashley*

# 48
  • Пловдив
Ако пък ще пътува с вас, защото работите в Пловдив, може да съобразите и с училище в близост до местоработата ви

# 49
  • Пловдив
В сайта на РУО информацията за свободните места не е напълно актуална, казвам го от опит.
Питайте директно по училищата, които са ви варианти.
И в крайна сметка - дори да има свободно място в добро училище, не е гаранция че класът ще е добър.
Успех!

# 50
Здравейте , синът ми е приет в първи клас в ОУ “Алеко Константинов “ . Не познавам учителите там , ако някой има отзиви за госпожите които ще водят първите класове , ще се радвам да сподели . Трите госпожи за пъри клас са :
Иванка Динева
Николина Търева
Гергана Стоицова

# 51
  • Пловдив
Свободните места се обявяват задължително в РУО и можете да попитате на място, за да не се разкарвате по отделните училища. Отделно и в тях може да ви излъжат, докато в РУО няма да го направят.

http://u4avplovdiv.com/%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D1% … _D0N-Bci67reIPJUE

# 52

Ще ви бъда благодарна, ако попитате! Засега чувам името й от няколко места и затова се надявам да ни разпределят в нейния клас.
Здравейте! Потвърдено е, учителката била страхотна! Казаха ми, че можеш да се свържеш с нея по всяко време (по тел) - дава много подробна информация за това как се чувства детето сред връстниците си и как се справя в училище . Успех , дано се паднете при нея!

# 53
  • filibeto-maina:)
Здравейте, интересувам се от мнения за учители на ПД(полудневни) или ЦД(целодневни) подготвителни паралелки за деца 5-6г.
Искам да запиша детето си в подготвителна паралелка, но искам да се спра не на уч-ще а на учител.
Много бих искала да намеря човек който с игри и забавни методи да привлече и да събуди интереса му към учебния процес.
Ще се радвам на вашия споделен опит Simple Smile

# 54
  • Пловдив
В държавните училища не вярвам да има такъв учител. Там са по системата.

Препоръчвам г-жа Гедикова от СУ Братя Миладинови. Работи със сърце и желание. Предразполага децата и ги подготвя добре за 1ви клас.

# 55
Здравейте, дъщеря ми ще бъде в първи клас догодина. Ще помоля да споделите с колко точки е прието последното в списъка дете на първо класиране съответно в "Патриарх Евтимий" и в "Алеко Константинов"?

# 56
Здравейте, дъщеря ми ще бъде в първи клас догодина. Ще помоля да споделите с колко точки е прието последното в списъка дете на първо класиране съответно в "Патриарх Евтимий" и в "Алеко Константинов"?

И в двете училища има приети деца с по 35 точки . Така , че даже и да не сменяте адресна регистрация ако сте от община Пловдив ще ви приемат . Иначе ако смените сега адрес , ще имате 67 точки , които със сигурност ще ви стигнат за което и от двете училища да кандидатсвате .

# 57
  • Пловдив

В "Пятриарх Евтимий" последното класирано дете е с 37 точки, но има и доста некласирани с 37 точки т.е. там за играли случайните числа. За по-сигурно ако можете сменете адреса си, за да сте в района на някое от двете училища.

# 58
  • Пловдив
Чудесен съвет!  Нека всеки, който може да прецака системата, да го направи. Защото всички така правят, нали!!???
Съжалявам, възмутих се емоционално.

# 59
  • Пловдив
И как по точно прецаквам системата като си купя или наема жилище в района?... Защото същата система ще прецака образованието и психиката на децата ми ако ги запиша в най-близкото училище до нас, а живеем извън града заради чистия въздух? Тя системата си е добре, едни хора от горе яко я точат, заради фрапиращи разлики в стандарта на работата на различните преподаватели и училища сме принудени да го раздаваме Шерлок Холмс та да намерим добрите такива, които да положат здрави основи в обучението на децата...
Хайде сега и за системата ще бера дерт... Ще стане ама друг път. Когато искам най-доброто за децата си и не накърнявам чужди интереси, а го правя по законовия ред не мисля, че някой би следвало да се възмущава.

# 60
  • Пловдив
Чудесен съвет!  Нека всеки, който може да прецака системата, да го направи. Защото всички така правят, нали!!???
Съжалявам, възмутих се емоционално.

Не всеки има щастието да живее до читаво училище. Системата си е прецакана още из основи поради простата причина, че нивото в различните училища не е изравнено.
На мен за щастие не ми се наложи да сменям адрес, защото желаното училище е в съседен район и все пак взехме достатъчно точки, но не всеки има този късмет.

# 61
  • Пловдив
Валерия, адрес се сменя, ако ще живееш на него. А не, за да си вкараш детето в училище.

А като намерите читава учителка, как търсите читави 23 деца? Щото едно да има да вдига кръвното на г-жата, тя да излиза често в болнични да се лекува и да я кара на "оцеляване", не на преподаване...и сте до там. Истински случай визирам.

До 4ти клас всичко е едно и също. Като не искате системата, ходете в частни училища и оставете системата да работи. Защото всеки се опитва да я прецака и накрая нито има система, нито няма. Караме на "мир да има".

# 62
  • Пловдив
Госпожо, не съм искала нито имам нужда от съвета къде да ходя. Благодаря все пак, че смятате, че ако не съм аз системата ще работи! "Вкарала" съм си детето в така наречено "елитно" училище в средата на учебната година без да сменям адрес. А мога да го сменям както си реша щом спазвам законовата рамка! Успех на всички, нямам намерение да пиша в темата повече, ако съм го правила е било с цел да дам или получа помощ чрез информация... Не да бъда обект на злостно отношение и коментари. И децата ми ще бъдат добре дошли във всяко едно училище без значение частно или не, защото са възпитани и отлични ученици! И това не го дължат на системата, а на родители и учители, които работят въпреки ш... та система в която всички ние щем не щем сме вкарани.

# 63
  • Пловдив
Това е разликата между добрия и не чак толкова добрия учител. Ако си е на мястото, няма да позволи някой да й се качи на главата, та и да се поболее заради някой пикльо или пикла, чиито родители не са си свършили работата през първите 7 години.
Един си сменя адреса, за да учи детето му на по - добро място, а друг се пени по форумите и недоволства.
Никога нямаше да оставя детето си да учи в кварталното училище. И сега да беше, пак така щях да постъпя, без да ме интересува кой какво ще пише някъде си.  Особено, когато се съобразявам с правилата.

# 64
Всеки сам си преценя и избира къде даучи дете му . Това , че училището му е близо до дома не значи, че е най - подходящото за детето . Който иска да му е до вкъщи да си го запише както му харесва . Не е хубаво така да се напада .
И повярвайте ми , че има голямо значение къде учи детето още от първи клас и въобще не е вярно това , че 4 клас е все тая къде ще учи . Имам доста по- голям син от сегашния ми който ще е в първи клас и база за сравнение . Но не давам съвети и не нападам никой във форума .
Тук е място ако може да се помогне на някой който иска съвет или помощ , а не да се порицават хората .

# 65
Здравейте, на колко годинки е задължително да се посещава подготвителна група? Вярно ли е че е задължителна четвърта група в детската градина, тоест, децата трябва да тръгнат задължително на 4 години. Има ли закон, който мога да прочета? Благодаря предварително.

# 66
  • Пловдив
Не само четвърта група е задължителна, ами и трета - .т.е. в годината, в която детето навършва пет години, трябва да е в предучилищна група. ЗПУО, член 8

# 67
  • Пловдив
Както винаги всичко може да се заобиколи. Уж е задължително да се посещава подготвителна, но в 1 клас може да се запишат и без удостоверение за завършена такава.

# 68
Не само четвърта група е задължителна, ами и трета - .т.е. в годината, в която детето навършва пет години, трябва да е в предучилищна група. ЗПУО, член 8

Ясно, значи при навършени 5 години а не 4 год. Защото и аз знам, че е от 5 г., но днес една майка влезе в спор, че задължителната възраст е навършени 4 г. Благодаря ви много.

# 69
Както винаги всичко може да се заобиколи. Уж е задължително да се посещава подготвителна, но в 1 клас може да се запишат и без удостоверение за завършена такава.

Благодаря, за сега не сме в БГ, но обмислям прибиране за първи клас. И аз съм чувала за вид домашно обучение или частно и май пак признават документа.......ако толкова го искат.

# 70
  • Пловдив
Именно заради завърнали се от чужбина не е задължително удостоверението и така минават между капките и такива, които не са били навън.

# 71
Момичета, имам нужда от съвет и успокоение...приемат детето ми за първи клас само в СУ Константин Величков, бях се настроила за Димитър Талев, но не го приеха там...проблемът е че не откривам добри отзиви за Константин Величков, освен това към училището има предучилищни групи и детето ми като отиде в това училище ще отиде в класове в които децата се познават вече и са си създали групи, а ние не сме от Пловдив те първа ще се местим, незнам как ще свикне така...моля ако някой има директни наблюдение към училището, познава учителите и т.н да ми каже толкова ли е страшно колкото се притеснявам и дали да търся друг вариант...

# 72
  • Пловдив
Valeryy, най-хубавото нещо на К. Величков е началният му курс, после е ... Имат подготвителен клас, но едва ли децата от него са толкова, че да се запълнят всички паралелки. Децата, които са ходили в близките детски градини къде ще учат? Където и да си запишеш детето, ще е в клас с непознати деца. Някои от тях вероятно ще се познават. Това е проблем, ако изобщо може да се нарече проблем през първата седмица. Децата се опознават много бързо и много бързо стават приятели. Приятелства се развалят също толкова бързо. Изобщо не е страшно. Филмът е само в твоята глава. Успокой се. Определено децата не излизат от училище с рев, че там е мнооооого гадно и страшно.
Щом не сте от Пловдив, какъв ще е другият ти вариант? Във всяко квартално училище има деца, които са били заедно в детската градина и такива, които не познават никого. Ако при всяка промяна на средата така се шашкаш, докато детето ти завърши средно образование, ще си на силни успокоителни.

# 73
оххх да, почти съм на успокоителни...благодаря за мнението, наистина имам нужда някой да ми каже, няма страшно...преподавателите дали са добри, имаш ли мнение...незнам просто бях много настроена за ОУ Димитър Талев и сега като не стана съм в шах...достатъчен ми е шока като цяло от преместването...

# 74
  • Пловдив
Пак ще кажа, в началния курс всичко е едно и също навсякъде. Е, в "елитните" училища има двойно повече помагала да пишат, но това не създава чак такава разлика в знанията. Дано да станат сплотен клас и да нямат дете/деца, които много да нарушават дисциплината. Другото е по МОН. Имайте малко доверие в тези учители. Поне в началните. Simple Smile

# 75
  • ...
здравейте Simple Smile
Записвам се да чета - синът ми ще е първи клас живот и здраве другата година, но реших да събера впечатления от форума Simple Smile
Един бърз въпрос от сега - има ли дни на отворените врати и как избирате училищата, само от отзиви или ходите и в самите училища?

# 76
Здравейте, знаете ли има ли срок, в който трябва да се занесе удостоверението за преместване на дете от градината в училището на първолачето? Благодаря.

# 77
има срок, тази година беше до края на юни.

# 78
Е аз днес отписах детето и взех документа. Не може да е до края на юни.

# 79
  • Пловдив
Учебната 2018/19 г. приключва на 14.09. До тогава децата могат да са на детска градина и след това да се отпишат, и получат удостоверение за преместване.

# 80
Привет и от мен!
Може ли някой да сподели впечатления от Монтесори паралелката в СУ "Св Св Кирил и Методий"? От този Септември ще има такава и в Антим Първи, а това ни е най-близкото училище. Благодаря!

# 81
  • Пловдив
Не е препоръчително, поне според мен, в българско училище да се учи Монтесори. Децата по Монтесори трябва да покрият същия материал като останалите деца, а след като те учат по различна система, ще им е необходимо много повече време. Затова аз се отказах от Монтесори. Отказах се и от "Антим 1-ви" заради базата. Всички са много недоволни от стола за хранене, физкултурния салон и директорката.

Е аз днес отписах детето и взех документа. Не може да е до края на юни.

Аз още не съм го дала, а детето ми е записано в първи клас. Не е проблем да го дадете и по-късно Simple Smile

Последна редакция: вт, 03 сеп 2019, 02:43 от Manique

# 82
  • Пловдив
Моля за отзиви как е занималнята към Княз Александър. Днес бях на родителска и госпожата изобщо не ми допадна и гледам, че някои родители са се ориентирали към частна занималня. Покриват ли в училищната нуждите изобщо, защото не си представям в 7 вечерта да се учи вкъщи...

# 83
  • Пловдив
Моето дете ще бъде сега трети клас, но от първи е на частна занималня. В първи клас почти целия клас беше на държавната и доколкото знам всичко беше ок, но от втори рязко намаляват децата и ги събират по два, три класа заедно. В резултат, и тези които бяха останали на държавната едно, по едно започнаха да ги местят. Предимно има проблем с дисциплината, много яко се шуми и дори и да искат, децата не могат да се съсредоточат. Това е  поглед от майките, на ходещите там деца! Успех

# 84
  • Пловдив
Благодаря за информацията.  При нас ще са по 2 класа събрани на занималня още от 1 клас, понеже са малки класове от по 17-18 деца.

# 85
Може ли някой да сподели впечатления от Монтесори паралелката в СУ "Св Св Кирил и Методий"?
Детето на приятелка беше първи клас там тази година. Доволни са - малкият ходи с удоволствие на училище, имат си часове, самоподготовки, всякакви практически неща учат според възрастта си, имат си и опитно поле в двора - отглеждат си градинка със зеленчуци.
Отделно има разни обучения за родители - как да прилагат Монтесори правилата вкъщи.
И моето дете ще е ученик догодина и се ориентирам нататък.

# 86
Здравейте,
Има ли училище, което 2, 3 и 4 клас да са само първа смяна, освен първи клас?

# 87
  • Пловдив
Повечето квартални училища са само първа смяна. Зависи в кой квартал търсите.

# 88
Вече всички училища от тази година са само първа смяна , единици са останали при които има и втора смяна .
Проверете в сайта на училището което ви интересува , там ще има информация .

# 89
  • Plovdiv
Здравейте, моля за информация в колко часа е откриването на учебната година в НУ Христо Ботев?

# 90
  • Пловдив
Начало в 9:00, желателно е учениците да са там в 8:30.

# 91
  • Plovdiv
Благодаря ЗлаВещица!

# 92
  • ...
Успешна учебна година на всички ученици!
На мен ми предстои избор на училище за първи клас другата година. Ще се радвам на отзиви от Цар Симеон Велики, Кочо Честименски и Петър Берон.

# 93
Записвам се да следя мнения и отзиви за ОУ Алеко Константинов, а също и за учителите, които ще поемат 1ви клас 2020/21

# 94
А в Христо Ботев началните класове до колко часа са ангажирани? До 17ч, 18ч?

# 95
  • Пловдив
Ангажираността е в зависимост от това колко часа имат и кога започва самоподготовката. Може да продължи до 16-17 часа, всеки ден е различно, но след това има оргаизиран отдих и спорт и занимания по интереси и може да се стои в училище до 18 часа.

# 96
Понеже коментирате НУ Христо Ботев - кои са госпожите, които в момента водят 3ти клас и някакви мнения и препоръки за някоя конкретна от тях ? Благодаря!

# 97
Г-жа Гертруда, въпроса ти го разбирам така, че смяташ да преместваш детето си от друго училище в Христо Ботев. Правилно ли тълкувам?
Ако да - откъде ще се местите, по какви причини (ако питам твърде лично, не ми отговаряя)?
Следя и питам, защото детето ми догодина ще е първи клас.

# 98
  • Пловдив
На Янтра детето в момента е 3-ти клас, големият ѝ син беше при същата госпожа, може да я питаш за мнение на лични.

Аз разбрах, че детето на г-жа Гертруда ще е в 1 клас след две години.

# 99
Вещица е правата, дъщеря ми ще е 1-ви клас след 2 години и се колебая между Христо Ботев, което ми е до офиса и кварталните училища в Кичука като по-скоро самите педагози ще са решаващи за мен.

Общи условия

Активация на акаунт