Помощник-фармацевт или Ветеринарен лекар

  • 1 128
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Здравейте, пиша тази тема не с цел да ми кажете какво да следвам, а да разбера различни мнения.

Аз съм 12 клас, знам че е април месец и вече кандидатстването наближава, но някак си в мен възникна тази "кандидат-студентска треска". Първоначално бях решил да уча за помощник-фармацевт (МК - Варна), но от скоро реших да сменя на ветеринарен лекар (ТрУ - Стара Загора). Знам, че и двете професии са много отговорни и материала за учене не е никак малък. И за двете специалности кандидат-студентския изпит е по Биология, което е най-добрия ми предмет в училище и искам да уча повече Биология (която при помощник-фармацевта не е толкова на често).

Но това, което ме притеснява при помощник-фармацевта е химията, която съм позабравил малко и не знам дали ще се справя в самия университет с нея. А от гледна точка на ветеринарния лекар, не знам дали ще имам смелостта да взимам кръв, слагам ваксини, израждам животни и т.н

От друга страна при помощник-фармацевта има реализация за работа в лаборатория (което ми е огромна мечта), но пък винаги съм искал да се занимавам с животни.

Отново ще се повторя, но искам да чуя мнения това кое вие бихте избрали и да чуя вашите мнения за тези специалности. Disappointed Relieved

# 1
  • Мнения: 25 597
И във ветеринарната медицина се учи химия. Е, сигурно по-малко, отколкото при помощник-фармацевтите.  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 21
Да, също се учи, но е само един семестър (което не е голям проблем). Докато при помощник-фармацевта, изцяло е химия. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 7 563
Според мен помощник-фармацевт е много по-спокойна и лека работа. Химията все ще я минеш, не се учи чак толкова, като при магистър фармацевт.

Ветеринарните лекари трудно плеживяват. А и не знам как ще ти понася на нервите да кастрираш прасета и да евтаназираш куп животни по време на епидемия.

# 4
  • Мнения: 21
Според мен помощник-фармацевт е много по-спокойна и лека работа. Химията все ще я минеш, не се учи чак толкова, като при магистър фармацевт.

Ветеринарните лекари трудно плеживяват. А и не знам как ще ти понася на нервите да кастрираш прасета и да евтаназираш куп животни по време на епидемия.

Благодаря за мнението Ви! ^^

# 5
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 411
Има доста лаборатории, в които работят ветеринарни лекари Wink

# 6
  • Мнения: 22
Да си ветеринарен лекар също не е лошо,но ако ди в някоя клиника евентуално ,т.е. да работиш на частно.Не съм сексист,но по мои лични наблюдения  да си ветеринарен лекар на държавна работа е тежка работа,особено за жена.Освен това,отново по мое лично мнение, ако не ди сигурна, че ще се справиш ,т.е  както каза -взимане на кръв,кастрации и т.н. не се захващай,защото съм сигурна ,че ще пострадат не само твоите нерви.

# 7
  • Мнения: 21
Аз съм момче, хаха Smile

И все пак благодаря за мненията Ви ^^

# 8
  • Мнения: 327


От друга страна при помощник-фармацевта има реализация за работа в лаборатория (което ми е огромна мечта), но пък винаги съм искал да се занимавам с животни.

За да мога евентуално да ти дам насоки, би ми било интересно да споделиш какво точно си представяш под работа в лаборатория и с какво точно би искал да се занимаваш там? Разработка на нови лекарства, експерименти (с/без животни)? В лаборатория може да се работи не само като фармацевт.

# 9
  • Мнения: 21


От друга страна при помощник-фармацевта има реализация за работа в лаборатория (което ми е огромна мечта), но пък винаги съм искал да се занимавам с животни.

За да мога евентуално да ти дам насоки, би ми било интересно да споделиш какво точно си представяш под работа в лаборатория и с какво точно би искал да се занимаваш там? Разработка на нови лекарства, експерименти (с/без животни)? В лаборатория може да се работи не само като фармацевт.

Ами, като цяло правене на някакви експерименти. Създаването на нови лекарства, като в научноизследователска лаборатория. Харесвам работата с микроскоп, затова на моменти ми хрумна идеята за специалността медицински лаборант, но за съжаление не е добре платена (а е много важна според мен, тъй като всеки лекар си прави основна преценка на изследванията). Та нещо такова, не съм добър в описанията, та се надявам да сте ме разбрал/а. Smile

# 10
  • Мнения: 327
Ще ти дам на пръв поглед нестандартна алтернатива - специалност медицина. Обхваща предмети, които са застъпени и в по-малките специалности и ти дава възможността още в рамките на следването да откриеш коя сфера ти е най-интересна. Това, че завършваш с диплома по медицина, не означава, че си задължен да работиш като лекар в болница.

 Има варианти, в които да се развиеш в научната дейност - дали насока биохимия, биолгоия, физиология,  фармакология, патология. От една страна, имаш шанса за basic/fundamental research, в който така да се каже си в началото на "хранителната верига" - сам създаваш хипотеза по дадена тема, план, по който да докажеш/провериш хипотезата в рамките на експерименти в лаборатория и, ако е успешна - да утвърдиш иновативен метод, който например би бил основата за развитие на нови терапии. Това само като пример. В рамката на това начинание ще имаш възможността, или по-точно ще ти се наложи обаче и взимането на др. степени и хабилитация. От тази позиция обаче може да се доразвиеш например като преподавател по твоя предмет, ако това ти е от интерес, или да водиш собствена излседователска група в сверата ти на интерес.

Разбира се, за такова развитие се иска 1) много мотивация и усилен труд. Следването е медицинско и вероятно ще има предмети, които няма да са ти интересни, ще си принуден и на контакт с пациенти. 2) за успешна научно-изследователска кариера специализирането (например PhD програма) в чужбина си е задължително.

Вероятно се отклоних от темата, но само за справка - чела съм в интернационални форму подобни дискусии - за хора, които се интересуват от научна работа, но се двоумят какво да запишат в уни - слуховете, че по-малките специалности (биотехнологии, фармацевт, биолог, химик) не са достатъчни за добро професионално развитие, затова повечето се решават за специалност медицина. В най-лошия случай имаш готова професия и при нереализация на мечтата, оставаш с активна алтернатива за изкарване на прехраната си.

И нещо като за финал - в голяма част от лабораторната работа (разбира се, пак казвам - зависи в каква насока е работат там) се правят експерименти с животни, затова е добре от рано да си наясно с възгледите си и психологическата настройка, дали това би било нещо за теб.

# 11
  • Мнения: 7 563
Grant, авторът е писал, че не разбира химията добре. Съответно няма как да кандидатства с нея за медицина. Иначе не е лоша идея.

# 12
  • Мнения: 21
Ще ти дам на пръв поглед нестандартна алтернатива - специалност медицина. Обхваща предмети, които са застъпени и в по-малките специалности и ти дава възможността още в рамките на следването да откриеш коя сфера ти е най-интересна. Това, че завършваш с диплома по медицина, не означава, че си задължен да работиш като лекар в болница.

 Има варианти, в които да се развиеш в научната дейност - дали насока биохимия, биолгоия, физиология,  фармакология, патология. От една страна, имаш шанса за basic/fundamental research, в който така да се каже си в началото на "хранителната верига" - сам създаваш хипотеза по дадена тема, план, по който да докажеш/провериш хипотезата в рамките на експерименти в лаборатория и, ако е успешна - да утвърдиш иновативен метод, който например би бил основата за развитие на нови терапии. Това само като пример. В рамката на това начинание ще имаш възможността, или по-точно ще ти се наложи обаче и взимането на др. степени и хабилитация. От тази позиция обаче може да се доразвиеш например като преподавател по твоя предмет, ако това ти е от интерес, или да водиш собствена излседователска група в сверата ти на интерес.

Разбира се, за такова развитие се иска 1) много мотивация и усилен труд. Следването е медицинско и вероятно ще има предмети, които няма да са ти интересни, ще си принуден и на контакт с пациенти. 2) за успешна научно-изследователска кариера специализирането (например PhD програма) в чужбина си е задължително.

Вероятно се отклоних от темата, но само за справка - чела съм в интернационални форму подобни дискусии - за хора, които се интересуват от научна работа, но се двоумят какво да запишат в уни - слуховете, че по-малките специалности (биотехнологии, фармацевт, биолог, химик) не са достатъчни за добро професионално развитие, затова повечето се решават за специалност медицина. В най-лошия случай имаш готова професия и при нереализация на мечтата, оставаш с активна алтернатива за изкарване на прехраната си.

И нещо като за финал - в голяма част от лабораторната работа (разбира се, пак казвам - зависи в каква насока е работат там) се правят експерименти с животни, затова е добре от рано да си наясно с възгледите си и психологическата настройка, дали това би било нещо за теб.

Както каза и esmeralda23 химията не ми е толкова силна, но не е и на толкова ниско ниво. Мислех и за тази алтернатива, за съжаление ако изпита за медицина беше само по биология нямаше да има никакъв проблем за мен. Blush

# 13
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 411
Държа да подчертая и че завършилите магистър и PhD в България сме годни за научноизследователска работа. Стига да нямаме нищо против мизерното заплащане в началото, докато стигнем до по-добрите позиции за получаване на финансиране по еврофондовете. В държавните институции старите кадри обичат да използват младите учени като черноработниции, за да им изработят практическата част от проект срещу мизерно заплащане, а после описват резултатите и взимат големия дял, а немалка част отива за самия институт. Да не говорим и че трябва да попаднеш на екип с връзки, чрез които се получава първоначалното одобрение на проекта. Това е масовата практика, което не означава, че няма изключения. В частните институти, които май не са много, заплащането е по-добро, но по-дълго време си черноработник, по мои наблюдения.
Научноизследователската дейност добре се заплаща извън България. В Европа има места, където един "прост" лаборант получава към Е 3 000, което не е твърде много за тамошния стандарт на живот, но сравнено с тукашните заплати от по има-няма 1 000 лв (ако имаш късмет и дълъг стаж) и тукашния стандарт на живот, мисля, че не е в наша полза. Отдавна дори албанците ни задминаха по заплащане в научноизследователската сфера в обладтта на биологичните науки.
Тук много успешни са кадрите, работещи в областта на клиничните изпитвания на лекарствени препарати, но обикновено се търсят сериозно подковани с опит кадри (който опит не знам откъде идва първоначално).

# 14
  • Мнения: 22
Е,щом си момче ,дори и да не ти е толкова силна химията пак може да се пробваш за медицина.Но само при условие ,че имаш желание и силна мотивация! Simple Smile Но пък казваш,че не си сигурен за ваксини,кръв и т.н. (което е най-малкия проблем при медицината).

Общи условия

Активация на акаунт