Трудно проговаряне - тема 25

  • 87 385
  • 974
  •   1
Отговори
# 195
  • пловдив
  • Мнения: 300
Здравейте, малко отчайващо вероятно ще изглеждам, но има ли майки, които са посетили чудодейния камък в с.Крибул при баба Юлия и това да е дало ефект при проговарянето на вашите дечица?

# 196
  • Мнения: X
За първи път чувам за този чудодеен камък. Трябва да откриете причината за неговоренето на детето. По-добре ще е, отколкото да разчитате на някакви камъни. Ако искате споделете вашия случай - има много родители, които биха ви насочили и помогнали.

# 197
  • Мнения: 663
Аз съм чувала нооо...не вярвам! Със какво камъка е повече от иконата примерно?

# 198
  • Мнения: 2 211
Аз със срам ще ви призная Blush - едно време колко лъжици окрадох от суеверие. Някъде бях чела, че за да ти проговори детето, трябва да откраднеш лъжица. Мъжът ми още ме бъзика, не вярва, че толкова бях изтрещяла от притеснение. Е не проговори с лъжиците, проговори след години и след много зор от моя и нейна страна.

# 199
  • Мнения: 199
Здравейте, купих Есприко под формата на сашета, разтварям в малко сок,но имам чувството че повечето количество остава по чашата...Sad Вие как го давате за да може детето да приеме цялото количество? А магнезий под каква форма и по колко давате? Става въпрос за 7 г дете.

# 200
  • Мнения: 158
Здравейте и от мен! Реших да се включа в темата, защото вече съм на ръба на отчаянието, когато стане дума за проговарянето на 3 годишния ми син. Много се надявам, че майките,минали през този така труден период ще могат да ми помогнат със съвети.

Нека накратко да ви разкажа моята история. Майка съм на прекрасно момченце на 3 години и 2 месеца, което все още не говори или по-скоро говори на неговия си език, който никой от нас не разбира. Може би казва 10 думи правилно и толкова. Иначе знае буквите на името си да ги подрежда правилно и ги казва сравнително добре. Разбира абсолютно всичко, което му кажем, изпълнява команди, обръща се на името си, контактен е, гледа право в очите, любвеобвилен е, весел, игрив и жизнерадостен. На пръв поглед няма нищо нередно, докато не стигнем до говора. Всичко за него е Ъъъ и сочене с пръст, докато не получи това, което иска. Когато е гладен казва "Папа", за пишкане '"Пиша", казва "Мама, тати, не, бебе, Криси, баба, ту-ту (влакче), мед, папа, пиша" и горе-долу е това.

На 2 годинки и половина проведохме консултация с невролог, заключението беше, че е здрав. Но реч не последва. На третата годинка направихме консултация с логопед. Нейното заключение беше, че детето е здраво, но със задържана реч от необяснима причина. Последва консултация с детски психолог заради забавения говор и заради тръшкане, когато не му се угоди. Заключението - напълно здраво дете без аутистични маркери. Предположението и беше,че има забавяне вследствие на телевизията, която гледаше като по-малък, за което сме виновни ние като родители и дядо му, който непрекъснато му я пускаше докато го пази, въпреки че бяхме забранили.

И вече не знам какво да си мисля, детето ми е здраво според трима специалисти, а не говори. Няма проблем с фина и група моторика, скача, подрежда мозайки, рисува, качва се по стълби (главно с единия крак, но отскоро включи и другия). За духането на свещички нямам наблюдения, но балони се опитва, къде успешно, къде не.

От месец давам Ад Ликуид Брейн Бустър в комбинация с Омега 3 на ПедиаКид, но резултатът е много малко думички за този един месец. Всяка седмица провеждаме и логопедични занимания, както и игри вкъщи, свързани с фината моторика, както и много четене на приказки. Опитах и безглутеново хранене по време на карантината, но в яслата е невъзможно, там дават на всички хляб. Вкъщи ограничавам казеиновите храни, които също четох,че вредят на децата. Последното, което смятам да опитам е Вертера гел, с цел изчистване на токсините от тялото.Ако някой е пробвал, ще бъда благодарна да сподели опит.

Моля ви, помогнете ми, какво още да направя? Дайде ми съвети, които при вас са проработили. Вече не знам какво да си мисля...много съм притеснена.

# 201
  • Мнения: 4 761
Zovka, преди години и ние бяхме в тази ситуация. Или почти. Изследване на слуха правили ли сте? Това, че не дава признаци, че не чува, не е гаранция, че проблем няма.

Синът ми започна да ходи на логопед на три години и половина, след като преди това правихме обследване при УНГ, психолог, логопед, невролог, педопсихиатър и специалист по психомоторика. Под обследване имам предвид тестове и изследвания, а не аз да си говоря с лекарите, докато те се усмихват на детето. След като се установи, че няма физиологична причина детето да не говори, ни пратиха на логопед. Детето ходи две години и половина - докато тръгне в първи клас.

Логопедът даде резултат, синът ми говори със сложни изречения, пише изключително правилно, въпреки че пише на френски и английски, които не се славят с лесен правопис, съставя сложни по смисъл и структура изречения, на почти 8 години може да напише смислен текст от около 2 страници. Обаче... артикулацията на думите на моменти много му куца. Особено когато иска бързо да каже или да прочете нещо, така заваля думите, че не му се разбира. Когато говори или чете на глас, устата му се пълни със слюнка и трябва да му напомня да спре, за да преглътне. Преди три месеца пак бяхме на логопед, която каза, че да, детето има ‘не знам си какво’, но изрично подчерта, че от медицинска гледна точка това не е проблем. По-скоро е особеност, която може да се изчисти до известна степен чрез логопед, но не изцяло. По редица причини реших, че поне засега синът ми няма да ходи отново на логопед. Щях да се консултирам и с неговата логопедка, при която ходеше навремето, но настъпиха короната, карантината и не го направих. Евентуално на есен ще говоря с нея.

# 202
  • Мнения: 158
Zovka, преди години и ние бяхме в тази ситуация. Или почти. Изследване на слуха правили ли сте? Това, че не дава признаци, че не чува, не е гаранция, че проблем няма.

Синът ми започна да ходи на логопед на три години и половина, след като преди това правихме обследване при УНГ, психолог, логопед, невролог, педопсихиатър и специалист по психомоторика. Под обследване имам предвид тестове и изследвания, а не аз да си говоря с лекарите, докато те се усмихват на детето. След като се установи, че няма физиологична причина детето да не говори, ни пратиха на логопед. Детето ходи две години и половина - докато тръгне в първи клас.

Логопедът даде резултат, синът ми говори със сложни изречения, пише изключително правилно, въпреки че пише на френски и английски, които не се славят с лесен правопис, съставя сложни по смисъл и структура изречения, на почти 8 години може да напише смислен текст от около 2 страници. Обаче... артикулацията на думите на моменти много му куца. Особено когато иска бързо да каже или да прочете нещо, така заваля думите, че не му се разбира. Когато говори или чете на глас, устата му се пълни със слюнка и трябва да му напомня да спре, за да преглътне. Преди три месеца пак бяхме на логопед, която каза, че да, детето има ‘не знам си какво’, но изрично подчерта, че от медицинска гледна точка това не е проблем. По-скоро е особеност, която може да се изчисти до известна степен чрез логопед, но не изцяло. По редица причини реших, че поне засега синът ми няма да ходи отново на логопед. Щях да се консултирам и с неговата логопедка, при която ходеше навремето, но настъпиха короната, карантината и не го направих. Евентуално на есен ще говоря с нея.

Здравейте, не сме правили изследване на слуха, но пък разбира всичко, което му обясня и се обръща на име, което ме навежда на мисълта, че чува добре. Да не говорим,че ако му почне любима песен, тича от другата стая да я чуе. Повтаря думички след като му кажа и ако той е решил, разбира се. Ние също ще продължим с логопедаи се надявам да имаме резултати скоро. А с артикулацията и аз имам проблем, особено ако съм нервна, бъркам думите, завалвам, не знам дали няма нещо наследствено. Накарахте ме да се замисля

# 203
  • Мнения: 4 761
Това, че детето реагира, не означава, че чува всичко. Може да не чува само определени честоти. В най-тесния приятелски кръг имаме такова дете - при нормален разговор детето не чува някои звуци и части от думи, съответно няма начин да ги възпроизведе. Вероятно случаят при вас не е такъв, но е добре да се изключи възможността. Не случайно в държавата, в която живеем, здравната каса поема разходите за логопед само при направено преди това изследване на слуха, което е показало, че няма проблем. Ако детето не чува добре, ходенето на логопед няма да помогне на 100 %.

Малко съм имала вземане-даване с детски лекари в България, но когато синът ми беше на годинка, посетихме за консултация една лекарка в София - много препоръчана.  Та тя каза, че обикновено майките предават разни алергии и дефекти на децата си, особено на момчетата. Много мило беше от нейна страна, но може и нарочно да го е казала, след като настояваше да махнем котката от вкъщи, а аз твърдо й казах, че проблемите на сина ми нямат нищо общо с факта, че веднъж или два пъти годишно съжителства с котката ни в София.

# 204
  • Мнения: 158
Това, че детето реагира, не означава, че чува всичко. Може да не чува само определени честоти. В най-тесния приятелски кръг имаме такова дете - при нормален разговор детето не чува някои звуци и части от думи, съответно няма начин да ги възпроизведе. Вероятно случаят при вас не е такъв, но е добре да се изключи възможността. Не случайно в държавата, в която живеем, здравната каса поема разходите за логопед само при направено преди това изследване на слуха, което е показало, че няма проблем. Ако детето не чува добре, ходенето на логопед няма да помогне на 100 %.

Малко съм имала вземане-даване с детски лекари в България, но когато синът ми беше на годинка, посетихме за консултация една лекарка в София - много препоръчана.  Та тя каза, че обикновено майките предават разни алергии и дефекти на децата си, особено на момчетата. Много мило беше от нейна страна, но може и нарочно да го е казала, след като настояваше да махнем котката от вкъщи, а аз твърдо й казах, че проблемите на сина ми нямат нищо общо с факта, че веднъж или два пъти годишно съжителства с котката ни в София.

Благодаря за отговора! Ще насочим час и за такова изследване значи

# 205
  • Мнения: 244
Nedinka, бихте ли написали името на лекарката, добре е да се знае, за да се избегнат консултации с нея..

# 206
  • Мнения: 4 761
Nedinka, бихте ли написали името на лекарката, добре е да се знае, за да се избегнат консултации с нея..

Беше преди седем години. А и това, че аз не бях доволна от нея, не я прави директно лоша. Може би само към мен отношението й беше такова - все едно бях някаква неграмотна, домъкнала се от чужбина. Когато й казах на какво лечение е детето, тя ми каза, че това е абсолютно невъзможно. Добре че носех Фликсотида, че да й покажа. После ми обясни, че кръвните изследвания за алергии, които сме правили на детето, са абсолютно ненадеждни. Явно мразеше котки, защото веднага реши, че проблемите на детето са от котката, която то беше виждало два пъти за по 10 дни. Заключението й обаче ме разби: ‘имате прекрасно дете, не си заслужава да го съсипете’. За протокола детето е вече на почти осем, дробовете са му слабо място, но едновремешните страдания са зад гърба ни, а котката продължава да обитава апартамента ни в София и детето няма търпение да я види през лятото.

# 207
  • Мнения: 1 406
Здравейте, моето момче е на 2.6г и няма още цели думи, масово са му по две букви. Сега разбирам, че може да е от слуха. Във връзка с това може ли да ме насочите към лекар в Пловдив при който да го заведа да го види. По принцип в родилното с някакъв уред му измерваха слуха, но може пък в последствие да се е получило нещо.

# 208
  • Мнения: 422
А изследването на слуха в родилното беше ли успешно?
Аз раждах в Селена Пловдив и също взеха детето ми за изследване на слуха. След като го доведоха, аз, естествено, попитах дали всичко е наред. Отговорът - "да".
След няколко дни си взех епикризата и на нея пишеше, че изследването не е направено успешно или нещо от сорта, каквото и да означава това.
Мисълта ми е да не разчитате на уредите от родилното.

# 209
  • Мнения: 2 211
Какъв точно е тестът, който е направен в родилното? Трябва да пише в епикризата. То си има точно определени терминологично тестове на слуха и за всеки има информация до колко са надеждни. Добре е да се изключи проблем със слуха. То и аз едно време мислех, че моята има проблем с ушите, а после като порасна, се оказа, че е проблем със слуховата преработка.

Zovka, освен да работите здраво с детето ежедневно, друг съвет не знам какъв да ти дам. Веднъж седмично не е достатъчно. Супер че ходи на логопед, но ако не го занимавате всеки ден, няма да видиш голям ефект от логопеда. Аз в периода на проговаряне толкова говорех и играех и четях на дъщеря ми, честно ви казвам, имало е вечери устата ме е боляла от приказване. Уплътняване на свободното време с логопедични игри, които логопедът е дал за домашна до дупка.
Добре е детето да го види и детски психиатър или клиничен психолог, защото обикновените психолози не им е в компетенцията да поставят или отхвърлят диагнози. Обндеждаващо е все пак, че е контактен и има думички, които използва по предназначение. Всички сме минали през такива отчайващи периоди. За родителя може да е много тежък този период за съжаление.

Общи условия

Активация на акаунт