Трудно проговаряне - тема 25

  • 84 895
  • 974
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Според мен няма никакъв проблем. Всичко ми звучи чудесно, даже не разбирам какво ви притеснява.
Преди 3 г. не мисля че има смисъл от консултации с посочените специалисти.
Благодаря за мнението. Аз също бях спокойна до скоро, но споделих с позната, която е логопед, че малкият не може да съставя изречения и не използва обръщения към нас и тя категорично заяви, че на тази възраст трябва да се обръща към нас и да съставя прости изречения от поне две думи. Реших да се допитам и тук за мнение преди да го помъкна по специалисти.

Офффффф, аман от пишман "специалисти"! Какво значи трябва и не трябва? Тези деца да не са по калъп правени? И на нас една такава специалистка ни изправи косите преди половин година за тоя дето духа. На такива хора трябва да им се търси отговорност за приказките! Стресът, който причиняват на родителите е страхотен!

Аз искам да попитам някой пробвал ли е да дава допълнително витамин Е? Чета много в западни сайтове, давал страхотни резултати при апраксия - по-високи дози в комбинация с полиненаситени мастни киселини. Направо си го пише, че Вит. Е в комбинация с омега 3 лекува апраксия и нарушения на речта. Даже при аутисти повече от половината докладвали драматичен напредък - като очен контакт, поведение и т.н. Понеже не съм изчела всички теми назад та да питам, някой пробвал ли е?

# 46
  • Мнения: 135
Здравейте. Моля да ми препоръчате добър невролог, може и да не е по ЗК, стига да намери проблема и да обърне внимание. Дъщеря ми е на 4 г. и 6 м. и говори много неразбираемо,иначе всичко разбира и други проблеми няма. Благодаря.

# 47
  • Мнения: 49
Здравейте! Аз също пиша с молба за специалист. Нашето детенце е на 2 г. и 5 месеца и не говори. Бърбори на бебешки, но смислени думи - не. Започнахме вече работа с логопед, но искаме да се консултираме и с психолог (в София). Търсим човек, който си разбира от работата, обективен е, но и не прибързва с изводите и диагнозите, а държи да опознае добре детето. Благодаря!

# 48
  • Мнения: 63
Здравейте, от мен. Ние сме с навършени година и 7 месеца. Засега детето разбира, но сравнително малко изречения и изрази. Например, ''дай", "браво","кажи еди какво си", "ще те хвана", "как се казваш", "как прави котето/кучето/патето". Като на как се казваш и кажи на колко си годинки не осъзнава смисъла, а просто повтаря като папагалче. Като го помоля да казва думи, се старае да повтаря. Но сам не казва никакви думи, които аз да разбирам. Единствено, забелязах, че на кучетата казва "ба-ба", въпреки, че при помолване "кажи "куче"" казва нещо като "куте". Чета, че на тази възраст трябва да използва 10 думи...Иска да му чета нонстоп, много му харесва, особено ако текстът се римува.  Но какво трябва да казва точно детенце на тази възраст, кое се счита за нормално? Много благодаря. Пише, че на 24 месеца детето трябвало да ползва 50 думи...което е наистина страшно много и не знам дали ще стигнем дотам. С какво да  помогна на детето си да се развива добре? Интересуват ме игри и занимания, които подпомагат развитието.

Последна редакция: ср, 05 юни 2019, 20:26 от almablanca

# 49
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Хора не се вкарвайте във филми излишно.
Всяко дете се развива с различни темпове и не можем да искаме всички деца като по калъп да проговорят точно на 2 години. Възраст от година и седем месеца е прекалено рано. Освен това вашето дете повтаря ехолалично което е добре и означава че трупа запас от пасивен речник. Ако детето след 2 години  няма разбираема дума или не продуцира никакви звуци тогава трябва да се притеснявате.
Моето на 1 година и 7 месеца издаваше само звучи като гукане, а на 3 години говореше така.
    https://youtu.be/3RZ813N51tY 

От 3 годишна възраст започнахме работа с логопед и проговори на 4 години и половина. Сега е на 8години и говори много, не всичко разбира използва много думи на които не знае значението и е аграматична, но все пак може спокойно да се води диалог с нея.

Успех 👍💜

# 50
  • Мнения: 63
romanol, много благодаря за отговора!  много сладко и красиво дете е дъщеря ти! Пожелавам ви и на двете само успехи с говора и учението!
А мислиш ли, че някакви игри на родителя все пак са полезни за развитието? Карам го да повтаря и му чета, сочейки...

# 51
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Чети книжки и много говори и обяснявай на детето нищо че по-голямата част от нещата които обясняваш все още няма да ги разбира. 👍

# 52
  • Мнения: 2 211
Romanol, голяма сладурка е твоята бамболина. Върна ме с този клип към едни мрачни времена, към които не обичам да се връщам. И моето дете приказваше така и на 3 имаше 50-ина отделни думи, останалото беше нечленоразделна реч, а сега все едно радиото е нон стоп включено. Имам чувството, че наваксва за всички години, когато не е приказвала.

# 53
  • София
  • Мнения: 214
Моля ви да споделите препоръчаха ни да ходим на поведенчески психолог ,кажете някой такъв за София става въпрос Sad  въобще не открих такъв (става въпрос за дете на 4)

# 54
  • Мнения: 423
Моля ви да споделите препоръчаха ни да ходим на поведенчески психолог ,кажете някой такъв за София става въпрос Sad  въобще не открих такъв (става въпрос за дете на 4)

За пръв път чувам за поведенчески психолог. Не е ли детски психолог... Може и аз да греша де..

# 55
  • София
  • Мнения: 214
Моля ви да споделите препоръчаха ни да ходим на поведенчески психолог ,кажете някой такъв за София става въпрос Sad  въобще не открих такъв (става въпрос за дете на 4)

За пръв път чувам за поведенчески психолог. Не е ли детски психолог... Може и аз да греша де..
Сигурна съм ,защото и в документите пише поведенчески :/ и аз се зачудих

# 56
  • Мнения: 321

dianaaaa, за поведенчески психолог не знам, но можеш да провериш в болница "Здравето" - там има детски психиатри и психолози. Като звъннеш / или отидеш на място, може би те ще те насочат: /http://zdraveto.com/%d1%86%d0%b5%d0%bd%d1%82%d1%8a%d1%80-%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d1%81%d0%b8%d1%85%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%b3%d0%b8%d1%87%d0%b5%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b4%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%bf%d0%b0/

# 57
  • Мнения: 209
Здравейте,  някой от вас води ли детето си при Ели Савова-логопед в Младост (София)? Препоръчаха ми я, защото подходът й е по различен-казаха ми, че изследва примитивните рефлекси... но не съм запозната.

# 58
  • Мнения: 170
Привет, мамчета! Търся препоръка за добър логопед, който говори английски в София. Дъщеричката ми е почни на 5 год. Двуезична е и говори доста на английски , почти никакъв Бг , но не може да се изразява добре . Т.е говори прави изречения, но не може да ги свърже в текст. Тя е много игрива , комуникативна, но проблемът е езикът. Водила съм я на всички прегледи, всичко и е наред, но с говора се измъчихме . Ще ми се да я консултирам и с логопед в Бг. Отделно съм я записала в частен детски център, да ходи за около 3 седмици . Незнам дали е добра идея, при положения че с Бг , не се справя много добре, но разбира по- елементарен , но пък ще е щастлива да си играе с дечица.
Ще ви бъда благодарна, ако имате препоръки за такъв .
Благодаря предварително!

# 59
  • Мнения: 2 211
Привет, мамчета! Търся препоръка за добър логопед, който говори английски в София. Дъщеричката ми е почни на 5 год. Двуезична е и говори доста на английски , почти никакъв Бг , но не може да се изразява добре . Т.е говори прави изречения, но не може да ги свърже в текст. Тя е много игрива , комуникативна, но проблемът е езикът. Водила съм я на всички прегледи, всичко и е наред, но с говора се измъчихме . Ще ми се да я консултирам и с логопед в Бг. Отделно съм я записала в частен детски център, да ходи за около 3 седмици . Незнам дали е добра идея, при положения че с Бг , не се справя много добре, но разбира по- елементарен , но пък ще е щастлива да си играе с дечица.
Ще ви бъда благодарна, ако имате препоръки за такъв .
Благодаря предварително!

Милушка,

Моето дете е уж двуезично, но говори само на английски. На 7 е вече почти. Смешното е, че на български разбира абсолютно всичко и логопедката продължава да твърди, че българският й е първият език, въпреки че не го говори, и това най-вече личи по синтаксиса на изреченията й. От тази година у нас чуваме все повече българска рвч, говори със силен акцент, но има голямо желание да говори български, та явно наистина езикът си е бил някъде там в съзнанието й - пасивно, и все пак го има.
Мисълта ми е, че имам много логопедични материали на английски и ако не успееш да намериш логопед мога да ти кажа ние през какви етапи минахме.
За да съставя изречения е много важно да наблегнете на заучаването на глаголи, защото ако не знаят глаголи, няма как да правят изречения. Това е първото и основно нещо за обогатите речта. Много глаголи. Пиши ми ако имаш нужда.

Общи условия

Активация на акаунт