Трудно проговаряне - тема 25

  • 84 887
  • 974
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 13 667
sisitoo88 забранили сте получаване на лични съобщения. Затова каквото имам ще го напиша тук


аз съм от Варна и не мога да ви помогна с намиране на специалисти ако е за Сф примерно или други части на бг. Пък и така да се каже малко съм се отдалечила от средата и дори за Варна не бих могла да бъда абсолюно  адекватна със съвет за специалисти.

По принцип ехолалията е колкото лоша толкова и хубава.
Лоша защото показва
- неразбиране на разговора
- липса на адекватна реакция на детето на нещо казвано на  него
- липса на средства за комуникация
или като общо - това се нарича по принцип проблеми във вербалното развитие.

ехолалията е хубава на някакъв по-късен етап , защото ясно указва че детето иска да комуникира, но му липса разбиране и изрази средства. Както казах в един етап от развитие на детето тя дори  е добър показател, докато детето усвоява шаблони за отговор .. понякога означава, че то знае какво иска да отговори но не знае как.
Какви са нещата във вашия случай не знам но бих заложила на интуицията си че при вас става въпрос за етап едно- показател че имате някакви проблеми във вербалното развитие а не заместване на комуникационни средвта. Забавяне във вербалното развитие не означава точно страшни диагнози, но и да кажа че всичко е цветя и рози също не мога. Ако всичко беше наред сега нямаше да ми пишете а аз да ви отговарям. Майчината интуиция е велико нещо и щом една майка се пита  дали всичко е наред, значи нещо не е както трябва. В случая просто ще трябва да се поработи ( и специалисти и вие обезателно )  с детето , възрастта му е добра и имате всички изгледи да го измъкнете от това затруднение. Дали това забавяне на говора ( показател за това е ехолалията )  е показател за някакви други поведенчески, социални проблеми- времето ще покаже, но мисля че нещата бих могли да бъдат преодолени с работа. Обикновено с много  работа. За съжаление аз не можах навремето да се справя без специалисти. честно казано не мисля че родител сам по себе си би могъл да измисли как да помогне на детето си.  според мен ви трябва работа с  логопед и психолог, вероятно и специален педагог , защото... ами защото според мен и опита ми така трябва.Езикът е най-естественото средство за набавяне на информация за света, и четох някъде , че децата попълват поне 80-90% от речника си до шестата си годишнина. Забавено ли е вербалното развитие, не се ли работи по преодолването му -  това рано или късно се отразява задължително и на поведението. За съжаление става много добре видимо по-късно- да кажем след 5-тата 6-тата година , но не винаги за родителите, които са способни да неглижират доста сериозни проблеми. След 5-тата годишнина да се работи за вербални пропуски е трудно ако целта е наваксване на пропуските за тръгване на училище . Постижимо е вероятно, но аз нямам такъв познат за да мога да дам оптимистична прогноза.  
Извинете че така пиша - хем позитивно хем негативно ама поне е живата истина.  
поздрави

# 361
  • Мнения: 42
Благодаря  за мнението мисля че оправих блокирането на лични съобщения.  При първа възможност ще потърся и мнение от специалист но със сигурност  ще трябва да  е в България.
 Надявам се и аз да намеря правия път и да помогна на детето си да получи по голямо разбиране и да ползва езика както трябва.

# 362
  • Варна
  • Мнения: 384
Здравейте,
тепърва имам много да чета назад по темите в търсене на информация и опит със заекващо дете.
Синът ми е на 4,5г. От една година заеква. Като всичко започна миналата година, декември, сякаш внезапно. Нямаме някаква стресова ситуация, която да ни се е случила, не сме семейство, в което да се караме или да има напрежение, той е едно дете. Та... забелязахме заекването и говорихме с градината. От там ни казаха, че при тях е ок и те не забелязват нищо. В последствие започна и там да заеква. Посъветваха ни да изчакаме няколко седмици/месец да видим дали няма да отшуми под някаква форма. През това време ни препоръчаха спокойствие, четене на книжки с рими, песни. Това го правеха и в градината.
И после... карантина, затворени градини... Реално започна работа с логопед октомври месец в градината.
Но ни се иска да поговорим и с някой друг специалист. Може би и психолог.
Та можете ли да препоръчате някого за Варна - логопед и детски психолог?

# 363
  • Мнения: 539
Здравейте,
тепърва имам много да чета назад по темите в търсене на информация и опит със заекващо дете.
Синът ми е на 4,5г. От една година заеква. Като всичко започна миналата година, декември, сякаш внезапно. Нямаме някаква стресова ситуация, която да ни се е случила, не сме семейство, в което да се караме или да има напрежение, той е едно дете. Та... забелязахме заекването и говорихме с градината. От там ни казаха, че при тях е ок и те не забелязват нищо. В последствие започна и там да заеква. Посъветваха ни да изчакаме няколко седмици/месец да видим дали няма да отшуми под някаква форма. През това време ни препоръчаха спокойствие, четене на книжки с рими, песни. Това го правеха и в градината.
И после... карантина, затворени градини... Реално започна работа с логопед октомври месец в градината.
Но ни се иска да поговорим и с някой друг специалист. Може би и психолог.
Та можете ли да препоръчате някого за Варна - логопед и детски психолог?

Синът ми започна да заеква на същата възраст !В продължение на 8-9 месеца работа с логопед нещата си дойдоха на място .Потърсете  си добър логопед  и не се лутайте това е решението  те са хората които оправят всякакви говорни дефекти🤗.Успех!!!!

# 364
  • София
  • Мнения: 1 928
Здравейте,
тепърва имам много да чета назад по темите в търсене на информация и опит със заекващо дете.
Синът ми е на 4,5г. От една година заеква. Като всичко започна миналата година, декември, сякаш внезапно. Нямаме някаква стресова ситуация, която да ни се е случила, не сме семейство, в което да се караме или да има напрежение, той е едно дете. Та... забелязахме заекването и говорихме с градината. От там ни казаха, че при тях е ок и те не забелязват нищо. В последствие започна и там да заеква. Посъветваха ни да изчакаме няколко седмици/месец да видим дали няма да отшуми под някаква форма. През това време ни препоръчаха спокойствие, четене на книжки с рими, песни. Това го правеха и в градината.
И после... карантина, затворени градини... Реално започна работа с логопед октомври месец в градината.
Но ни се иска да поговорим и с някой друг специалист. Може би и психолог.
Та можете ли да препоръчате някого за Варна - логопед и детски психолог?

Синът ми започна да заеква на същата възраст !В продължение на 8-9 месеца работа с логопед нещата си дойдоха на място .Потърсете  си добър логопед  и не се лутайте това е решението  те са хората които оправят всякакви говорни дефекти🤗.Успех!!!!

Може ли да препоръчате логопед, ако е удобно и на л.с.ще ви бъда благодарна.

# 365
  • Мнения: X
Детето на близка започна да заеква на около 3 години. Водиха го на невролог и му изписаха нещо успокоително. Оправи се бързо. Не се наложи да ходят на логопед.

# 366
  • Мнения: 439
Здравейте! Имам бебе на 8 м почти, което не гука, не казва срички. Липсва й лепетна реч. Досега се смее с глас, вика с глас понякога, иначе е много пъргава , заиграва се, отговаря на името си . Вкъщи много й говорим ,пеем песни, имам и по - голямо дете, което също й говори и играе с нея, но досега не показва никакви признаци за говор. Много ми е притеснено, освен това и достъп до невролог се оказва мисия невъзможна в нашия град. Малко съм затруднена това дали може да е признак за някакво заболяване, или тя е по боязлива и притеснителна.

Съжалявам, ако някоя майка е споделила нещо подобно и се повтарям, но все още не съм намерила време да изчета темата.

# 367
  • София
  • Мнения: 6 726
На 8 месеца да казва срички? Не е ли малко рано за думи и срички още.

# 368
  • Мнения: 439
На 8 месеца да казва срички? Не е ли малко рано за думи и срички още.
На 8 месеца се появява лепетната реч, при нея още липсва. Според педиатъра трябва да се чува "ня-ня, ма, па"

# 369
  • София
  • Мнения: 6 726
Ми моята дъщеря нищо не е казвала. Сега на 2години и 4 месеца почна да говори и устата и не спира. Ако ви притеснява консултирайте с лекар ама според мен си е рано.

# 370
  • Мнения: 2 211
О Боже, на 8 месеца какви очаквания имат хората...има ли сукателен рефлекс детето, кърмено ли е? Засмуква ли добре? Обръща ли се от гръбче по корем? Педиатърката има ли някакви притеснения относно неврологичното развитие на детето до момента?

# 371
  • София
  • Мнения: 4 571
Хубаво е педиатърът да ви прати на УНГ...

# 372
  • Мнения: 422
Когато беше на 8-9 месеца, момиченцето на приятелката ми имитираше повечето животни. Моето момче на същата възраст само ревеше, крещеше и гледаше като теле 😀. Колко ме е тормозело това, просто не е истина...
Когато малкия беше на 1г.7м. Иванов в Пловдив ми каза, че е аутист, защото вървеше по огради и пейки и гледаше с ъгъла на очите.
Сега е на 3г. и 3м., говори с изречения, пее песни, рисува (силно казано, но все пак)...съвсем различно дете е в сравнение с преди. Е, с малко странична помощ (хомеопатия), за което искам сърдечно да благодаря на една майка от този форум, която ме насочи къде да го заведа.
Мисълта ми е, че наистина всяко дете е различно, не очаквайте и Вашето бебенце да се развива като по учебник. Не се взирайте във всяко нещо, което прави или не прави, не четете и не го сравнявайте с другите деца.
Бъдете спокойна, обичайте го, гушкайте го и ще видите, че всичко ще е наред.
След някой и друг месец, когато стане на годинка - годинка и нещо, всички ще се радваме пак да пишете как е детенцето Ви.
Успех!
П.С. Липсата на лепетна реч не е определяща за развитието на детето, има си много други показатели, по които да се определи дали детето има проблем или няма. Самия факт, че е само на 8 месеца, а се обръща на името си, би трябвало да Ви говори предостатъчно.

Последна редакция: вт, 19 яну 2021, 19:45 от Galina198

# 373
  • Мнения: 4 731
Аз съм пропуснала лепетната реч изобщо като понятие, но синът ми на осем месеца нищо не казваше. Сигурно е издавал някакви звуци, ама нищо конкретно. Затова пък се смееше с глас - беше изключително слънчево и усмихнато дете, което спеше, ядеше, играеше и се смееше.А сега какво мрънкало е на моменти?! 😤 Онзи ден точно три часа, докато пътуваме в колата, ми обяснява как искал домашно животно (след като поне 50 пъти за последната година съм обяснила, че това не е възможно).

Ако бях на мястото на потребителката с осеммесечното бебе, първо бих поговорила с педиатъра на детето и бих споделила какво ме притеснява. Ако педиатърът реши да ги прати на някакви лекари, ок. Като цяло обаче ми се струва прекалено рано.

# 374
  • Мнения: 439
Когато беше на 8-9 месеца, момиченцето на приятелката ми имитираше повечето животни. Моето момче на същата възраст само ревеше, крещеше и гледаше като теле 😀. Колко ме е тормозело това, просто не е истина...
Когато малкия беше на 1г.7м. Иванов в Пловдив ми каза, че е аутист, защото вървеше по огради и пейки и гледаше с ъгъла на очите.
Сега е на 3г. и 3м., говори с изречения, пее песни, рисува (силно казано, но все пак)...съвсем различно дете е в сравнение с преди. Е, с малко странична помощ (хомеопатия), за което искам сърдечно да благодаря на една майка от този форум, която ме насочи къде да го заведа.
Мисълта ми е, че наистина всяко дете е различно, не очаквайте и Вашето бебенце да се развива като по учебник. Не се взирайте във всяко нещо, което прави или не прави, не четете и не го сравнявайте с другите деца.
Бъдете спокойна, обичайте го, гушкайте го и ще видите, че всичко ще е наред.
След някой и друг месец, когато стане на годинка - годинка и нещо, всички ще се радваме пак да пишете как е детенцето Ви.
Успех!
П.С. Липсата на лепетна реч не е определяща за развитието на детето, има си много други показатели, по които да се определи дали детето има проблем или няма. Самия факт, че е само на 8 месеца, а се обръща на името си, би трябвало да Ви говори предостатъчно.
Може ли да споделите какво пие те и на класически хомеопат ли сте ходили?

Общи условия

Активация на акаунт