Множествена склероза или нещо друго?

  • 15 719
  • 116
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравей те, става ми лошо получавам пристапи , като последните пэти бяха мнг тежки. От жколо 7 г. последните 3 год лежах 2 в болница а повече от 7 -8 пъти посещавам бърза помощ. Нее кръвно макар, че ми падаше кръвното. Прилошава ми и не виждам с едното око частично и после пощи изцяло. Губя контрол над тялото ми свличам се. Лявата ръка ми си схваща и губи сила. Последната година се изморявам мнг и ми тежи всичко.В болницата ми казаха чее шийно прешленов синдром и синдром на Рейно. Сега обаче като ми стана пак лошо Невролога каза че нямам шипове на ренген. Друг лекър каза че може да е МС множествена склероза. Сега чакам здравната каса да ми разреши  ядренно магнитен резонанс. 7г и 2 пъти лежене по болници и препращания по очни лекари и невлолози и още ко ли неее .можело да бъде и епилепсия. От шумен съм лежах във Варна. Несе чуствам добре.  Нямам силици и незнам кэм кого да се обърно.
Да добавя че съм на 35 г. С две деца

Последна редакция: сб, 20 апр 2019, 21:59 от Не се сърди, човече

# 1
  • Враца
  • Мнения: 1 017
Ще трябва да изчакаш ЯМР. Учудващо, че не са те пратили до сега.

# 2
  • Мнения: 1 343
ЯМР ще покаже, какво ти е! МС той разпознава. Дано да е нещо друго...

# 3
  • Мнения: 1 153
Изчакай да направят ЯМР, но дори и да е МС, няма страшно. Аз съм с тази диагноза от 7 години, симптоми имах още 6 преди това. Ако се окаже МС, ще те насоча към една група във фейсбук, ще видиш колко са готини и борбени всички МСовци. Сега не чети и не се филмирай излишно.

# 4
  • Мнения: 6 076
Познавам човек с диагноза МС поставена в България след направен ЯМР. Обаче в немска лаборатория установяват лаймска болест с ко инфекции. Провеждат лечение с антибиотици няколко месеца. Всички симптоми и неразположения изчезват. Диагнозата е много сериозна и си струва да се провери дали е точната диагноза.
В България не правят качествени изследвания за тези инфекции. Въпросния човек в деня на получаване на резултатите от Германия си прави същите изследвания в три  софийски лаборатории от които получава отрицателни резултати. Успех в диагностиката и лечението!

Последна редакция: сб, 20 апр 2019, 21:51 от Рори72

# 5
  • Мнения: 8
Благодаря ви......

# 6
  • Мнения: 2 560
Здравей, аз бих те посъветвала да си пуснеш изследвания и да провериш нивото на витамин Б12. Прочети за дефицит на този витамин, последиците са доста тежки и често се поставя диагноза МС. Пожелавам ти успешно лечение и всичко добро😊🌻!

# 7
  • Мнения: 6
А на какво ще ви правят Ямр ако мога да попитам? На коя част на тялото?

# 8
  • Мнения: 1 343
А на какво ще ви правят Ямр ако мога да попитам? На коя част на тялото?
На глава се прави ЯМР при диагностиката на МС

# 9
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Доколкото съм чела мс се открива при преглед на очите.Имам приятелка заболя преди около 10 години и стигна до инвалидна количка много бързо -не знам има ли различни форми или просто не е лекувана правилно.Имам и друга позната , ако не знаеш,че е олна по нищо не й личи.Трябва добър невролог.

# 10
  • Мнения: 9 515
Познавам човек с диагноза МС поставена в България след направен ЯМР. Обаче в немска лаборатория установяват лаймска болест с ко инфекции. Провеждат лечение с антибиотици няколко месеца. Всички симптоми и неразположения изчезват. Диагнозата е много сериозна и си струва да се провери дали е точната диагноза.
В България не правят качествени изследвания за тези инфекции. Въпросния човек в деня на получаване на резултатите от Германия си прави същите изследвания в три  софийски лаборатории от които получава отрицателни резултати. Успех в диагностиката и лечението!


знам за аналогичен случай, диагнозата я поставиха МС точно в германия. след няколко години установиха какво е, лекуваха го пак там и се позакрепи /то излекуване няма/. та да - често се бърка, даже там му бяха обяснили.

# 11
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 533
Хм , извинявам се, че така нахлувам , но аз правих ЯМР преди две години .Тогава доктора каза ,че понеже не сложиха контраст , той не е сигурен, че диагнозата е изключена напълно .
Очен минах ,имам доста тежък астигматизъм и от там се е получило двойното виждане .Да ,правят едни специални тестове за МС  очните .
Тръпнене , слабост , главоболие , при мен последната година има едни моменти в които забравям думи ,имена- краткосрочната памет .Слагам пепелника в хладилника,  хляба в кофата за боклук , на децата имената разменям - момче и момиче са.
Не съм стъпила на лекар от тогава ,но виждам как ме гледат хората ,когато се обърквам и говоря щуротии - адски е неприятно .
На 34г. съм , изобщо не ми се ходи по изследвания, все мисля ,че ще мине ...

Последна редакция: вт, 23 апр 2019, 07:17 от мадам тиква

# 12
  • Мнения: 8
Вчера бях при друг невролог и очен лекар. Очния каза с очите съм добре. Но невролога каза, че видимо имам забавяне  на рефлексите в лявата част на тялото имам истръпване на ръката и краката. И мнг се зачуди защо още никой немие пуснал ЯМР. Относно това че се забравят някои неща да на последък доста често ми се случва са бращолевя глупости. И се чуствам мнг истощена. Ако тук неми назначът ЯМР  Юни ще ходя в Турция да се иследвам, че почна да ме хваща страх

# 13
  • Мнения: 10
Познавам човек с диагноза МС поставена в България след направен ЯМР. Обаче в немска лаборатория установяват лаймска болест с ко инфекции. Провеждат лечение с антибиотици няколко месеца. Всички симптоми и неразположения изчезват. Диагнозата е много сериозна и си струва да се провери дали е точната диагноза.
В България не правят качествени изследвания за тези инфекции. Въпросния човек в деня на получаване на резултатите от Германия си прави същите изследвания в три  софийски лаборатории от които получава отрицателни резултати. Успех в диагностиката и лечението!

Здравейте, бихте ли ми казали в коя лаборатория в Германия Вашият познат си направи изследването и на място ли даде кръв или по някакъв начин изпрати проби по куриер? Много благодаря предварително за отговора, ще ми бъде от много голяма полза.

# 14
  • Мнения: 6 076
BCA-lab в Аугсбург. Те специално ходиха до там, защото към лабораторията има специализирана болница. По-точно това е лаборатория към болница. Но може да се свържите с лабораторията и те ще ви изпратят съдчета за нужната кръв и може да я изпратите от България чрез куриер.

# 15
  • Мнения: 9 515
почти съм убедена, че не може оттук.
тук пациентите ходят до букурещ /много хора се лекуват при 2-ма известни лекари в румъния/ и оттам ги пращат в немските лаборатори /няколко са/, но изследванията са назначени от лекар, сам трудно ще се оправиш, да не кажа невъзможно. 

# 16
  • Мнения: 6 076
Всъщност може от тук. Изпращат се с куриерска служба DHL и след като си получат парите изпращат резултатите до две седмици. В Циблаб не отказват да вземат кръвта, но пациента си я транспортира до офиса на куриерската служба или пък може да дойдет куриери на място според уговорката. Лабораторията изпраща указания как да се опаковат и изпратят пробите. Може да се изпрати кръв и без да е назначено изследване от лекар. Те си изпращат ценоразпис с всички изследвания които правят

# 17
  • Мнения: 10
BCA-lab в Аугсбург. Те специално ходиха до там, защото към лабораторията има специализирана болница. По-точно това е лаборатория към болница. Но може да се свържите с лабораторията и те ще ви изпратят съдчета за нужната кръв и може да я изпратите от България чрез куриер.

Благодаря много за отговора!!!

# 18
  • Мнения: 9 515
Всъщност може от тук. Изпращат се с куриерска служба DHL и след като си получат парите изпращат резултатите до две седмици. В Циблаб не отказват да вземат кръвта, но пациента си я транспортира до офиса на куриерската служба или пък може да дойдет куриери на място според уговорката. Лабораторията изпраща указания как да се опаковат и изпратят пробите. Може да се изпрати кръв и без да е назначено изследване от лекар. Те си изпращат ценоразпис с всички изследвания които правят

може да се направи изследване и без лекар, но без лекар не можеш да се ориентираш какво да изследваш, освен ако не си ветеран в болестта Wink . има адски много изследвания и показатели, не е толкова просто /не случайно спецовете по лаймска и подобните назначават изследвания след подробен преглед/. можеш да изследваш основните неща. или ако имат някакви пакети.
явно за тази клиника може, за другите знам, че не става. иначе мненията за нея са доста разнопосочни, но да не разводняваме темата.  

# 19
  • Мнения: 6 076
Моля те сподели мненията за клиниката. По темата е.

# 20
  • Мнения: 9 515
както казах са разнородни. има голяма група във фейсбук за хора с лаймска болест и там има подробни мнения. в клиниката има различни подходи за лечение, според предпочитанието на пациента, но като цяло няма излекувани никъде. аз също се чудех за тази клиника, но май ще се насоча към румъния, като му дойде времето. ако искаш инфо от първа ръка, мога да ти посоча групата, там има хора с голям опит и можеш да ги питаш конкретни неща. 

# 21
  • Мнения: 289
Успокой се. Напрежението много вреди. Отпусни се. Може да е Б12. Може да е стрес. Може да е МС. Не се страхувай. МС е наименование на еднотипни симптоми, но хода на заболяването е коренно различно. Така че дори тази диагноза не то е присъда. Само ЯМР може да даде отговор.

# 22
  • Мнения: 18 524
На мен ми назначиха ЯМР веднага след тридневна криза преди 10-11 години. Буквално само с 1 преглед при невролог, специалистката ми каза, че за нея съм с МС почти сигурно. Естествено, доста ми потънаха гемиите, но се стегнах и реших, че ще се боря. (Оттогава не пуша между другото, толкова се изплаших).

ЯМР отхвърли всякакви вероятности за МС. Искам да кажа, че не е задължително да е това, дори човек да има какви ли не симптоми. Успех от мен!!!

# 23
  • Мнения: 2
Не се притеснявайте от диагнози няма неизлечими болести а само некомпетентни потискащи третирания. За МС мога да ВИ отговоря на всички въпроси най-компетентно не се притеснявайте да питате.
Благодаря.

# 24
  • Мнения: 1 977
Teya75, наш близък приятел е с МС от 10 години. Може ли да ми пишеш коя е групата, за да го насоча. Притесняваме се, че е започнал да се предава и е много паднал духом.

Чудя се дали е възможно и при него да се окаже нещо различно, както в случая, който Рори72 описа?

# 25
  • Мнения: 8
 Аз все още чакам отговор от здравната каса. Ако нема развитие ще се престраша и юни ще ходя в русе за ЯМР при д-р Джендова била мнг добра. Ходих и при дрг неврелог но тя хептен ме обърка.

# 26
  • Мнения: 1 153
Аз все още чакам отговор от здравната каса. Ако нема развитие ще се престраша и юни ще ходя в русе за ЯМР при д-р Джендова била мнг добра. Ходих и при дрг неврелог но тя хептен ме обърка.

Не ходи там, имам 4 ЯМР при нея правени преди да ми поставят диагнозата. И четирите бяха за по има няма 20 минути, без контраст всеки път, въпреки че питах и исках да си платя за такъв. Програмата за МС трае минимум 40 минути, ако е с контраст отива повече от 80 минути. Аз след ходене по доктори, накрая попаднах в Авис Медика Плевен, където ми поставиха диагнозата след ЯМР час и половина с контраст и други изследвания - евокирани потенциали и тест.

Forest rain, ето това е групата, нека се присъедини.

# 27
  • Мнения: 8
Аз все още чакам отговор от здравната каса. Ако нема развитие ще се престраша и юни ще ходя в русе за ЯМР при д-р Джендова била мнг добра. Ходих и при дрг неврелог но тя хептен ме обърка.

Не ходи там, имам 4 ЯМР при нея правени преди да ми поставят диагнозата. И четирите бяха за по има няма 20 минути, без контраст всеки път, въпреки че питах и исках да си платя за такъв. Програмата за МС трае минимум 40 минути, ако е с контраст отива повече от 80 минути. Аз след ходене по доктори, накрая попаднах в Авис Медика Плевен, където ми поставиха диагнозата след ЯМР час и половина с контраст и други изследвания - евокирани потенциали и тест.

Forest rain, ето това е групата, нека се присъедини.
       

Izlizat mng s tova ime na grupata s kva snimka na koricta sa...
___________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: вт, 07 май 2019, 20:22 от AnMary

# 28
  • Мнения: 10
Познавам човек с диагноза МС поставена в България след направен ЯМР. Обаче в немска лаборатория установяват лаймска болест с ко инфекции. Провеждат лечение с антибиотици няколко месеца. Всички симптоми и неразположения изчезват. Диагнозата е много сериозна и си струва да се провери дали е точната диагноза.
В България не правят качествени изследвания за тези инфекции. Въпросния човек в деня на получаване на резултатите от Германия си прави същите изследвания в три  софийски лаборатории от които получава отрицателни резултати. Успех в диагностиката и лечението!

Рори, а твоят познат, на когото каза, че са му открили Лаймска болест, къде е провел лечението?

# 29
  • Мнения: 6 076
В ВСА-клиник Аугсбург назначават лечението след резултатите от изследвания направени в лабораторията към клиниката ВСА-лаб.

# 30
  • Мнения: 10
В ВСА-клиник Аугсбург назначават лечението след резултатите от изследвания направени в лабораторията към клиниката ВСА-лаб.

Ако не е тайна, каква е цената на такъв тип лечение..? Само тестовете им са около 1000 лв....

# 31
  • Мнения: 6 076
О, тестовете могат да излязат и много повече от 1000 лв., но за стойността на болничните услуги идея си нямам. Но от друга страна е проведено лечение с антибиотици и други медикаменти изписани с рецепта и закупувани от пациента. Само, че лекарят е дал указание да не се ползват медикаментите с такова търговско название разпространявани в България, а да се снабдяват с лекарства от другаде и това съответно е оскъпило лечението, но цифри наистина не знам.

# 32
  • Мнения: 9 515
има различни пакети в клиниката, като може да се използват различни подходи на лечение /по-природни или по-химически най-общо/. в групата за лайм един пациент сподели, че е платил 10 хил. евро.

# 33
  • Мнения: 10
има различни пакети в клиниката, като може да се използват различни подходи на лечение /по-природни или по-химически най-общо/. в групата за лайм един пациент сподели, че е платил 10 хил. евро.

Надявам се поне да си е заслужавало.

# 34
  • Мнения: 9 515
не беше свръх впечатлен...

# 35
  • Мнения: 2
Teya75, наш близък приятел е с МС от 10 години. Може ли да ми пишеш коя е групата, за да го насоча. Притесняваме се, че е започнал да се предава и е много паднал духом.

Чудя се дали е възможно и при него да се окаже нещо различно, както в случая, който Рори72 описа?

Абе и аз от 14 години ми диагностицираха това обаче открих невероятен метод  за лечението на мс  
5 степенен подход за лечение на всички автоимунни болести, но се отслабва аз свалих 50 кг за 4 месеца

сега съм слаб здрав ядеш колкото искаш и не пълнееш

Когато ми диагностицираха МС бях 120кг. Оказа се ,че живея и се храня много вредно сега съм 72 кг. чуствам се добре и се опитвам да помагам на други с автоимунни болести вярвате ли в чудеса ние с моето семейство станахме свидетели и повярвахме в чудеса нелечимите болести стават лечими красотата възцарява, Аз съм Ива,
за 2 месеца от 80 кг станах 55 а съпругът ми с МС от120-74кг за 4месеца и 20 дни  и прогледна ,защото МС му беше взел зрението без диети те са вредни това е терапия за здраве и красота.

Последна редакция: пн, 20 май 2019, 16:12 от AnMary

# 36
  • Мнения: 1 153
Велиндоброто, не пиши глупости, щото само не завърши поста си с Амин.

# 37
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Не мисля,че с диета се лекува това заболяване.Знам,че ходят в някаква индийска клиника и с тамошните от рода на аюрведа и прочие ги вкарват в ремисия,но периодично трябва да ходят до там.

# 38
  • Мнения: 9 515
Велиндоброто, не пиши глупости, щото само не завърши поста си с Амин.

що бе, нека да сподели в какво се изразява лечението...
за индийската клиника - имам една колежка с МС, периодично ходи там и е доволна.

# 39
  • Мнения: 8
Teya75, наш близък приятел е с МС от 10 години. Може ли да ми пишеш коя е групата, за да го насоча. Притесняваме се, че е започнал да се предава и е много паднал духом.

Чудя се дали е възможно и при него да се окаже нещо различно, както в случая, който Рори72 описа?

Абе и аз от 14 години ми диагностицираха това обаче открих невероятен метод  за лечението на мс 
5 степенен подход за лечение на всички автоимунни болести, но се отслабва аз свалих 50 кг за 4 месеца

сега съм слаб здрав ядеш колкото искаш и не пълнееш

 Добре ли се чувстваш. Дай повече инфо. За хранителния режим който изпълняваш и за 5 степена на лечение. Благодаря

# 40
  • Мнения: 21 270
Да се включа и аз с въпрос ,възможно ли е предшественик на МС да е изтръпнала лява половина на тялото ?

# 41
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Изтръпване може да е и на нервна почва.Аз точно така отключих невровегетативна дистония, но при мен изтръпна дясната половина и при напрежение нервно там са ми вече по-осезаеми признаците отколкото в ляво,но това може да прецени само невролог.Имах страхотно главоболие което не мина цяла нощ и на сутринта директно на невролог и сестрата като ме видя веднага ме вкара вътре.Явно нещо се уплаши от вида ми, а имаше доста хора.

# 42
  • Мнения: 88
За мс има много изписано, нелечимо е, но много хора са успели да преобърнат хода на заболяването. Просто се успокойте, сондирайте инфо, в случай, че е това. Последната иновация е от университета в Кеймбридж, наскоро имаха представяне в Бг. Потърсете lifnano therapeutics. Доколкото знам има и медикаменти.
Не изпадайте в паника, имам позната, от 17 години с диагнозата, ми съвсем нормален човек. Има периоди, в които забравя, ама кой не? Има дни, в които не се чувства добре, но кой не? Както тя казва: - “Майната ѝ на склерозата, аз забравям за нея”

# 43
  • Мнения: 1 977
Проблемът е, че нашият приятел е почти инвалидизиран вече. Диагностицираха го на 24г. Вече минаха повече от 10. Не може да работи, няма семейство, майка му се грижи за него. Трудно ходи и всеки вирус, който го повали, му влошава трайно състоянието. Приема лекарство, уж било най- доброто към момента, но казва, че усеща как с времето се влошава.
Понякога се опасявам да не си посегне. Пратих му линк към групата, но той сякаш не иска да общува с хора с неговата диагноза. Дали не трябва да се посъветва с психиатър и евентуално да му изпишат някакви антидепресанти? Искам да му помогнем, къса ми се сърцето, като го гледам така.

# 44
  • Мнения: 21 270
Изтръпване може да е и на нервна почва.Аз точно така отключих невровегетативна дистония, но при мен изтръпна дясната половина и при напрежение нервно там са ми вече по-осезаеми признаците отколкото в ляво,но това може да прецени само невролог.Имах страхотно главоболие което не мина цяла нощ и на сутринта директно на невролог и сестрата като ме видя веднага ме вкара вътре.Явно нещо се уплаши от вида ми, а имаше доста хора.
Благодаря ти.
А при теб мина ли това изтръпване ?
Бях на невролог няколко пъти.
Сумати лекарства изпих,но нищо.
Главата ме боли почти ежедневно и това изтръпване си стои вече близо 3 години.

# 45
  • Мнения: 2 560
Мили хора, потърсете организация "МС- мога сам" мисля, че беше името. Гледах интервю с една жена с дълга къдрана коса, някакъв редактор в сп. Ева. Тя е с такава диагноза и разказваше за въпросната организация, ставаше въпрос за нови индивидуални подходи в лечението, хранетето и тн. Със сигурност имат група във ФБ и може би могат да помогнат.

# 46
  • Мнения: 88
малката лисичка, за 3 год, ако е мс неврологичният тест щеше да покаже. Изтръпване само по себе си не е предшественик на заболяването.
То каквото и да напишеш в нета, все към него води. Не се вкарвай във филми.

# 47
  • Мнения: 1 117
Какъв е неврологичния тест за МС?

От няколко години имам изтръпване по скалпа на главата, а от тази година и ръцете и краката ми изтръпват, като по - продължително тези оплаквания остават в лява ръка и ляв крак. Чувствам ги по - немощни, така да се каже... През май месец отново започнаха да изтръпват по - осезаемо, а през юни имах период с повишена тревожност, разконцентрираност, изтръпвания, намалена сетивност и влошаване на зрението - замъглено виждах, след главоболие. Влошеното зрение може да е от нови очила или неправилен диоптър, които в този период от време си налагах да нося постоянно. Имах и замайване.
Ходих при трима невролози, твърдящи че е на нервна почва. Приемам Ремотив, Сибелиум,Ноотропил и Милгама Н.
Едната невроложка ми каза, ако този период се повтори или не отшуми след приема на тези лекарства, да отида отново за задълбочени изследвания.
Естествено написах симптомите си в интернет и достигнах до МС...
Уплаших се много, но реших да променя начина си на живот, да приемам хранителни добавки, които да забавят евентуален такъв процес. Планирам октомври - ноември да направя ЯМР.
Какви изследвания трябва да се направят? Скенер ще правя този месец, заради вероятността да имам шипове или ДХ, както предположи друга невроложка. Тя ми прави и доплер и имам проблем с оросяването на едната половина на главата, затова ме насочи към скенер.

Последна редакция: пн, 29 юли 2019, 23:00 от sentido

# 48
  • Мнения: 3 096
Изследвала ли си витамин Б12? Ако не си, може да започнеш оттам. Имам познат, веган, който е бил с подобни симптоми и още на първата инжекция вит.Б12 е почувствал подобение.

# 49
  • Мнения: 1 117
Изследвах Б12 в края на миналата година - около 400 единици беше,  не високо, но добро ниво. Ходих на ендокринолог - два аденома на щитовидната жлеза ми откриха, при ТСХ в норма. Не са за операция още, защото са малки.Тези дни мисля да пусна целия панел щитовидни хормони. Декември месец миналата година ходих на очен лекар - астигматизъм, трабизъм, и лек диоптър и на двете очи ми откриха, но тези очила не носех редовно. Периодът на постоянното им носене съвпадна с оплакванията ми.
Вит. Д3 също е в норма.

# 50
  • Мнения: 21 270
Аз чаках за направление близо 3 седмици ,днес ми го дадоха за ЯМР на глава.
Сега се чудя дали да ходя в Пловдив или София ,където има ЯМР 3 тесла.
Правиха ми ЕМГ И ЕЕГ ,усещам,че от 2 дни и дясната ми ръка е леко изтръпнала.
Изписаха ми Бриека ,общо взето ще чакам ЯМР.Неврологът тук не можа да кажа какво ми е.

# 51
  • Мнения: 18 524
лисичка, когато на мен ми правиха неврологичен тест преди повече от 10 години, според невроложката аз имах класически някакви прояви ли, реакции ли бяха, за МС. Въобще ме описа като почти сигурен случай. До такава степен се бях изплашила, че когато отидох да си взимам резултатите от ЯМР ими извикаха името, краката ми се схванана наистина напълно и не можах да стана и да отида до сестрата... Искам да кажа, че самовнушението е нещо огормно. При мен ЯМР не показа никакви отклонения, въпреки първоначалните уж сигурни признаци. Силно ти желая всичко да е наред!

# 52
  • Мнения: 21 270
Бианка , благодаря ти.
Права си принципно за самовнушението.
Просто вече ми омръзна от това изтръпване и искам да знам какво го причинява за да може ако е възможно да се отстрани причината.

# 53
  • Мнения: 1 117
_Bianka__, какви бяла твоите оплаквания?

малката лисичка , моите оплаквания са също свързани с лявата половина на тялото - изтръпване , мравучкане, чувствам че този крак и ръка са с една идея по различни. Ти освен това изтръпване имаш ли други оплаквания?
Какъв е реда, за да получа направление за ЯМР?
При тебе какво показаха ЕМГ И ЕЕГ?
Приемаш ли някакви хранителни добавки?

# 54
  • Мнения: 21 270
sentido ,
Акутил пиех преди , Габагамма и разни други лекарства,докато накрая вече е Бриека.
Всичко стана преди 3 години като се прибрах от работа ,започнах да заеквам и да бъркам думите и след това дойде изтръпването,което удари първо в лява половина на главата.
После ръка и крак и оттогава не е минавало.
Тоест от 3 години ходя по лекари и т..н. ,без особен успех.
Ами имам изменение някакво в лява ръка + крак (от изследването с тока) ,правиха ми и рентген на шия + таз,но излезе само крива шия.

Бъркам думите все още понякога ,примерно искам да кажа "пералня" ,а излиза "печка" .Инкотенция също напоследък зачести  + почти всекидневно главоболие.
Отнема ми понякога около 5 минути да се сетя за определена дума и такива разни подобни.
Като се случи това лежах седмица в болницата,но май само си изгубих времето там.

За ЯМР :
1.Минах на невролог като ми пусна той : рентген,ЕМГ и ЕЕГ ;
пуска се молба до ЗК и от там всеки вторник имат комисия и всяка сряда излиза списъкът с избраните хора за ЯМР.

# 55
  • Мнения: 18 524
При мен беше прегледа заради една много силна криза. Получих рано сутрин на ставане от леглото жесток световъртеж, всичко ми се върти и не можех да ходя изобщо. Едвам ме замъкнаха в поликлиниката и там ме сложиха на системи. 3 дена бяха на системи постоянно. Почнаха пристъпи на силно главоболие, накрая с повръщане. Световъртежа се влоши, вместо да се поправи и 4 дена не можех нито да се изправям, нито да ходя. Чак на 5 ден почнах да ходя като пияна, с подпиране на друг човек или по стените. Отвреме навреме падах. Искам да кажа, че нямам особен страх за здравето си или хипохондрия, тоест симптомите ми си бяха напълно реални. На 5 ден, като се движех вече, бях при невроложката. Тя ме прегледа, разпита ме точно за изтърпвания, а аз наистина имах едни изтръпвания тогава в долната част на краката, но не им обръщах никакво внимание. Тя ми изреди страшно много неща, които пасват за МС, вкл. възрастта ми, тогава съм била на 35 години. Проявявала се обикновено при млади хора. Да, но ЯМР напълно отхвърли диагнозата. Кризата така си и остана неизяснена - може би някакъв вид Мениероподобен синдром...

# 56
  • Мнения: 1 117
малката лисичка, едно към едно са моите оплаквания с твойте. Заекванията и бъркането на думите ги отдавах на стрес, въпреки че никога не съм имала такива проблеми. Тези неща са на приливи и отливи при мен.
В момента приемам Ноотропил и сякаш ми е по - добре в това отношение.

# 57
  • Мнения: 21 270
малката лисичка, едно към едно са моите оплаквания с твойте. Заекванията и бъркането на думите ги отдавах на стрес, въпреки че никога не съм имала такива проблеми. Тези неща са на приливи и отливи при мен.
В момента приемам Ноотропил и сякаш ми е по - добре в това отношение.
Да,и аз го пиех,но го спрях.

Сега се чудя къде да отида на ЯМР ...казват,че трябва да е по-силен уж,нямам идея.

# 58
  • Мнения: 18 524
Спомням си, че моя беше безплатен, само платих 100 и няколко лева за контрастно вещество, било почти задължително, но касата не го покриваше. Сега не знам как е. Аз го правих в Плевен, не съм търсила къде кой е по-добър и т.н.

# 59
  • Мнения: 21 270
На мен ми казаха,че трябва да е 3 тесла поне, а констрастно вещество,ако се наложи.
Сега търся,единствено в Каспела - Пловдив ми излиза 3 тесла и Аджибадем сити клиник в столицата.

# 60
  • Мнения: 1 117
 В Плевен какъв вид е ЯМР? 3 тесла ли е?

# 61
  • Мнения: 18 524
Ами, какъвто е имало, аз не съм си и помисляла да търся някакъв супер ЯМР. Предполагам, че по-обикновен е бил.

# 62
  • Мнения: 1 977
На моя син преди време по друг повод правихме ЯМР в Пловдив- лаборатория Русев. Намира се в двора на Окръжна болница. Мисля, че беше 3 тесла. Може да се обадите да питате да не би да ви подвеждам. Ние сме доволни.

# 63
  • Мнения: 2
Изчакай да направят ЯМР, но дори и да е МС, няма страшно. Аз съм с тази диагноза от 7 години, симптоми имах още 6 преди това. Ако се окаже МС, ще те насоча към една група във фейсбук, ще видиш колко са готини и борбени всички МСовци. Сега не чети и не се филмирай излишно.
Може ли да споделиш за твоите симптоми преди да те диагностират с МС?
Аз съм в чужбина и просто нямам сили вече да ходя по лекари в момента и те да ми казват да поя обезболяващи само.Скоро планирам да си дойда и бих била благодарна ако ми помогнеш с информация и какви изследвания и при какъв лекар е най-добре да отида (от Пловдив съм, ако има значение)
Благодаря

# 64
  • Мнения: 1 153
Изчакай да направят ЯМР, но дори и да е МС, няма страшно. Аз съм с тази диагноза от 7 години, симптоми имах още 6 преди това. Ако се окаже МС, ще те насоча към една група във фейсбук, ще видиш колко са готини и борбени всички МСовци. Сега не чети и не се филмирай излишно.
Може ли да споделиш за твоите симптоми преди да те диагностират с МС?
Аз съм в чужбина и просто нямам сили вече да ходя по лекари в момента и те да ми казват да поя обезболяващи само.Скоро планирам да си дойда и бих била благодарна ако ми помогнеш с информация и какви изследвания и при какъв лекар е най-добре да отида (от Пловдив съм, ако има значение)
Благодаря

Симптомите ми бяха слабост в десните ръка и крак, замайване, виждах като през гъст тютюнев дим, треперене на мускули. Започнаха малко след като родих и ескалираха след изкаран грип. Тежест в краката, умора, която не минава след почивка. Трудно качвах стъпала, баир, не можех да държа малката, защото хубех усещане в дясната ръка и можех да я изпусна. Пет години обикалях невролози, докато накрая попаднах в Плевен при др.Лиловски от Авис Медика. Прие ме в болницата, направиха ми ЯМР на глава и шия с контраст (продължи над час и нещо), евокирани потенциали, неврологичен тест - докосване на носа с показалец с отворени и затворени очи, заставане на един крак и не помня какво още. Ако на ЯМР не бяха излезли плаките (защото преди това имам няколко ЯМР, но без контраст и за около 20 минути има няма), щяха да ми направят пункция, но слава Богу, размина се. Сагата продължи от 2006 до 2012. След това, като разбрах на какво се дължат проблемите ми, се успокоих и съм доста по-добре. Не, че всичко изчезна, но бях облекчена, че е МС, а не нещо по-лошо.

# 65
  • Мнения: 55
Преди 3 години правих ЯМР на глава. Оказа се че имам плаки на деелеминизация. Изпаднах в шок. Направих консултация с др. Кметска, те каза че не покривам критерийте за МС. Сега вече 2 месеца съм с изтръпнала дясна ръка и изпитвам страх да направя нов ЯМР. Първия беше без контраст.
Но явно ще се престраша и да отида на невролог.

# 66
  • Мнения: 47 963
Разбирам те, но е по-добре да се знае какво е.

# 67
  • София
  • Мнения: 185
Здравейте, налага ми се да правя ЯМР на глава, със съмнения за МС съм. Обаче имам клаустрофобия и няма шанс да вляза в тунела без да съм упоена. Звънях в МД Спектър, но не са болница и не използват анестезиолог. Във ВМА също отказаха Rolling Eyes Утре ще звънна в Правителствена болница. Някой има ли инфо дали и къде мога да си направя ЯМР със седация или в краен случай пълна упойка?

# 68
  • Мнения: 6 076
Проверете в Сити клиник, Токуда, Иван Рилски.

# 69
  • Мнения: 47 963
В спектър нали има отворен, не може ли на него да ти направят без упойка?

# 70
  • София
  • Мнения: 185
Благодаря ви. HAPPY, в краен случай на отворения ще е, въпреки, че докторката препоръча другия.

# 71
  • Тук и сега
  • Мнения: 445
Здравейте, момичета!
Знаете ли от къде можем да намерим в България лекарството Текфидера / Tecfidera. Спешно е, моля за съдействие.

# 72
  • Мнения: 6 076
Здравейте! Тъй като ме насочиха към диагноза МС когато са засегнати различни системи в организма бих искала контакт на лични с човек който има проблеми с отделителната система. Моля свържете се с мен. Става въпрос за дете на което лекарите не могат да помогнат и сами търсим решение на проблемите които възникват. Благодаря!

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Здравейте. Преди 12 години отидох при ЛЛ с оплаквания от изтръпване на дясната половина на лицето и слабост в дясната ръка. Той ме прати на невролог, тя пък на скенер и там лекарят каза „метастази на рак в ляво“. Последваха месеци изследвания на какво ли не, и до онкологията стигнах и така и не откриха първично огнище. Накрая си издействах направление за ЯМР и от там ме „успокоиха“, че не е рак, а МС. Лежах в неврологията, правихме лумбална пункция и ЕЕГ, накрая казаха „клинично възможна форма“, никакви лекарства не ми изписаха и аз зарязах всичко. Направих си стимулацията за ин витро, самото ин витро, износих си детето, родих и чак сега се върнах към диагнозата МС. Трудно стоя права, без опора, ходя бавно и нестабилно, залитам и бързо се уморявам. И пак, ЛЛ, невролог, молба за ЯМР. Направих изследването в Каспела Пловдив (лаборатории Русев) и от там потвърдиха диагнозата, само казаха, че сега лезията не била 1 и голяма, а повечко и по-малки. Сега трябва да вляза в неврологията да ми измислят лечение или каквото там решат.

# 74
  • Мнения: 340
Преди 3 години правих ЯМР на глава. Оказа се че имам плаки на деелеминизация. Изпаднах в шок. Направих консултация с др. Кметска, те каза че не покривам критерийте за МС. Сега вече 2 месеца съм с изтръпнала дясна ръка и изпитвам страх да направя нов ЯМР. Първия беше без контраст.
Но явно ще се престраша и да отида на невролог.



Здравейте, темата е от преди няколко месеца, но да попитам: ЯМР по каква причина направихте, т.е. преди това имаше ли прегледи и изследвания, какви прояви/симптоми имахте, за да Ви насочат към ЯМР? След като са казали, че не покривате критериите за МС, какво беше заключението и имаше ли терапия? Сега как точно е изтръпнала ръката и имате ли други симптоми освен това? Благодаря!

# 75
  • Мнения: 55
Имах влошено зрение без причина. Нямах преписана терапия. Слава Богу изтъпването на ръката премина. Резонанса ми го препоръча очната лекарка. Аз бях много притеснена от резултата от ЯМР. Затова се консултирах със Кметска. Тя каза да й се доверя, може би друг невролог щеше да каже друго. Аз така и не си направих друга консултация.

# 76
  • Мнения: 340
Имах влошено зрение без причина. Нямах преписана терапия. Слава Богу изтъпването на ръката премина. Резонанса ми го препоръча очната лекарка. Аз бях много притеснена от резултата от ЯМР. Затова се консултирах със Кметска. Тя каза да й се доверя, може би друг невролог щеше да каже друго. Аз така и не си направих друга консултация.

Благодаря! Какво точно под "влошено зрение"? Очната какво установи, за да препоръча ЯМР /влошеното зрение оправи ли се и казаха ли на какво се дължи/? Изтръпването какво точно представляваше и за колко време премина?

# 77
  • Мнения: 55
Започнах да виждам образите със сянка, все едно са двойни. Очната нямаше обяснение. И сега виждам сега така, но свикнах. Изтръпването беше около 2-3 месеца. Взимах витамин В. Много се изплаших , но не намерих сили за нов ЯМР, и консултация. Повтарях си че щом Кметска каза че нямам МС значи нямам. Доказано имам делиминизация, но може би не е страшно.  Така си продължавам живота.

# 78
  • Мнения: 340
Започнах да виждам образите със сянка, все едно са двойни. Очната нямаше обяснение. И сега виждам сега така, но свикнах. Изтръпването беше около 2-3 месеца. Взимах витамин В. Много се изплаших , но не намерих сили за нов ЯМР, и консултация. Повтарях си че щом Кметска каза че нямам МС значи нямам. Доказано имам делиминизация, но може би не е страшно.  Така си продължавам живота.


Благодаря за обясненията! Доколкото четох, най-напред на очен преглед се виждало, дали има нещо в тази посока /имало застой на очните дъна, което не знам какво означава/. Аз бях при двама очни и един оптометрист в рамките на половин година и никой не каза за нещо притеснително в тази връзка. Невроложката също категорично отхвърли такава диагноза, макар, че се чуди на оплакванията ми и препоръча ЯМР за мое успокоение, можело там да се види нещо /каквото и да е/. Според всички лекари досега причината е огромния стрес, с който живея от няколко години, той също може да отключи подобни симптоми, както и възрастови причини за такива оплаквания. На скенер на главата и на Доплер не излезе нищо, но малко се плаша от ЯМР.

# 79
  • Мнения: 55
Може би и при мен е така. Преживяла съм много неща, може би и годините си казват думата. Опитвам се да не мисля, макар че по някога един бръмбър почва да рови в мислите ми. Особенно когато някакъв симптом се яви. За сега ще се нося така по течението. Страх ме е да отида на консултация, не е правилно, но е факт. Един познат невролог ми каза че много хора имат делиминизация и така си живеят, дори не предполагат за това. Късмет на вас!

# 80
  • Мнения: X
Здравейте виждам, че темата е стара, но се надявам някой да отговори. Имам на моменти много леко мравучкане на върха на палеца на крака. Което на моменти изчезва и се появява. Имам си усещане не е изгубил чувствителност. Понеже май имам хипохондрия и започнах да мисля за страшни неща и аз като множествена склероза. Миналата седмица правик Пкк, ако имах нещо такова щеше ли да има изменения в кръвта или трябват други изследвания

# 81
  • Мнения: 1 153
За да се постави диагнозата МС трябва да има плаки в мозъка и/или гръбначния мозък. За целта се прави ЯМР, желателно с контраст и се откриват/не се откриват плаки. Друго изследване е пункция на гръбначен мозък, но се прави при съмнения заради сериозни симптоми и липса на плаки. Изследват се някакви антитела май. Кръвни изследвания не показват наличие на МС.

# 82
  • Мнения: X
За да се постави диагнозата МС трябва да има плаки в мозъка и/или гръбначния мозък. За целта се прави ЯМР, желателно с контраст и се откриват/не се откриват плаки. Друго изследване е пункция на гръбначен мозък, но се прави при съмнения заради сериозни симптоми и липса на плаки. Изследват се някакви антитела май. Кръвни изследвания не показват наличие на МС.
А това мравучкане на палеца на крака мога ли да го приемам като сериозно. Нямам никакви други симптоми и оплаквания

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Нека твоят ЛЛ те прати на невролот и той вече да реши какво изследване ти трябва.
Но само да кажа, че когато лежах в неврологията ноември месец и им обяснявах, че пйрво правих скенер, всички бяха единодушни, че МС не се открива със скенер, а само с ЯМР.

Последна редакция: ср, 06 май 2020, 20:11 от Pesheck

# 84
  • Мнения: X
Нека твоят ЛЛ те прати на невролот и той вече да реши какмо изследване ти трябва.
Но само да кажа, че когато лежах в неврологията ноември месец и им обяснявах, че пйрво правих скенер, всички бяха единодушни, че МС не се открива със скенер, а само с ЯМР.
Лл ми е невролог, беше категорична след разговора ни след като и обясних, че имам единствено мравучкане на палеца на крака, без никакви симптоми и оплаквания, че няма съмнение за множествена склероза. Но понеже го имам вече от три четири месеца и е на моменти, се притесних доста.

# 85
  • Мнения: 21 270
Вчера се върнах от Пловдив ,бях на ЯМР за съмнения за МС - 3 пъти вече правя ЯМР.
Оказа се тригеминус нерва,че ми прави проблеми - за изтръпването ,главоболие,заекване ,залитане и т.н.
Обаче доколкото разбрах операция не се препоръчва,че нервът се намира много навътре в мозъка и може да стане по-голяма беля.
Търсете до последно причината,моите симптоми съвпадат напълно с МС.

# 86
  • Мнения: 6 076
Къде ви правиха ЯМР и кой ви откри увредения нерв. И ясна находка ли е или е съмнение, че е увреден нерва. Какво лечение ви предложиха и каква е причината за увреждането му?

# 87
  • Мнения: 21 270
Пловдив в двора на Окръжна болница.
При мен се води съдово нервен конфликт.
Не знам от какво, вероятно удар.
Не ми смени лекарствата.

# 88
  • Мнения: X
Колко време бяхте в ЯМР? Дават ли слушалки?

# 89
  • Мнения: 6 076
В тръбата на ЯМР се влиза със слушалки, които са връзката между пациента и лекаря, който прави изследването. Слушалки дават и на придружителя защото шума в кабината е ужасен. Времето на престоя в тръбата зависи от броя на изследваните зони и от това какво точно се гледа. За една зона е около 30 мин. Когато възникне проблем и на пациента му прилошее подава сигнал и го изкарват. Ако може да издържи ще продължат с изследването. На едно от местата където сме правили предложиха да пуснат музика, но не помня дали беше в Св. Георги или другаде.

# 90
  • Мнения: 21 270
Към 50 мин

# 91
  • Мнения: 105
Здравейте.Преди няколко месеца ми се появи изтръпване първо по краката,после по ръцете,вечер преди да заспя се е случвало и по лицето,езика та даже небцето.Усещането беше по-скоро като преминаване на ток през тялото.Ходих на двама невролози,на втория след една много тежка криза.По принцип имам хипохондрия имам и паническо разтройство.Втория невролог ме прегледа и отрече да имам склероза-изписа ми антидепресант и препоръча психолог.От тогава се поуспокоих и това изтръпване изчезна,но преди няколко дена пак се върна,сега заедно с мускулни болки в единия крак.Наистина вече съм отчаяна,не ми се обикаля повече по лекари,но пък сама се стресирам страшно много.За Ямр само като чуя и настръхвам,правиха ми преди 5 год и не искам да преживявам този ужас пак.Някой който е преминал през подобно нещо,може ли да каже освен изтръпването какво друго се усеща.Изпадам в много тежки кризи последните дни от страх.

# 92
  • Мнения: X
do98 защо не пробвате масажи/ кинезитерапевт, аз започнах да ходя заради проблеми с краката и ръцете ( мравучкане и слабост).От докторите се отказах и те от мен. Жената ми каза прищипан нерв и доста ми помага. Пробвайте. И на мен един ми каза МС даже лежах в Неврологично отделение, но не ми откриха нищо. Прегледайте си зъбите и те може да причинят такива работи тръгва по нерва по цялото тяло и става мазало.

# 93
  • Мнения: 105
Ами при мен е факт,че заставам в доста неудобни пози,особено докато уча.Но влизам в порочния кръг на премисляне и симптоми,симптоми и премисляне.Последните месеци след посещението при невролога всичко беше отшумяло и тези дни когато се натрупаха доста стресови ситуации и моменти пак се започна.Сега започна и едно треперене,потене на ръцете-това си е по цял ден,всекидневно.Наистина докторите и от мен ще вдигнат ръце скоро,защото ми казват,че нищо ми няма,изписват ми лечение,аз не го спазвам и после пак увисвам пред кабинета да се оплаквам.Ще изпробвам един масаж на цялото тяло,напълно е възможно да имам прищипани нерви или пък някакви ошипявания,знам че хората с шипове имат подобни оплаквания.Повече ме притесняват изтръпванията в крака,на останалите места са само когато съм под много голям стрес или по време на паник атака.Иначе имам запазена сетивност,рефлексите ми са нормални,ходя си нормално,бягам ( по време на движение изтръпването отшумява),но в момента в който седна или легна се започва едно мравучкане и като преминаване на ел.ток по крака ми,потрепва ми мускул или пък получавам крамп и болка.

# 94
  • Мнения: X
Няколко масажа от първият път ще почувствате малко по-добре. Не се притеснявайте ще се оправите. На мен ми направи впечатление, че никой доктор не ми каза да отида на кинезитерапевт, а знаеха че имам проблем, но не е за тях. Никой доктор не ми разреши проблема. Да е жив и здрав един мой комшия, като му споделих за моя проблем и ми каза отивай на масажи ( и той бил така преди време).

# 95
  • Мнения: 340
Ами при мен е факт,че заставам в доста неудобни пози,особено докато уча.Но влизам в порочния кръг на премисляне и симптоми,симптоми и премисляне.Последните месеци след посещението при невролога всичко беше отшумяло и тези дни когато се натрупаха доста стресови ситуации и моменти пак се започна.Сега започна и едно треперене,потене на ръцете-това си е по цял ден,всекидневно.Наистина докторите и от мен ще вдигнат ръце скоро,защото ми казват,че нищо ми няма,изписват ми лечение,аз не го спазвам и после пак увисвам пред кабинета да се оплаквам.Ще изпробвам един масаж на цялото тяло,напълно е възможно да имам прищипани нерви или пък някакви ошипявания,знам че хората с шипове имат подобни оплаквания.Повече ме притесняват изтръпванията в крака,на останалите места са само когато съм под много голям стрес или по време на паник атака.Иначе имам запазена сетивност,рефлексите ми са нормални,ходя си нормално,бягам ( по време на движение изтръпването отшумява),но в момента в който седна или легна се започва едно мравучкане и като преминаване на ел.ток по крака ми,потрепва ми мускул или пък получавам крамп и болка.


Съвсем накратко ще пиша. И аз се бях вкризила /не в ироничен смисъл/ от подобни симптоми. Обиколих всякакви лекари - нищо ми нямало. Невроложката отхвърли МС и всичко възможно в нейната сфера. Заключението беше: явно стресъ Ви е в повече и сега Ви избива. Аз имам богато досие от стрес, но все си мислех, че той не може да е причина за моето състояние - изтръпване на ляв крак, иглички в петата, изтръпване на пръстите на лявата ръка, на лявата скула и вежда, там видимо се появиха леки издутинки като подпухнало, сърцебиене, прескачане на сърцето, вътрешно треперене на тялото, обливане със студена пот, по някое време топли вълни, замайване в очите и главата и т.н. През времето на извънредното положение започнах да чета за съвкупността от тези симптоми без да свързвам с някакво заболяване и открих материали за нервно-вегетативна дистония и всичко описано отговаряше на моите усещания и симптоми. Едва изчаках края на ИП и отидох на кардиолог. Разгеле, тя ме изслуша търпеливо, прегледа ме - каза, че сърцето е здраво, нищо ми няма и че е от стреса, който описвам + промяна в хормоните поради възрастта. Диагнозата в амбулаторния лист: нервно-вегетативна дистония. Алелуя! Отдъхнах си и сяшак реално ми падна товар от гърба. Почти всичко изчезна освен лекото замайване в очите и главата, но и това отшумява. Ако искате, прочетете повече за нервно-вегетативната дистония, може да Ви успокои и даде отговори. Успех!

# 96
  • Мнения: 163
Здравейте! Виждам,че темата не е много активна, но искам да се посъветвам с вас! От миналата година мисля, че беше Септември почнаха болки в стъпалата и после по кракара и пръстците. Почнах да приемам магнезий и калци и болките отшумяха. След месец като спрях магнезий пак се почна, ту има, ту няма болка и сега от една седмица започнаха пак, но този път с едно мавучяне и изтръпване по краката и ръцете и чувството е много неприятно. Почнах да чета из чичо Гугъл и стигнах до симптоми на МС.... Много ми е притеснено

# 97
  • Мнения: 340
Здравейте! Виждам,че темата не е много активна, но искам да се посъветвам с вас! От миналата година мисля, че беше Септември почнаха болки в стъпалата и после по кракара и пръстците. Почнах да приемам магнезий и калци и болките отшумяха. След месец като спрях магнезий пак се почна, ту има, ту няма болка и сега от една седмица започнаха пак, но този път с едно мавучяне и изтръпване по краката и ръцете и чувството е много неприятно. Почнах да чета из чичо Гугъл и стигнах до симптоми на МС.... Много ми е притеснено


Четенето в интернет е нож с 2 остриета. И аз така по моите симтпоми стигнах до МС, обаче се оказа, че не е нищо такова. На колко години сте, начин на живот, стрес и т.н., всичко има значение за определяне на едно състояние.

# 98
  • Мнения: 163
Здравейте! Виждам,че темата не е много активна, но искам да се посъветвам с вас! От миналата година мисля, че беше Септември почнаха болки в стъпалата и после по кракара и пръстците. Почнах да приемам магнезий и калци и болките отшумяха. След месец като спрях магнезий пак се почна, ту има, ту няма болка и сега от една седмица започнаха пак, но този път с едно мавучяне и изтръпване по краката и ръцете и чувството е много неприятно. Почнах да чета из чичо Гугъл и стигнах до симптоми на МС.... Много ми е притеснено


Четенето в интернет е нож с 2 остриета. И аз така по моите симтпоми стигнах до МС, обаче се оказа, че не е нищо такова. На колко години сте, начин на живот, стрес и т.н., всичко има значение за определяне на едно състояние.
На 41 години съм. Стрес не ми липсва,а имам и панически атаки, но това не ми прилича на тях!

# 99
  • Мнения: 340
Здравейте! Виждам,че темата не е много активна, но искам да се посъветвам с вас! От миналата година мисля, че беше Септември почнаха болки в стъпалата и после по кракара и пръстците. Почнах да приемам магнезий и калци и болките отшумяха. След месец като спрях магнезий пак се почна, ту има, ту няма болка и сега от една седмица започнаха пак, но този път с едно мавучяне и изтръпване по краката и ръцете и чувството е много неприятно. Почнах да чета из чичо Гугъл и стигнах до симптоми на МС.... Много ми е притеснено


Четенето в интернет е нож с 2 остриета. И аз така по моите симтпоми стигнах до МС, обаче се оказа, че не е нищо такова. На колко години сте, начин на живот, стрес и т.н., всичко има значение за определяне на едно състояние.
На 41 години съм. Стрес не ми липсва,а имам и панически атаки, но това не ми прилича на тях!

Тази симптоми може да са индикация за много и различни неща. Аз се бях филмирала, оказа се, че имам нервно-вегетативна дистония в комбинация с хормонален дисбаланс поради възрастта. Ниските нива на витамина В12 могат да дадат същите симптоми, дори често се бъркало с МС. Направете си ПЪЛНА кръвна картина, ниво на витамини, желязо и т.н., може да е прищипан нерв, съдова стеноза, липса на оросяване, много неща може да са. Само не се шашкайте, защото това само ще Ви натовари и изтощи психически и емоционално. Успех!

# 100
  • Мнения: 163
Kateritsa,витамин Б12 ми е ок, защото правя инвитро процедури и ме накараха да го изследвам със щитовидната жлеза, та знам, че не е от него..

# 101
  • Мнения: 340
Kateritsa,витамин Б12 ми е ок, защото правя инвитро процедури и ме накараха да го изследвам със щитовидната жлеза, та знам, че не е от него..


Не знам как се отразяват инвитро процедурите на организма и дали те водят до подобни симптоми. Една позната ми е казвала, че тези процедури са много изтощителни. Желая Ви успех в тях и в намиране на отговор на търсенето Ви!

# 102
  • Мнения: 163
Благодаря ви!

# 103
  • Мнения: 1 334
Здравейте, бихте ли ми разказали, тези, които имат кризи и ремисии, как протичат кризите? Изтръпването и болките денонощни ли са или по няколко часа, примерно? Как се променят/не се променят в денонощието? Можете ли да спите спокойно или усещанията продължават и през нощта? Като цяло, колко дълго трае кризата? Благодаря предварително....

# 104
  • Мнения: 8
Здравейте, бихте ли ми разказали, тези, които имат кризи и ремисии, как протичат кризите? Изтръпването и болките денонощни ли са или по няколко часа, примерно? Как се променят/не се променят в денонощието? Можете ли да спите спокойно или усещанията продължават и през нощта? Като цяло, колко дълго трае кризата? Благодаря предварително....

Здравей, всяка криза протича по различен начин, за всеки пациент усещанията по време на криза и не само са различни, но ще ти кажа при мен конкретно как се усеща. Първата ми криза беше изтръпване на цяла лява половина, от главата до петите, не обърнах много внимание, не бях диагностицирана още. Мина за около два месеца без да правя нищо.След една година по същото време отново ми изтръпна лявата половина, определено повече от миналия път, мина се малко време и започнах да виждам мъгла с лявото око, също и може би два-три тона по-ярки цветове с едното око. Имаше момент, в който не можех да си местя очната ябълка, при навеждане на главата- ми минаваше ток през целия гръбнак. Това през цялото денонощие, тогава ме диагностицираха. Правени са ми вливания, но все пак ръката ми вече повече от 6 месеца си е изтръпнала. В момента май се задава нова криза.. двойно виждане по диагонал.

# 105
  • Мнения: 350
Здравейти,мили хора.  Виждам,че не е писано много отдавна,но ще си позволя да бутна темата. Моля ,страдащите от симптоматично,сходна на моята дял се включат. Подобно на някои от писали те и аз след четене в гугъл зачетох за мс.
Ето моите симптооми във времето:
2018- правиха ми ямр,защото 2 месеца всеки ден ме болеше глава. ЗАПОЧНА месец след излизане с мокра коса,помня защото беше ветровит май. по разчитането не пишеше нещо извън норма.ако е разчетен добре. отделно от 12 годишна имам болки в едното око-било мигрена. имах сигурно всеки месец пристъпи. След ражданията като изключа този период като че станаха по-поносими и редки.
2019-месец след 2рото раждане- една вечер виждах  черни черти на огледало то, някакво отразяване на светлина ,влизайки в тъмна стая от осветена такава. поня,че ръката ми се разлея пред погледа-Ли каза- уж преумора
2022- след ковид помня бях си преумори Ла на иди кастинго за танцьори после тича на интервю и получих някакво замайване и като вълни в периферното ми зрение.размина за 10 ми но си съм изглеждала неадекватна
2023 преди 2 седмици - ми се за мъгли пред погледа не виждах лицата на хора около мен. всъЩност от виждах ги но като че имах леко размазване. легнах защото пак стана онова с движението в периферното ми зрение . пак размина за 10 мин. премерих кръвното си беше с висока долна граница. ЛЛ каза пак-преуморена си....
43 кг съм,163 висока,2 деца,работя на бюро ,не тренирам, тренирала съм 10 година танци,имам увреден коренчета нерв,поне така ми установи невролог,имах слабост в крака преди 2 години и други увреди в начален стадий от танците. Но сега и друг странен симптом се отключи. От 2 седмици точно когато стана онова с кръвното усетих нещо което ме стресна. От горната страна на стъпалото над пръстите обувайки си чорапа си усетих нерва. И още е така.като се пипна по 2 та крака все едно пръста ми се движи по нерва супер неприятно. всеки ден почти съм на високи обувки но не знам това причина ли е или е много по-сериозна. предвид и другите ми случки през годините. На 31 година съм. Благодаря от сърце
не знам това за краката млавучкане ли е но като пипна скелет ме хваща.... страх ме е...имам малки деца на 7 и на 4 ...

# 106
  • Мнения: 21 270
Вероятно е всичко да е от нерва - тригеминус ли е засегнат?

# 107
  • Мнения: 2 051
Това замаглено зрение за минутки се получава при хипогликемия - рязък спад на кръвната захар след похапване в резултат на висок инсулин. Въпреки, че сте слаба, подозирам инсулинова резистентност, която пък е резултат от дългогодишно ядене на некачествена храна.

# 108
  • Мнения: 68
Здравейте, симптомите Ви според мен не са на МС, но винаги може да отидете на ЯМР на главата и да изключат тази болест. Незнам защо всъщност сте решили, че сте болна точно от това!? Ако, ще си избирате болест при замъглено зрение може да пробвате с: ХИВ/СПИН, Диабет и тумор. При МС се получават така наречените пристъпи. Това означава, че ако преди една година или дори преди един месец, сте имали замъглено зрение, то следващия път или това зрение ще е в пъти по-зле или ще имате нов симптом като изтръпване на ръка, крайник и т.н. При МС симптомите са прогресивни винаги към по лошо в някои случаи доста резки и пагубни. Другото, което е при вас пристъпите са продължавали по 10 мин, което е незначително малко. МС е болест при която собственото ви тяло атакува нервната ви система, тоест ако тя увреди някой нерв, то той няма да е за 10 мин, а за доста по-дълъг период от време!

# 109
  • Мнения: 84
Здравейте!
Нека съживим малко тази тема и с моя коментар, породен от притеснение и хипохондрия 😀.
От вече може би 2 месеца ми изтръпват и се сковават ръце и крака, също и от няколко дни имам лека болка над очите и неволево движение на очите(нистагъм), бях ходил на невролог и при прегледа ми каза, че нищо ми нямало, но за мое успокоение ме прати на ЕМГ, там също нищо не излезе, освен някакви леко завишени стойности, които невроложката ми обясни, че ставали от дефицит на витамини.Така реших да си пусна витамин Д, което ми излезе 26ng/ml , но направих грешката да пия от него два дни преди изследването по 1000IU, което сигурно е повлияло резултата и ще ми е още по-нисък.Витамин Б12 ми е 219 pmol/l , което май също е ниско, а Б9 ми е 10.5 nmol/l. Въпросът ми е дали тези симптоми може да са от дефицита на Д и Б или може да е МС? Особено ме притесни тази болка и потрепването на очите.Иначе съм мъж на 26 години.

# 110
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Аз също бях с ниско Б 12 и при стрес ми се сковаваха ръцете и краката.Яжте и продукти богати на Б 12 и известно време може да попиете Б 12 но задължително доза изписана от лекар.Вит Д си го следя есента и зимата задължително ендокринолога ми казва по колко капки Вигантол да пия до края на май месец .Спирам го и след 10дни го изследвам и пак при ендокринолог

# 111
  • Мнения: 84
Аз също бях с ниско Б 12 и при стрес ми се сковаваха ръцете и краката.Яжте и продукти богати на Б 12 и известно време може да попиете Б 12 но задължително доза изписана от лекар.Вит Д си го следя есента и зимата задължително ендокринолога ми казва по колко капки Вигантол да пия до края на май месец .Спирам го и след 10дни го изследвам и пак при ендокринолог

Тоест според вас симптомите ми се дължат на Б12? Иначе утря смятам да пусна FT3 и FT4 на щитовидната жлеза. Наскоро бях изследвал и TSH , но той беше нормален. Надявам се симптомите ми да са от друго.

# 112
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Не съм хуманнен лекар споделям при мен как е било

# 113
  • Мнения: 84
Не съм хуманнен лекар споделям при мен как е било


Днес си направих ЯМР на главата, но беше без контраст, а апаратът беше 1.5 тесла, а съм чел,че тряба да е уж поне 3. Иначе човекът каза, че на пръв поглед няма нищо притеснително, но снимката я гледат и от образна диагностика и ще ми пратят резултатите до няколко дни.Доста се притеснявам.

# 114
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Дано всичко е наред.

# 115
  • Мнения: 68
Не съм хуманнен лекар споделям при мен как е било


Днес си направих ЯМР на главата, но беше без контраст, а апаратът беше 1.5 тесла, а съм чел,че тряба да е уж поне 3. Иначе човекът каза, че на пръв поглед няма нищо притеснително, но снимката я гледат и от образна диагностика и ще ми пратят резултатите до няколко дни.Доста се притеснявам.

И какво стана, нищо!? Егоизъма си е егоизъма. Такива профили според мен са за бан, има хора които темата може да им е полезна, но човека ей така решил все пак да не отговори...

# 116
  • Мнения: 84
Не съм хуманнен лекар споделям при мен как е било


Днес си направих ЯМР на главата, но беше без контраст, а апаратът беше 1.5 тесла, а съм чел,че тряба да е уж поне 3. Иначе човекът каза, че на пръв поглед няма нищо притеснително, но снимката я гледат и от образна диагностика и ще ми пратят резултатите до няколко дни.Доста се притеснявам.

И какво стана, нищо!? Егоизъма си е егоизъма. Такива профили според мен са за бан, има хора които темата може да им е полезна, но човека ей така решил все пак да не отговори...

Какво повече да отговоря 🤷🤷?

Общи условия

Активация на акаунт