След 35г. - Шансове да уча и работя в областа на информационните технологии

  • 2 709
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 270
Здравейте, съпругът ми прекарва голяма част от свободното си време на PC-то. Интересува се, чете и се самооубучава по софтуерни теми(може би както мн други мъже и жени), които го интересуват.(Работи професия, която няма дори допирна точка с ИТ).
Въпроса ми е, смятате ли, че с неговите 35г е възможно да изкара курс и да работи след това в областта на ИТ? Чисто хипотетично.
Кои са стъпките, за да започне такъв вид работа? Какво е задължително да научи?
Благодаря за отговорите!

# 1
  • INFJ
  • Мнения: 9 322
Защо да не е възможно? Няма да е лесно, защото едва ли е в позиция, в която може да зареже всичко, което прави сега и да хукне да гони дивото. Ще трябва да носи няколко дини под мишница.
След това вече, ако има достатъчно познания и е добър, в това, което прави, не виждам защо да не успее.
На 35г. не е престарял, хората се учат цял живот.

# 2
  • Мнения: 270
Elunaria, благодаря за отговора ти. Пръв и оптимистичен! Аз също смятам, че тази възраст е подходяща за откриване на нови хоризонти. Не съм запозната със света на ИТ-тата, незнам как са нещата там обаче.
Аз работя по специалността си и то с удовлетворение. Пожелавам от сърце същото на съпруга ми , а и на всеки човек по принцип. Сега работата му носи стрес, финансова нестъбилност и други минуси (не само, но...)!
Той гледа на ИТ като някаква "мечта", коята няма как да се сбъдне. Възприема хората, която я работят като "свръх гении". Дори не смее да мечтае за това, а мн му допада и само такива теми чете.
Аз му предлагам, аз да работя следващите 2 години, а той да се квалифицира. Дори да ни се смъкне стандарта на живот за този период, аз смятам, че си заслужава, на фона на следващите 20-30 години работа.
Споделяте ли мнението ми? Какво бихте посъветвали да направи като следваща стъпка съпруга ми?

# 3
  • Мнения: 10 672
Има хора, които и на 50 сменят професията, даже записват университет. Щом го влече и му се работи такова нещо - да се разрови в нета и да провери университетите какво предлагат като учебни специалности.

# 4
  • INFJ
  • Мнения: 9 322
Аз мисля, че  всеки трябва да има смелостта да се бори за мечтите си, дори да не се получи, поне да знае, че е опитал. Изключително нездравословно и депресиращо е да правиш нещо, което ти носи само негативи, така че, ако положението е много зле, може да си потърси друга работа, докато учи за IT. Не си струва да си къса нервите за едната заплата.

Ако той е решен да се хване сериозно да учи и да гони тази си цел, и разбира се, ако няма да ви натежи животът само с една заплата, не виждам защо да не го предложиш. Но това ми се струва малко екстремно, много хора учат и работят, просто може би е добре да потърси друга работа на този етап, дори да не е по-добре заплатена, важното е да се чувства добре.

# 5
  • Мнения: 4 518
Какво чете? ИТ е много общо. Мъжът ми на 33 от ИТ стана механик, така че защо и обратното да не е възможно. Стига да го влече и да не е само заради парите, ще постигне много. Надявам се да знае английски, защото иначе е много трудно, дори невъзможно.
Моят съвет е да види различни позиции в някоя фирма и да се насочи нещо определено. После вижте някой курс. Повечето се провеждат вечер и могат да се съчетаят с работа, ако работи от 9 до 6.
Аз бях сервитьорка, после станах крупие и студент и същевременно успях да изкарам един 3 месечен курс. Взеха ме след първото интервю, но това не е гаранция, че на всички ще се случи. Вече съм в много хубава фирма.
Братовчедка ми учи философия, после и магистър пак нещо подобно. Докато завърши магистър не беше работила нищо, но и не искаше да си работи по специалността. Записа курс, после още един и доста време си търси работа, но сега е много доволна.
Трудно е, но не е невъзможно. Не е супер млад, аз имам колега на 20г., който е супер умен, така че конкуренция бол, но пък и търсенето не е малко. Определено не е и престарял, така че ако му харесва да действа и да не се отказва.
И пак да питам, какво чете? Програмист ли иска да става?

# 6
  • Мнения: 270
Отново благодаря за  коментарите и съветите.
Ами трудно ми е да отговоря конкретно какво чете. Различни теми, сваля всякакви софтуерни програми за компютъра или телефона, купува си на старо "Apple"  и др продукти, за да пробва различни операционни системи. Незнам с подробности, защото като го видя захласнато да инсталира и деинсталира гледам да си намирам други занимания, иначе се дразня от това "зомбиране". Не го разпитвам в подрнобности. Така е , в най-добрия вариант ще комбинира работа с курсове, но имаме две малки деца и няма как да се отдадем на всичко, което ни се иска. Налага се да изберен едното за сметка на другото.

# 7
  • Мнения: 4 518
Разбирам, че е дразнещо, но ако спре заради теб, има шанс да е нещастен.
Нямам какво повече да добавя. Човекът да реши какво иска и обсъждайте.

# 8
  • София
  • Мнения: 61
Ми аз съм почти на 33, с бебе на 4 месеца и се записах на javascript. И аз се възхищавам на всички във сферата, но също се престраших и да пробвам, нямам какво да губя в това отношение. Упражнявам се вечер, когато бебето заспи, съпругът ми го гледа когато съм на курс. Окуражи го, щом има желание ще стане.

# 9
  • София
  • Мнения: 17 258
Въпросът е дали той иска да се преквалифицира. Ако иска, пътища много. Но не ми звучи като той да го иска, а само ти. Което, не се сърди, но си е рецепта за неуспех. За да смениш изцяло попрището на 35, със семейство и деца, се изисква огромна вътрешна мотивация и желание. А човек ако я има, вече ще си е намерил курсовете и ще се е записал онлайн ако щеш, да слуша и да се образова. А той сякаш по-скоро си търси оправдания да не го прави. Не го пришпорвай, не си ли го поиска и извоюва сам, няма да стане.

# 10
  • Мнения: 270
CyberCandy, радвам се да чуя и за други, които са решили (а ти си и предприела) да направят стъпката.
Бърди, отстрани май наистина звучи сякаш само аз съм заинтересована. По-скоро аз приемам нещата насериизно и търся варианти, за да се случат, тъй като мъжа ми все още се съмнява, че с две годишен курс може да си намери работа по тази специалност.
Някой тук ме попита за английския. Да, знае. Пак от любопитство и от филми сам се е научил като ученик (в училище е учил др език). А преди време го подбутнах да се яви на изпит и сега си има диплома на В1 ниво. И тогава не му се вяеваше, че знае толкова.
Мисля, че ако някой, различен от мен, му обясни, че колкото и да е сложна работата, ако посвети дадено време в учение, рано или късно ще се научи.
PS ,Преди малко разглеждахме обяви за работа, за да видим позициите и изискванията към тях. Дано се ориентираме правилно.

# 11
  • Мнения: 7 987
Какво иска да работи в тази област?

# 12
  • Мнения: 1 782
Шансове има, но трябва да знае какво точно иска. Иначе може само да си загуби времето и парите по курсове.
Така като те слушам - мисля може да се пробва за първо ниво съпорт за определена технология (те вече ще си го обучат нататък) или тестер. Вижте какво търсят големите международни компании.

# 13
  • Мнения: 270
От това, което разгледахме като оферта за курсове у работни обяви от фирми, каро че ли network security  или administrator изглеждат близки до интересите и може би възможностите му да започне обучение (а може и да се бъркаме). Но, много ни е трудно да преценим. На мен тези наименования на професии не ми говорят много. Сега четем двамата,за да се запознаем с изискванията, а и най-вече с какво конкретно се занимава всяка от тези специалности. Важно е да изберем специалност, която все пак е достъпна, имайки предвид стартовата точка на съпруга ми.
Дара77, благодаря за предложенията, ввднага ще влезна да прочета.
Забравих да добавя като въпрос, смятате ли , че ще му е от полза в тази област това, че владее и още един чужд език (на мн добро ниво, освен английския)?

Последна редакция: пн, 22 апр 2019, 18:42 от DoReMii

# 14
  • Мнения: 7 987
Точно за съпорт ще му е много по-лесно да си намери работа с два езика. Даже веднага ще го вземат, ако и двата езика са му на ниво поне B2. Вижде обавите на колцентрове и атсорсинг компании.
https://www.jobs.bg/company/97372 - тази например. Много са.

# 15
  • Мнения: 2 013
попадна ми случайно това видео. Може и да е полезно:
https://www.ft.com/video/64ac949c-664d-431a-9390-73590b7562fc?pl … mngWFojdczQ9SEeW0

# 16
  • Мнения: 270
Magdalena1978, благодаря за видеото. Интересна история от реалния живот. Накара ме да се замисля, че може би има една голяма цифра ентусиасти, които са се преориентирали към ИТ. Навярно за да се открои и получи желаното работно място, човек трябва да е малко над средното ниво (я на образование, я на акъл) Thinking

# 17
  • Мнения: 2 998
Точно за съпорт ще му е много по-лесно да си намери работа с два езика. Даже веднага ще го вземат, ако и двата езика са му на ниво поне B2. Вижде обавите на колцентрове и атсорсинг компании.
https://www.jobs.bg/company/97372 - тази например. Много са.
DoReMii се интересува от Network Support, не от Customer Support.
Бих препоръчала Cisco сертификат, но там си е здраво учене. Реално може да се почне и с по-малко.
https://www.cisco.com/c/bg_bg/training-events/edu.html

# 18
  • Мнения: 7 987
Всъщност говорим за нейния мъж.

# 19
  • Мнения: 2 013
Cisco не е толкова трудно. Бях сред първите ученици на Cisco Netwrokring академията във Варна преди около 12 години. Нещата доста са се променили от тогава - сега курсовете са за по 1 година, а не както преди 2-3 месеца. Но като цяло ако владее английски език на достатъчно добро ниво, то ще се справи. Разбира се преди всичко трябва да има голямо желание и жажда за знания. Тогава не се явих на CCNA, защото бях жена и се притеснявах, че дори и със CCNA няма да мога да се реализирам в тази сфера в България. Но ми беше толкова интересно и забавно. Отиваш на курса - четеш материалите, обсъждат се нещата, ако нещо не е ясно преподавателя обяснява и в края на учебните часове се явяваш онлайн на тестове. Аз имах среден успех около 97 от 100 точки и за 4те семестъра. Но това доста отдавна Simple Smile

# 20
  • Мнения: 270
Здравейте отново! Насочихме се към професията QA tester (по ваши съвети, а и четейки в нета). Само че, това магаре - съпруга ми не ще да дава пари за курсове докато не се убеди, че може да изкарва с тази дейност пари (не по принцип, а че той дали би могъл).
Моментното решение са онлайн курсове, които прави (без дипломни) и четене из интернет пространството.
Въпросът ми е, смятате ли, че някой от следните курсове би бил полезен в случая? (Курсовете са кратки, но признати и с диплома, на него ще му излезнат безплатни, но има право на един)
- Развиване на телефонни апликайции с Йоник 3;
- Програмиране на Уеб страници, Javascript y asp.net. 3.5

И още нещо, тъй като теоретичната част е едно, но ни се искаше да видим и практическата, т.е. какво представлява самата работа...Ами записах мъжа ми в една страница за QA tester проекти (да се опражнява). Ами входния изпит не беше кой знае какво. Смятате ли, че е възможно да взима и да тества продукти на този етап или трябва да е навлязъл дълбоко в материята. Все още на са му пратили проект, днес го регистрирах и никъде не попитаха за стаж :smiley

# 21
  • Мнения: 7 987
На мен ми се вижда невъзможно така, но ако може да кажете каква е тази страница, за която говорите, някой може да погледне и да каже по-обективно. По принцип за ръчно QA не се изискват кой знае какви знания, но пък трябва да имаш основни ИТ знания. От друга страна си има големи книги и курсове за QA.

# 22
  • Мнения: 4 518
Здравейте отново! Насочихме се към професията QA tester (по ваши съвети, а и четейки в нета). Само че, това магаре - съпруга ми не ще да дава пари за курсове докато не се убеди, че може да изкарва с тази дейност пари (не по принцип, а че той дали би могъл).
Моментното решение са онлайн курсове, които прави (без дипломни) и четене из интернет пространството.
Въпросът ми е, смятате ли, че някой от следните курсове би бил полезен в случая? (Курсовете са кратки, но признати и с диплома, на него ще му излезнат безплатни, но има право на един)
- Развиване на телефонни апликайции с Йоник 3;
- Програмиране на Уеб страници, Javascript y asp.net. 3.5

И още нещо, тъй като теоретичната част е едно, но ни се искаше да видим и практическата, т.е. какво представлява самата работа...Ами записах мъжа ми в една страница за QA tester проекти (да се опражнява). Ами входния изпит не беше кой знае какво. Смятате ли, че е възможно да взима и да тества продукти на този етап или трябва да е навлязъл дълбоко в материята. Все още на са му пратили проект, днес го регистрирах и никъде не попитаха за стаж :smiley
Ама тези курсове не са за QA, по принцип. Може и сам да учи, може и сам да се упражнява. http://istqbexamcertification.com/what-is-verification-in-softwa … are-verification/ тук може да чете, а за упражнение може да влезе в сайта на Wizz air и да тества формата за регистрация, преди години имаше много проблеми и се съмнявам да са я оправили.

# 23
# 24
  • Мнения: 270
Да, Селика, прилагам сайта - на "testerwork"  е. Незнам дали имам право да давам линкове, но това е, просто завършва на "точка ком" Simple Smile
Fairytale11, да, виждам, че курсовете не те научават как да вършиш работата на тестър. По-скоро се питам дали информацията от тези курсове би била полезна за тестващия в по-широк смисъл Thinking. Както предполагам би било полезно при тестване на един продукт, да се знае как е изработен същия. Така получава човек по-обстойна информация за това, с което се занимава. Незнам дали се обясних правилно.
Иначе, в интернет гледаме видео курсове, които са си по същество за QA testing, но е по скоро теория (макар и мн добре обяснена, но няма упражнения към нея)
Благодаря за сайта, който си ми приложила! 

# 25
  • Мнения: 4 518
Доколко ще е полезно зависи от работата, на мен почти не ми е помагало, но за интервюто няма как да не го знаеш, защото на повечето места е включено в тест или те подпитват. Има някакви неща, които биха му били полезни като знание, но те са логични. Примерно, ако в дадено поле за парола ти пише, че трябва да има букви, цифра и знак, трябва да пробваш без буква, без цифра, без знак, с кирилица и някакви такива неща. За тези неща курсът е полезен, но ако му идва отвътре ще се справи и сам.

# 26
  • Мнения: 7 987
Освен това е много важно дали ще му допадне работата, защото аз обичам да работя в ИТ сферата, но точно QA ми е много досадна работа.

# 27
  • Мнения: 2 013
А има ли добри онлайн курсове за QA за софтуери за бази данни? Може ли някой да препоръча нещо, моля.

# 28
  • Мнения: 64
... Само че, това магаре - съпруга ми не ще да дава пари за курсове докато не се убеди, че може да изкарва с тази дейност пари (не по принцип, а че той дали би могъл). ...
Здравейте, искам да ви кажа само, че следя тази тема с огромен интерес, защото моята "история" е много сходна с тази на съпруга Ви.
Аз сега карам Programming basics на SoftUni със C#. Не знам на прав път ли съм и накъде да се насоча след това, мисля да е към IX/UX / web дизайн, понеже (въпреки че не съм добра в рисуването) имам усет за естетическа красота и ми се иска да го използвам това нещо. В същото време искам да се насоча към нещо, в което имам най-голям шанс, нещо, за което има недостиг на кадри.

Желая ви успех каквото и да изберете Simple Smile

Последна редакция: пт, 17 май 2019, 10:48 от fresh_s_menta

# 29
  • Мнения: 7 987
Аз също си мисля, че имам усет за естетическа красота, но не си се представям изобщо като някакъв дизайнер. Мисля, че там трябва да си много дизайнерски креативен.
Има такова направление в програмата на СофтУни или е отделен курс?

# 30
  • Мнения: 64
celika, СофтУни предлагат най-разнообразни курсове и направления, има ги в сайта им, но не знам и не съм се интересувала за повече информация, просто "хванах" този курс по препоръка на роднина. Курса, който карам сега, няма нищо общо с дизайна (то от името му се подразбира), просто след него ще трябва да се насоча към нещо и обмислям към какво...

# 31
  • Мнения: 7 987
Не, те имат "студентска" програма с няколко (4 езика доколкото знам) направления за уеб разработка. Всичко останало са курсове. Това беше преди 2 години. Просто се зачудих да не би сега да има и такова направление. Иначе изпитът на този курс, който караш, е входящият за "студентската" програма.

# 32
  • Мнения: 64
Celika, мисля че и сега е така. На първата лекция ги обясняваха тези неща.
Доколкото разбрах, е хубаво да се изкара Programming basics и Tech module, независимо накъде ще се продължава след това.

# 33
  • Мнения: 7 987
Тех модулът си беше задължителен преди 2 години. Бейсикс също донякъде е задължителен, за да знаеш какво ще има на изпита горе-долу. Но те са задължителни само, ако (ще) учиш по въпросната програма. Ако ще караш някакви отделни курсове, нямат нищо общо.

# 34
  • Мнения: 64
Да, няма нищо общо, но момчето на лекцията каза, че било хубаво да се изкарат, може и да е говорел само за тази програма, но така или иначе ми я препоръчаха, а и все от някъде трябваше да започна. А и за дизайна не съм напълно убедена, още се колебая.

# 35
  • София
  • Мнения: 17 773
Хората учат по 5 години + кълват във всяла свободна минута, мъжът ти е капризен, щом не иска дори да си плати курса. QA не е за мъже. Това е сравнително лека и монотонна работа, подходяща за жени. Мъжете гледат да скочат на други нива. Ама курсовете и за другите неща се плащат. Сакън

# 36
  • Мнения: 2 998
Хайде сега, не е за мъже. Аз познавам няколко мъже, които са QA от няколко години и са си доволни. Познавам и такива, които се преквалифицираха към девове. За много хора "сравнително лека и монотонна работа" e точно каквото искат. Да си стоят в офиса на скучната, спокойна работа и да взимат 1500лв-2000лв е напълно удовлетворяващо за жени и мъже.

# 37
  • Мнения: 270

Здравейте, искам да ви кажа само, че следя тази тема с огромен интерес, защото моята "история" е много сходна с тази на съпруга Ви.
Аз сега карам Programming basics на SoftUni със C#. Не знам на прав път ли съм и накъде да се насоча след това, мисля да е към IX/UX / web дизайн, понеже (въпреки че не съм добра в рисуването) имам усет за естетическа красота и ми се иска да го използвам това нещо. В същото време искам да се насоча към нещо, в което имам най-голям шанс, нещо, за което има недостиг на кадри.

Желая ви успех каквото и да изберете Simple Smile
[/quote]

Здравей, Fresh s Menta (ако може на "ти"). Немога да коментирам избора, който си направила и това, което си решила да учиш и след време работиш. Пак казвам, че не разбирам толкова от тази тема. Знам обаче, че когато човек реши, че едно нещо е трудно (почти невъзможно) сам си го поставя в тази графа и така го приема за себе си. Хубаво е , че си се заела с това, което те влече. Дано ти дадат съвети как да се насочиш по-конкретно към твоята специалност. Желая ти успех! 
Незнам как да цитирам другите потребители. The Catcher се чуди как така не искал да си плати курс. Ами и аз се чудя, ако е за мен веднага го плащам и същото съветвам и него. Но той докато не се убеди, че " става" за такава работа и, че има шанса да се занимава с това професионално виждам, че ще кара на безплатни курсове.
А това за женски/мъжки специалности?! Отдавна не го бях чувала. Мъжа ми, например, е много по-постоянен, монотонен в заниманията си от мен.

# 38
  • Мнения: 1 782
Но той докато не се убеди, че " става" за такава работа и, че има шанса да се занимава с това професионално виждам, че ще кара на безплатни курсове.
Така като те слушам и оставам с усещането, че ТОЙ няма достатъчно желание да се бори за това, някак ако може наготово да стане. Май ти повече си го приела присърце и се опитваш да му помогнеш.
Ако искаш напълно да смениш професията си - много четене се иска. А така с това "не е сигурен" - май никога няма да се реши на тези стъпка.

# 39
  • Мнения: 64
Скрит текст:

Здравейте, искам да ви кажа само, че следя тази тема с огромен интерес, защото моята "история" е много сходна с тази на съпруга Ви.
Аз сега карам Programming basics на SoftUni със C#. Не знам на прав път ли съм и накъде да се насоча след това, мисля да е към IX/UX / web дизайн, понеже (въпреки че не съм добра в рисуването) имам усет за естетическа красота и ми се иска да го използвам това нещо. В същото време искам да се насоча към нещо, в което имам най-голям шанс, нещо, за което има недостиг на кадри.

Желая ви успех каквото и да изберете Simple Smile

Здравей, Fresh s Menta (ако може на "ти"). Немога да коментирам избора, който си направила и това, което си решила да учиш и след време работиш. Пак казвам, че не разбирам толкова от тази тема. Знам обаче, че когато човек реши, че едно нещо е трудно (почти невъзможно) сам си го поставя в тази графа и така го приема за себе си. Хубаво е , че си се заела с това, което те влече. Дано ти дадат съвети как да се насочиш по-конкретно към твоята специалност. Желая ти успех!  
Незнам как да цитирам другите потребители. The Catcher се чуди как така не искал да си плати курс. Ами и аз се чудя, ако е за мен веднага го плащам и същото съветвам и него. Но той докато не се убеди, че " става" за такава работа и, че има шанса да се занимава с това професионално виждам, че ще кара на безплатни курсове.
А това за женски/мъжки специалности?! Отдавна не го бях чувала. Мъжа ми, например, е много по-постоянен, монотонен в заниманията си от мен.
[/quote]

DoReMii, благодаря ти за топлото посрещане в темата, ако мога така да се изразя Simple Smile
Аз по принцип съм склонна да се запиша на платени курсове и ще го направя, защото така ще получа информацията готова, систематизирана, което би ми спестило много време, поне аз така разсъждавам. Иначе мисля, че е напълно нормално човек да е несигурен, когато се захваща с нещо ново и разбирам мъжа ти, защото и аз съм така Rolling Eyes Аз се демотивирах дълго време изобщо да започна, защото не съм започнала с това още от училище, както повечето хора в тази сфера. Но реших, че е безсмислено това и във всички случаи е по-добре да опитам, отколкото не. Покрай тази тема и аз се замислих за QA (макар че не знам какво точно включва тази професия), защото обичам монотонна и по-точно спокойна работа. Засега ще карам програмирането, защото май за всички сфери е необходимо да се познава, поне на елементарно ниво.

# 40
  • Мнения: 4 518
Да си QA не означава задължително монотонна работа. Да, в някои фирми може и така да е, но при мен не е така. Изисква цялостно познаване на продукта, целите на фирмата, много изобретателност и мислене. Ако работиш във фирма, която прави сайтове, примерно, няма всеки ден да тестваш дали полетата в регистрационната форма работят, нали така? Все някой ден ще приключиш с нея и ще минеш на нещо друго. Повечето фирми гледат да се осъвършенстват и да измислят нови и нови неща, така че като цяло има разнообразие. А за монотонното цъкане има automation QA, които вършат тази работа автоматизирано, както се подразбира от името. Никой няма да даде 2000лв за нещо монотонно, което и 10-годишно дете след една седмица ще може да прави.
За QA, според мен, е важно да работи във фирма, която се занимава с продукт, който ти е интересен, защото ако е само за едните 1500-2000лв няма смисъл, нито ще изпитваш удовлетворение, нито ще имаш желание.

# 41
  • София
  • Мнения: 17 773
Друго имах предвид. Че според мен, ако има нормална работа, не си струва да се мести на QA, защото няма да е много по- платена, престижна или интересна от това, което прави.
Т.е. ако професията ти е сложна и сравнително тежка, в която си вложил много усилия, не си струва точно на QA да се метнеш, а на нещо по- така. Аз поне не бих, а съм и се замислям кое от IT- то може да ми послужи.
И да, правя разделение между мъже и жени. Просто съм обективна- мъжете като цяло са по- добри в програмирането. Макар България да е на първо място от ЕС по процент жени в ИТ. Не помня проучването обаче дали включва само дивелъпъри и QA, или и проджект мениджъри. 

# 42
  • Мнения: 64
Fairytale11, аз не държа и не търся работата да е монотонна или лесна, нито ми е водещо колко добре платена е. Искам само да е колкото се може по-сигурно, че ще ми се получи, защото нямам време вече за грешни избори. Точно в тази връзка се колебая за дизайна - защото там е много относително - може на теб да ти харесва това, което си сътворил, но на клиента да не му хареса. Докато при QA, при програмирането, това, което правиш, или работи, или не.

# 43
  • Мнения: 4 518
Хората учат по 5 години + кълват във всяла свободна минута, мъжът ти е капризен, щом не иска дори да си плати курса. QA не е за мъже. Това е сравнително лека и монотонна работа, подходяща за жени. Мъжете гледат да скочат на други нива. Ама курсовете и за другите неща се плащат. Сакън
В това, което си написала друго виждам. Доста си категорична и сигурна в изказванията си. "няма да е много по- платена, престижна или интересна от това, което прави.
Т.е. ако професията ти е сложна и сравнително тежка, в която си вложил много усилия, не си струва точно на QA да се метнеш, а на нещо по- така." - нещата, за които говориш (престижна, интересна, сложна работа) са прекалено различни за всеки човек. Ето, на теб едно ти е интересно, на мен друго ми е интересно. Няма ли да е по-добре да се говори с факти вместо да прехвърляме мненията си на други хора? Според мен те сами могат да си направят изводи след като прочетат фактите.
Фреш, ти сама го правиш сигурно, от теб зависи. Аз преди 6 години бях сервитьорка на морето за около 400лв на месец, пък сега не ми е зле. За дизайна нищо не мога да кажа, защото не съм запозната, а и най-малкото рисувам като дете в 3 клас Joy.
То и при QA и програмирането не е толкова черно и бяло. Имам едни колеги, които работят по софтуер, които така е написан, че трудно търпи промени, защото променят нещо и всичко се чупи. Та дев-а преди това си е свършил работата, може даже дефекти да не е имало, но според теб колко е полезен софтуер, който не търпи ъпгрейд?
При QA пак- за мен може нещо да е недопустимо, да рейзна дефект и бизнесът да го уейвне, защото не е сериозно/важно и т.н.

# 44
  • София
  • Мнения: 17 773
Добре. Ето с конкретни примери. От сервитьорка е напълно обосновано да станеш QA. Ако си бранд мениджър, не си струва.
Разбира се, че е спрямо моите разбирания. Как иначе?
А моите разбирания също така не одобряват хора, които нямат почти никакво образование, да се хващат за професии, в които се изисква повече нюх от този, да продаваш банички. Но това е друга тема и не засяга (май) мъжа на авторката.

# 45
  • Мнения: 4 518
Добре. Ето с конкретни примери. От сервитьорка е напълно обосновано да станеш QA. Ако си бранд мениджър, не си струва.
Разбира се, че е спрямо моите разбирания. Как иначе?
А моите разбирания също така не одобряват хора, които нямат почти никакво образование, да се хващат за професии, в които се изисква повече нюх от този, да продаваш банички. Но това е друга тема и не засяга (май) мъжа на авторката.

Като е друга тема защо го казвате? Какво общо има с разговора? Или може би намеквате, че нямам почти никакво образование?
Освен това има хора, които без образование се справят много по-добре след седмица трейнинг, отколкото хора с образование. Това е факт, виждала съм го и аз не съм част от "експеримента".
А, и освен това не станах QA от сервитьорка, постарах се да си запълня времето.

# 46
  • София
  • Мнения: 17 773
Нищо не намеквам на теб, казвам в прав текст, че ситуацията със самородните гении без образование срещу малоумните висшисти, дето имат само тапия, но не и мозък, е за форумите и всеки е "виждал такива случаи", които на фона на общата картинка са изключение.
Ирл хората по високите позиции обикновено са и с образование, и с великите способности на необразованите.

# 47
  • Мнения: 4 518
Нищо не намеквам на теб, казвам в прав текст, че ситуацията със самородните гении без образование срещу малоумните висшисти, дето имат само тапия, но не и мозък, е за форумите и всеки е "виждал такива случаи", които на фона на общата картинка са изключение.
Ирл хората по високите позиции обикновено са и с образование, и с великите способности на необразованите.
Чакай сега, аз от написаното разбирам, че тезата ти е, че и тези с дипломи и тези без дипломи могат да не стават за определена работа. Аз съм съгласна с тази теза, но не разбирам защо го включваш в разбовора. Както казах зависи от това човек какво е способен/иска да даде. Ако ставаш и без диплома ще те вземат, ако не ставаш и 3 висши да имаш, ще те вземат и ще си за минеш.

# 48
  • Мнения: 64
Fairytale11, да, знам, че при програмирането, предполагам и при QA, не е точно така, както се изразих, но при дизайна субективността е много голяма.

# 49
  • София
  • Мнения: 17 773
Как защо? Защото мъжът на авторката е на 35, улегнал вече, вероятно аи има професия... Напълно нормално е да се чуди и да не смее от раз да направи крачката, тъй като има какво да губи. Рационалните хора така правят, другото не е рисков играч, а неразумен такъв.
И ти ми даваш пример, че като млада (вероятно) си била сервитьорка и сега ти е много добре. Амии... логично. Нали намираш разликата в двете ситуации? Ако не, то няма смисъл да обяснявам.
Единствено не одобрявам това, че не иска да вложи поне малко в начинанието. Познавам няколко човека, които работят като тестери и са "завършили" единствено курса за QA на софтуни.

# 50
  • Мнения: 7 987
Човек ако има голямо желание за нещо, ще направи всичко възможно да го постигне.

# 51
  • Мнения: 21

Здравей, Fresh s Menta (ако може на "ти"). Немога да коментирам избора, който си направила и това, което си решила да учиш и след време работиш. Пак казвам, че не разбирам толкова от тази тема. Знам обаче, че когато човек реши, че едно нещо е трудно (почти невъзможно) сам си го поставя в тази графа и така го приема за себе си. Хубаво е , че си се заела с това, което те влече. Дано ти дадат съвети как да се насочиш по-конкретно към твоята специалност. Желая ти успех! 
Незнам как да цитирам другите потребители. The Catcher се чуди как така не искал да си плати курс. Ами и аз се чудя, ако е за мен веднага го плащам и същото съветвам и него. Но той докато не се убеди, че " става" за такава работа и, че има шанса да се занимава с това професионално виждам, че ще кара на безплатни курсове.
А това за женски/мъжки специалности?! Отдавна не го бях чувала. Мъжа ми, например, е много по-постоянен, монотонен в заниманията си от мен.

Здравейте,

Поздравления, че сте избрали ИТ за професионалната си реализация! Всички знаем, че първата крачка е най-трудна, но тази сфера е изключително благоприятна за реализация и скоро ще превземе голяма част от живота на всички ни (дигитална трансформация). Затова, смело напред и не позволявайте на негативизма да надделява.
За последните 14 години в тази сфера съм видяла доста маневри и мога да кажа, че едни от най-успешните са на хора, които започват кариерата си в компании като НР и IBM. Това са компании, които обслужват международни клиенти и имат постоянен глад за ИТ ресурси на различни позиции. Веднъж започне ли се там, може спокойно да се местите на различни позиции - хоризонтално и вертикално. Разбира се позициите там са предимно свързани с ИТ инфраструктура, а това е доста различно от QA и Development.
Дори и да се решите на career shift, мога да Ви посъветвам да изкарате някой от следните сертификати (не че придобиването на сертификат ще Ви направи гуру в съответната област, но поне ще покаже, че сте покрили базови изисквания и имате заявен интерес, а това не е никак малко):

IT Infrastructure:

- Network+ CompTia
- A+ - CompTia
- Security + - CompТia

Относно Software Development:

В момента най-краткият път за изкарване на пари от човек без предишен опит е ако се ориентирате към платформи като WordPress, Drupal, Shopify, Magento  и тн. Покриването на таскове, свързани с тези платформи не е изключително трудно, а самите те са интутивни и бързо се научават. Има и търсене, така че това го прави добър shortcut от гледна точка на финансова възвращаемост. Дотук се изиква и малко PHP, CSS, HTML, JavaScript и малко опит с едитори като WPBakery, например.

Ако все пак решите да се доближите малко до програмирането (и не говоря за hardcore C#, Java,
ASP.NET и тн.), можете да започнете с нещо като Angular или React JS - нови frontend езици за повечето програмисти, така че стартът ви ще е близък.

За QA не коментирам, за да не се обидят колегите. Simple Smile

Успех!



 

# 52
  • Мнения: 878
I_Dare_For_More, Angular и React.js са езици? От кога това? Wink
С останалото съм съгласна, с лекото уточнение, че започване на кариера от HP, IBM и подобните, е нож с две остриета.

# 53
  • Мнения: 8 849
Мисля, че мотивираната си ти, а не мъжа ти. Просто се опитваш да го убедиш да направи крачка, каквато той не смята да предприеме наистина. Човекът си има хоби и си го упражнява, но нищо повече. Иначе досега да е предприел някакви стъпки в посока задълбочаване на знания.

И смятам, че е глупаво жена да подбутва мъжа да се преквалифицира въпреки желанието му като през това време тя поеме основните финанси в семейството и всички си понижат стандарта. Какво се прави, ако след 2 години човекът заяви, че благодари за подкрепата, ама това вече не му е интересно и не смята да го практикува реално?

И UX не е свързано с естетическото чувство, доста по-комплексна дисциплина е.

# 54
  • Мнения: 28
Здравейте Дореми,
аз съм програмист по професия, ходя на състезания по математика и информатика от както бях на 13. Наел съм и съм обучил може би над 20 човека през живота си, повечето от които съвсем без опит. В момента съм CTO на компания от силиконовата долина. Много хора в америка също се опитват да се преквалифицират. Конкуренцията разбира се е огромна навсякъде по света. Тъй като съм в България, мога да потвърдя, че тук се търсят много хора за различни позиции.
Вярвам, че всеки човек може да се преквалифицира и да работи нещо в ИТ. Зависи от възможностите на човека, от желанието за учене и старанието, което полага. Първото за съжаление е може би някакъв талант. Малко от децата в училище подскачат от щастие в часовете по математика. Второто и третото е упоритост и труд. Има един хубав естимейт кога можеш да се считаш за добър в нещо.Това е, когато си вложил 10 000 часа в ученето му.

Ще се опитам да Ви дам няколко съвета:
1. Ниво B1 не е достатъчно, трябва му поне средно добро ниво B2, най-добре C1, но не заверени от някоя езикова школа, а от FCE ili CAE сертификати.

2. Избягвайте псевдо академии като тези на Наков или различни рандъм намерени курсове. Това, което ви трябва в момента е стратегия за постигане на целта. План със списък от неща, които трябва да се изгледат/прочетат последователно. Нещата в тази професия се променят с часове, трябва много да се внимава какво да се чете, защото утре вече няма да е актуално и времето ще е загубено. Трябва да се четат основополагащи неща написани от добри автори.
В интернет има толкова много материали, курсове, видеа, че човек се обърква какво да учи. Трябва да се изгради план с помоща на специалист в областта.
Три примера за това са:

https://ocw.mit.edu/index.htm - тук MIT публикуват много от основните си курсове за ъндерград програмата си.
(има целите поредици видеа в youtube за всеки отделен курс)

http://catalog.mit.edu/degree-charts/computer-science-engineering-course-6-3/ - тук може да се види примерен роадмап за учене.

Поредицата книги на Анди Таненбаум:
Computer Networks
Operating Systems: Design and Implementation
Modern Operating Systems
Distributed Operating Systems
Structured Computer Organization
Distributed Systems: Principles and Paradigms

Естествено не давам този пример, за да бъде последван веднага от мъжа ви. За повечето хора, тези курсове и книги биха били доста тежки. Това е просто пример какво трябва да се направи в следващите две години. Целенасочено учене от добри източници ниво след нито. Например, ако за двете години се прочетат тези 6 книги, които всичките са по 1000-1500 страници, мъжът ви ще има основа да може да стане дори топ софтуерен инженер.

Разбира се, първо се опитайте да измерите склоността на човека към ИТ. Преди време имаше тестове, които мерят това. Задачи от сорта на елементарни пресмятания характерни за ИТ - повдигания на степен 2 (например колко е 2 на 13 степен) преобразуване на числа от една бройна система в друга, операции със сетове и т.н.

Понеже виждам, че се насочвате към тестването, ви давам една задача, която години наред съм давал на кандидат тестери (с образование или без, с опит или без), които съм наемал на работа.

В елементарната планиметрия различаваме три вида триъгълници в зависимост от дължините на страните му:
Равностранен -  всички страни на триъгълника са равни
Равнобедрен - само две от страните са равни, но те не са равни на третата страна
Разностранен - такъв на който и трите страни имат различна дължина.

Тестера получава приложение, което се стартира в конзолата. Сиреч, приложение в текстов режим, като старите програми за дос.
Програмата пита последователно потребителя да въведе дължините на трите му страни. След това тя ще отговори кой от горните три вида триъгълник е въведенния.

Задачата е кандидат тестерът да се опита да напише колкото е възможно повече тест кейсове.
Пример за тест кейс е следния:

Програмата пише на екрана а=
тестерът въвежда 5 и натиска enter
Програмата пише на екрана b=
тестерът въвежда 5 и натиска enter
Програмата пише на екрана c=
тестерът въвежда 6 и натиска enter
Програмата трябва да напише на екрана: Това е равнобедрен триъгълник и приключва.

Ако програмата напише това, то тестът е успешен и програмата работи коректно в този случай, ако напише друго, тестът не е успешен и трябва да се докладва бъг. Идеята е да се провери мисленето на един човек, колко такива теста би написал и с каква идея. Разбира се, цялата идея е програмата да работи коректно или поне да съобщава нормални съобщения за грешки на потребителя.

Малко дълго стана описанието на задачата, но нищо не пречи мъжът ви да се пробва да види какво може да измисли.

Желая ви успех в начинанието. Не е най-лесната професия на света, но затова пък е интересна и добре платена, дори и за тези, които я разбират на елементарно ниво.

Поздрави,






Последна редакция: ср, 29 май 2019, 02:53 от Old_Behrman

# 55
  • Мнения: 7 987
Потвърждавам за английския. Аз скоро ходих на интервю. Уж имам B2, но определено не се справих добре с тестовете на английски. Това за втори път ми пречи да ме одобрят. Не съм очаквала този резултат, защото преди години са ми предлагали няколко пъти работа като програмист и изискваното ниво не е било толкова високо, но аз все пак съм в провинцията, където възможностите са много малко.

# 56
  • Мнения: 2 013
Old_Behrman, благодаря ти за изчерпателния пост.
(изтрих въпросите си и обясненията към тях, че последните не бяха добре формулирани.)

Последна редакция: чт, 30 май 2019, 00:52 от Magdalena1978

# 57
  • Мнения: 28
Здравейте Магдалена,
с удоволствие бих Ви насочил към нещо, но за съжаление не разбрах нищо от това което правите и това което ви трябва. Моля, обяснете по разбираемо.
Поздрави,

# 58
  • Мнения: 2 013
Old_Behrman, може ли на лични да ти дам повече инфо, че е sensitive information?
А тук после ще споделя и за други хора, които имат желание да се учат.

# 59
  • Мнения: 28
Магдалена,
може да.

# 60
  • Мнения: 270
Благодаря на I_Dare_For_More и на Old_Behrman за това, че сте си направили труда да отговорите, не само изказвайки мнение, но и давайки насоки и препоръки за развитие. Със сигурност ще са от полза и на други потребители!
От другата седмица съпругат ми ще е по-свободен и започваме по-интензивно учене. Ако имам въпроси ще питам пак Blush

# 61
  • Мнения: 18 870
Благодаря на I_Dare_For_More и на Old_Behrman за това, че сте си направили труда да отговорите, не само изказвайки мнение, но и давайки насоки и препоръки за развитие. Със сигурност ще са от полза и на други потребители!
От другата седмица съпругат ми ще е по-свободен и започваме по-интензивно учене. Ако имам въпроси ще питам пак Blush

А не си ли мислила ти да се захванеш с някакъв завой в кариерата? Даже може и нещо в сферата на ИТ, щом така и така проучваш. Няма да има особена разлика, все от нулата ще се започне. Съпругът ти едва ли ще вдене много от това, което му даваш разбрала-недоразбрала и предварително смляно от теб.

# 62
  • Мнения: 270
Кукумицинка, като гледам, натам са тръгнали нещата, че най-много да стана и аз една пишман тестърка Joy. Аз си харесвам настоящата работа, въпреки че на едно място ми е трудно да се задържам, бързо ми доскучава. Това, което предлагаш си го мисля напоследък. А на съпруга си ще кажа, че като му се свидят пари за ИТ курс, се записвам аз, а той да гледа Grinning

# 63
  • Мнения: 18 870
Пробвай се. То пък не може нищо да не жертваш, нито време, нито пари, и да чакаш да постигнеш нещо.

# 64
  • Мнения: 7 987
Кукумицинка, като гледам, натам са тръгнали нещата, че най-много да стана и аз една пишман тестърка Joy. Аз си харесвам настоящата работа, въпреки че на едно място ми е трудно да се задържам, бързо ми доскучава. Това, което предлагаш си го мисля напоследък. А на съпруга си ще кажа, че като му се свидят пари за ИТ курс, се записвам аз, а той да гледа Grinning

Щом си харесваш работата, имай предвид, че може да не ти хареса.

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 6 876
Понеже видях, че по-нагоре пишете за QA, искам само да вметна, че и там има различни видове тестване. Аз работя като QA и пиша доста код. Не става без да знания за съответния език и обектно ориентирано програмиране.
По принцип е възможно човек да се преориентира на тази възраст но трябва да има съответното мислене за решаване на логически задачи. Не е като да изкараш някакво курсче и да почнеш да работиш. В Софтуни в момента има безплатни курсове за бейсик ниво. Само трябва да се заплати изпита. Може да започне да види поне за какво става въпрос.

# 66
  • Мнения: 270
О, разбира се , никой не си представя, че се става QA (или да се придобие каквато и да е професия) с едно "курсче". В моите представи е тотално отдаване на темата в продължение на 2 години примерно, така си мисля.
Мерси, споменатия курс на Софт Уни го бяха споменали по-назад в менията. Гледам го в момента Simple Smile

# 67
  • Мнения: 7 987
Аз не го разбирам това с нежеланието да се плати курс, но от друга страна и аз нямам стимул да уча нищо в момента. Просто всеки си знае себе си. През годините поне 3 пъти съм учила някакви неща, свързани с програмиране и съм имала възможност да започна работа, свързана с това, и не съм започнала. Сега вече не виждам никакъв шанс да започна такава работа.

# 68
  • Мнения: 566
Здравейте отново! Насочихме се към професията QA tester (по ваши съвети, а и четейки в нета). Само че, това магаре - съпруга ми не ще да дава пари за курсове докато не се убеди, че може да изкарва с тази дейност пари (не по принцип, а че той дали би могъл).
Моментното решение са онлайн курсове, които прави (без дипломни) и четене из интернет пространството.
Въпросът ми е, смятате ли, че някой от следните курсове би бил полезен в случая? (Курсовете са кратки, но признати и с диплома, на него ще му излезнат безплатни, но има право на един)
- Развиване на телефонни апликайции с Йоник 3;
- Програмиране на Уеб страници, Javascript y asp.net. 3.5

И още нещо, тъй като теоретичната част е едно, но ни се искаше да видим и практическата, т.е. какво представлява самата работа...Ами записах мъжа ми в една страница за QA tester проекти (да се опражнява). Ами входния изпит не беше кой знае какво. Смятате ли, че е възможно да взима и да тества продукти на този етап или трябва да е навлязъл дълбоко в материята. Все още на са му пратили проект, днес го регистрирах и никъде не попитаха за стаж :smiley
Здравей! Би ли споделила подробности за този курс: Програмиране на Уеб страници, Javascript y asp.net. 3.5?

# 69
  • Мнения: 270
Tini4ka, предполагам че няма да ти е от полза - курсовете се провеждат в чужбина, кудето живеем.

Общи условия

Активация на акаунт