Нашите любими торти – глазури, покрития и фигурки за тях – 139

  • 53 263
  • 913
  •   1
Отговори
# 750
  • Edinburgh-UK
  • Мнения: 685
Криси няма ли при вас животинска сметана която се разбива с пудра захар  без да се добавя стабилизатор ?Аз само такава ползвам и става много вкусна ,направо с лъжицата мога да греба и да хапвам .

# 751
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
То при нас има само животинска, т.е. евентуално по някакви веган магазини може и да има растителна, това не знам. Но съм опитвала преди да разбивам сметана директно с пудра захар - дори не започва да се разбива, тече съвсем на вода. Ако я разбия студена в чиста купа, след което я подсладя, може да се ползва като добавка към друг много гъст крем или да се смеси с маскарпоне, например. Но само така разбита (с или без захар), без да е добавена към друго гъсто нещо,  да стои стабилна - изключено. Остава към 2 минутки, след което се разтича.

Говоря за най-обикновена течна животинска сметана, 30% масленост.

Говорила съм и с колежки, които правят по-лесни рецепти, още от бабите им, те често са с разбита сметана, примерно типичният Erdbeerkuchen, който е блат, слой сметана и ягоди отгоре - казаха, че винаги в сметаната слагат и стабилизатор, никога дори не били опитвали без.

# 752
  • Мнения: 1 326
leonieex ,толкова и се каня на тази торта а то да не става с горски плодове Cry
Ама моля ти се, в никакъв случай не искам да ти развалям ентусиазма, просто ще има различен вкус с горските плодове.
Аз правя предимно тукашни рецепти, по простата причина, че се намират подходящи продукти.
Австрийците пък си имат, както винаги, друга дума за вишните - Weichseln.

Сметаната я разбивам много добре и стои. Слагам я за втория слой плънка - първият е или само вишните или вишни плюс разбит ганаш, защото са по-твърди и носят тежестта. Не само тая торта, ами винаги, след като сглобя, престоява във формата една нощ в хладилника, за да стегне. Едва след това мажа отвън и украсявам.
Но и аз съм забелязала, че повечето рецепти с дебел пласт сметана дават или желатин или стабилизатор.
Говорила съм и с колежки, които правят по-лесни рецепти, още от бабите им, те често са с разбита сметана, примерно типичният Erdbeerkuchen, който е блат, слой сметана и ягоди отгоре - казаха, че винаги в сметаната слагат и стабилизатор, никога дори не били опитвали без.
Този сладкиш се прави предимно с крем ванилия (пудинг)+сметана, маскарпоне, или сметана+някакъв стабилизатор. Иначе няма как да издържи на тежестта на ягодите.

# 753
  • Мнения: 8 944
chrissy, защо не пробваш крема с крема-сиренето?!
Пакетче краве масло / размекнато/,
чаша пудра захар,
1-2 пакетчета крема-сирене
и една разбита течна сметана.
Маслото, крема-сиренето и пудрата захар се разбиват отделно. Отделно се разбива и течната сметана. После се смесват внимателно с шпатула, без много да се бърка.

Става доста стегнат крем, особено след престой в хладилник.

Последна редакция: чт, 08 окт 2020, 16:58 от utro77

# 754
  • Edinburgh-UK
  • Мнения: 685
Чак ми е странно ,че нямате нормална сметана без стабилизатор .Искаш да кажеш ,че всяка една торта направена със сметана трябва да има стабилизатор ли ?При нас има една която е животинска и я биеш с миксера и тя не се сгъстява .Другата си се бие много добре и става доста пухкава и стабилна .
Ето за тази говоря ,че е супер ,не и трябват никакви стабилизатори само пудра захар

# 755
  • Мнения: 6 747
Шварцвалд съм правила, но със сладкарски крем+сметана. Знам, че по рецепта е само със сметана, но в къщи не я обичаме и я ползвам само за олекотяване на някой крем или за украса. Сега се сещам, че мога да пробвам с прясна сметана. То си е баш каймак и е много вкусна. Позвала съм я за Павлова и се държи доста добре.

Да ви кажа честно и в Бг вече не е лесно да откриеш пресни вишни на пазара. Освен, ако си нямаш дръвче в двора или на село, или пък някой познат с такова. Иначе трябва много да следиш по пазарите някой частен производител да изкара.

# 756
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Утро77, да, смесена със сирене става, не съм опитвала да добавям масло, но това също ще стегне, така че ще го пробвам.

Светле, да, или поне аз в домашни условия не съм намерила друг начин - или стабилизатор или с някакво сирене, обикновено маскарпоне при мен.

# 757
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Уф, Криси, най-добре недей да опитваш с растителна сметана Expressionless Пробвала съм във Варна преди години, за мен - трудна за преглъщане.

Още от онези времена помня снимки на торти/сладкиши от немски списания, в които сметаната очевидно беше подсилена със стабилизатор. И да, както изглежда малко изкуствена на снимките, така би трябвало да е и на вкус, все пак ѝ се добавя желатин, приятелят ти с право се мръщи.

Но 30% не е добра масленост, при мен сметаната е на 38%, и течната, и заквасената.
Твоята определено ще се разтече, особено ако я оставиш да постои в съда, без да я положиш между блатове веднага след разбиването.

Светле, жалко за компотите от снимките :/ То аз вземам по един кашон от Германия, но някак...от друга държава го нося. Smiley А на местна почва много бих се замислила, преди да изпиша такива количество. Макар че...тя все тази, ама психическата бариера.

Вишни, и особено череши, тук има. Черешите са цели градини, тук съвсем недалеч от нас идваха даже румънки да берат. И ние имаме в двора, но изобщо не се грижим, те боледуват и напоследък не раждат. Но преди време ядохме и домашни черешки, и сливи.

# 758
  • Edinburgh-UK
  • Мнения: 685
Нелка направо ви завидях благородно Grinning При нас стават само ябълки,сливи и круши .
Криси може да потърсиш  в някой интернационален магазин ако имате наблизо  с по-висока масленост .Това се сетих Hug

# 759
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Аз в България не съм срещала хубава животинска сметана, която да се разбива плътно  без стабилизатор. Ако получа нвкакъв приличен резултат до 2 мин се разтича. За кремове винаги я смесвам с нещо друго, а иначе така да ми е вкусна разбита само с пудра захар.

# 760
  • Мнения: 5 061
Момичета, аз не съм майстор , като вас и само за удоволствие правя торти, но когато искам да ми е плътна сметаната , вместо със захар я разбивам с кондензирано мляко.

# 761
  • Edinburgh-UK
  • Мнения: 685
Момичета, аз не съм майстор , като вас и само за удоволствие правя торти, но когато искам да ми е плътна сметаната , вместо със захар я разбивам с кондензирано мляко.

Ами то е  полу течно кондензираното мляко ,как ти става плътна ?

# 762
  • Мнения: 5 061
Момичета, аз не съм майстор , като вас и само за удоволствие правя торти, но когато искам да ми е плътна сметаната , вместо със захар я разбивам с кондензирано мляко.

Ами то е  полу течно кондензираното мляко ,как ти става плътна ?
Всъщност си е доста гъсто. В кенчета се продава.

# 763
  • Мнения: 8 944
chrissy, не забравяй да сложиш ванилия, ако правиш с крема-сиренето, че аз забравих да я напиша в рецептата.

# 764
  • Мнения: 702
Ще правя торта за рожден ден. Блата ще е червено кадифе вътре самия крем мисля да е ганаш с бял шоколад, а отвън да е измазана с маслен крем. Имам два въпроса. Не искам тортата да е суха да сиропирам ли блотовете предваритерно?
Ще изразявам името на рожденичката от фондан, който е прибран в хладилника. Колко време преди работа с фондан да го извадя от там? И изобщо имали смисъл да седи в хладилник?

Общи условия

Активация на акаунт