Децата и самостоятелността

  • 7 007
  • 150
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 12 374
В коя възраст започнахте да оставяте децата си сами у дома? Нямам предвид с някой по-голям брат/сестра, а напълно сами. С мъжа ми обмисляме това лято да започнем да редуваме лятната занималня с оставане вкъщи. Дъщеря ни е на 8, през юли ще направи 9. Ще ходи и на летен лагер с езда, плюс 2 седмици на море и 1 седмица в при свекърите в техния град, така че ще има разнообразие, но не ни се иска през останалото време да става в 8 без нещо и да търчи за занималня.

Дали е постижимо дете на почти 9 да се оправя само сутрин от 9, вечер до 18:30, как мислите? Какви са възможните проблеми? Говоря за децата сега, не какво е било по наше време Simple Smile

# 1
  • Мнения: X
Моята е на 13г почти и никота не е била сама вкъщи, защото аз не ходя на работа и постоянно е с мен. Виждам,че децата на мои приятели и познати остават сами още от 1клас и се справят.

# 2
  • Мнения: 1 004
На 9 са достатъчно разумни, за да остават сами у дома, но не за цял ден. За начало час-два, после 3-4. За по-дълго ми се струват все още малки.

ТЕДИ, а не се ли случва то да излезеш по някаква твоя работа и да я оставиш сама, примерно да си учи уроците, докато теб те няма?

# 3
  • Мнения: 24 040
Виждала съм деца, които се справят и преди 9г.
Но ми се струва прекалено на тази възраст да са сами толкова много време т.е. по цял ден.

# 4
  • Мнения: 10 901
Познавам деца, които са оставяни на тази възраст в наши дни. Моето не беше готово или на мен така ми се струваше. Започна по 1 час да стои сама на 8, нерегулярно - от дъжд на вятър, когато се наложи. На 10 вече и по цял ден, става дума за не повече 6-7 часа (защото е лесно да си разминем работното време с баща й, та да не са 10-12) и то пак не с месеци, а отделни дни. Основният ми concern е, че ще седи по цял ден на лаптопа и телефона.
На занималня е ходила в нашия двор (просто късмет, че има добра там), започва от 9, допустимо е и до 9:30 да се ходи. От 8 през лятото не бих водила на занимания. Струва ми се нечовешко да будиш дете посред нощите и през ваканцията.

# 5
  • Мнения: X
На 9 са достатъчно разумни, за да остават сами у дома, но не за цял ден. За начало час-два, после 3-4. За по-дълго ми се струват все още малки.

ТЕДИ, а не се ли случва то да излезеш по някаква твоя работа и да я оставиш сама, примерно да си учи уроците, докато теб те няма?
Не, излизам след като отиде на училище, когато е 2ра смяна, а когато е първа я водя аз или баща й сутрин в 8ч, защото сме извън населеното място и излизам докато е на училище.
Когато е ваканция излиза с мен, но по града намира приятелите си и ме зарязва.Grinning

# 6
  • Мнения: 8 860
Дали е постижимо дете на почти 9 да се оправя само сутрин от 9, вечер до 18:30, как мислите? Какви са възможните проблеми? Говоря за децата сега, не какво е било по наше време Simple Smile
А какво очакваш да прави самичка цял ден?


# 7
  • София
  • Мнения: 17 060
Моята дъщеря е на тази възраст и не става за оставяне, страх я е. Брат й беше по същия начин, чак към 12-13 сякаш започна по цял ден да остава. И да, само на комп и тв се стои.
Ние обаче имаме баби в друг град за лятото и ни е лесно. Ако трябваше занималня, не знам наистина.

# 8
  • Мнения: 1 004

ТЕДИ, а не се ли случва то да излезеш по някаква твоя работа и да я оставиш сама, примерно да си учи уроците, докато теб те няма?
Не, излизам след като отиде на училище, когато е 2ра смяна, а когато е първа я водя аз или баща й сутрин в 8ч, защото сме извън населеното място и излизам докато е на училище.
Когато е ваканция излиза с мен, но по града намира приятелите си и ме зарязва.Grinning
Да, щом сте извън града, при вас е различно. Логистичните гимнастики тепърва ви предстоят.

# 9
  • Мнения: X
Определено е така. Аз и да искам сутрин да излезна за нещо просто нямам време, защото учим.до към 11ч след това обядва и в 12 до 13ч отиваме на частен урок по бел едни дни, други по математика и в 13:30ч е на уще......вечер на спорт.....

# 10
  • Мнения: 10 901
Цитираната инфографика в 24 часа е личен и свободен прочит на закона. В закона пише само, че не бива да се оставят под 12 години, "ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие."
То по принцип влизането в интернет създава доста по-големи опасности за физическото, психическо и нравствено развитие от стоенето сам, но повечето родители връчват смартфона още на 6-7 г. Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 27 989
Цитираната инфографика в 24 часа е личен и свободен прочит на закона. В закона пише само, че не бива да се оставят под 12 години, "ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие."
То по принцип влизането в интернет създава доста по-големи опасности за физическото, психическо и нравствено развитие от стоенето сам, но повечето родители връчват смартфона още на 6-7 г. Simple Smile
Точно това щях да кажа и аз. По-добре е да се чете самият закон, а не тълкуванията на някакви журналисти.

На въпроса на Таис:
И сега го оставям сам, но за не повече от час – час и нещо. Страх го е.

# 12
  • София
  • Мнения: 12 374
Блу, обичайното, което прави и сега у дома. Тя рисува с часове, играе с кукли и всякакви играчки, строи с Лего, играе с кучето и котките, гледа филмчета..ей такива неща.

От около година я оставяме за по 2 часа сама, не е имало проблеми. Не я е страх, когато се приберем, я намираме весела и спокойна. Но сте прави, де: 2 часа е различно от 8-9. Започвам да се разколебавам като ви чета, май ще ползваме пак лятната занималня. Уф, не знам и аз.

Параход, то 8 без 15 не е баш тъмни доби за много хора (за мен Е, но аз съм пословичен сънливец Simple Smile ), и макар че занималнята ни е на 100 метра от нас и се стига за три минути, пак й трябва технологично време да се оправи. Миене на зъби, обличане..сутрин е охлюв, през останалата част от деня - торпедо.

Бърди, има възможност да е при свекърите и цяло лято, ако иска, ама не ще. Седмица й е максимумът. Насила не искаме да я караме.

# 13
  • София
  • Мнения: 17 060
Таис, щом занималнята е толкова близо, не може ли да я оставяш сутрин да се наспи, оправи и да отиде сама? Със сина ми правехме така във втори клас, беше втора смяна на училище, а сутрин ходеше на занималня в блок до нашия. Аз излизах рано за работа и само го вдигнах и излизах. Ако няма пресичане и ако й дадеш телефон, може да стане.
А след няколко седмици занималня, може да си преосмисли мнението за свекърите Grinning

# 14
  • Мнения: X
На 9 би ме било страх. Аз започнах да оставям от много рано, но когато той беше на 9, бях в майчинство с малката и не ми се е налагало, не мога да кажа от първо лице. От трети клас обаче оставях да ходи сам на училище, първите 2 години мъжът ми го води и взима до центъра и обратно, започна да ни идва много нанагорно с бебето и всичко и преместихме в квартала с цел да си ходи и връща сам. По тъмно го водехме, сутрин когато беше първа смяна и вечер, когато беше втора, но по обедно време си движеше сам, общо 10 пъти я има, я няма да съм ходила с бебето с количката до училището, беше си мъка, кухня ли да взимам, да готвя ли /когато не взимах кухня/, третокласник ли да влача напред назад. Имай предвид, че стават много самостоятелни и самоуверени така, това си го отчитам като фактор, който е направил детето ми малко бунтар. Понеже може да се оправя сам и става дежурна репликата "Аз си знам". По-скоро това отчитам като риск. Иначе в края на трети клас започна да остава следобедите сам, лятото не съм оставала, т.к. пусках отпуски, гледах малката, ходеше в баба си. Но през учебната година оставях много, в трети и четвърти клас не е ходил на занималня. Имах един стрес с това, че някой беше звънял на вратата /инкасатор явно/ и той се беше уплашил и до там.

Общи условия

Активация на акаунт