Психолог или Ресурсен учител

  • 1 499
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте Simple Smile!
В момента завършвам ПНУП или казано накратко учител в детска градина или начален етап. Следва ми да запиша магистратура и се чудя между два варианта - Психология или Ресурсен учител ( специална педагогика). Какво бихте ме посъветвали. Не мога все още ясно да разгранича разликата между двете професии и коя е с по-голяма реализация?
Благодаря предварително!

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Разликата между двете професии е голяма. Ако имаш психология имаш по-различен обхват за реализация. Със специалното педагогика може да бъдеш ресурсен учител или пък да работиш в някоя и институция. А нямате ли в ПНУП предмети от Психологията?

# 2
  • Мнения: 10 993
Според мен ресурса учител има по-голяма реализация от психолог. Но трябват определени качества, за да я работите тази професия.

# 3
  • Наблизо
  • Мнения: 6 076
Психолог е 80% сигурна безработица по специалността.Ресурсен учител има работа,но не звучи толкова престижно.

# 4
  • Мнения: 17
Според мен ресурса учител има по-голяма реализация от психолог. Но трябват определени качества, за да я работите тази професия.
Ресурсният е най-вече свързан с деца със СОП и др. Поне аз така мисля. И да за там се иска душа,не е леко и не е за всеки.

# 5
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
значи не знам защо 99% от хората си мислят , че като завършиш психология и трябва да станеш или терапевт или да работиш в училище....ами не, не е така. Има много професии, които могат да се практикуват.

# 6
  • Мнения: 17
значи не знам защо 99% от хората си мислят , че като завършиш психология и трябва да станеш или терапевт или да работиш в училище....ами не, не е така. Има много професии, които могат да се практикуват.
Ще се радвам ако споделите кои са те

# 7
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Ресурсен учител-има огромна нужда от такива.Казвам го като родител на дете със СОП,което след дълги търсения попадна при най-добрата ресурсна учителка,но виждам колко много деца в нашето масово училище имат нужда от нея и как тя изнемогва.Работата не е от най-лесните,но пък ако човек я работи с желание и вложи в нея цялото си сърце е от най-удовлетворяващите.

Последна редакция: ср, 24 апр 2019, 16:31 от Елислава

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402

[/quote]
Ще се радвам ако споделите кои са те
[/quote]

Възпитател, помощник-възпитател, социални работници, посредници, всички длъжности свързани със човешки ресурси, обучител, консултанти.....стига да знаеш какво искаш и да искаш да се развиваш опции много. Всичко е въпрос на мотивация и амбициозност.

# 9
  • Мнения: 8 801
вие трябва да си решите сам, според това, дали ви се работи с деца със СОП или с възрастни клиенти.
Лично аз избирам професията на психолога, която в бъдеще ще бъде много нужна. Ще си отворя едно хубаво кабинетче и ще консултирам хората. В миналото може да е било срамно да се ходи на психолог, сега нещата са се променили.

# 10
  • Наблизо
  • Мнения: 6 076
вие трябва да си решите сам, според това, дали ви се работи с деца със СОП или с възрастни клиенти.
Лично аз избирам професията на психолога, която в бъдеще ще бъде много нужна. Ще си отворя едно хубаво кабинетче и ще консултирам хората. В миналото може да е било срамно да се ходи на психолог, сега нещата са се променили.
Пепина,като човек живеещ в страна,в която не е срамно да се ходи на психолог,е много трудно да си отвориш кабинетче и да живееш достойно от това което изкарваш.Има голяма конкуренция,а и за да си го отвориш трябва вече да си имаш пациенти иначе да стоиш и да чакаш да дойдаш - ще си умреш от глад.
Има и психолози на щат,но местата също са много малко и лошо платени в голямата си част.
Някой по-горе спомена за работа в човешките ресурси,но за мен е глупаво в такъв случай да си учил за психолог и накрая да не работиш като такъв,а и принципно си ограничен и в какво точно в човешките ресурси да работиш защото трудно би правил заплатите без да си го учил.

# 11
  • Мнения: 1 994
Човешки ресурси включва:  Подбор на персонала, кадри и ТРЗ. В много от големите фирми психолози са назначени точно за подбор на персонала. Няма нужда да знае и да разбира от ТРЗ.
Друг е въпросът колко такива позиции се намират в България

# 12
  • Мнения: 8 801
Кобилкина как успя да се наложи, като психилог, цялата страна я познава. Ето, че може да се успее и в България като психилог.

# 13
  • Наблизо
  • Мнения: 6 076
Да са 3-4 такива успели в България.Кобилкина изобщо не може да е пример.
Не ангажирам никого с мнението си,но препоръчвам да се мисли предварително за реализацията.Ако имате връзки и много познати,може,но иначе ще е невероятно трудно и гладно и накрая ще се наложи да работите нещо съвсем друго.

# 14
  • Мнения: 8 801
Защо не може да е пример? Пример е, има и образование, опит, мениджърски качества, успяла е да се продаде на пазара,  намерила е ниша в България  и я е използвала. Защо  сред българските психолози  са само  3-4 имена? За сексолози да не говорим -  Д-р Румен Бостанджиев, открай време само той е известен. Къде са българските сексолози, защо не са известни?
Авторке, и сексолог да станеш, българският народ  ще има нужда от теб.

Общи условия

Активация на акаунт