Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 20

  • 20 185
  • 758
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 478
Хепи, аз и в предишна тема съм споделяла, имах вазоспазми през втория месец и така болеше, че съм плакала, докато кърмя. Две неща ми помогнаха - извиках Хедра на консултация и тя ме посъветва да пия магнезий, л-аргинин и вит Д, и ми показа как правилно да поставям бебко на гърда, и другото нещо е остеопатия (http://www.osteopathy.bg/).

Ние сме вече на 4 месеца и половина изцяло на кърма, наддаваме добре, общо взето в средните стойности вървим всеки месец и за ръст и кг. В началото кърмех на три часа, така ми показаха в болницата, а и аз нямах повод да сменя режима, защото бебко си се развиваше много добре и аз не следях часа, той сам се обаждаше като ставаха три часа. След прием на ротарикс миналия месец обаче много го болеше коремчето и плачеше, и аз започнах да го храня по-често и оттогава си остана на поискване на неопределен интервал от време. Имам чувството, че сега суче по по малко на по-често. Вече не прави пауза през нощта (преди правеше 4-5 часова), на 3 часа си иска, а през деня на през 2 най-често. Педиатърка не знам дали да я втрещявам с новия му режим на следващата консултация, тя и преди настояваше, че не бил новородено да яде през 3 часа и да съм му давала вода през нощта, за да не кърмя тогава. Та, понеже отскоро сме на поискване и ми е ново, чудя се дали всичко това е нормално или нещо трябва да променя?

# 331
  • Мнения: 6 622
Моята девойка яде на час и половина. Бебето си знае най-добре. Както казва ММ, яде точно толкова колкото му се яде.

# 332
  • Мнения: 4 377
Алиса, зъби са...така ще е много време. Ние сме така вече 8 месеца. След избиване на зъб обикновено се успокоява за кратко, но започва друг...наредили са се като броеница и си чакат реда. Сега са подути 4 кътника и изглждат в различна фаза, та скоро няма да се спи.

# 333
  • Мнения: 7 776
Дара, съвсем нормално си е, вода се дава чак като се почне захранването след 6ти месец.
Без капка съмнение твърдя, че лекар даващ съвет бебе да се лъже с вода, да му се ограничава млякото и да се държи гладно нощно време, е некадърник.

С такива "съвети" жените успешно спират да кърмят, защото нощните хранения са най-важни за лактацията.

 Четвърти месец има скок в растежа, бебето има нужда от повече мляко и съответно увеличава храненията, за да си го набави и за да даде сигнал на тялото ти - произвеждай още мляко. Води се по човечето и всичко ще е наред. Кърми легнала нощно време с бебето при теб в леглото и ще спите и двамата добре. В първи пост има видеа показно как се кърми в легнала позиция.

С педиатърката няма какво въобще да обсъждаш за кърмене и подозирам захранване. Застинала е 1979 или там някъде...ядосвам се като чуя "лекар" да настоява едно бебе да седи гладно...

# 334
  • Мнения: 5 468
Дара, аз съм се убедила, че при кърменето, колкото по-малко спазваме точни режими на хранене, толкова по-добре. Така и майката и бебето са щастливи и доволни. Аз просто не знам как бебето ще плаче, че е гладно, а лекарите препоръчват да чакаме часа за хранене. Това значи и двамата да се измъчим. Моя бебок е от ревливите и доста по-ревлив отколкото каката е била, има и колики, и само кърменето на поискване ме спасява. Иначе, трябва половината ден да го слушам как реве и да го успокоявам. Също така на толкова ранна възраст не е добре да се дава вода през нощта с цел да се отучва да яде. Кърменето през нощта на поискване гарантира добро наддаване, поддържане на лактацията и справяне с никненето на зъбките и други безпокойства.

Благодаря ти за информацията за вазоспазмите. Наистина е много неприятно. И на мен ми изписаха същите неща да пия. След колко време се оправиха нещата при вас?

Та, и аз да споделя как върви сагата с болките при мен. След среща с консултант по кърмене, се потвърди че нямаме къса юздичка, но имаме високо небце, заради което засукването не е съвсем правилно. Коригирахме малко позата и намерихме такава, в която той засуква с по-широко отворена уста и суче по-ефективно(което малко ни съкрати времето за кърмене). Така е малко по-малко болезнено, но все още си боли. Обясниха ми, че с времето ще се подобрят нещата, така че ми остава да чакам и да стискам палци скоро да мине. Явно някои новородени имат нужда от по-внимателно поставяне на гърда. Като седнем да се кърмим и по 5 мин се наместваме, той нетърпеливо рита с крака и ръце и търси зърното, аз се опитвам да го поставя максимално добре и е голяма борба. Дъщеря ми, пък, още от самото начало засукваше добре и не е имало нужда да изпипвам перфектно позите за кърмене. Във всяка си засукваше както трябва и доста по-леко ни вървеше кърменето.

# 335
  • Мнения: 7 776
Хубаво е, че се е установил проблема. Признавам не бях чувала за високо небце, стана ми интересно, ще се поразровя да почета.

Стискам палци скоро коригираната поза и витамините да помогнат и да спре да те боли, че си е мъчение иначе. 🌻

# 336
  • Мнения: 478
Съгласна съм с вас, че на такива лекари не може да се има доверие. Изчакваме да дойде юни месец и я сменяме, дано имаме повече късмет с новата.

Иначе това, което научих за тези 4 месеца е че нещата постоянно се променят. Знам, че и този режим е на период. Разбира се, че никога не бих държала детето си гладно, за да ми е удобно на мен, но не може да се отрече, че 3-часовия режим и паузата през нощта не ме улесняваха доста. Най-малкото можех да предвидя храненията и да планирам деня по-добре.

Хепи, най-важното е да се коригира захапката, след това при мен беше нужна около седмица, за да отшуми болката от вазоспазмите. Неприятно е, но много бързо след това остава само лош спомен и отново се наслаждавате на кърменето. Ако искаш опитай и с остеопатия, при нас бяха нужни три терапии. Аз родих с вакум и това беше оказало влияние върху захапката, вярвам, че остеопатията също много ни помогна.

# 337
  • Мнения: 1 410
Момичета, ние пак сме на гости и бебо от вчера спи върху мен/гърдите през деня. Започнаха да ми болят, още 2 дни ще сме тук. Дали ще стане нещо от това спане върху мен и той не е от леките.

# 338
  • Мнения: 354
Привет,
Бебчето ми е на два дни и опитваме да предизвикме потичането на коластра, тя успява да засуче, но са ѝ малки устните и стиска само зърното Neutral Face Много стана болезнено и преди малко видях, че са се образували кървави мехурчета.
Нормално ли е това за първите дни и има ли начин да се подобри положението?
Благодаря!

# 339
  • София
  • Мнения: 1 033
Мазане с ланолин след всяко кърмене и стоене колкото се може повече гола. Ии на първо място оправяне на засукването - ситуацията със сина ми бе идентична. Като оправих засукването (поза обърната люлка ни бе най-удобна и най-правилно засукваше), спря да ме боли и да ме разранява.

# 340
  • Мнения: 4 660
Записвам се да ви следя. Имам дъщеря на 13 м която не можах са кърмя, сега пак съм бременна иска ми се този път нещата да се получат с кърменето. Коя книга бихте ми препоръчали. Първия път се оказах неподготвена + плоски зърна + секцио  бебето не засука кърмата не потече и т.н.

# 341
  • София
  • Мнения: 1 033
kikair, препоръчвам книгата на Хедра. Издава я Сиела.

# 342
  • Мнения: 7 776
В първи пост на книгата може да видиш корицата😉

# 343
  • Пловдив
  • Мнения: 545
Момичета, днес имах контракции по време на кърмене, а и малко след това, а вече минаха повече от 2 седмици от раждането. Това нормално ли е?

# 344
  • София
  • Мнения: 1 033
Мисля, че е нормално. Аз имах до около 40-ия ден контракции.

Общи условия

Активация на акаунт