Студенти в Холандия/Нидерландия - 5

  • 45 835
  • 749
  •   1
Отговори
# 315
  • гр.София
  • Мнения: 362
Да, в общи линии се ориентирах, но понякога директният контакт и разговор със застраховател може да внесе допълнителна яснота и уточнения.

# 316
  • Мнения: 2 992
mistela,
Не съм виждала ( или не съм обръщала внимание) да има застрахователни бюра, както в България.
И за кола, и медицинска, и за къщата, и за отговорности към трети лица, и няква юридическа са все през интернет.
Наши приятели си купиха кемпер и им трябваше врвменна, казаха ми пак през интернет да им правя.
Само застраховка живот не е била през интернет, но през финансов консултант.
Не знам къде на място би могло да отидете. И когато има човешкия фактор, ще бъдете таксувани допълнително.

# 317
  • София
  • Мнения: 1 942
Не, че не ми е актуална темата за застраховането, напротив, но днес синът ми си купи билет за прибиране за ваканцията, а на мен ми прави впечатление мнооого подлярското ценообразуване на т. нар. "low cost" авиокомпании - в посока насам през юли са най-скъпите билети, а в посока натам през август, че чак и до средата на септември, сакън да не пропуснат да оскубят някое дете, което е решило да закъснее за лекции с два - три дена. Бясна съм!Същото е положението по Коледа и Великден

# 318
  • Мнения: 1 970
Aбсолютно, на принципа са "ден година храни", но ако искаш....
Лошото е, че често трудно се прогнозира нужната за пътуване дата, за да се вземе овреме по-евтин билет, а като стане ясно ( а то става изведнъж май за всички), тогава цените са в небето....
И се е случвало Лоу-коста с багажа , резервационната такса, транспорта до село Айндховен и другите глупости да излезе колкото пътуване до/от Амстердам ( с човешки достъп)  с България ер, където няма сто условности и дебнене как да те хванат натясно и да ти свалят още две кожи....
Не че са и те цвете за мирисане, но поне не чакаш самолета в кошара на пистата под дъжда....

# 319
  • Мнения: 6 281
Да, аз резервирах полет за мен и сина до Амстердам, въпреки че ще е в Айндховен. Въобще не ми се занимава с теглене и мерене на багажи.

# 320
  • София
  • Мнения: 1 942
Вече две Коледи моят син си идва с редовни авиокомпании. Миналата с Австрийските, по-миналата с Луфтханза. Билетите бяха по-евтини от всички "нискотарифни".

# 321
  • Мнения: 2 992
Много авиокомпании се принудиха да влезнат в такт с нискотарифните компании. Луфханза и австриеца отдавна имат подобие на ниски тарифи, за които имаш право само на ръчен багаж. И наистина са за предпочитане, макар че са с прекачване.
Зависи в кой град сте. Може пътуването с градски транспорт от Айндховен да ви е по- бавно от самолетната отсечка

# 322
  • Мнения: 5
Здравейте, а някой пътувал ли е с автобус, за да сподели опита си? Ние сме за Леуварден и виждам, че има детайлно маршрута с градове и часове, както и закупуване на билетите още оттук. Умуваме над този вариант заради повечето багаж първия път, но все още не знам дали е добра идея🤔

# 323
  • София
  • Мнения: 1 942
Синът ми преди две години си дойде за лятна ваканция с автобус. Не му се иска да повтаря. Изключително уморително му било. Случвало му се е да отлежава на някое летище за прекачване по 5 - 6 часа през нощта, но не му е било толкова досадно, както това пътуване с автобус.
Сега се изкушавал от някакви споделени пътувания с кола, имало от време на време, но в крайна сметка пак купихме самолетен билет. Ще видим в края на август как ще се справим с цените, може тогава да потърсим алтернатива.
rosss, а защо в Айндховен да е лошо с градски транспорт? Нали автобус 400 е директен? То всъщност самолетната отсечка си е кратка, но е неизбежно висенето по гейтовете, няма как.

# 324
  • Мнения: 5 338
meri76 - синът ми отпътува първия път с автобус. Писала съм нееднократно тук по въпроса. Ако те интересуват подробности, питай на лични да не разводняваме темата с едни и същи постове.
Синът ми е пред подписване на договор за нова квартира. Всичко хубаво, мястото е чудесно, ново, отремонтирано,  има и така мечтаната сушилня, а и факта, че ще е с още 3 близки му деца е особено успокояващо както за него така и за нас. На практика ще живее с приятелите си. Благодарение на холандчето в четворката успяха да наемат цялата къща, като освен това ни искаха сума ти гаранции за платежоспособност - извадки от платените наеми през изминалата година, както и служебни бележки за доходите, доказващи че имаме сумарно със съпругът ми доходи надвишаващи 5 (!) пъти месечния наем. Добре, че квартирата не е скъпа...   След среща с ландлорда, проведен разговор и индикация от негова страна че ги е харесал и е съгласен да ги пусне в имота си, последва плащане на агенцията - всяко хлапе по 310  евро комисионна. До тук добре, нищо изненадващо, условията на агенцията са на сайта им. В един момент обаче ги притиснаха да подпишат договора с клауза влизат във владение от 19,06/ Което означава, че ще трябва всяко дете да плати наем за оставащите 11 дни от месеца. Макар че при разговора с ландлорда ясно е било уточнено, че имотът ще се отдава от 01,07. Опитаха се да се противопоставят, но ги заплашиха, че за този имот чакат още много други и те, щат не щат се съгласиха.  Така че на практика от утре  имотът ще  им е отдаден.    Купихме билет за връщане 10,07 имайки предвид че ще му е нужно време за преместване и обзавеждане, но при това положение ще е готов по-рано и до 10,07 ще работи основно... върху себе си.

# 325
  • Мнения: 1 970
Напред в темата някой спомена (а, Г.Д. беше, тя е писала междувременно), че е пътувал студента с автобус първия път. Но като се имат предвид реалностите по това време на годината, със сигурност може да се твърдят няколко неща:
- разписанието е само пожелателно, това са 2200-2500 км с няколко граници, една от които Шенген - може да не се бави много автобуса, а може и да го ровят детайлно, тогава не им мърдат няколко часа висене.
- магистралите са порядъчно натоварени от пътуващите турци, прибиращи се след лятната отпуска към Европа.
-лятото е времето на ремонтите и с по-интензивното движение, периодичното преминаване към стеснени участъци заради ремонт или заради поправки на мантинела или рязане на клони води до често километрични тапи, особено в Германия.
- Ако се случи да вали, а , да не се случва и да има пътен инцидент, може да се откара часове в километрични "Щау", задръствания, които са понякога отчайващо трудно оттичащи се - веднъж висях 4 часа преди Нюрнберг на 30 градусова жега, насред нищото и не можеш да мръднеш...
Така че, разписанието, което Ви показват е нещо, което може да се изпълни, но може и да има до 6 часа забавяне.
Не е драма, ако не бързаш, но си е бая път и  часове и вече граничи с мизерията, особено ако в буса, колкото и да е нов и чист преобладават малцинствата....
Но, на тези години младежите са търпеливи, няма да има проблем, просто си е супер досада....   

# 326
  • под Витоша
  • Мнения: 185
Здравейте, влизам да се похваля, че вече имаме квартира в Делфт. Още щом потвърдихме приема, от ТУ Делфт ни предложиха помощ за настаняване чрез платформата DUWO. Условието беше да платим годишната такса за обучение плюс 280 евро такса за услугата. Приведохме парите около 1май и ни отговориха, че порталът със свободните стаи за нас ще се отвори на 15 юни и ще имаме достъп до него за две седмици. Месец и половина бяхме на тръни и се чудех разумно ли е да бездействаме и да чакаме до последния момент... Но още на 14-ти синът ми получи достъп и почти веднага си избра стая. Стаята е 420евро, в общежитие в центъра на кампуса, а сградата на неговия факултет е на 500метра. Вчера подписа договора и платихме три наема. Олекна ми!!   Стискам палци на всички дечица да си намерят квартира бързо и с лекота!

# 327
  • Мнения: 2 992

rosss, а защо в Айндховен да е лошо с градски транспорт? Нали автобус 400 е директен? То всъщност самолетната отсечка си е кратка, но е неизбежно висенето по гейтовете, няма как.
На Амстердам кацаш и под салона на пристигащи са пероните на влаковете. Бързият влак от летище Схипо(Амстердам) до Ротердам пътува за същото време, за което рейсът от летище Айндховен стига до гарата в Айндховен. През Амстердам минават често директни влакове.
Поне за мен прибирането от Айндховен до вкъщи е много бавно с градски транспорт , а иначе е само час с кола.

Дива,
Честито! Радвам се за вас!!!!

# 328
  • Бургас
  • Мнения: 7
Здравейте! Наскоро научих за услугата Paysera. Някой може ли да ми обясни малко повече за нея? Надеждна ли е? По-добър вариант ли е от това да си вади 1000 български карти? Има ли такси?

# 329
  • Мнения: 1 970
Може, разбира се, но не и за 16-ти път, погледнете напред в темата. Защо си мисля, че и в антетката в началото модератора беше поставил линк.

Пейсера и Трансферуайз са различно нещо от банковите карти и не ги заменят, а просто спестяват разхода по подхранването им, специално на холандската сметка, към която има карта, иначе българската карта може да се захранва тук в лева и да се ползва там, но със съответните такси...
И двете системи имат сайтове, на английски са.

П.С. ПОгледнах, има в антетката, на 1-ва страница, отворете там , ще се ориентирате.

Общи условия

Активация на акаунт