Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 15

  • 26 847
  • 743
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 31 363
Тони, веднага ли ти действа?
Но да, заради Ир не е много препоръчително. Аз оцет обичам, но на салати. Гадно ми е да ги пия така.

# 211
  • Мнения: 995
Елора, да, действието е до половин час и то много леко и естествено. Така приятно не съм си чувствала стомаха никога, даже в началото като започнах да го пия си мислех, че съм отслабнала  - а то просто ми било лекичко.

# 212
  • Варна
  • Мнения: 3 355
Hands ClapHands Clap
Като напишеш вегетарианска и веганска кухня в фейса ще ти излезе.  Но аз лично на хора които от скоро са разбрали за ИР , не препоръчвам да се хранят без месо. Най- лесния и бърз начин да се отървеш от ИР е като следваш съветите в групата. Тук има много хора бивши вегетарианци с голям напредък  по отношение с лечението на ИР. Аз все още упорствам и не мога да се похваля с  напредък.
Абсолютно съм съгласна!
И аз се пъна като магаре на мост, относно месото. Ама май е време да отстъпя, защото за някои хормони и органи са нужни протеини от месо.

И аз съм на хранене , основно с  храни от растителен произход + растителни масла. От време на време ям риба , яйца и млечни , но рядко. Почнах да се храня така от средата на септември миналата година, като зимните месеци ядях понякога и варива и пълнозърнести . От месец и половина пак ги спрях, след като почна да има повече свежи зеленчуци на пазара и на по нормални цени. Минах на вегетарианско хранене след 2 опита да направя белтъчни / и мазнинни диети , но почнах да получавам подуване и обриви след употребата на месо и го спрях. Оказа се ,че има причина , де. Иначе съм свалила до момента 15 кг, инсулина на първи час ми падна на половина ,но той не беше и много висок , имам подобрение в състоянието на черния ми дроб и  ще продължавам така до колкото успея. Искам да сваля поне още 10 кг., да видим. Не пия метформинови препарати, опитах за седмица, но не ми понесе  - подух се, получих запичане , сухотата в устата през нощта не мога да я опиша , през деня почнах  да треперя 1 час след хранене и се отказах. Не прокламирам растителното хранене , но понякога нямаме избор , та трябва да се съобразим с организма си. Също ползвам рецептите във въпросната група за вегетарианско хранене и много и импровизирам , рецепти в ютуб пък колкото искаш, на руски , на английски  .

 Не съм писала отдавна , но продължавам да следя темата, когато имам възможност. Много и се радвам на Невена , много научих от нейните постове за добавки ,витамини, процеси в тялото и прочие. Още няколко момичета са като ходещи енциклопедии, удоволствие да ги четеш Hands Clap

# 213
  • BG
  • Мнения: 4 456
Здравейте, момичета, не знам какво става с този форум, но отдавна не ми е излизало известие, че в темата е писано. Сега ще ви чета назад Peace
Пуснах на мен и дъщеря ми някои неща, ще помоля за мнение.

на дъщеря ми
                   Резултат   Единици   Референтни стойности
Vit B 12      281,8   pg/ml   197-911
Желязо      6.0 mkMol/L   7 -30
Глюкоза      5.01     mMol/L   2.5 - 6.0
Пикочна кис   353         mkMol/L   155 - 357
Магнезий      0.840   mMol/L   0.7 -1.15
Vit D3(25-OH)   22.900   ng/ml   сериозен дефицит<20 /дефицит от20 до <30 /задоволително ко-во30-100
Калий      4.5          mMol/L   3.5 -5.6
Натрий      137          mMol/L   136 - 145
Общ калций   2.37     mMol/L   2.12 - 2.6

моите:
                       Резултат   Единици   Референтни стойности
Vit B 12      306,9   pg/ml   197-911
Пикочна кис   354         mkMol/L   155 - 357
Магнезий      0.880   mMol/L   0.7 -1.15
Vit D3(25-OH)  22.580   ng/ml   сериозен дефицит<20 /дефицит от20 до <30 /задоволително ко-во30-100
Калий      4.7   mMol/L   3.5 -5.6
Натрий      138   mMol/L   136 - 145
Общ калций   2.44   mMol/L   2.12 - 2.6

Пуснала съм също и цинк, фолиева и инсулин, но не са готови още.

# 214
  • Мнения: 4 042
Шишарка, пролактина на първото ми изследване беше приблизително 900 при реф.ст-сти до 496. Най-вече заради него отидох на ендокринолог тогава, не толкова за високия инсулин на гладно /около 47/, защото за него вече бях чела достатъчно как да се справя, а и установих, че веднага след спирането на въглехидратите и увеличаването на движението взе да спада. Но за пролактина се бях паникьосала направо. Не ми изписаха и на мен нищо, само след един или два месеца да повторя изследването на третия ден от цикъла и да се опитам да съм максимално спокойна преди самото изследване. За 2-3 дена никакъв секс преди изследването и никакво пипане на гърдите сигурно си знаеш. Само дето не пълзях от къщи до колата и от колата до лабораторията, още си бях дебелшка, иначе сигурно щях да помоля мм на ръце да ме внесе Grinning И си беше нормален втория път - 376. Сега, лекарят и при мен знаеше, че вече съм на нисковъглехидратна диета и затова ли не ми изписа нищо за пролактина - не знам. От диетата ли падна - също не мога да кажа. Но като цяло нещата ми изглеждат добре при теб. ПКЯ имах преди десетина години, преди да се усетя, че съм с ИР беше, а може и вече да съм била, дебелеех от въздуха. И всички знаем, че има някаква връзка между тях. Така че въпреки че не си с наднормено тегло, на твое място щях да послушам съветите на лекаря за диетата и да изчакам да видя какво ще стане. При мен ПКЯ минаха след 2-3 годишен курс с противозачатъчни. Със сегашния си акъл обаче не бих ги пила, ако можех да се върна назад.

# 215
  • Мнения: 7 077
Бледолилава, какво е значението на третия ден? Правила съм това изследване и са ми казвали, че няма значение деня от цикъла. По-правилно ли е на трети ден?

# 216
  • Мнения: 31 363
Този пролактин често го споменавате, даже не знам какво е  Laughing
Трябва да почета скоро.

Тони, чудя се да пробвам  newsm78
Може би с по-малко количество топла вода, оцет и мед.
А ако пробваш само топла вода и оцет, дали ще има този ефект?
Аз сега приемам хуск и алоето.
Не съм много доволна.

Нощен гост, Д е ниско и на двете.
Желязото също.
Магнезия мисля, че да, но не съм сигурна. И моите бяха такива и Невена рече, че е малко ниско.
Пикочната уж е в норма, ама е на границата. Трябва да се смъкне.
Кз ми е се струва височка. Б 12 май също е ниско.
Абе като са готови, дай скриншот просто на всичките.

# 217
  • Мнения: 4 042
Някои хормони се изследват в определени дни, тогава са им по-показателни стойностите. Ето тук в темата на Денис, която споменахте напред, пише по-подробно: https://old.bg-mamma.com/?topic=1082106

Да ви кажа  какво забелязах при мен в последно време. Почнаха да ми казват хора, които съм виждала примерно преди месец-два-три, "Абе ти продължаваш да слабееш". Не съм мръднала изобщо на килограми, а вече 5-6 човека ми го казват. Взех да се оглеждам в огледалото, стори ми се, че ми се е прибрала кожата под брадичката, дето до последно си висеше, след като се прибраха гърдите, подмишниците и корема. И накарах и мъжа ми да ме огледа хубаво и да ми каже какво ми има, че хората ме намират различна. И той каза същото, овалът ми се е оправил. Ура! Най-после, направо бях загубила надежда. Искало е повече време просто. Да си знаете, момичета, да не се плашите какво става с кожата след отслабването. Шансове има, дори и на не малко годинки, вече 46. Иначе нищо по-различно не съм правила, освен на малко по-мазен крем дето минах. Но като цяло винаги на пролет кожата ми става по-хубава и по-скоро на сезона го отдавам. Зимата не е имала шанс.

# 218
  • BG
  • Мнения: 4 456

Нощен гост, Д е ниско и на двете.
Желязото също.
Магнезия мисля, че да, но не съм сигурна. И моите бяха такива и Невена рече, че е малко ниско.
Пикочната уж е в норма, ама е на границата. Трябва да се смъкне.
Кз ми е се струва височка. Б 12 май също е ниско.
Абе като са готови, дай скриншот просто на всичките.

Пикочната преди месец и нещо беше 404, а кр. захар 5,31, сега нали е на хапчета, другите знам, че са ниски. Другата седмица сме на ендо, ще видим какво ще каже.

# 219
  • Мнения: 17
Здравейте,  нова съм тук, още изчитам старите теми. Тепърва тръгвам, не ми е лош старта, защото нямам излишни килограми, но хормонално нещата са много объркани.
Имам молба за мнение - прочетох в предишната тема, че гликиран хемоглобин над 5,5 показва прогресиращ диабет. Моят е 5,7 Sad. КЗ винаги ми е около 4,5 - 5. При същото изследване е 4,8. Може ли да имам диабет с такава КЗ? Тотално се обърках и ще съм много, много благодарна, ако отговорите!

# 220
  • Мнения: 42
Здравейте, момичета!

Пиша само за един бърз съвет сега, а утре  надълго и нашироко ще си разкажа и моята история. Сега ще опитам само накратко, за да добиете представа. Жена съм, на 20 (почти 21), диагностицираха ме със СПКЯ преди месец и половина, а с ИР преди месец. Висока съм 173, в момента съм 75 кг, като започнах от 82 преди месец. На НВ ВМ режим съм.

При обременяването ми стойностите са следните:


Ендокриноложката ми предписа Метфокон 2х1000 мг., като съветите й бяха да спра сладкото и плодовете,  но съвсем спокойно да продължавам да се храня с пълнозърнести хляб и макарони (изключих и тях, намерих темата още същия ден). Взех се в ръце, за този месец се е случвало да ям "забранени" неща 2-3 пъти, като един от тях беше днес и тъкмо затова пиша.
Не можах да въведа второто хапче метформин сутрин, така че останах на 1000 мг. вечер. 14 дни след обременяването си пуснах и разни други изследвания (витамини, холестерол и т.н), като от интерес пуснах и КЗ  и инсулин. Стойностите на КЗ бяха 3,6, а на инсулин 6,7 (референтните стойности са същите като при обременяването, но едва ли имат значение).
Последните 3 дни сутрин ми става изключително зле, пада ми захарта, поне според мен. Не треперя, но започва да ми става много топло изведнъж, започва да ми се вие свят, да усещам слабост в краката, зрението ми се замъглява. Пробвах да хапвам бадеми или нещо, което мога да намеря в офиса, подходящо за мен, но положението не се подобри и се наложи да си взема бисквити (изядох 5 малки и малко по-късно вече всичко беше наред, като изключим, че ми беше доста гузно).

Иска ми се утре да си пусна изследвания, за да видя какво е положението с инсулина и захарта. Според вас трябва ли да си изпия хапчето тази вечер или мога да го пропусна? Искам и да започна да намалявам метформина, защото въглехидрати почти не приемам, а и изобщо не се чувствам добре от него.

Надявам се някой да се включи със съвет с хапче или без да мина тази вечер Blush

Съжалявам за дългия пост и благодаря за отделеното време Flowers Sunflower


# 221
  • Мнения: 2 816
Delisi, вземете половин хапче от 1 000. Не го спирайте рязко.

# 222
  • Мнения: 31 363
Здравейте,  нова съм тук, още изчитам старите теми. Тепърва тръгвам, не ми е лош старта, защото нямам излишни килограми, но хормонално нещата са много объркани.
Имам молба за мнение - прочетох в предишната тема, че гликиран хемоглобин над 5,5 показва прогресиращ диабет. Моят е 5,7 Sad. КЗ винаги ми е около 4,5 - 5. При същото изследване е 4,8. Може ли да имам диабет с такава КЗ? Тотално се обърках и ще съм много, много благодарна, ако отговорите!

Ама като почнете със свободни съчинения и да се вкарвате във филми  ooooh!
За да имаш диабет, би трябвало още на гладно да ти е над 6.
Диабет се установява с изследване.
5.5 може да означава много неща. Аз съм имала тежка ИР, но диабет не, и гликирания ми е бил и по-висок от твоя.
Направи си обременяване, щом толкова се тревожиш.


Delisi, лекарката ти е дала тъп съвет. Че то макарони и хляб не е много различно от плодовете.
Даже ако ме питаш мен, плодовете може да си ги оставиш, но ограничено. Ама аз съм либерална.
Въглехидрати като ориз, хляб, картофи, спагети изключително рядко. Тоест може да съгрешиш с едното веднъж в месеца примерно.
Лошо ти е, защото ти е хакнала цялата доза и организма ти реагира. И аз бях така. Спрях ги и след време почнах по схема и нямах никакви такива симптоми.
Примерна схема
5 дни само вечер 250.
Следващите пет дни се прибавят на обед 250.
След пет дни вечерното хапче се прави 500.
След пет дни обедното и т.н.

Ако искаш мини без хапче тази вечер.
Но принципно като се прави изследване се спирало седмица примерно преди това. Аз не съм го правила.
Започнала съм по схема и рязко да го спра макар и за седмица не ми се стори хубав вариант.

# 223
  • Мнения: 17
Благодаря, Елора. И аз така знам, но не съм лекар.
Обременяване сега не мога да направя. Правих преди няколко месеца, но в лабораторията не ми бяха пуснали инсулина... КЗ обаче беше 4.8 на 0 мин.,  5.5 на 60 мин и 3.9 на 120 мин. По косвени данни съдят, че инсулинът е висок...

# 224
  • Мнения: 995
Елора, само с оцет няма да стане, според мен, него го дават по-скоро за запичане. Може да се опита с малка лъжичка мед и голяма чаша вода. Алоето на кристали и на мен не ми подейства никак. Пиши какво е станало, ако пробваш с меда.

Общи условия

Активация на акаунт