Къде се провалят българските родители?

  • 9 272
  • 378
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: X
Това в какъв смисъл го казваш, ни в клин, ни в ръкав?

# 196
  • Мнения: 30 802
Иначе просто почти никъде няма такива заплати, при които спокойно да плащаш ипотека там, в България и да живерш нормално.

Ипотеката в България преспокойно може да ти е дори само 500 евро. При заплата примерно 6-10 хил. евро, говорим за добре пласирали се, не чистачки, примерно в Брюксел или на добра работа в технологичния сектор. Или живеят там под наем, а тук имат жилище. Та вариантите са много и различни, нищо невъзможно няма, аз ти казвам за какви случаи знам.

# 197
  • MI
  • Мнения: 11 803
Ох, бе Сирено, всичко 'убаво, ама там и имотите струват предостатъчно. Съответно и ипотеката. Поради каква точно причина ще седят там под наем вместо да си купят жилище, ако не са на гурбет, пък бил той и висококвалифициран?! А ипотека не дават само за хубави очи, че и хубава заплата. Но спирам по темата, ти отговори дали твое евентуално натискане на децата ти да изплащат имот задължително в Пловдив е по-малко връзване за полата на мама от предоставяне на етаж от къща ? За мен е и по-зле, защото дори не им го подаряваш.

# 198
  • Мнения: 30 802
Под наем са, защото някои са още мобилни и не се знае в коя държава/град биха се установили. Или още не са женени и не се знае с кого ще се срещнат. Има и такива, които са купили и тук, и там - особено ако е преди бума на цените.

Аз не говоря за нищо задължително, но извинявай, ако след 10г. може да имаш имот за пари, които са точно за 2-3 вечери или излизания, защо да нямаш? Има и друг момент - тия наследствени сгради не са вечни, що пък да не се подменят и да не се стъпи на нещо ново.

# 199
  • София
  • Мнения: 17 592
Вие с вашите свекърви и прабаби ли си живеете в една къща? Или гледате да сте отделно и се нервирате, че Милото ходи често при майка си, че й помага, че ходи на село, че й прави ремонти....Нещо не виждам логика - хем искате семейството ви да си има собствен дом, хем прокламирате живот с прабаби...Това аз наричам истински провал като родител - на 32 г още да не може да се пусне от цицата...
Наистина ли считате нормално да се живее до трийсет и кусур години с родителите? И после дали този човек, свикнал мама да му меси и тате да му носи и да бъде центъра на вселената им, ще е способен да изгради собствено нормално семейство?
Чак пък 1000 лева...За тези пари брат ми държи четиристаен апартамент на Петте кьошета..... И във Видин ли са по 1000?
Естествено като получиш предложение за работа, на което не можеш да устоиш, сменяш града, квартала, провинцията, държавата...не може да губиш часове в пътуване. Намирам го за много логично. А не да стоиш някъде и да взимаш смешна заплата, но да не мърдаш, защото там ти е апартамента на мама...
Не знам какви здрави връзки се изграждат - издират си очите обикновено при делбата на имотите.


Прабаба ми е умряла много преди аз да бъда изобщо замислена. Но апартаментът й - в центъра на София - си е там. Никой с  никого не си е издирал очите при никаква подялба... всъщност, точно в този апартамент изобщо никой не живее - не понеже някой от пра-внуците й е плащал ипотека, а понеже никой не е продавал и изпивал и изяждал имот. Затова и се умножават с годините... не намаляват. Не виждам никаква причина за изнасянето преди образуването на ново семейство. И никаква причина за закупуването на ново жилище, ако има такова свободно, за новото семейство.
Честата смяна на местоработата е точно толкова непонятна за мен, колкото и честата смяна на местоживеенето. Впрочем, когато говорим за семейство, в него се предполага да има двама заети члена, не един...

# 200
  • Мнения: 19 838
Безумна тема. Минавам само да кажа. Няма да участвам.

Бялото е най-бяло някъде там, но не и в България.
Черното е най-черно, но само в България, не и някъде там другаде по света.
Тук хората са по-малко човеци, но в чужбина разцъфват и там има само истински хора.

Това са спорове тип "Левски/ЦСКА", "комунисти/демократи", "столица/провинция", демек спорове за ограничени хора.

# 201
  • Мнения: 30 802
"Не виждам никаква причина за изнасянето преди образуването на ново семейство." - после може да си имаш пасивен доход от жилище като за AirBNB, ето ти една причина. А и неща като сексуален живот, собствено местенце на млади години - все хубави работи.

"И никаква причина за закупуването на ново жилище, ако има такова свободно, за новото семейство." - освен примерно желание за друга локация, друг вид строителство, просто да е в по-нова сграда или семейството да е на неутрален терен, не в жилището на единия.

Абе има си причини. В крайна сметка все някой в родата се е морил и изплащал, и все в един момент някой трябва да е изплащащ, ако надолу по веригата ще получават наследство.

Аз се питам за следния парадокс: детето не може да изплаща апартамент, щото нали супер трудно. Някой пък спомена, че родителите на момичето трябвало да й подарят собствен дом. Пита се в задачата - ако родителите са израсли с идеята, че няма нищо да изплащат, как така изведнъж ще си купят на детето дом, след като дори за себе си не са купили. Та откъде дойде това подаряване на собствен дом на децата, задължително, при това да не идва от бабата.

# 202
  • MI
  • Мнения: 11 803
Ок, Сирен, ще говорим пак след 15-20 години, ако форумът още съществува и ние още влизаме  него. Сигурна съм, че ще е забавно, а аз помня повече от слон, ще напомня. Wink А за другото всичко може, на теория. Само дето половината ми бивши колеги работят навън, повечето с добра работа и доходи и никой не е направил подобно нещо. Но може да и защото това не се е случило преди бума в цените, отдавна беше.

Иначе ако трябва в България да влагам пари, ще е точно в наследствения ми имот. И не за доходи, от сантимент.

# 203
  • Мнения: 4 381
При чист доход в чужбина от 6-7 хиляди евро на човек от двойка, последното за което ще мислят, е да изплащат имот в Пловдив.
След определени доходи, не само се променя стандартът, а и целите вече са много различни.

И нека да напомня, темата едва ли е само за имоти, колкото и въпросът да е болен за някои от потребителките.

# 204
  • Мнения: X

Да, наистина. Може би защото познавам само трайно заселили се там. Единственият вариант, при който ми се струва ОК е да си в дълга командировка или на гурбет и да знаеш, че след 2-3-4 години се връщаш. Иначе за мен е безсмислено хвърляне на пари на вятъра. А със Сирен говорехме ако се премести там някое от децата й.

Аз не мисля , че има начин да знаеш дали си сред трайно или нетрайно заселили се, защото от скромния ми седемгодишен емигрантски опит знам, че хората много често си сменят мнението относно дълготрайността на заселването си. Което всъщност няма никаква връзка с купуването на имоти, изплащането им и т.н. Аз познавам  поне десет човека, които плащат наем в чужбина и изплащат жилище в България. Единият е вече 23-24 години имигрант.

# 205
  • София
  • Мнения: 24 839
При чист доход в чужбина от 6-7 хиляди евро на човек от двойка, последното за което ще мислят, е да изплащат имот в Пловдив.
След определени доходи, не само се променя стандартът, а и целите вече са много различни.

И нека да напомня, темата едва ли е само за имоти, колкото и въпросът да е болен за някои от потребителките.

Я, да видя колко българи, отивайки в чужбина, получават едни чисти 6- 7 хиляди евро, че и на човек в двойката?
Някой да се сети колко е средната работна заплата в ЕС?

# 206
  • Мнения: 30 802
Колко е средната няма значение, някои отиват в Европа за над средните доходи, тях средното не ги засяга. Знам, че опитен лекар във Финландия докарва до 20К евро. В айти сектора, ако е добре финансирано, 6К евро си взимат, при това не най-високите позиции; електроника и инженерни позиции пак са там. Зависи от сектор и фирма.

Вече това, че българите отиват за работници или чистачки е друг въпрос. Говорим за квалифицирани позиции. Примерно в Европейската комисия и други подобни в Брюксел. Изобщо - хора, които са отишли в Европа със знания и умения, не просто да вършат каквато черна работа има.

# 207
  • MI
  • Мнения: 11 803
Чек, защо не купува там? Този от 25 години имам предвид. Иначе са от повече от 10, вече и смесени бракове специално тези, няма наистина почти никакъв шанс за връщане. Различно е, не е само за работа, а и някои професии в България хич не са добре и и това е фактор в случая. Едно е да си юрист, друго химик например.

# 208
  • Мнения: 30 802
Зависи от държавата. В някои системата е така направена, че обикновен човек никога да не може да купи.

# 209
  • MI
  • Мнения: 11 803
Например?

Общи условия

Активация на акаунт