Големите загадки

  • 464 390
  • 9 090
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 2 015
Аз пак за Дятлов, но наистина ми е интересно - гледайки сега филма (благодаря за линковете Flowers Hibiscus ) ми изниква едно единствено нещо - ПРИМАМКА! Дали студентите не са били примамка. Във филма се говори, че Правителството е търсело доказателства за наличието на странно същество, т.нар. от местните Менк или общо казано Йети. И точно преди или по време на експедицията Дятлов прекратяват търсенето на съществото. Дали е случайност. После откритите военни гамаши или както там се наричат говори за това, че може би военните първи са стигнали до лагера на Дятлов, преди официалните разследващи. Дали са ги следили по някакъв начин и после са били първи на мястото, за да заличат вероятни издайнически следи. Горе-долу нещата се напасват по версията която се гради във филма, обаче в дневника на един от студентите, май на едно от момичетата пише, че едно от момчетата, май Дятлов(дано не бъркам) започнал да има странно поведение с напредването на експедицията, но не разбрали на какво се дължи, мислели, че може да е от поетия алкохол(започнал повечко да пийва), но пак било странно държанието му, не като на обикновен алкохолно опиянен. Дали е знаел накъде ги води. Дали е бил вербуван за търсенето, което тогавашното правителство е извършвало.

ПП Още не съм догледала първата част на филма, но реших да споделя с вас това, което ми изникна докато гледам филма.

ПП И много благодаря на автора за страхотната тема.

Относно показанията на единствения оцелял, има написани много статии в опровержение - това е една от тях *Защо не трябва да се вярва на оцелелия участник от групата на Дятлов* https://www.balkans.kp.ru/daily/26789/3823346/. Оказва се, че през годините той е менял винаги историята за това, което го е боляло за да не тръгне - крак, гръб ,радикулит. После започва да добавя нови и нови неща, за които уж се сеща. Но психолозите намират, че това не е неговият модел на поведение. Тези неща са му подсказани. Статията е дълга, но на гугъл преводач мисля, че може да добиете представа.

# 391
  • Мнения: 15 248
Walnuss, може оцелелия да е бил вербуван за целите на Правителството и после уж заради болежки да се е махнал оттам. Предполагал е какво ще стане. Страхувал се е. Изплашил се е. Може би вербуваните да са повече от един, но със сигурност не всички са знаели накъде отиват или ги водят. Филма изглежда доста понагласен, типично американски, дори и тия доказателства, които уж изплуват отнякъде, като снимка на Съществото и лист хартия с почерка на един от студентите където пишело Йети съществува са ми някак измайсторени за филма, да има по голяма тежест версията, която някак има известна логика, но пак не съвсем. Побеляването на косата е признак за голям стрес и страх, но оцветяването на кожата от какво е, а течността в дробовете, която няма обяснение, а споменатата радиация. Въпреки опитите има неща които не се вързват докрая с никоя една от представените версии. Това говори, че или има нещо друго или смъртта им е съвкупност от няколко неща. Знам само едно - когато нещо в историята не се напасва значи някой някъде лъже или крие нещо. Всяка от версиите има приблизителна достоверност, но само донякъде и после почва да издиша, защото остават неща, които не се напасват с нищо предполагаемо досега.

# 392
  • София
  • Мнения: 1 552
Кой ще си легне в палатка в планината, на -30оС бос и полугол? Ходили ли сте на палатка в студено време? Никой не си ляга бос и полугол. Само на морето се спи така в палатка.

Е, никой не спи със замръзналите си обувки и шуба все пак. Поне са се събули, а са били и облечени (по-леко облечени са били двамата, които са се опитвали да запалят огън - впрочем малко преди смърт от хипотермия някои хора изпитват силна горещина и се събличат, защото не могат да я търпят). Естествено, че не са били по пижами, както някой писа по-надолу. На снимките се вижда как са били облечени. И двамата, умрели от хипотермия - Дятлов и едното момиче - са намерени именно в ембрионална поза, вижда се и от снимките. Двамата, които са палили огън, са в друга поза, но смъртта им пак е настъпила от хипотермия. По-странни са останалите с вътрешните травми, но все пак вярвам, че има логично обяснение и за тях. Не споря с никого,  случаят естествено е доста неясен - ако беше ясен, нямаше до днес хората да четат и да се вълнуват и да се питат какво е станало. Но пак да кажа - не вярвам в конспирации, ако е имало нещо подобно, нещата щели да се потулят къде по-успешно, особено в онези мътни години.
Линковете с ивадки от СМЕ, които си посочила, са от книга, чиито автор е малко или повече предубеден. Знаещите руски могат направо да прочетат цялото дело, само документи, без конспиративни тълкувания, тук:

https://sites.google.com/site/hibinaud/home/akt-issledovania-trupa-dorosenko-uria

Пак казвам, не споря, напротив, интересно ми е. Много ме развълнува този случай преди няколко години и тогава прочетох доста за него. Сега съм забравила това-онова вече.
Радиация не е засечена. Спекулациите покрай радиацията започват от това, че в ковчезите изглеждали с жълта кожа и обезцветена коса. Все едно след замръзване в планината откритият след седмици труп може да е със здравословен тен...

# 393
  • Мнения: X
"Бос и полугол" аз приемам буквално. Чела съм за случая накратко като загадъчен и неразрешен до момента. Не съм изпадала в подробности, не съм гледала снимки, не ми е чак толкова интересен, колкото на други хора. Предвид времената, в които се случва и това къде се случва, не намирам чак толкова необяснима мистерия в него. Дори смятам, че му се придава нарочно подобна мистичност, за да не блесне вероятно очевидна истина.

# 394
  • Мнения: 11 505
На мен друго ми е чудно. Как са заключили с категоричност, че следите в снега са единствено на загиналите? Тръгнали са ги издирват едва седмица след смъртта им, а това е планина все пак. Не е ли чудно, че за това време е нямало снеговалежи и навявания, които да заличат каквито и да е следи изобщо?

Последна редакция: сб, 25 май 2019, 13:50 от precious*

# 395
  • Мнения: 2 015
Кой ще си легне в палатка в планината, на -30оС бос и полугол? Ходили ли сте на палатка в студено време? Никой не си ляга бос и полугол. Само на морето се спи така в палатка.

Е, никой не спи със замръзналите си обувки и шуба все пак. Поне са се събули, а са били и облечени (по-леко облечени са били двамата, които са се опитвали да запалят огън - впрочем малко преди смърт от хипотермия някои хора изпитват силна горещина и се събличат, защото не могат да я търпят). Естествено, че не са били по пижами, както някой писа по-надолу. На снимките се вижда как са били облечени. И двамата, умрели от хипотермия - Дятлов и едното момиче - са намерени именно в ембрионална поза, вижда се и от снимките. Двамата, които са палили огън, са в друга поза, но смъртта им пак е настъпила от хипотермия. По-странни са останалите с вътрешните травми, но все пак вярвам, че има логично обяснение и за тях. Не споря с никого,  случаят естествено е доста неясен - ако беше ясен, нямаше до днес хората да четат и да се вълнуват и да се питат какво е станало. Но пак да кажа - не вярвам в конспирации, ако е имало нещо подобно, нещата щели да се потулят къде по-успешно, особено в онези мътни години.
Линковете с ивадки от СМЕ, които си посочила, са от книга, чиито автор е малко или повече предубеден. Знаещите руски могат направо да прочетат цялото дело, само документи, без конспиративни тълкувания, тук:

https://sites.google.com/site/hibinaud/home/akt-issledovania-trupa-dorosenko-uria

Пак казвам, не споря, напротив, интересно ми е. Много ме развълнува този случай преди няколко години и тогава прочетох доста за него. Сега съм забравила това-онова вече.
Радиация не е засечена. Спекулациите покрай радиацията започват от това, че в ковчезите изглеждали с жълта кожа и обезцветена коса. Все едно след замръзване в планината откритият след седмици труп може да е със здравословен тен...


Много интересно. Много пълни и обстойни описания на аутопсиите. При всички - насилствена смърт. Вследствие на измръзване или рани несъвместими с  живота, но насилие. При никого не е намерен алкохол в тялото. Тоест никой не е бил в опиянено състояние преди смъртта си, както се тиражираше версия, че вследствие на пиянски купон е станал инцидентът. Съвсем порядъчни млади хора, момичетата дори девствени.

# 396
  • Русе
  • Мнения: 11 913
Днес набързо изчетох книгата на Алексей Ракитин - Перевал Дятлова, с която той дава версия за случая. Много подробно аргументирана с изключително подробен анализ на всички документи и показания. Версията е че са убити от чужди , в афера контролирана от КГБ, в която трима от групата са били вербувани от КГБ и е трябвало да направят контролирано предаване на дрехи заразени с радиоктивни изотопи на чуждите шпиони, като успеят да ги регистрират , по възможност  заснемат .Останалите са били нищо неподозиращо прикритие. Обаче ситуацията се обърква и противниците излизат от роля,променят плана на мирното вземане на материала . За да инсценират естествена смърт принуждават всички от групата да напуснат палатката без необходимата за преживяване екипировка и поетапно избиват всички ,така да се каже с голи ръце.

# 397
  • Мнения: 15 248
Това, че са намерени боси и полуголи е странно. Планинари, обучени и екипирани, не се разсъбличат в палатката при -30 градуса сякаш са на спа хотел. Обикновено се спи с целия "кофраж", почти в пълно бойно снаряжение предвид, че е студено, че може да ги изненада падане на сняг, диво животно и всякакви такива чудесии, които предлага непозната и почти необитавана местност. Защо по дяволите са били полуголи и с разменени дрехи. Сякаш са се събличали в палатката, станало им е топло ли, що ли и после от нещо са се уплашили и са намъкнали отгоре си кой каквото свари, чорапа не един, гащите на друг. И защо са рязали палатката, за да излязат, а не през входа и. Това говори, че нещо ги е изплашило, но пък следите не са на бягащи хора. Странно. В това за разсъбличането и хипотермията има известна логика, но на мястото не са открити дрехи на студентите, само тези които са били на тях. Дрехите са открити в палатката. Значи не са се разсъбличали.

ПП A m b e r, те хубаво са ги убили с голи ръце, ама каква е била тая сила в тия голи ръце необяснима. Няма причина да бъдат избити така. Освен, ако две версии не се преплитат. Твоята и следващата да са оставени голи и боси на съдбата си и да измрат от студ, диво животно или ... Менк.

# 398
  • Мнения: 13 664
Да вземе някой да отвори нова тема за случая Дятлов че има за обсъждане, да не разводянваме тук темата.

Амбър и на мен ми хареса трактовката на Ракитин. Единствено не мога да си обесня защо ако золотарев, кривонищенко и колеватов за били наясно че предаването е пропаднало не са отвели групата максимално далеч -  Така или иначе е било ясно че са били обречени. Поне да беше станало без мъчения , сградния, болезнени убийства. Можеха и да скрият някъде части от дневниците , специализираните фотоапарати и т.н. и просто да замръзнат.

Джаста праста убити са от многодобре подготвени физически хора владеещи бойни приьоми. Бързи, насочени , силни удари по точно определени места. Ракитин аргументира че това е обичайна подготовка за специфични военни кадри. За съжаление няма превод на книгата на Ракитин но той прави точно описание какво се е случило,като обеснява всичко необяснимо и свързва всеки нелогични фактори абсолютно логично. Както и обеснява радиационната "пратка". Ако не бяха тези дрехи с радиация, версията че са убити заради това че са видели тайни разработки също е логична. Но за всяко нещо което казваш Ракитин има разумен отговор .. и такаоколо  600 стр.

Последна редакция: сб, 25 май 2019, 13:50 от _re_ge

# 399
  • Мнения: 626
Аз лично доста се съмнявам в доклада със следите. Първо палатката е намерена много дни след изчезването им, 10 ли бяха или дори повече не помня. Има снимка на палатката, тя е почти затрупана със сняг. А какво остава за едни евентуални следи. Второ  - спасителите са отъпкали със сигурност всичко около палатката, защото не са очаквали това да е криминален случай и да се стараят да пазят улики. Първите намерени са тези около огъня до кедъра. Те изглеждат просто замръзнали. Онези обаче, обезобразените и със силните наранявания са намерени два месеца по-късно! И чак тогава започва да става сложно и загадъчно, защото става ясно, че има следи от насилие. И чак тогава да се търсят улики за евентуални извършители. До тогава никой не е подозирал нещо нередно, че да гледа за следи.

Ето как е намерена палатката


Ето как изглежда в действителност.



Тя е много голяма,  в нея могат да легнат и да спят 9 човека, има и печка с коминче.
Просто не виждам начин спасителите да не са отъпкали всичко, или просто следите да са затрупани, като се има предвид палатката, която е почти под снега.

# 400
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Кой ще си легне в палатка в планината, на -30оС бос и полугол? Ходили ли сте на палатка в студено време? Никой не си ляга бос и полугол. Само на морето се спи така в палатка.

Е, никой не спи със замръзналите си обувки и шуба все пак. Поне са се събули, а са били и облечени (по-леко облечени са били двамата, които са се опитвали да запалят огън - впрочем малко преди смърт от хипотермия някои хора изпитват силна горещина и се събличат, защото не могат да я търпят). Естествено, че не са били по пижами, както някой писа по-надолу. На снимките се вижда как са били облечени. И двамата, умрели от хипотермия - Дятлов и едното момиче - са намерени именно в ембрионална поза, вижда се и от снимките. Двамата, които са палили огън, са в друга поза, но смъртта им пак е настъпила от хипотермия. По-странни са останалите с вътрешните травми, но все пак вярвам, че има логично обяснение и за тях. Не споря с никого,  случаят естествено е доста неясен - ако беше ясен, нямаше до днес хората да четат и да се вълнуват и да се питат какво е станало. Но пак да кажа - не вярвам в конспирации, ако е имало нещо подобно, нещата щели да се потулят къде по-успешно, особено в онези мътни години.
Линковете с ивадки от СМЕ, които си посочила, са от книга, чиито автор е малко или повече предубеден. Знаещите руски могат направо да прочетат цялото дело, само документи, без конспиративни тълкувания, тук:

https://sites.google.com/site/hibinaud/home/akt-issledovania-trupa-dorosenko-uria

Пак казвам, не споря, напротив, интересно ми е. Много ме развълнува този случай преди няколко години и тогава прочетох доста за него. Сега съм забравила това-онова вече.
Радиация не е засечена. Спекулациите покрай радиацията започват от това, че в ковчезите изглеждали с жълта кожа и обезцветена коса. Все едно след замръзване в планината откритият след седмици труп може да е със здравословен тен...


Кратък анализ на съдебно-медицинската експертиза на телата намерени в оврага(осакатените)
 
 1. Силата, чието въздействие е причинило смъртта на Дубинина, Золотарев и Тибо-Бриньол безусловно е била много голяма.

 2. При Золотарев и Дубинина може да се наблюдава удивително сходство както на външното силово въздействие, така и сходство при счупванията на ребрата

 3. Въздействието на силата е било с голяма точност и избирателност. Независимо от различните ръст и тегло на Дубинина и Золотарев и при двамата външното въздействие не е засегнало ключиците, въпреки това е счупило вторите и нижележащите ребра. Удивителна и невероятна прицелност, с която е приложена тази сила! Удивлението нараства, ако вземем под внимание, че и раменните кости са останали здрави. Трудно е дори да си представим, какво положение трябва да е заемало човешкото тяло, за да му бъдат причинени толкова странни увреждания...
 ...
 5.Не по-малко странно е съвпадението при дефектите на меките тъкани на лицето при 3-ма от 4-те члена на групата намерени в оврага(Дубинина, Колеватов, Золотарев)
 Всички тези дефекти по странен начин се оказват групирани в областта на надвеждните дъги. И при тримата веждите са липсвали, а при Дубинина и Золотарев са липсвали и очните ябълки...

 ---
 ...Смъртта на Дубинина е била насилствена.
Моите забележки и заключения: Трупът на Дубина е обезобразен с изключително жестокост и зверски цинизъм. Езикът е откъснат. Това е било направено докато жената е била още жива. Доказва се от факта, че при аутопсията в стомаха е намерено значително количество кървава течност. Очите са напълно отстранени, което изключва тяхното унищожаване от мишки или птици. Не бяха открити следи от зъби или удар на птичия клюн върху трупа. При фрактурите на ребрата, един удар е причинил увреждане на сърцето, което само по себе си е било фатално....
------

 7.Много необичайна е и травмата на черепа на Тибо-Бриньол. Удар от камък, или падане върху камък, самият съдебен медик е изключил...
 
 8. Описаните травми по телата водят към единствения логичен извод, че Дубинина, Золотарев и Тибо-Бриньол са получили телесните наранявания долу, в района на оврага и това се е случило малко преди смъртта им. Всичко това се е случило или там, където през май 1959-та са намерени телата им, или някъде наблизо. Предположенията, че туристите може би са травмирани по склона на Холат-Сяхъл или на друго място са лишени от смисъл...

Последна редакция: сб, 25 май 2019, 14:12 от BlueIce

# 401
  • Мнения: 15 248
.....
Джаста праста убити са от многодобре подготвени физически хора владеещи бойни приьоми. Бързи, насочени , силни удари по точно определени места. ....
Абе, какви прийоми ще са били тия с изтръгване на език и вадене на очи. Силно се съмнявам в това. Военните и да са ги избили едва ли щяха да тръгнат да им изтръгват езиците и вадят очите. Силата с която са били наранени може да е била с "голи ръце", но не ми прилича на човешка, колкото и да е обучен човек.

ПП Вярно е, че руснаците са много жестоки и принципно са способни на такива страхотии, но тези деца с нищо не са били виновни. Толкова да се се чалнали, че така да ги наранят без причина и с такава отявлена жестокост. Не знам, не знам. Не ми прилича на планиран и обмислен ход , освен, ако не са искали да прилича на извършено от нещо друго. И пак как са успели да нанесат такива травми. Чудна работа.

ПП Във филма се говори за изпитание на ракета. И студентите са попаднали на лошо място в лошо време. Ракетата от своя страна е предизвикала, уплашила там живеещото Същество и ... станало каквото станало. Казват, че Менк нападал, ако бил уплашен и притиснат иначе странял от хората.

Последна редакция: сб, 25 май 2019, 14:14 от Джаста Праста

# 402
  • Мнения: 10 680
Добре де, тоя Менк за какво и е изтръгнал езика и извадил очите и само на нея... Егати, сещам се за убийствата в Дяволскoто гърло Grinning

# 403
  • Мнения: 4 728
Менк се хранело с меко месо и затова очи и език.
Може би самл нея е докопал. Но вече мъртви, не вярвам,че то точно ги е убило.

# 404
  • Мнения: 1 847
Омг не може Менк или Йети или квото и да е там същество да извади и изтръгне езика само на нея.... Hushed липснат вежди език очи, органи по -скоро както казах извънземни или прилича на някое племе ...... защо ще обезобразяват жената така...... интересно този Менк трябва да е много умен....

Общи условия

Активация на акаунт