Големите загадки

  • 465 957
  • 9 090
  •   1
Отговори
# 570
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Не си спомням някога да съм присъствала на нестинарско събитие. Гледам, с целите стъпала минават, не забиват никакви пети. Не знам как издържат. Явно си е чудо. Освен ако кожата не е предварително обработена с нещо. Аз лятото по нагорещен пясък едва вървя....а хем обичам да ми е топло и пия горещи напитки целогодишно .
И носят нещо , подобно на икона?
Нали нестинарството е езически обичай? Или нещо бъркам?
Интересно е това което се наблюдава целия ден на събора,както и подготовката на огъня за жаравата.Още от сутринта правят една огромна клада от дебели дървета,струпани едно върху друго.Към обяд ги палят и чак вечерта,непосредствено преди танца,тази голяма купчина с жарава се разрива в кръг и влизат нестинарите един по един в нея.Два-три часа преди същинската част,хората заемат места около кръга като през това време има фолклорна програма на сцена срещу огъня.Мен ме трогнаха холандската група с изпълнение на наша фолклорна музика.Иначе има участия от всички краища на България.Има и много чужденци.Понякога нестинарите се смесват с публиката и много интересни разговори са се случвали. Разказвали са уникални истории.

Слагам клип за непосредственото разравяне на жаравата преди танца.Няма празни места или пътечки по които да стъпват.Вечер е вижда се жарта как свети. https://www.youtube.com/watch?v=i4pOgdtEaoc на 9:00 минути

Последна редакция: пн, 27 май 2019, 20:07 от Nina_Z

# 571
  • Мнения: 1 090
Обожавам танците в Българи. Относно пътечките- забележи уж лекото подритване на въглените, уж е танцова стъпка. И малкото пръст около кръга е влажна. Също застояването на едно място. Пак казвам - не гори толкова.

# 572
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
По скоро изглежда като влага от самата пепел.Цял ден гори тази клада.От къде ще се вземе тази влага после?Това което се натрупва понякога по краката им също е пепел.
И аз харесвам танците в Българи.В съседното село Кости също има нестинари,но не съм ги гледала.Само съм ходила там.

Последна редакция: пн, 27 май 2019, 20:29 от Nina_Z

# 573
  • Мнения: X
Определено нестинарството е културно наследство, но реално в основата му стои техника на стъпване.
Танцували са върху жаравата с мен в ръце, определено хората НЕ бяха в транс, нито пък имаха икони в ръцете си. Grinning
Мъжа ми като дете на детски лагер са го учили как се прави, минавал е през огъня нееднократно.

Относно случая Сергей Пономаренко- и мен не успя да ме убеди филмчето. Първосигнално ми изникна въпросът как въобще господинът е попаднал в ЧАСТНА клиника въобще и кой му е поел разноските ей така, срещайки го на улицата пред блока. Другите съмнителни неща бяха коментирани вече.

# 574
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Гледала съм нестинарки на живо.
Тези,които видях стъпваха на пръсти,не на пети.
Бяха като изпаднали в транс,никаква емоция не показаха,лицата им като каменни.
Помислих си,че може би краката им са намазани с нещо..

# 575
  • Мнения: 1 881
Аз пак ви казвам,те изпадат в транс и ни всеки го може.Дарба е

# 576
  • Мнения: 3 510
Май се отклонихте повече отколкото трябва.

# 577
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Да,май наистина са в транс.Едната нестинарка разказва,че изпадайки в това чувство,усещането било на студенина,хлад в ръцете и краката заставайки пред огъня.Много интересно.

Последна редакция: пн, 27 май 2019, 21:27 от Nina_Z

# 578
  • Мнения: 2 015
Аз пак ви казвам,те изпадат в транс и ни всеки го може.Дарба е

И е дарба и в транс изпадат. И не случайно ако прослушахте видеото едното, там се обяснява, че това са жени, които вече не могат да раждат, жени преживели мъка и болка. А такива жени стъпват в огъня с пожара, който е опустошил сърцата им и напълно изключват външния свят. Иконите са като щит, който носят против болката от огъня. Мозъкът има много механизми, с които да предпази тялото, ако човек ги владее. Също като почти голите йоги медитиращи по Тибет, студът е изключен от рецепторите им.

# 579
  • Мнения: 2 560
Не знам каква техника е, ама баща ми е от този край и е гледал нестинарите много пъти. Разказвал ми е, че такава клада гори цял ден, за да стане жаравата, че на метри от нея не можеш да припариш, както и около жаравата после е трудно да се стои.  Техника, колко да е техника, пък ако ще на пръсти, ако ще на пети да ходят.

# 580
  • Мнения: X
В едното видео се обяснява, че са правени много ппоучвания, анализи, но до сега науката няма обяснение. Не е правен анализ на аматьорско ниво, все пак. Някой тук спомена пясъка на морето. На Ахтопол е черен пясъка, по обяд с мехури се прибрах веднэж, защото ми откраднаха джапанките. Ходила съм боса по асфалта през лятото, после същото... Абсолютна загадка, граничеща с магия е за мен истинското нестинарство.

# 581
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Аз пак ви казвам,те изпадат в транс и ни всеки го може.Дарба е

И е дарба и в транс изпадат. И не случайно ако прослушахте видеото едното, там се обяснява, че това са жени, които вече не могат да раждат, жени преживели мъка и болка. А такива жени стъпват в огъня с пожара, който е опустошил сърцата им и напълно изключват външния свят. Иконите са като щит, който носят против болката от огъня. Мозъкът има много механизми, с които да предпази тялото, ако човек ги владее. Също като почти голите йоги медитиращи по Тибет, студът е изключен от рецепторите им.
Ех Walnuss,много красиво и точно си го казала!

Да,като стана въпрос за Тибетските монаси съм чела също и,че е обичайно да излизат в най-големите студове,и нагазвайки в снежните преспи са ги заливали със студена вода.Умеели са да развиват и излъчват с телата си  огромна топлина,която е изсушавала дрехите на гърба им за минути.Тибетската окултна медицина също ми е много интересна.Има една книжка на Лобсанг Рампа-страхотна е
Автора е изучавал окултна медицина в Тибет.В книгите описва живота,обучението си и престоя в Ламазри(Манастир).Много малко хора са достигали неговото ниво.Отворили са му третото око като по този начин е можел да вижда аурите на хората,да чете болестите,характерите,мислите им...

Ето още от увода:
Една интересна книга, даваща доста добра представа за живота на тибетските монаси - Знанието, което са получавали като информация, степените на Посвещение и йерархията при тях, изобщо за навиците, начина на живот и различните учения, които са им преподавани през дългогодишното им служене в тибетските ламазри (манастирите). Не на последно място се изяснява и самият характер на религиозността в тяхното ежедневие, а също така и разбирането им относно вярата и следването (подчинението) на гуру (учителя).
Цялото това обучение продължава живот след живот, като новото въплъщение на ученика се установява до 3 годишна възраст, a когато стане на 7 години, му прочитат предсказанията свързани с бъдещето му. И така докато достигне до най-висшата степен на Посвещение.
Тук ги има книжките. https://forum.tisitova.com/viewtopic.php?p=5438

Последна редакция: пн, 27 май 2019, 23:08 от Nina_Z

# 582
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Писах го в друга тема, но понеже е необясним феномен ще го кажа и тук. Става дума за полупрозрачни белезникави сфери, наречени орб или орбе (и двете имена са правилни), не се виждат с просто око, но дигиталните камери ги заснемат без проблем, когато се появят. Обикновено когато е вечер или затъмнено помещение. Но може и на осветено когато са по-интензивни. Има няколко теории, но никоя не се е наложила.
  https://youtu.be/uCesiwGdN2U

# 583
  • Мнения: 2 015
Писах го в друга тема, но понеже е необясним феномен ще го кажа и тук. Става дума за полупрозрачни белезникави сфери, наречени орб или орбе (и двете имена са правилни), не се виждат с просто око, но дигиталните камери ги заснемат без проблем, когато се появят. Обикновено когато е вечер или затъмнено помещение. Но може и на осветено когато са по-интензивни. Има няколко теории, но никоя не се е наложила.
  https://youtu.be/uCesiwGdN2U

Може би животните ги регистрират за разлика от хората. Понякога кучето скача и почва да лае в стаята, а няма нищо и ми изкарва акъла. Даже лае срещу ъгъл понякога.

# 584
  • Мнения: 1 881
Писах го в друга тема, но понеже е необясним феномен ще го кажа и тук. Става дума за полупрозрачни белезникави сфери, наречени орб или орбе (и двете имена са правилни), не се виждат с просто око, но дигиталните камери ги заснемат без проблем, когато се появят. Обикновено когато е вечер или затъмнено помещение. Но може и на осветено когато са по-интензивни. Има няколко теории, но никоя не се е наложила.
  https://youtu.be/uCesiwGdN2U
Wtf извинете ама кво е това Grin

Общи условия

Активация на акаунт