Страсти – градините в София, кампания 2019/2020 - тема 3

  • 40 197
  • 722
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 18 431
На мен ми се вижда правилно. За протокола - нямам ясленче и няма да ползвам точка. Да не каже после някой, че само моя интерес си гледам. Grinning

Децата от яслите вече са се адаптирали, влязли са в системата, не е редно да излизат. По този начин се приравняват с децата в ОДЗ (или както се казва вече ясла и градина в едно заведение), които автоматично продължават.

Иначе е sh*t по места ако нямаш точка от ясла, съгласна съм.

# 316
  • Мнения: 4 247
За Лозенец е така, защото няма ОДЗ-та там с изключение на едно, което е май в район Витоша ако не се лъжа. В Триадица са по-добре нещата.
Тази година дали ще приемат уседналостта за приема през м.Май или ще важи от Септевмри?

# 317
  • София
  • Мнения: 9 110
Здравейте.
Кога се очаква да има решение по делото за тези общи критерии и би ли могло да повлияе на тазгодишното класиране или тепърва ще се разглежда и на други инстанции, след като излезе решението?

# 318
  • Мнения: 359
Искам да попитам момичетата тук...Правилно ли ви се вижда децата, които не са класират в ДЯ да нямат точка за градината ? Защото за мен това е ужасно несправедливо , веднъж те отхвърлят от системата и после съвсем ти подрязват крилата и за ДГ. Тази точка според мен трябва да се премахне, за да имат шанс децата поне за ДГ. Аз имам момченце и голяма кака ученичка. С тези 12т. сме пълна трагедия за район Лозенец....

Много стара тема е това. Има много "За" и много "Против".
Привържениците на точката твърдят, че децата вече са се адаптирали и са поставени в неравностойно положение спрямо децата, приети направо в ясла в ДГ .
Противниците изтъкват Вашия довод.
Принципно и двете са верни.
Но ако отпадне точката, за да се изравнят децата (по моята логика) следва да отпадне и автоматичното преминаване не децата в ДГ от яслена в градинска група. Така шансовете се изравняват за всички.
Последното обаче ще бъде крайно неудобно за самите ДГ, които тепърва ще трябва да градят екипи от децата.

# 319
  • София
  • Мнения: 1 268
И аз, както може би всичко се интересувам от критерия за уседналост. Кога ще стане ясно дали ще важи за майското  кандидатстване и класиране или чак от септември.
Наясно съм, че по наредба вече е променено, но според мен, ще им трябва време да си оправят и нагласят системата до май месец  спрямо новите критерии.

И още един въпрос. Уседналост ще важи и за ясла и за градина, нали?

Имам и следният казус. В момента аз иММ се водим по на настоящ адрес кв. Бъкстон, община Красно село. Купихме апартамент и ще сменяме жилището си, което е 300 метра от сегашния ни адрес, но новия адрес се води кв. Бъкстон, община Витоша. Това разделяне на квартала реално ни прецаква ужасно. За сега няма и двамата да сменяме адреса си, но поне единя родил ще трябва. В едната община да трупаме точки за градина, в другата за училище.

Последна редакция: пн, 20 яну 2020, 21:34 от Еуфория16

# 320
  • Sofia
  • Мнения: 5 927
И аз, както може би всичко се интересувам от критерия за уседналост. Кога ще стане ясно дали ще важи за майското  кандидатстване и класиране или чак от септември.
Наясно съм, че по наредба вече е променено, но според мен, ще им трябва време да си оправят и нагласят системата до май месец  спрямо новите критерии.
Би трябвало с обявяването на свободните места през март системата да се актуализира с новите критерии.

# 321
  • Мнения: 2 405
Щом местата се обявяват март месец, кога се кандидатства?Кога се подреждат кандидатурите и какъв е крайния срок?

# 322
  • Sofia
  • Мнения: 5 927
Щом се обявят новите места за 2020/2021, си подреждате кандидатурите.
До 11 май можете да променяте профила си в ИСОДЗ (критериите, с които кандидатствате) и да пренареждате кандидатурите си.
След това системата се заключва и класирането е на 15-ти май.

# 323
  • Мнения: 359
И аз, както може би всичко се интересувам от критерия за уседналост. Кога ще стане ясно дали ще важи за майското  кандидатстване и класиране или чак от септември.
Наясно съм, че по наредба вече е променено, но според мен, ще им трябва време да си оправят и нагласят системата до май месец  спрямо новите критерии.

И още един въпрос. Уседналост ще важи и за ясла и за градина, нали?

Имам и следният казус. В момента аз иММ се водим по на настоящ адрес кв. Бъкстон, община Красно село. Купихме апартамент и ще сменяме жилището си, което е 300 метра от сегашния ни адрес, но новия адрес се води кв. Бъкстон, община Витоша. Това разделяне на квартала реално ни прецаква ужасно. За сега няма и двамата да сменяме адреса си, но поне единя родил ще трябва. В едната община да трупаме точки за градина, в другата за училище.

Само имайте предвид, че за училище трупа уседналост не родителят, а детето. Така че преценете правилно адресната регистрация на детето.

# 324
  • Мнения: 7
Безумията в точките е голямо и всичко идва от липсата на места.
Аз съм от тези с голямо дете във 2 клас и нямаме привилегия за малкия. Обстоятелствата ме накараха да кандидатствам с едногодишното бебе и о чудо приеха го далече от училището на каката. Сега пада едно водене и прибиране не е за разправяне...
Хубаво би било да имаше малкия привилегия да е в най-близката ясла до училището на каката. Пожелавам това да се промени за тези след нас, защото за нас вече е късно.
И да ако не беше недостига на места в ясла никога не бих кандидатсвала с бебе на една година, а бих изчакала до втора яслена. Сега малчо още се адаптира, но знам че е от късметлиите.Каката не я приеха в ясла и я гледах до 2 години и 6 месеца у дома.

# 325
  • София
  • Мнения: 1 268
И аз, както може би всичко се интересувам от критерия за уседналост. Кога ще стане ясно дали ще важи за майското  кандидатстване и класиране или чак от септември.
Наясно съм, че по наредба вече е променено, но според мен, ще им трябва време да си оправят и нагласят системата до май месец  спрямо новите критерии.

И още един въпрос. Уседналост ще важи и за ясла и за градина, нали?

Имам и следният казус. В момента аз иММ се водим по на настоящ адрес кв. Бъкстон, община Красно село. Купихме апартамент и ще сменяме жилището си, което е 300 метра от сегашния ни адрес, но новия адрес се води кв. Бъкстон, община Витоша. Това разделяне на квартала реално ни прецаква ужасно. За сега няма и двамата да сменяме адреса си, но поне единя родил ще трябва. В едната община да трупаме точки за градина, в другата за училище.

Само имайте предвид, че за училище трупа уседналост не родителят, а детето. Така че преценете правилно адресната регистрация на детето.

Тогава, ако аз и детето сменим адреса си във район Витоша, а бащата останес адрес в район Красно село, това ще попречи ли, ако извадим някакъв луд късмет и я приемат детето ми сега пре май месец. Ще се гледа ли само адреса на родителя (в случая на бащата) или, като видят, че детето е със сменен адрес би довело до отказ от записване.
Идеята ми е да напарвим така, защото на адреса в Красно село все пак имаме някаква уседналост вече, но пък за училище предпочитам да трупа във район Витоша и да се борим за училище тук (2ро и краен варинат 5то).

# 326
  • Sofia
  • Мнения: 5 927
Засега за ясла и ДГ се гледа адресът на родител, а за училище - адресът на детето.

Последна редакция: вт, 21 яну 2020, 23:38 от Brin de muguet

# 327
  • София
  • Мнения: 8 932
Засега за ясла и ДГ се гледа адресът на родител, а за училище - адресът на детето.
Да, така е засега. Но си мисля, че ако има уседналост за ДГ (за която още никой нищо не знае), нищо чудно да се гледа адресът на детето. Защото иначе няма да е много честно.

# 328
  • Sofia
  • Мнения: 5 927
Последният проект (от август 2019, който въвежда уседналостта) предвижда адрес на родител : https://www.sofia.bg/web/guest/draft-rules-kindergartens-082019

Но, да, те непрекъснато променят критериите, така че не се знае какво ще приемат/променят до май месец.

# 329
  • Мнения: 2 405
По повод адресите. Ако детето е прието в ДГ, когато отиват родителите да го запишат коя лична карта искат? Или искат и на 2мата (и на бащата и на майката)?
Мм съвсем наскоро се регистрира в София и си смени личната карта, та ме е страх да няма там някакви проблеми. Аз съм си 30 години в един квартал/София

Общи условия

Активация на акаунт