Пасирано - докога?

  • 1 077
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 238
Докога пасирахте и как протекоха нещата при вас?

Последна редакция: ср, 22 май 2019, 12:58 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 2 124
Пробвай да му дадеш да си ръфа нещо да видиш как ще реагира.

Заиграват се бебоците моята много обича да ръфа сухар.
Аз също пасирам храната.
Не гладко разбира се,  даже я оставям с едри парченца.
Сирене, жълтък мачкам също на едри парченца, дъвче внимателно и преглъща.
Меки плодове за ядене с пръсти, игра, ядене, мазане забавно става.

# 2
  • Плевен
  • Мнения: 1 222
Кактус, не се мъчи. Тя си е решила, че докато не му поникнат всички зъби на бебето, то не може да яде друго освен фино пасирана храна.

# 3
  • Мнения: 1 238
Абе тя се дави с вода и мляко и пюрета па камоли със сухар, да заседне накоя троха и да се чудя какво да правя. И аз и баща й сме с “криви гърла” и се давим за щяло и нещяло. Изпитвам панически страх. Това е. Питам какво да дам с пасирано сирене. Не може ли просто да отговорите , ако знаете 🤷🏻♀🤷🏻♀🤷🏻♀

# 4
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Попара можеш да й даваш. Wink

# 5
  • Мнения: 7 776
Като ще си пасираш, за какво зададе този въпрос? Всичко може да се пасира на буламач. Пасатор и малко течност трябва.
Длъжна съм да кажа,че подобно отношение на родителят към храната, пасирам от страх да не се задави например, водят до проблеми в последствие. И с пасирано може да се задави. Процентът е всъщност по-голям.

https://www.bezpopara.com/archives/50
Има много стари теми във форума и много от тези деца са яли пасирано до късна възраст. Децатя трябва да се развиват, въпреки страховете ни, като тръгне да ходи, ще го спираш ли на всяка крачка, за да не падне и да не се удари?

# 6
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Иска идеи за закуска с пасирано сирене, не набиване на канче. Тонът ти е неприемлив.

# 7
  • Мнения: X
Какво да ти предложим, долча, пасирано сиренето е пълен буламач!? Става като кисело мляко. Като си решила да пасираш направи попара и я пасирай, овесени/елдови ядки със сирене също, каша със сирене... Обяснявала/и сме ти за задавянето и преди. И какво значи "криво гърло"? Криво гърло старите хора викат на трахеята и съм 100% сигурна, че абсолютно всеки човек има трахея Joy Влез малко в гугъл да прочетеш някои научни статии преди да използваш такива определения, а не само форума да четеш и за всяко нещо да питаш, а после да се оплакваш, че ти се отговаря адекватно.

Последна редакция: вт, 21 май 2019, 22:54 от Анонимен

# 8
  • Мнения: 4 660
Не съм пасирала попара мачках лъжичката сместа, в началото много мачках с времето намалих мачкането. Няколко пъти не можа да преглътне парчетата повърна на фонтан, а после разбра че трябва да дъвче и преглъща.
Сега ако не може да глътне парчето го изплюва, яде от нашата храна .

П.С не виждам как от сирене може да се задави, нали ще го натрошите наситно.
Същото се отнася и за сухара + ще омекне от горещата вода.

# 9
  • Мнения: 2 124
Абе тя се дави с вода и мляко и пюрета па камоли със сухар, да заседне накоя троха и да се чудя какво да правя. И аз и баща й сме с “криви гърла” и се давим за щяло и нещяло. Изпитвам панически страх. Това е. Питам какво да дам с пасирано сирене. Не може ли просто да отговорите , ако знаете 🤷🏻♀🤷🏻♀🤷🏻♀

Ама то сиренето е меко защо да го пасираш, особено ако се добави към топло ястие се топи.

# 10
  • Мнения: 4 660
А и докога ще пасирате нали детето трябва да, се научи да дъвче.

# 11
  • Мнения: 3 410
Ние на моя внук му слагаме сирене докато се вари кашата с елда и то се стопява и става много приятна кашата, освен това както вече са предложили някои - попара  и я пасираме

# 12
  • Мнения: 2 988
Долча, с най-добри чувства ти казвам да пребориш страха. Баткото не искаше и зрънце непасиран ориз да има в яденето му до 10 месечна възраст, когато малко със зор, но се научи да дъвче. След около 2 години , когато тръгнахме по логопеди и УНГ се усетих каква ОГРОМНА грешка съм допуснала. Все още не може да си затвори устата, има още да наваксва с говора (въпреки че от година работи с логопед), отказва да яде месо освен ако не е под формата на кайма. И това не е всичко, най-големият проблем беше, че заради отворената уста непрекъснато прихващаше вируси и изпи поне 50 шишета антибиотици. Всичко това се дължи на недоразвити мускули заради късното продъвкване.

# 13
  • Мнения: 1 238
Мерси за съветите. Ще се опитам да преборя страха си, но ако се задави ще умра от ужас.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 564
Няма да умреш, ние как не сме умрели, докато децата ни се учат да дъвчат. За всеки случай, отвори да видиш какви са техниките за първа помощ и как и кога трябва да се намесиш. Ако детето кашля, не го пипаш, тупаш и т.н., по този начин може да вкараш парчето навътре. Ако го оставиш да го изкашля, ще си продължи да си хапва, все едно нищо не е станало.

# 15
  • Мнения: 1 238
Sad Sad Sad Може би съм луда, защото си гледам детето сама без капка помощ и вече изнемогвам и се паникьосвам за всичкоооо

# 16
  • Мнения: 7 776
Много майки си гледаме децата сами без помощ. А някои имат по 2, дори 3 деца.

В тази статия, като скролнеш има за разликата между задавяне и гадене https://zabliznacite.wordpress.com/2010/09/27/vavezhdane-na-tvardi-hrani-2/. Да допълня Вондито - задавяне е когато детето посинее и спре да диша, тогава парче е попаднало в трахеята и трябва да се действа

Това е техниката.
Ето и видео https://youtu.be/aXaLc-AwX2g и https://youtu.be/h4uS5EmpeEs

Това не е задавяне, а гадене и е нормално https://youtu.be/uRrbZuP-pjk, не се месим. Видеа има много, поразгледай.

# 17
  • Мнения: 505
И аз бях ужасена като й дадох сварен морков и го навря цялото в устата си, но после го изплю и започна да си го смуче. Сега като й давам парченца пак си ги смуче и като си "отхапе" малко започва да си го дъвче въпреки, че няма зъби. Даже забелязвам, че като е по-гладко и по-рядко пюрето не яде с такава охота, от колкото като е по-грубичко.

# 18
  • Мнения: X
Задавяло ли се е дете пред вас до посиняване? Как бебе на 8 месеца ще може да се храни с непасирана храна? Има толкова много смъртни случаи от задавяне. Дори и да се пасира попарата вкусът е един и същ. Не давайте непоискани съвети.

# 19
  • Мнения: 2 988
А кога според вас трябва да започне да се дава непасирана храна? Към 2 години като избият всички зъби ли? И явно всички тук сме луди да даваме непасирана храна на бебетата ни.

# 20
  • Мнения: 2 124
Задавяло ли се е дете пред вас до посиняване? Как бебе на 8 месеца ще може да се храни с непасирана храна? Има толкова много смъртни случаи от задавяне. Дори и да се пасира попарата вкусът е един и същ. Не давайте непоискани съвети.

Тя може да е пасирана храната, но на 8 месеца не бива да е гладко пасирана, трябва да има по-едри парченца.

Която и книга за хранене на бебе  да подхванеш, ще прочетеш, че на тази възраст се предлагат непасирани плодове и варени зеленчуци за хапване с пръсти.

# 21
  • Мнения: 1 238
И аз мисля като теб.

Задавяло ли се е дете пред вас до посиняване? Как бебе на 8 месеца ще може да се храни с непасирана храна? Има толкова много смъртни случаи от задавяне. Дори и да се пасира попарата вкусът е един и същ. Не давайте непоискани съвети.

# 22
  • Мнения: 2 988
Търкулнало се гърнето и си намерило похлупак. Joy
Долча, продължавай да пасираш тогава. На две ще питаш как да я научиш да дъвче, защото и да ги има зъбите зарад твоя страх няма да знае как да ги ползва.

# 23
  • Мнения: X
Търкулнало се гърнето и си намерило похлупак. Joy
Долча, продължавай да пасираш тогава. На две ще питаш как да я научиш да дъвче, защото и да ги има зъбите зарад твоя страх няма да знае как да ги ползва.

Пишете пълни глупости! Няма човек на този свят, който да не се е научил да дъвче.
На 8месеца непасирана храна, на годинка солети, на две дъвчащи бонбони, а на три сигурно с лукчета и дъвки трябва да си храним децата, защото трябвало да се научат да дъвчат.

# 24
  • Мнения: 3 439
Аааа моята на девет месеца пробва солети Joy

# 25
  • Мнения: 1 238
Ами сега като излезна на улицата и си викам “Брей, колко хора , които трудно са продъвкали”. Не се заяждам, ама не може ли да питам нещо без да се отклонява въпросът. 🤷🏻♀

# 26
  • Мнения: 2 988
Харати, има не един и два примера за майки тук във форума с деца на две, които още дават само пасирана храна и се чудят какво да правят.

Между другото логопедите на сина ми казаха да дъвче дъвка, за да упражнява мускулите на челюстта. Така че то не е за деца, хранени с парчета , а за другите.

# 27
  • Мнения: 2 124
Момичета, след като сварите пащърнака махате ли сърцевината?

Аз я махам преди да го сваря.

# 28
  • Мнения: X
То едно време нашите баби как са пасирали храната на децата си до 2г даже! С най-модерните пасатори и блендери! Дори да са мачкали храната с вилица пак са оставали по-големи парчета. Спирам, някои хора са безнадежден случай.

# 29
  • Мнения: 4 959
Защо сте толкова лоши с жената!? Споделя че, се страхува, а вие я нападате и за да я убедите във вашите си виждания. Майки сте, за бога, бъдете малко по- добри. Още повече страхът е нещо човешко. Не правете от мухата слон, ще се научи да дъвче детето, когато е готово.

# 30
  • Мнения: 46 508
Дъщеря ми ядеше пасирано до 1г. и 6м. Всеки опит за нещо различно водеше до спиране на дишането, посиняване, повръщане и т.н. Зъбите ѝ избиха много рано и не мисля, че има връзка с това. След посочената възраст сама посегна към непасирана храна и прояде от раз. Вече е тийнейджър, няма последствия и не съжаляваме за решението си.
Имаме познато дете с подобен проблем, но на него не му пасираха, от страх започна да отказва храна. И до днес си е злояд и с много развалени от повръщането зъби.
Иначе този проблем не оказа влияние на захранването при нас. На 1 г. вече беше на обща храна, ядеше всичко и по много.

Скрит текст:
То едно време нашите баби как са пасирали храната на децата си до 2г даже! С най-модерните пасатори и блендери! Дори да са мачкали храната с вилица пак са оставали по-големи парчета.
То едно време и са ги осолявали, и вино са им давали, и са ги стягали здраво в пелените, и т.н. Човекът е устойчив и оцелява някак, дали с последствия или не, зависи какъв му е късметът. Смятам, че съм достатъчно разумен човек, за да мога да огледам въпроса от всички страни и да взема решение на база наблюдения върху други деца, а не само от това какво са правили бабите ни едно време + да използвам постиженията на моето време.

# 31
  • Мнения: 2 988
Опитваме се дакажем, че детето е готово и сега. И има разлика между предлагане на негладко пасирано пюре и цяло парче мек плод или зеленчук. Второто ми дете си ядеше без проблем цял сварен морков, банан, броколи, но доста време му отне да се сети, че и нарязаните в супата зеленчуци искат дъвкане. С времето и няколко дни опити нещата се оправиха и свикна.

# 32
  • Мнения: X
Опитваме се дакажем, че детето е готово и сега. И има разлика между предлагане на негладко пасирано пюре и цяло парче мек плод или зеленчук. Второто ми дете си ядеше без проблем цял сварен морков, банан, броколи, но доста време му отне да се сети, че и нарязаните в супата зеленчуци искат дъвкане. С времето и няколко дни опити нещата се оправиха и свикна.

Как се опитваш да го докажеш след като не си виждала детето?

# 33
  • Мнения: 4 959
Аз пък си мисля, че майката най- добре познава детето си и дали е готово или не Wink

# 34
  • Мнения: 2 124
Тя щом е решила ще си пасира, явно това е за нея и бебока й правилнито решение.

Просто пасирано сирене вече е малко пресилено и преминава  в някаква крайност.

# 35
  • Мнения: 46 508
Опитваме се дакажем, че детето е готово и сега. И има разлика между предлагане на негладко пасирано пюре и цяло парче мек плод или зеленчук. Второто ми дете си ядеше без проблем цял сварен морков, банан, броколи, но доста време му отне да се сети, че и нарязаните в супата зеленчуци искат дъвкане. С времето и няколко дни опити нещата се оправиха и свикна.
Не става при всяко дете. При това, което споменах горе не се получи. Целият процес на захранване се забави, повръщането увреди зъбите и до днес има проблем с храната.
От друга страна няма абсолютно никакви отрицателни последици от пасирана храна.
В крайна сметка не говорим за човек, който не пробва. Разбира се, че се правят опити, но насилието при тези, при които не става, проваля цялото захранване. Като човек види, че не се получава, защо да не се води по детето си?
Никога не съм разбирала това бързане за всичко и налагане над децата. Понеже друго можело да яде твърда храна, трябва и нашето да го настигне.
Ами не винаги нещата опират до физическа готовност, понякога психологическата е решаваща и един по-сериозен  натиск вместо да побутне напред, връща назад. А захранването е важен процес и последствията остават за цял живот.

Децата са различни, това, че при вашето нещо се е получило за няколко дни, не значи, че и при други ще е така.

# 36
  • Мнения: 2 124
Дъщеря ми става на 9 месеца след седмица и точно това се чудя как да дам череша.
Педиатърката съветва без термична обработка, но аз много по тези въпроси й нямам доверие.

# 37
  • Мнения: 1 134
Каква закуска със сирене, която може да се пасира мога да дам на 8 месечно бебе?

  ние купихме макарони на Плазмон. Те са много дребни и добавяме сирене натрошено.
Става и каша със сирене.

# 38
  • Мнения: 7 776
От друга страна няма абсолютно никакви отрицателни последици от пасирана храна.
С цялото ми уважение, защото намирам постовете на НСЧ за страшно полезни, това не е вярно твърдение. По нагоре дадох статия на български за неофобите. По подробно по въпроса може да обясни хранителен логопед.
Разбира се, всеки решава и прави каквото иска. Не сме еволюирали като вид с пасирана храна обаче. Пюретата са ново явление.

 Който желае ще му предоставя още литература на лично, защото е изморително да пускам и вадя инфо всяка нова тема и никой да не го чете.

Има определени умения, които даването на храна за ядене с пръсти развива. Ако това се забави, се забавят и развитието на тези умения. Във Великобритания и САЩ педиатрите ще ви кажат 8ми месец започвайте с finger foods. Жалко,че Salsisha изчезна, щеше да ви разкаже как в детските центрове и daycare-и им предлагат на децата точно храни за ядене с пръсти.
Никой не говори за насилие или бързане. А за предлагане. На нещо напълно нормално за възрастта на бебето. Аз съм човек крайно против насилието под каквото и да е форма на масата, детето нито ден не е яло на сила и само е избирало храната си.

Насилие е обаче да пасираш фино, защото те е страх и да не дадеш дори шанс на дадете да опита друго. Както е насилие от страх да не се удари детето, да не му даваш да ходи. Разбирам, че някои хора приемат темата лично, но говорим за общи препоръки и стадии на развитие при децата.

А за поредните постове на някои потребители и осъждането на кърменето като ненормално, може ли да се направи забележка?

# 39
  • Мнения: 46 508
LittleCactus, следвала съм съветите на педиатърката ни и сме обсъждали въпроса. Тя беше човек, който следеше световните практики и не ми е дала нито един лош съвет.
Логопедите също не са на едно мнение, има доста други предпоставки, които са налични при децата с трудно проговаряне и се започнват още от бременността или са свързани с преждевременно или трудно раждане. Т.е., когато забавянето е причинено от друга причина, тя продължава да оказва влияние и напред. Това, което можем да направим е да посещаваме логопед или друг специалист, който да ускори процеса, но това е неизбежно. От друга страна, когато е просто особеност на детето, т.е. няма физиологична причина, довела до тази особеност в храненето, няма проблем и напред.

Не съм специалист и това са си мои изводи, които съм направила въз основа на събраната информация, когато детето ми беше на същия етап. Всеки може да събере такава и да направи своя информиран избор.

Като уточнявам, говорим за дете на 8 м., не за 2-3 и повече годишно.

# 40
  • Мнения: 7 776
 Но детето не е с проблем, а майката не иска дори да предложи нещо, което да хапне непасирано, парче хляб например (не дай си Боже малко натрошено сиренце). За това е цялата дискусия.
Иначе примери за недоносени и захранени даже по звб си имаме - двете близначки на Салсиша, синът на Диди. Да не слагаме знак за равенство между страх на майката и проблем на детето.

Ако детето пък има проблем и повръща всеки път от храна, която не е гладко пасирана, е редно да се посети хранителен логопед. И част от техниките, които предлагат специалистите, включват именно даване на парчета бавно и постепенно да се експериментира, плодове в различни цветове, пипане на различни повърхности и храни (защото понякога проблема е, че детето не иска да пипа храната) и т.н.. Чела съм не един и два разказа на майки тук от форума и опита им с хранителни логопеди. Ако някой държи и ще му е полезно, ще ги изнамеря.

# 41
  • Мнения: 46 508
Моето дете след 1 г. си ядеше примерно ябълка на парчета, хляб не беше пробвала на тази възраст, тестените доста по-късно въведохме, но вероятно и хляб щеше да яде. Проблемът беше с непасирана храна тип супа, манджа или някакви ядки, се давеше и спираше да диша.
За техния случай не знам подробности, при нас след преглед и консултация съветът беше да продължим с пасирането. Явно лекарката е преценила, че горното дъвкане е достатъчно за поддръжане на развитието.
Моето обяснение беше, че като има течност парченцата се плъзгат и я давят. Когато е нещо твърдо като ябълката, няма какво да го излее наведнъж. С възрастта това се израства и спира да бъде проблем.

# 42
  • Мнения: 2 988
Голямото ми дете на 10 месеца го научих да дъвче. В началото получаваше позиви за повръщане и отказваше да яде, но свикна. Първо с пюре с непасиран ориз, а после и с банан, хляб, бисквити. Според всички логопеди, с които сме се консултирали и 10 месеца е късна възраст.
Долча сама казва, че я е страх да даде непасирана храна. Заради това мисля, че не е и предлагала парчета. И е много по-лесно бебе да се задави с пюре, вода или мляко отколкото с цял зеленчук.

# 43
  • Мнения: 46 508
Тези неща стават сами, то си посяга към едно или друго, когато стане готово Simple Smile а и с напредването на месеците тя ще е по-уверена за експерименти.
Позивите за повръщане си ги имаше при нас при захранване с всяка нова храна. Това е нещо, на което дори не съм обръщала внимание, нормален инстинкт. Давенето е съвсем различно, дишането спира напълно и е нормално като има такова дете да го кара една идея по-бавно.

Предишното го написах, за да не се шашка като прояде солети, хляб, ябълки и подобни, а не се справя с манджите. Те са следващият етап Simple Smile

# 44
  • Мнения: 7 776
Какво дете има? Къде каза,че детето й има проблем? Не е. Тя не е пробвала да даде нещо различно от фино пасирана храна. Нали затова говорим тука през цялото време?

# 45
  • Мнения: 2 124
Моята щерка вчера даже етикет си хапна.

До де се усетя какво мляска и реагирам тя взе, че го глътна...

# 46
  • Мнения: 46 508
В началото написа, че страхът ѝ е продиктуран от това, че детето се дави. Тя и мъжът ѝ също имат проблем в това отношение и затова не бърза.

# 47
  • Мнения: 7 776
От вода и мляко. Разликата между пиене на течност и ядене на храна е огромна. Дъщеря ми още се дави от вода на 13 месеца, не се е научила да си преценява глътките.

Никол, спокойно и такива неща стават. Изпояде хартията на книгите ни нашето диване. Все успява да ме издебне да си откъсне едно парче 😫

# 48
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Не при всички деца всичко става по книга. Всеки с повече от едно дете ще ви го каже. така или иначе Долча ще се пребори с този страх все някога, а детето й няма да кара на пюрета до гимназията. Успокойте малко топката. С цинични подмятания няма да я накарате да опита, а и децата не се водят по последните изследвания на СЗО и други организации. Малко отношението куца тук, но явно такъв тон е зададен като гледам някои коментари.

Защо са преместени последните страници в нова тема?

# 49
  • Мнения: 46 508
Каза, че дори от вода, а не че само от вода. Поне аз така я разбрах.
В крайна сметка ѝ дадохме достатъчно материал за размисъл Hands Plus1

# 50
  • София
  • Мнения: 2 564
От вода и мляко. Разликата между пиене на течност и ядене на храна е огромна. Дъщеря ми още се дави от вода на 13 месеца, не се е научила да си преценява глътките.

Никол, спокойно и такива неща стават. Изпояде хартията на книгите ни нашето диване. Все успява да ме издебне да си откъсне едно парче 😫

Ама пасираш ли й го Simple Smile и моя яде хартия, дави се с вода повече, отколкото с ориз, примерно

# 51
  • Мнения: 505
Защо спорите толкова не мога да разбера. Нали за това сме тук да обменяме опит и да си казваме страховете и радостите. Не да се упрекваме една друга кой крив кой прав. Кажете си мнението без упреци към дадения казус. Пък после кой каквото си прецени да прави.
Давайте го по-ведро и се радвайте на малките съкровища. Simple Smile

# 52
  • Canada
  • Мнения: 3 358
По принцип си права, но някой като прочете два блога, една книжка и три препоръки, където не е ясно точно кой от кого е преписал и си мисли, че е последна инстанция по всички въпроси. Да отбележа, че препоръките нямат задължителен характер.

# 53
  • Мнения: 1 238
Здравейте! Бяхме днес на консултация. На 8 месеца сме, 8кг, 68см. (Момиченце) Попитах за пасирането и педиатърката каза, че правилно правя като пасирам, защото бебето няма зъби! Казах й “ Някои майки казват, че бебето трябва да дъвка с венец, защото ще проговори по-рано и още там куп доводи, които прочетох тук” и тя каза, че това са глупости и не е вярно , защото бебето НЯМА ЗЪБИ. Каза следното : “ Продължаваш да пасираш хубаво, за да не сс задави. Когато избият първите две зъбчета вече можеш да даваш по-едро смляно и с парченца да пробва да гризк, за да има упора и захват” Аз също така го чувствам това с пасирането. Нека всяка майка си определя сама за себе си как ще процедира. Споделям на мен какво ми е казано от лекар на днешната консултация.

# 54
  • Мнения: 2 124
При цялото ми уважение ама това са изказвания на малко некадърен педиатър.

Бебетата дъвчат с венци, примери много.

Не се доверявай тако сляпо на изказванията на педиатър, който не си е сверил часовника с новото време....

Събери информация от доказани източници синтезирай я и сама си направи изводите.



# 55
  • Мнения: 46 508
Авторката получи достатъчно насоки за размисъл, заключвам.

Общи условия

Активация на акаунт