ЕОД- виталитет на зъба

  • 1 549
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Здравейте,

Знае ли някой нещо по въпроса относно ЕОД изследване за виталитета на зъба. Имам следния проблем.
Имах леко счупен 7-ми горен зъб, без болка или някакъв проблем. След като ми пломбира , зъболекарката реши да ми направи рентген. Снимката не показа възпаление, само,че нервът според нейните думи се изместил много на страни и може евентуално един ден да се самоумъртви и предложи да умъртви.За да избегна проблем.
След като не позволих, предложи да направя ЕОД на този зъб. Резултатът е 32. Като са ми казали, че наистина няма възпаление и наистинна е изместен нерва, и евентуално може да създаде проблем, но никой не може да каже след колко време и хубаво да помисля, дали да умъртвявам.
И сега много се чудя, а след 1 седмица имам отново час при зъболекарката и дали да дам или не.
Да не си създам така с умъртвяване повече проблеми. Иначе имам от преди снимка, и даже преди 4 години беше така този зъб. Благодаря.

# 1
  • Мнения: 8 799
Моят съвет е да не давате да ви умъртвяват зъба.  може да си правите снимки периодично.

# 2
  • София
  • Мнения: 82
При тези обстоятелства, каква е причината да девитализират този зъб? И после?! ...кореново лечение, корона.

# 3
  • Мнения: 34
Здравейте,
Да и аз мисля за сега да не давам. Причината, че може би не се знае кога да стане пулпит или някакъв 6-ти е с коронка от 4 години, с умъртвен и запълнени канали от 32 години/, и това мисли да прелекува, а няма проблеми,но после може и да има, ако не издържи зъба и на 5-ти където имам липсващ зъб, и евентуално без да пили да захване за 4 -ти зъб. Да, но ако стане нещо с4-ти зъб, какво правя с конструкцията. И просто съм в голяма чуденка.
Лека вечер.

# 4
  • Мнения: 34
А нали знаете никой не може да предвиди, кога кой зъб ще заболи и дали ще заболи. Най-лесно да умъртвяват, а при запълване на канали могат да възникнат непредвидени проблеми.

# 5
  • Мнения: 8 799
стар умъртвен зъб, според мен (не съм лекар) не се разбутва, ако не те боли, не е подут венеца, няма незапълнени корени (чрез снимка) и др проблеми. Защото той се 'капсулира', ако мога така да се изразя.
Кое кога ще ви заболи, не знае никой. Ако ви заболи, тогава би могло да се излекува.
На всеки 6 месеца се ходи на профилактичен преглед при зъболекар, така, че ако спазвате това правило, проблемите ще се хванат още в началото, докато е кариес, а не се чака да стане пулпут, гангрена...

# 6
  • Мнения: 68 642
Съгласна съм с горното мнение.
Майка ми има стар мост, питала е нейният зъболекар няколко пъти за подмяната му с по-нов, но той не дава - казва, че няма причина да го разбутва, щом не прави проблеми.
Положението на авторката е аналогично - зъбът не й прави проблеми.
Също това ми направи недобро впечатление - че освен този зъб, иска да пипа и друг със запълнени канали...защо? като и той не прави проблеми. Да не би да иска да усвои едни пари просто - и това вече ми минава през акъла на мен, няма да се изненадам.

По-добре едно второ и трето мнение, за всеки случай. Никога не е излишно.

# 7
  • Мнения: 8 799
аз познавам много хора, които си препелуваха всички мъртви зъби. И това го оправдавам, хората искат да са сигурни, че няма да имат този род проблеми.

# 8
  • Мнения: 68 642
Че кой им гарантира че след релечение няма да има проблем?  Никой не може да даде такова гаранция...
Пре кореново лечение рецидивите са чести. Няма лошо при възпаление да се направи второ кореново лечение.
Но при липса на проблем да релекуваш...извинявай, но освен за пари...друго обяснение аз не намирам.

# 9
  • Мнения: 8 799
да, така е, никой не ти гарантира, че второто лечение е по-добро от първото.
Обаче има и такъв момент, че за 10-15-20 години, може да са излезли нови материали, нови техники, нови по-добри снимки, нови начини на лечение дори, по-подготвени кадри.
Сравни един мост, коронка отпреди 20 години със сегашните. Ми не е същото. И зъботехниците са се усъвършенствали дори! И естетически погледнато, един зъб изглежда различно.
Много хора си подмениха амалгамите целенасочено.

# 10
  • Мнения: 68 642
Точно за мост на 20г писах какво е казал стоматолога - че НЯМА нужда да го подменя. Можел да го подмени и да вземе парите, но нямало смисъл-край на цитата.

# 11
  • Мнения: 34
Здравейте,

Благодаря за съветите Ви. При мен заради това иска да умъртви за да ползва за мостоносител евентуално и да не ми се развали зъба, понеже може да има проблем някога, т.к. коренът е изнесен на страни, на да чукна на дърво за сега не създава проблеми, не е чувствителен и преди месеци, когато обсъждахме евентуално слагане на мост, нищо не казаха за въпросиня зъб. За сега май няма да правя нищо. Ще търся друг за консултация, но къде нямам идея.
Лека вечер.

Общи условия

Активация на акаунт