Студенти ~ набор 2000 ~ Тема 58

  • 55 073
  • 755
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 17 258
Антеа, тъкмо гледах трудовия договор на сина ми - временен е (до октомври) и на 4часа. Работодателят му е казал, че си му плаща осигуровките, но аз се чудя, достатъчно ли е това, защото все пак не е на пълен ден?

# 256
  • Мнения: 7 149
Декларация. 7 се подава в НАП през август. Информация от НАП от понеделник.
Това сигурно ли е? И важи ли и за София, понеже виждам, че си от Русе.

Девойката утре щеше да се засилва да подава декларация, но явно е рано и добре, че се зачетох тук.
Разбирам, че трябва да отложим за август? Или?

# 257
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Декларация. 7 се подава в НАП през август. Информация от НАП от понеделник.
Това сигурно ли е? И важи ли и за София, понеже виждам, че си от Русе.

Девойката утре щеше да се засилва да подава декларация, но ако е рано, да отложим за август.
За навсякъде важи. Осигуровките се плашат до 25-то число за предходния месец, т.е. до 25.08 за месец юли.
Антея, по презумпция тук плаща държавата, а там плащам аз, ей го на пак два пъти.

# 258
  • Мнения: 2 076
Бърди, съвсем достатъчно е, определено е здравно осигурен, не подавайте декларацията - ще има нужда от нея, само ако си прекрати договора, преди да е придобил студентски статус Simple Smile

срокът за декларацията с начало на самоосигуряване 1 юли е 25 август, на практика може да се подаде във всеки един момент от 1 юли нататък, но първата сума за плащане ще се появи като задължение в началото на август, пак със срок за плащане 25 август

elan, в случая проблемът е във Франция - би трябвало да зачитат ЕЗОК и да осигуряват поне спешна медицинска помощ, но ако проверено това не работи, и аз бих плащала допълнително там за спокойствие...

и наистина най-добре с ПИК, аз го пратих моя син още на следващия ден, след като навърши 18 тази пролет, да си извади, и от тук нататък не мисля, че ще стъпва изобщо някога в НАП Simple Smile

# 259
  • Мнения: 7 149
Благодаря ви!

За навсякъде важи. Осигуровките се плашат до 25-то число за предходния месец, т.е. до 25.08 за месец юли.
В такъв случай за месец август през септември ли трябва да се плати?
Извинявайте за глупавите въпроси, но не съм наясно и ми е по-лесно да питам тук.

# 260
  • Мнения: 2 076
точно така - за август до 25 септември

ако стандартно в чужбина започват да учат от септември, в началото на октомври ще се появи в системата задължение за плащане на 22,40 лв и така за всеки следващ месец, които няма нужда да плащате, ако сте сигурни, че университетът ще посочи и септември месец в удостоверението, което ще издаде

# 261
  • Мнения: 1 175
Днес звънях в УНСС - всичко с документите он лайн е изрядно и чакаме изпит и класиране.
Декларация 7 няма да подаваме, тъй като моето дете е от трудолюбивите на трудов договор.

# 262
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 541
Момичета да попитам , сигурни ли сте ,че всички ученици се осигуряват от училището , до юни ,включително ?
Моят син пита класната си и тя казала ,че нямат здр. осигуровки за м. юни !

Последна редакция: чт, 27 юни 2019, 19:57 от meri 123

# 263
  • София
  • Мнения: 1 942
25-то число на месеца, следващ месеца, за който се плаща е само краен срок. Начален няма, т. е. здравните осигуровки могат да се платят за двата месеца (или трите, ако почват учебни занятия в уни от октомври) наведнъж предварително. Самоосигуряващите се и безработните например си плащат веднъж или два пъти в годината съответно за цяла или за половин година авансово, за да не се разкарват всеки месец до НАП да плащат (само в банковите клонове в НАП не се плаща банкова такса, иначе може и в други клонове и други банки да се плаща, но с такса).
Мисля, че децата, които са завършили средно образование, но все още не са пълнолетни не дължат здравна осигуровка докато не навършат 18. Обаче не съм сигурна. Само логиката ми го диктува, а в родната администрация не винаги всичко е логично. Owella, най-добре е да попитате в НАП, защото това е рядко срещан частен случай
Това за фул тайм формата на обучение го казах от собствен опит. Може и да не е задължително, сигурно зависи от настроението на служителката, и такива неща се случват често. Когато няма ясно разписани правила.

# 264
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Винаги плащам осигуровки онлайн. Няма защо да се ходи до НАП. Таксата е според таксите на банката за превод към бюджета. Аз съм самоосигуряващо се. Плащам осигуровките за цялата година наведнъж през февруари, за щерката също смятам да ги платя предварително за 3месеца и да не се занимавам повече.

# 265
  • Варна
  • Мнения: 91
Sash, знаеш ли дали това важи и за непълнолетните завършили училище?
Не съм Sash, но в Закона за здравното осигуряване, в чл.40 пише:
 "(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 24.11.2006 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Осигуряват се за сметка на държавния бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1:
1. (доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., доп. - ДВ, бр. 98 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г., доп. - ДВ, бр. 92 от 2018 г.) лицата до 18-годишна възраст и след навършване на тази възраст, ако учат редовно - до завършване на средно образование, но не по-късно от навършване на 22-годишна възраст;..."
Според мен, не би трябвало непълнолетното лице да си плаща осигуровките, а да се осигурява от бюджета. Може би трябва да питате в училището, ако те внасят някакви декларации към НАП или здравна каса, да потвърдят.

# 266
  • Мнения: 3 210
За студентите на ТУ здравното осигуряване започва да тече от момента на записване на студента в университета.

# 267
  • София
  • Мнения: 17 983
Преди няколко години дъщеря ми завърши през юни гимназия на 17 години и 10 месеца. Напълни 18 през август, универистетът й даде удостоверение от октомври, платихме съответно осигуровки само за септември. Предполагам, че и сега е така.

# 268
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
didi_girl,
Скрит текст:
Балът на сина ми за комуникационен мениджмънт е 23,55. Той по принцип не искаше в СУ да пускаме заявление . Аз настоях. Звъннах му по телефона за да му кажа, че ще го направя и да каже как да подредя желанията. Но не прочетох достатъчно добре указанията явно или нещо съм объркала, не знам.Като ударих на камък с онлайн подаването на заявлението - спрях.
Какво друго ме пита? А, защо не го оставям да се оправя? Че той се оправя. Аз само подпирам оттук-оттам.
Моята дружка работи в НАП. Каза, че до 25-то число трябва да подаде детето декларация 7 и да се внесе здравна осигуровки. Ще пратя сина си да ис изкара ПИК и да не се разправяме с банки.
Да питам ли дружката нещо?


Последна редакция: пт, 28 юни 2019, 15:12 от Инди

# 269
  • Русе
  • Мнения: 11 916
Някой да кандидатства в НАТФИЗ - ФИЛМОВО И ТЕЛЕВИЗИОННО ОПЕРАТОРСТВО

Общи условия

Активация на акаунт