Студенти ~ набор 2000 ~ Тема 58

  • 55 545
  • 755
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 170
Има група във Фейсбук- СУ : КСК 2019, мисля че ще ви бъде от полза. Децата се търсят по специалности, правят си общ чат и доста възникнали въпроси намират отговорите си там.

# 541
  • Мнения: 2
Много благодаря!

# 542
  • Мнения: 147
   Здравейте! Приета съм в СУ Медицинска рехабилитация и ерготерапия, записах се, но днес излязоха резултатите от второ класиране на МУ Плевен и там съм приета със същата специалност.Къде мислите е по-добре имам 2 дена да реша, дали да се запиша в Плевен, или да си остана в София.
П.С Разликата в семестриалните такси е огромна в СУ такса за семестър е 1200 а в Плевен 660 това също ме кара да се замислям много.Разликата не е малка пък за един студент всеки лев в важен все пак ще има и учебници и много други неща.Благодаря предварително!

Последна редакция: ср, 31 юли 2019, 21:08 от aniiwanowa15

# 543
  • Мнения: 331
София , естествено!

# 544
  • Шумен
  • Мнения: 1 455
Естествено ще е , ако има достоверна информация, че тази специалност е определено по-добра в СУ, отколкото в Плевен. За мен не стана ясно дали е приета същото в Плевен или е нещо друго.

# 545
  • Мнения: 6 695
Здравейте! Приета съм в СУ Медицинска рехабилитация и ерготерапия, записах се, но днес излязоха резултатите от второ класиране на МУ Плевен и там съм приета.Къде мислите е по-добре имам 2 дена да реша, дали да се запиша в Плевен, или да си остана в София.
П.С Разликата в семестриалните такси е огромна в СУ такса за семестър е 1200 а в Плевен 660 това също ме кара да се замислям много.Разликата не е малка пък за един студент всеки лев в важен все пак ще има и учебници и много други неща.Благодаря предварително!

Скъпа моя, виждам, че пишеш в доста теми. Нямам нищо против, това е форум, в който си помагаме, НО моля те бъди по-коректна. Тази такса от 1200 лева не знам къде си я видяла, като в заповедта на Ректора на СУ, семестриалната такса за специалност Медицинска рехабилитация за учебната 2019/2020 година е 375 лв (годишна такса 750 лв).
В Плевен семестриалната такса е 330 лева (годишна такса 660 лв).
Разликата е 90 лева.
Учебниците могат да се вземат БЕЗПЛАТНО от съответната библиотека след представяне на студентска карта.
В случай, че не искаш да ползваш употребявани учебници, тогава можеш да си ги закупиш. Успех Simple Smile

# 546
  • Мнения: 147
Здравейте! Приета съм в СУ Медицинска рехабилитация и ерготерапия, записах се, но днес излязоха резултатите от второ класиране на МУ Плевен и там съм приета.Къде мислите е по-добре имам 2 дена да реша, дали да се запиша в Плевен, или да си остана в София.
П.С Разликата в семестриалните такси е огромна в СУ такса за семестър е 1200 а в Плевен 660 това също ме кара да се замислям много.Разликата не е малка пък за един студент всеки лев в важен все пак ще има и учебници и много други неща.Благодаря предварително!


Скъпа моя, виждам, че пишеш в доста теми. Нямам нищо против, това е форум, в който си помагаме, НО моля те бъди по-коректна. Тази такса от 1200 лева не знам къде си я видяла, като в заповедта на Ректора на СУ, семестриалната такса за специалност Медицинска рехабилитация за учебната 2019/2020 година е 375 лв (годишна такса 750 лв).
В Плевен семестриалната такса е 330 лева (годишна такса 660 лв).
Разликата е 90 лева.
Учебниците могат да се вземат БЕЗПЛАТНО от съответната библиотека след представяне на студентска карта.
В случай, че не искаш да ползваш употребявани учебници, тогава можеш да си ги закупиш. Успех Simple Smile

Тази година е обявено само платено обучение няма държавна поръчка, защото няма отпуснати субсидии.Много се отказаха точно заради тази цена в СУ тази специалност е най-скъпа.Аз си го обяснявам отностно Университетската болница,,Лозенец” тази година имаше много спорове покрай нея и това дали да остане правителсвена или да се направи на педиатрична.
И в МУ Плевен съм със същата специалност ”Медицинска рехабилитация и ерготерапия” .

Прикачих снимка от имейла, който ми пратиха при запитване, така и не ообновиха информацията в сайта и при записването много се отказали и мен ме попитаха дали съм наясно с цената, защото имало недоразумение.

Последна редакция: ср, 31 юли 2019, 21:09 от aniiwanowa15

# 547
  • Мнения: 919
Ако предпочиташ да учиш в София и само таксата те спира, можеш да изтеглиш студентски кредит, провери, има много информация в интернет, виж за тези кредити, които държавата ти е гарант.

# 548
  • Мнения: 147
Ако предпочиташ да учиш в София и само таксата те спира, можеш да изтеглиш студентски кредит, провери, има много информация в интернет, виж за тези кредити, които държавата ти е гарант.

Благодаря това наистина е добра идея!

# 549
  • София
  • Мнения: 5 131
МУ в Плевен е класа и то от години, с традиции, за разлика от СУ, където тази специалност е нова.

# 550
  • Мнения: 6 695
МУ в Плевен е класа и то от години, с традиции, за разлика от СУ, където тази специалност е нова.

Е колко да е нова - в СУ има прием от 2011 година. МУ-Плевен има прием от 2013 година.
Не знам какви са тези традиции Simple Smile

# 551
  • софия
  • Мнения: 4 985
Относно качеството на специалностите на двете места не се наемам да коментирам но нали парите са ключов момент?! Колко по-скъпо да е в София след като в друг град ще се плаща и квартира, и пътни разходи, и сметки......
 

# 552
  • София
  • Мнения: 5 131
Само за пари ли иде реч? Според мен МУ в Плевен си е класа, десетилетия наред, докато медицината в СУ е от няколко години.

# 553
  • Мнения: 6 695
Само за пари ли иде реч? Според мен МУ в Плевен си е класа, десетилетия наред, докато медицината в СУ е от няколко години.

Дамата се интересува от специалност “Медицинска рехабилитация”, която в Плевен е към Факултет по Обществено здраве, а не към Медицински факултет.

Медицината в СУ няма защо да я намесваме в разговора, защото за нея не става дума.
И аз пак не разбрах за каква класа от десетилетия в Плевен става дума, след като специалността съществува от 6 години.
И ако трябва да сме коректни, ganis, специалност Медицина в България е въведена именно в СУ през далечната 1917 год., така че твърдението ви, че специалността е “от няколко години” не е вярна.
Да, има прекъсване в годините, защото реално Медицинският факултет на СУ се отделя от структурата на университета и се създава Медицинска академия (днес МУ-София).

# 554
  • столицата
  • Мнения: 3 793
Като се смята финансовата страна следва да се вземе предвид не само таксата, но и всички съпътстващи обучението разходи - квартира, транспорт, храна. Ако момичето е от София и живее при близки /не разбрах/, последните ще бъдат минимални.

Общи условия

Активация на акаунт