Студенти ~ набор 2000 ~ Тема 58

  • 55 527
  • 755
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 147
Като се смята финансовата страна следва да се вземе предвид не само таксата, но и всички съпътстващи обучението разходи - квартира, транспорт, храна. Ако момичето е от София и живее при близки /не разбрах/, последните ще бъдат минимални.

Не съм от София ще кандидатствам за общежитие, ако ли не квартира с някого.
Финасовата част ме притеснява, ако знам че с София е по-добре съм готова да остана в София не съм свикала на много лукс така че няма да е проблем това все пак отивам да уча.

# 556
  • Мнения: 6 285
В такъв случай - къде са по-големи шансовете за общежитие? Къде имаш право на карта за гр.транспорт? Къде имаш приятели/близки..

Аз да попитам за здравните осигуровки, от коя дата се плащат в НАП? подал е младежа декларация още миналия месец..

# 557
  • София
  • Мнения: 1 942
Аз да попитам за здравните осигуровки, от коя дата се плащат в НАП? подал е младежа декларация още миналия месец..
Здравните осигуровки се плащат с начална дата 01.07. Крайният срок за плащане на здравна осигуровка е 25 число на месеца, следващ месеца, за който се плаща. След него също може да се плати, но вече с лихва. Начален срок няма, т.е. може да се плаща предварително. Ние точно това правим, плащаме сега в срок за юли и предварително за август, т. е. 2*22,40=44,80 лв. Надяваме се септември децата ни да са вече студенти и държавата да започне да ги осигурява. Ако това не стане, то могат да започнат работа и да се осигуряват, а ако и това не стане, то за септември ще дължат здравни осигуровки безлихвено в срок до 25 октомври.

# 558
  • Мнения: 6 285
Попитах, защото след проверка с пик код не пише да има дължима сума. Което ме изненадва, тък като очаквах там да се отрази.
Преровихме всички менюта, навсякъде пише “няма задължения”

# 559
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Според моя син ТУ София поемали и 07-08 за здравни осигуровки, та не ще да подава декларация и да плащаме.
Не ми се вярва, ама... Ще видим.

# 560
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Според моя син ТУ София поемали и 07-08 за здравни осигуровки, та не ще да подава декларация и да плащаме.
Не ми се вярва, ама... Ще видим.
И аз има някакъв такъв спомен от преди 2 години. На братовчедка ми синът и учи там и това им бяха казали. Но не пречи да се обадите и попитате.
СУ ги поемат от 01.10.

# 561
  • Мнения: 6 285
Моя ще учи в чужбина, затова е ясно, че трябва да платим. Но ме озадачава това, че не излиза задължение. Ще го пращам пак да проверява на място явно. Тия ел.услуги освен повод за точене на данни, явно за друго не стават.

# 562
  • София
  • Мнения: 18 025
Какво задължение се очаква да излезе, след като няма такова? Децата ни до юни включително са осигурени, а вноските за юли се дължат до 25 август. Едва след това (ако не се плати) в портала ще има отметка, че за лицето липсва информация за осигуряване за юли.

# 563
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Както казва Русалката е. В момента няма видими дължими задължения, т.к. срока на плащане не е изтекъл. Така каза счетоводителката.
А ако започнат работа в чужбина тук нещо отразява ли се. Моето ще започне работа през септември на договор на не пълен работен ден, а училище през октомври. Това има ли значение за тук или сама за там ще се плащат на държавата осигуровки.

# 564
  • Мнения: 2 076
задължението за юли ще се появи съвсем скоро в справките - обикновено до 5-то число, днес е още твърде рано
след като се появи най-лесният начин за плащане е пак от справките на НАП да се избере Плащане и после с дебитна/кредитна карта или epay

# 565
  • Мнения: 6 285
Благодаря! Това което antea казва, ме интересуваше

# 566
  • Мнения: 3 214
Според моя син ТУ София поемали и 07-08 за здравни осигуровки, та не ще да подава декларация и да плащаме.
Не ми се вярва, ама... Ще видим.
Точно така е. Синът ми ще бъде втори курс в ТУ, та знам от опит.

# 567
  • Мнения: 2 076
А ако започнат работа в чужбина тук нещо отразява ли се. Моето ще започне работа през септември на договор на не пълен работен ден, а училище през октомври. Това има ли значение за тук или сама за там ще се плащат на държавата осигуровки.

според нашия закон за сметка на държавния бюджет са осигурени
2. студентите - редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст
ОСВЕН ако не са осигурени по реда на ал.1, която пък включва осигуряване по трудов договор и тн /т.е. работещи хора/ - само че тези работещи хора трябва да са осигурени по смисъла на нашия Кодекс за социално осигуряване, а дъщеря ти няма да е такава с чуждестранен работодател в друга държава

така че според мен държавата ще продължава да я осигурява като студентка /т.е. ще й възстанови правата, след като докажете, че учи редовно в университет/, защото няма да има никакви постъпили данни от български осигурител/работодател за нея

# 568
  • Карлово
  • Мнения: 4 640
Isic картата може ли да се вземе предварително от съответния факултет на СУ?
Спешно ни трябва, но ако не може....... ще минем и без нея.

# 569
  • Мнения: 6 695
Isic картата може ли да се вземе предварително от съответния факултет на СУ?
Спешно ни трябва, но ако не може....... ще минем и без нея.

Не, за съжаление не може. Ние даже я получихме през декември месец.
Картите не се правят в самия университет.
СУ пускат заявки към ISIC България и фирмата се занимава с изработката на картите.
А картата за какво ви е толкова рано? Нейната валидност започва да тече от 1.10. И да я получите по-рано, тя няма да е активна.

Общи условия

Активация на акаунт