Студенти ~ набор 2000 ~ Тема 58

  • 55 528
  • 755
  •   1
Отговори
# 720
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Привет на всички.
Учебната година започна и за моя син. Има двама съквартиранти, все първи курс. Завещах им стаята лъсната и наредена. Възмутена съм от майката на едното, с която се засякохме. Аз отидох с арсенал за почистване, а заварих как те вече са застелили леглото с чаршафите. Бяха искрено учудени, че ще чистя. Иначе беше донесла хартии за да застели в шкафовете, а да завърти един парцал - не. Добре, че си обраха крушите, та се хванах за работа.
Хубаво стана. После наместихме и багажа. Двамата съквартиранти на сина са от близо - Самоков и Кюстендил. Казали са, че ще си ходят често. Купихме хладилник. Ние сме от далеч, няма как да се съхранява храна иначе.
Раздялата за момента протича нормално. Драмата дойде от бабата, която рева на латино-сапунка. Искрено се надявам да няма такива хора покрай вас! Трудно е за изтърпяване, вярвайте ми.
Студентът е спокоен. Намери си съученици и приятели по близо. Изкара си карта за градски транспорт, та брищи напред-назад. От днес има и Интернет. А1 са монополизирали студентските общежития. Съквартирантът му имал 5000 мв на телефона и казал, че му стигат, та няма да го делят. Таксата е 11 лева. Скоростта е 50... квото там беше. Простете невежеството ми - чукча е само ползвател... От една кака от втори курс си е купил 3 учебника. За спорт избра фитнес. Още не са имали. Днес се чухме за минута и половина, каза, че се чувства на място. Което ми стига.

katka72 , сподели за развоя на събитията. Случващото е било неприятно! Синът е в блок 23а.

# 721
  • Пловдив
  • Мнения: 2 416
Айде и аз с отчета, малко закъснял.
Настанихме се на 26 септ. 18 блок. В стая с още едно момче - 2 курс, а в сеседната стая магистър. Обща баня тоалетна, Г-образен коридор с малък трикрилен гардероб. Има два малки хладилника.
Момчето в неговата стая не се беше прибрал и три дни се вихрихме.
В началото бяхме стресирани, защото стаята беше малка, раклата под леглото беше с един пръст чернилка - мухъл/прах, столът беше в лошо състояние. Банята е в прилично състояние, даже към добро. Плочки, почти без мухъл. Лошото е, че със стационарен душ и не може да се почиства оптимално.
Бюрото му не е в много добросъстояние, но за сега става.
Оставих един тон пари в Метро за препарати, парцали, четки, гъби, моп. Общо взето чистих два дни, минах латексовите стени около бюрото и леглото му с вълшебните гъбички да смъкна черните петна.
Купихме от високите/ръчни прахосмукачки, защото за друга място няма. Почистихме под леглото, постелихме мушама, купихме органайзери, които се оказаха нефукционални. Най-добър органайзер става от кашон - може да си нагласиш точната височина, ама късно се сетих.
Купихме топ матрак, нов стол, скрин за дрехи, микровълнова, тостер/грил, пластмасово шкафче на 3 нива за чинии и някакви храни.
Като подредихме стаята го видях, че се успокои. Хубаво, че бях взела чаршафи с ластици за легло 200/100, за да могат хубаво да обгърнат матрака + топ матрака. Сега се чудя дали не трябваше някакъв друг матрак да вземем.
Вече втора седмица е там. Момчетата не пушат, ще си делят нета, свестни деца изглеждат.
Спокоен е, чувства се добре и аз се успокоих.
В петък е до 1 ч., в понеделник няма лекции -  та може да си идва в петък и в понеделник да се прибира. За сега сме се разбрали през седмица.
Има кола на разположение, много старичка, но да стигне до апартамента на приятелката си и да бъде по-мобилен /вечерта най вече/ - става.
Днес взел зарядното на брат му за лаптопа - драма - ни единият, ни другият имат лаптопи сега. Laughing

Разучихме е офисите на спиди.
Мислих си, че ще ми е много мъчно без него, а и до сега много съм разчитала на него - за помощ, пазаруване, да води брат си на лекар, уроци... Но бързо влязохме в коловоза на ежедневната лудница. Най-много липсва на брат му.

Дано да съм била полезна с нещо, най -вече за бъдещи студенти.

# 722
  • Мнения: 2 076
лека-полека, при всички се наредиха нещата, все така да се чува Simple Smile

# 723
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Като сме почнали с отчетите Simple Smile
Синът ми си ходи на лекции и упражнения. Даже първия ден, на 24.09, след откриването на учебната година, имаха лекции по математика.
През свободното време излиза или кисне в блока на приятелите си от Правец. Те са в 12 блок. Не му виждам очите почти. Не знам да са идвали родителите им при настаняването. Радо ходи да им помага. Но и те са живели на общежитие и до сега.
Ще купува нов харддиск, че за програмите, на които ще работят, ще трябва. Записал е гребане за спорт. А ако го вземат и в отбора по сноуборд, ще е екстра. Химията май най-много ще го мъчи. Другото върви по негови думи.
Мислеше да ходи с колело на училище, но поне засега го е страх, да не го разкостят и трамбова пеша. Има и карта за ГТ, но транспортът е неудобен. По-бързо стига пеш. Обядва в стола и каза, че храната е ОК и е евтина.

А1 преди години купиха Мегалан и цялата им изградена мрежа в Студентски град. Едно време бяха само те - местен, квартален доставчик. Сега явно А1 продължават с монопола.

# 724
  • Мнения: 4 588
Големи вълнения са в началото и ми възниква въпросът:ако не се гледат финансовите измерения, кое е по - добре квартира или общежитие..
Мизерни са общежитията, но сякаш по сигурни от квартирата...
Трябва да се съобразяваш със съквартирант, не знаеш на кой ще попадне, но си изграждаш среда и срещаш приятели до живот.
В квартира сякаш не усещаш студентския живот.
Имам още време, но съм се зачудила от сега, кой вариант е по добър за моят син... Затова ви чета отдавна и не мога категорично да си съставя мнение по този въпрос.
Да споделя нещо , което е малка помощ за студентите. Когато започне сесията ще им дават за писане курсови проекти, за материали и консултации как се пишат такива разработки може да се обръщат на този имейл :   referatibg@abv.bg

# 725
  • Мнения: 1 175
Много се радвам, че всички младежи се чувстват добре на новото място. При нас нещата се наредиха без особени драми. Момичето окончателно се изнесе от стаята, като свали дори пердетата заедно с корниза. Неприятното беше, че влиза да изнася вещите си от стаята в отсъствие на дъщеря ми, което за мен не е редно и е много невъзпитано. Обаче май младите не се впечатляват много от тези неща.
В почивния ден с мъжът ми се вихрихме. Купихме корниз и пердета. Рязахме, пробивахме и сглобявахме. Закарахме и нейното легло, от вкъщи , раклата и гардероба, така, че все едно си е у дома.Купихме от Джъмбо сгъваем стол, кош за пране и няколко органайзера. Вече има малък котлон и парти грил, за да си пече сутрин филийки. Заредих я с препарати , за да си чисти. Стаята се получи много добре. Единствено бюрото е старо, но според нея не е проблем. Важното е, че е чисто и върши работа.
Инди, като те чета те чувствам много близка. И нашата съквартирантка нищо не чисти. В деня преди започване на учебната година се появила в късния след обяд, наредила чаршафите и дотам. Иначе е добро момиче, от Бяла Слатина, което май е близо до София, да не бъркам. Отива си в къщи още от четвъртък и се връща в неделя - понеделник. Моята е сама през повечето време. Прекарала е нет, ще плаща по 2. 50, тъй като ще делят таксата със съседната стая, където са още две момичета. Има мобилен 8000 мб. , но все не и стигат. Телевизор не иска. Хранила се е в стола и казва, че е вкусно и евтино, а тя е капризна на ядене. Има карта за ГТ и обикаля насам натам. Чувства се и изглежда добре. Така и ние сме спокойни, не че не ние мъчно, но това е нейния път.
В петък ще си дойде и понеже в понеделник няма лекций ще остане малко повече. Имам задача да запиша час за фризьор и маникюр. Разбрали сме се да си идва на две седмици един път.
На въпроса кое е по - добро квартира или общежитие аз съм твърдо за второто, въпреки проблемите, които имахме. Дори мисля, че  те и  помогнаха за каляване на характера, да устоява своите права и позиций. Мисля, че там е нейната среда, нейните колеги и младежи на нейната възраст. Въпреки трудностите там много си  помагат.

# 726
  • Дива Индия
  • Мнения: 622

katka72, чувствата са взаимни!
Снощи си писахме малко със сина. Били си тримата вкъщи. Самуил пуснал нет на третия съквартирант за да гледа клипчета на телефона. Оправят се младежите, явно. Питах го за прибиране и ми каза, че вероятно и тая седмица ще пропусне, но другата ще ис дойде заради РД на приятелка от нашия град. Михихи... Ако го потвърди ще му напомня да си занесе дрехите на пералня, иначе ще се затрупа. Някой наясно ли е за процедурата по тези перални? Нека ме/ни светне. Напомних на сина да проучи столовете. ЕДна колежка каза, че в самия УНСС имало трапезария. До момента моичкия си прави сандвичи вкъщи или яде навън дюнери, пица, супа и ... кой-го знае още какво...
Може би месец преди заминаването на децата в една обедна почивка отидох в градския парк. На съседна пейка дойдоха и седнаха момче и момиче, явно върнали се у дома след първата година в университет. Момчето каза: "Още първата седмица се сблъсках с неща, за които и през ум не ми идваха. Като да си купя хляб, да си хвърля боклука... Още първия ден нашите ме оставиха и аз излязох да си купя нещо и ... се загубих, човек!.. Като муха без глава бях."
Та и нашите така. Ние преди да си тръгнем ходихме с помощта на гугал-мап да издадем карта за градския транспорт. О!!! А предния ден сина го "поздравиха" с глоба за пътуване без билет за една спирка. Та олекна с 30 лв. за "Добре дошъл" в Студентски град.
Дали съм за общежитие или квартира? За общежитие съм поради няколко причини и финансовата е една от тях, но не само. Заради общуването, заради това да се научиш да се грижиш за пространството около себе си и да го делиш.
Аз ще видя как ще тръгнат нещата с разходите покрай студента и обмислям или на йога да тръгна, или на танци. Имам ръкоделско  хоби, но нещо съм го зарязала. За сега само книжки чета.

# 727
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Инди, да огледа къде има перални наоколо. Доста са в Студентски град. Имат опция само пране, пране и сушене и пране, сушене и гладене. В различните перални може и да няма всички опции. Носиш прането в торба и ти ги перат. В някои сам си ги слагаш в пералнята, в някои - те ти ги слагат и вадят. Не са скъпи. Някои имат и сайтове - виж в нета.
Ползвах най-близката до нас преди време, защото ми се развали пералнята. Избирах прах и/или омекотител и си ги вземах след около 2 часа изпрани. Не съм ползвала сушене.

Последна редакция: вт, 08 окт 2019, 15:06 от ЕлиТ

# 728
  • Мнения: 165
И при нас всичко е добре, чувства се много добре. За пералня, в неделя моето момиче ходи да си носи дрехите. Сортираш това, което ще переш за една пералня и те питат на колко градуса искаш да ги изперат и дали искаш да ги исушат . Цената е 3 лв. за една пералня 7 кг. пране и сушене.

# 729
  • Мнения: 4 588
Момичето окончателно се изнесе от стаята, като свали дори пердетата заедно с корниза. Неприятното беше, че влиза да изнася вещите си от стаята в отсъствие на дъщеря ми, което за мен не е редно и е много невъзпитано. Обаче май младите не се впечатляват много от тези неща.


Тцтцтц това с корниза ме разби и то младо момиче.. Айде разбирам пердетата да си вземе.. Тук не става дума за ценене на пари, а за бедност по душа. Даже не се е обадила...

# 730
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Някой плащал ли е здравните за септември през октомври. Нашата бележка е с начало на учебната година 30.09, и служителката каза, че трябва да изчакаме да платим октомври, като се появи задължението, защото нямало да е цялата сума. Да де, но в сайта на НАП няма задължения. На "задължения и плащания" излизат само платените за юли и август. Някой да има идея....?

# 731
  • София
  • Мнения: 18 025
Няма как да излезе просрочени задължение,  щом срокът за плащане е 25.10 за септемврийските здравни. И не разбрах защо да не е пълно задължението за септември,  щом стартът на академичната година в унито е последният ден от месеца.На едната ми девойка началото беше 02.09 и последно платих за август. На другата стартът беше 07.10, та в някой от идните дни ще й внеса и за септември.

# 732
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Не знам защо, вероятно ги смятат по дни. Предположих, че служителката е по-наясно от мен. Не излиза ли задължението за месеца, което трябва да платиш и да си в срок или човек трябва да гадае какво да плати. Мислех, че като срока е 25.10, то колко е изискуемата сума трябва да се вижда някъде. Как да платя сметка, която не знам колко е? Много странно.

# 733
  • София
  • Мнения: 18 025
Има си здравен калкулатор на сайта им,  кликваш върху месеците,  за които искаш да платиш,  а той ти пресмята дължимото. За дни не знам да има.

# 734
  • Мнения: 2 076
и при сина ми академичната година започна на четвърти септември, целия септември му е покрит от университета, така че очевидно не се изчислява пропорционално, и за започване на 30-ти септември би трябвало да е същото -  целият септември ще ви е покрит от бюджета

Общи условия

Активация на акаунт