Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 401
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 4 328
Аз си имам една теория за стъкления таван. И все повече си я потвърждавам.
Говоря за работещи на заплата мъже в София. Таванът е 2000. Това е.
Да, възможно е да има някой и друг търговец, който да скочи над това, но са изключения.
Лошото е, че със спестената печалба работодателите не инвестират. Най-много да преместят офиса. За коли чакат докато се строшат. Обучение много трудно им се откъсва от сърцето.
много тъжен извод, Фрий.

предприемчивият човек не спестява печалба, а инвестира. във всичко.
отново не липсват недоволстващи служители. "За какво ми е ....искам пари."

# 76
  • Мнения: 18 430
Скоро присъствах на случка в магазин за месо, когато по телефона шефът уволни продавачката, която ме обслужваше. Поводът беше, че отказва да транжира цели животни. За справка - в магазина транжорна няма, явно се предполага, че това трябва да се случва на един малък плот пред клиентите. Ножовете им са скапани (малки и тъпи), като съдя какви усилия коства да ми нарежат месото за кайма. Машината за мелене е далече от професионална, защото доста време чакам има-няма кг. да се смели на кайма. т.е. спестено е от всичко необходимо за работния процес. Продавачката директно му обясни по телефона, че е наета за само продавачка, не за транжор и че дори не взима парите, за които са се договорили. И че за нея работа има, ама на неговите обяви никой не идва. Убедена съм, че и въпросният шеф мисли, че българите са мързеливи.

Иначе месото е много хубаво, но не вярвам да издържат дълго.

# 77
  • BG
  • Мнения: 892
Цитат
Ами, как няма да има недостиг на работна ръка, като 80% от работодателите са некоректни.
1. Като отидеш на интервю, едно говорят и обещават.
2. След като започнеш при тях работа, условията се променят.
3.Много малко са фирмите които внасят пълни осигуровки.
4.Лъжат за работно време, дейности, и какво ли не.
5.Не можеш да ползваш болнични.
6.Почти не можеш да излизаш и отпуска.
... да изреждам ли още? Просто, вече хората не вярват, работят една седмица и като видят за какво става въпрос-бягат. Лошото е, че при всички е едно и също.
Мдаа, повечето искат да си човекът оркестър, да плащат минималната и да не вземаш никакви болнични. Бившата ми шефка ми беше заявила, че и да взема болничен нямало да може ми го плати. Заплатата така и не ми я вдигна докато не казах, че напускам, ама то стана късно е либе за китка  Mr. Green Mr. Green Mr. Green В същото време си направи ремонта докато аз се чудех как да си платя тока и лекарствата на детето. Отпуска също не видях, а в същото време все се биеше в гърдите колко била пращала на предишните служителки, пък те я окрали. И за други номера от предишни шефове мога да пиша...как всеки гледа да лапа и да те гърчи за смешни пари.
Ей затова няма да има желаещи да работят!

# 78
  • Мнения: 859
С минимална заплата би трябвало да можеш да водиш скромен живот, но без лишения. Просто трябва да е доста по-висока,  от това което управляващите са приели.

# 79
  • Мнения: X
Искам да знам какви с условията с 3те бона заплата. Колко месеци годишно е заетостта, колко часа седмино и как са разпределени, какъв тип договор (ТД, ГД), реални осигуровки ли са. И точно колко е чистото, което ми остава на месец.

# 80
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
С минимална заплата би трябвало да можеш да водиш скромен живот, но без лишения.
Така е. Но тук всичко е наопаки. Както пишеше Кеворкян в една своя статия, цитирам по памет "Сега целта им (на властимащите и кръговете около тях - мой израз) е да разберат каква е тайната на оцеляването на българина при тоя живот".

# 81
  • Другата България
  • Мнения: 37 240
Искам да знам какви с условията с 3те бона заплата. Колко месеци годишно е заетостта, колко часа седмино и как са разпределени, какъв тип договор (ТД, ГД), реални осигуровки ли са. И точно колко е чистото, което ми остава на месец.
Надявам се не очакваш сериозно някой тук писмено да ти отговори на този въпрос.
Над 3000 лева получават международните шофьори. Това го знам със сигурност. За мен си ги заслужават, реално.

# 82
  • Мнения: X
Аз питам авторката, тя ги цитира като заплата за други длъжности, не международни шофьори.
Иначе за тия шофьори 3к е малко според мен.

# 83
  • Другата България
  • Мнения: 37 240
За други длъжности са рядкост такива цифри.

# 84
  • София
  • Мнения: 12 374
За други длъжности са рядкост такива цифри.
Мери, в София в ИТ сектора 3к не е нещо уау.

# 85
  • Мнения: 24 467
Искам да знам какви с условията с 3те бона заплата. Колко месеци годишно е заетостта, колко часа седмино и как са разпределени, какъв тип договор (ТД, ГД), реални осигуровки ли са. И точно колко е чистото, което ми остава на месец.

Така е.
Цифрата, пльосната само като една гола цифра, е нищо. Трябва да се знае какво стои зад нея - каква е работата, колко часа на ден, с какви почивки и отпуски, какви условия на труд, нето ли е, бруто ли е. Че то ако взимам 3 хлд. лв. за 12 часа работа, дори само за 5 дни седмично, то това никак не е много. Все пак 4-те часа са извънредни, следва да се има предвид, че извънредният труд е много по-тежък от положения редовен такъв. Не случайно се плаща по завишени ставки.

Последна редакция: вт, 28 май 2019, 15:37 от Judy

# 86
  • Мнения: X
И в корабния сектор 3000 са нищо. Не говоря за екипажи по кораби, а за работа в офис във Варна и София.

# 87
  • София
  • Мнения: 4 328
то е редно да се уточнява за какви длъжности са цитираните заплати.
финансов директор на средно голяма компания ще пожелае приятен ден за 3К.

# 88
  • Другата България
  • Мнения: 37 240
За други длъжности са рядкост такива цифри.
Мери, в София в ИТ сектора 3к не е нещо уау.
Да, да, аз не се изразих правилно. Peace Hug
Прави сте, но за по-голямата част от хората в провинцията /изключвам големите градове като Пловдив, Варна, Бургас/ такива заплати са почти не срещани. Или много рядко срещани, в специфични сфери и области.

# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 14 386
Тази авторка, която не съм срещала, защото не чета редовно в бгмама ми се струва, че иска да втълпи на хората тук, че трябва да се работи и за шепа стотинки, ако не ти предлагат повече.
Не че трябва, но ако откажеш, щото парите били малко, и ако няма кой да те издържа, а останеш и без онова, което определяш като "шепа стотинки", никой друг не ти е крив освен теб самия. Или...?

Общи условия

Активация на акаунт