Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 356
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 24 467
По повод примера на Гал пишем, за да си изясним в случая конкретния казус. Аз пояснявам защо от изложеното от нея считам, че човекът не получава нищо в момента. Не обяснявам ни най-малко "обстоятелствено" правила "свързани с борсата". Но дали е така - тя ще каже, както вече упоменах.

# 181
  • София
  • Мнения: 2 992
Джуди е права. Аз работех за един измамник, който си прехвърли фирмата на един византиец и фалира. Аз бях бременна и изживях хиляда притеснения. Ходих до ИТ, обаче там остана глас в пустиня - не могли да намерят гръка.
Наскоро обаче ми се обадиха от районното и поискаха да свидетелствам по дело за /ммм май/ финансова измама, което с удоволствие направих.
Т.е. - в един момент просто е престанал да плаща всичко - заплати, отпуски, наем, електричество и т.н.
И, с мен се случи същото. Само, че собственика беше сърбин.До като работех нямаше проблеми. После го хванали за ДДС измами. И сега от цялата бивша фирма, се оказа, че само аз съм на същият телефон. За, не змам за кой път ще ходя в полицията следващата седмица.И, най-лошото е, че така се държат с теб разследващите, все е едно го крия в килера.Писнало ми е от тях.Смятам това да ми е за последно. Да се оправят.Излиза, че ако работиш за пвече пари в един момент имаш неприятности с органите на реда.

# 182
  • Мнения: 7 006

Промяна в положението няма кой знае каква,и в крайна сметка нещата станаха 50:50 изисквания на работодател и тяхното покриване от страна на работника.Демек,те ни лъжат,че ни плащат,ама и ние ги лъжем,че работим.Няма сърдити,всеки е наясно със становището на другия..

Щом това те удовлетворява, няма лошо.

Защо смяташ, че твоето решение е най-правилното
? Животът е шарен и това, че ти си се опълчила, за друг може да не е ок и да му донесе негативи.

Да наричаш балък друг човек, понеже има различни виждания по някои въпроси, е много грозно...

Балък е всеки който позволява да го тъпчат.Красиво,грозно..това е положението.

Който се страхува от негативи,тогава за какво мрънка?!?
Трае си,търпи си негативите и толкоз..
Не ходи да обяснява,че шефа му еди кво си..Ама,на..нямало избор?
Ние да не сме машини,че да нямаме избор?Или роби?
Ние сме хора със свободна воля и носим последатвията от изборите и решенията си.
Просто,когато сами не се уважаваме и ценим,подтикваме и другите към същото.
За съжаление,не живеем в кой знае колко етичен свят..


П.п
Питаш защо смятам моето решение за "правилно"?
Защото си запазих човешкото достойнство.
А ти защо смяташ решението да се гърчиш пред работодател за правилно?

Последна редакция: ср, 29 май 2019, 16:52 от Какво?

# 183
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
Аз пак ще кажа, че когато се води някакъв разговор, диалог или поне опит за такъв всяка позиция или гледна точка, различна от твоята не означава автоматично, че е оправдание или мрънкане.

# 184
  • Мнения: 7 006
Аз пак ще кажа, че когато се води някакъв разговор, диалог или поне опит за такъв всяка позиция или гледна точка, различна от твоята не означава автоматично, че е оправдание или мрънкане.
За мен,човек който е недоволен от нещо,но не предприема конкретни действия срещу това,е живо мрънкало..
Или променяш нещата с които не си съгласен,или мълчейки ставаш съучастник.
Разберете,че всеки път,когато някой си мълчи,отсрещната страна трупа повече сила.Така няма да променим общата картинка,а ще продължаваме да циклим в същия омагьосан кръг.
В крайна сметка,срещу никой не е упражнено насилие,и никой не е заставен да работи насила.
Но от нас зависи,да получим добри условия и заплащане за труда си.С гърч и оплакване,обаче,не стават нещата..

# 185
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
Никога нещата не са черни или бели...само.
И единствено.
Истината е в нюансите, които за някои хора са ръководещи при взимане на подобни решения.
Затова и хората сме различни.

# 186
  • Мнения: 29 276
Аз пак ще кажа, че когато се води някакъв разговор, диалог или поне опит за такъв всяка позиция или гледна точка, различна от твоята не означава автоматично, че е оправдание или мрънкане.
За мен,човек който е недоволен от нещо,но не предприема конкретни действия срещу това,е живо мрънкало..
Или променяш нещата с които не си съгласен,или мълчейки ставаш съучастник.
Разберете,че всеки път,когато някой си мълчи,отсрещната страна трупа повече сила.Така няма да променим общата картинка,а ще продължаваме да циклим в същия омагьосан кръг.
В крайна сметка,срещу никой не е упражнено насилие,и никой не е заставен да работи насила.
Но от нас зависи,да получим добри условия и заплащане за труда си.С гърч и оплакване,обаче,не стават нещата..


Общата картинка няма да се промени. Винаги ще има някой, който му е удачно да работи еди как си...

Ще те питам, ако няма какво да сложиш на масата или да си платиш наема. Като реве детето ти от глад /дано на никой не се случва/, друга песен ще запееш.

Винаги работодателят е бил и ще бъде силната страна в тези отношения.

Като не ти харесва нещо в работата, да, търсиш си нова. Като се опълчиш, какво?!? Ще се промени, ще почне да ти плаща двойно, ще ти спазва почивките!?!?!?

# 187
  • Мнения: 7 006


Общата картинка няма да се промени. Винаги ще има някой, който му е удачно да работи еди как си...




От маймуни сме стигнали днешната си форма.Това е промяна.Колкото и да не ви се вярва..


п.п.И какво като "винаги ще има някой"?
То и винаги ще има...примерно, лъжци.Това значи ли,че общия човешки облик е на лъжец?

Всичк опира до начин на мислене и в крайна сметка..Ум царува,ум робува,ум патки пасе.


Между другото...Някои от колегите ,които ги уволниха,осъдиха предприятието и им изплатиха брутните заплати за периода в който са били уволнени.Някои дела се влачиха умишлено по 3-4 години..Сега отново са ми колеги..Много други,просто подвиха опашки ,щото.."ми кво мога да направя.."

# 188
  • Мнения: X
Пояснявам - не иска да иде в Пловдив и да взима 1500, от които да дава 500 за наем, защото можел да работи за 1000 тан, където си е. В момента обаче не работи. Не знам колко му обезщетението. Нищо не го задържа, освен страха и удобството.

# 189
  • София
  • Мнения: 38 431
Общата картина на труда в България се променя. За съжаление, недостатъчно актуално и резултатите са налице - хората бягат.
Преди бягаха младите, сега виждам тенденция хора около 40, с 15-20 г стаж, вече тотално им писва да им свършва заплата още на средата на месеца и си вдигат и семейство и всичко и тръгват.

Последна редакция: ср, 29 май 2019, 17:46 от Free Agent

# 190
  • София
  • Мнения: 4 328
оф, все едно чета "Чичо Томовата колиба".

договорът между работодател и служител е договор за партньорство. съзнателно, доброволно и с правила, писани в законите на РБ.
Джуди вече обясни, че никак не може да се прескачат така своеволно, както излиза по някои писания тук.

никак маловажна власт над правата си няма служител, който има правно издържан договор.

# 191
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
Всичк опира до начин на мислене и в крайна сметка..Ум царува,ум робува,ум патки пасе.
Начинът на мислене е подвластен на начинът на живот, или "Битието определя съзнанието"-факт, не съм го измислила аз.
Като ще си говорим със сентенции и клишета...

# 192
  • Мнения: 7 006
Общата картина на труда в България се променя. За съжаление, недостатъчно актуално и резултатите са налице - хората бягат.
Преди бягаха младите, сега виждам тенденция хора около 40, с 15-20 г стаж, вече тотално им писва да им свършва заплата още на средата на месеца и си вдигат и семейство и всичко и тръгват.
Ми щото предпочитат да робуват за по-нормални пари,отколкото тук..
Къде по-лесно е..Пък и..Всеки го прави за детето си(уж)..
Искам да попитам,тези които мислят,че няма смисъл да се опълчваме срещу системата,ами да си налягаме парцалите,щото деца имаме да гледаме..Не мислите ли,че примирявайки се с тази порочна система,ние я утвърждаваме и правим все по-стабилна и по-стабилна.Сами стягаме примката около врата си,а в дългосрочен план,проваляме бъдещето на децата НИ.
Нашите деца,бе хора..Нали утре и те ще излязат на пазара на труда?
Или смятате,че като платим вноските по заветното жилище или кола и всичко е ток и жица?
Някога,някъде попаднах на следното "Планетата не сме я наследили от дедите си,а сме я взели на заем от децата си"
Бих повторила същото,относно държавата.
Помислете какво правим,и как с това робско мислене и превиване на гръбнака,сами обричаме децата си на емиграция!


Начинът на мислене е подвластен на начинът на живот, или "Битието определя съзнанието"-факт,
Ако обичаш,не бъркай марксистките постулати,с факти... Stop

Ако Маркс бе прав,то защо не сме още по дърветата където сме се пръкнали?Кое ни е накарало да строим къщи?

Последна редакция: ср, 29 май 2019, 17:57 от Какво?

# 193
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
Виж ти, това за "Чичо Томовата колиба" е погрешна интерпретация (е, може някой и това да е имал предвид).
Реалността обаче включва факта, че предлагането на работна ръка като цяло винаги е по-голямо от търсенето.
Не знам що, ама е така. Винаги, във всяко общество. Или в повечето. Всеки има нужда от пари, но не всеки може - не всеки има уменията - да се яви сам на пазара, затова повечето се наемаме като работници.
Това най-вече прави работодателя "силна страна" по дефиниция. Не е силна страна само защото обикновено работодателят е организация с възможности, що-годе по-големи от тези на отделен човек, и съвсем не е защото всеки работодател по дефиниция е чорбаджия изедник, а ние сме роби.
Колкото по-голям избор на работодатели за твоите умения има, толкова по-малко слаба страна си, но равенство няма. Това е положението. Не е и болка за умиране, де.
Затова и всеки закон като нашия КТ се опитва да брани правата предимно на работника - така уравновесява силите.

Последна редакция: чт, 30 май 2019, 10:32 от Магдена

# 194
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
Ако обичаш,не бъркай марксистките постулати,с факти... Stop
Кое са факти?

Общи условия

Активация на акаунт