Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 345
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 6 360
в Лидъл търсят персонал за морските магазини със заплата 1700 бруто.

# 241
  • Другата България
  • Мнения: 37 139
Тя и средната за София/Варна/Пловдив е една, а за масата по-малки градове е съвсем друга. За Северозапада да не говорим, имам колежки и приятелки от там.
А, ето за това говоря от няколко дни.
Затова давам и примери, и си позволявам на моменти и изводи от личното си битие да правя.
Но видях, че е безсмислено, всеки си говори от собствената камбанария и личните си доходи. Един работи за 3000, друг "лъже, че работи и го лъжат, че му плащат", ама после се оказва, че има и кой да го издържа, трети е в чужбина и мери със своя си аршин - различни хора, факти, обстоятелства, оттам и различни разсъждения. И всеки е прав за себе си.

# 242
  • София
  • Мнения: 4 328
точно поради тази причина е изключително неуместно да наричаш някого балък или роб, защото работи за 500лв.

Мери, разбираш, че не визирам теб, нали:)

# 243
  • Другата България
  • Мнения: 37 139
 Laughing Е, стига де, на толкова руса ли приличам?
Писала съм, че съм под прикритие, сега и кичури съм вкарала, да се приеме като смекчаващо вината обстоятелство!

# 244
  • Мнения: 24 467
точно поради тази причина е изключително неуместно да наричаш някого балък или роб, защото работи за 500лв.
По коя причина?
Лично за мен има точно една такава - не е любезно да се провят квалификации. Друга няма.
Точно ако живея в място, в което работодателите масово се подиграват с подобни "заплати" на хората, бих се изнесла от там. Защото престоят ми в такова е вредоносен и за мен, и за близките ми.
А "роб" не е и обидно, а баш на място в подобна ситуация. Ето някои от значенията, които не са обидни, а са си направо обективни:
-Потиснат, поробен от друг човек
-Пленник.
-Прен. Безволев човек, който се е оставил във властта на някого ...
За балъка бе дадено вече определение. Отново от речник.
Ако съм здрава, с качества и ми се работи, не виждам причина да се обвързвам и подчинявам на подобни работодатели. Друго е, ако имам обективни причини, но такива са малко. Затова и у нас има обезлюдени цели области - защото не искат да робуват на други.

# 245
  • Мнения: 859
На мен ми се струва, че проблемът има и друга, чисто обективна страна - просто населението намалява като бройка и застарява с много бързи темпове. Има голям процент пенсионери, голям процент маргинално население и висока смъртност. Активното население се оказва недостатъчно.

# 246
  • Другата България
  • Мнения: 37 139
Ами аз това казвам, и виж ти също - ти можеш да пишеш и да казваш за това ти какво би направила.
Аз мога да говоря за себе си и моите виждания по въпроса. Различни хора, различни виждания, различни разбирания. Няма общо валидна истина. Всеки си преценява за себе си. Нито аз натрапвам моите възгледи на някого, коментирам ги. И в тази връзка не  е приятно друг да го прави, квалифицирайки те като балък или какъвто и да е само заради това, че правиш нещо, което според него не трябва да правиш.

# 247
  • София
  • Мнения: 4 328
...мери със своя си аршин - различни хора, факти, обстоятелства, оттам и различни разсъждения. И всеки е прав за себе си.
поради тази, Джуди.
наистина ли ми цитираш тълковен речник на думата "роб"Simple Smile

# 248
  • Мнения: 24 467
Ами аз това казвам, и виж ти също - ти можеш да пишеш и да казваш за това ти какво би направила.
Аз мога да говоря за себе си и моите виждания по въпроса. Различни хора, различни виждания, различни разбирания. Няма общо валидна истина. Всеки си преценява за себе си. Нито аз натрапвам моите възгледи на някого, коментирам ги. И в тази връзка не  е приятно друг да го прави, квалифицирайки те като балък или какъвто и да е само заради това, че правиш нещо, което според него не трябва да правиш.
Разбира се, че мога. И го правя за себе си. Всеки има това право. Всеки възрастен си поема собствената отговорност, за своя си живот.
Тук въпросът беше такъв - като им е малко заплащането на някои хора и се чувстват зле, защо седят и се оплакват, а не вземат живота си в свои ръце. И една съфорумка ги нарече "балъци" ли беше, друго ли беше подобно. Пак казвам - обидно звучи, защото е квалификация. Ако нещо не ти изнася и имаш обективната възможност да го промениш /не субективното самозалъгване и търсене на оправдания/ е неразумно само да се оплакваш и окайваш.
Нали това е част от темата - защо хората са в лошо състояние, в унизително положение, но не правят нищо за себе си и близките си, въпреки, че обективно могат. И се обсъжда, защото е повдигнато като въпрос. 

Виж ти, ако и от тълковен речник се обиждате, работата не е на добре.
Трябва някой тук да одобрява речника ли?
Ако няма обидни квалификации, всеки може да пише всичко, както го чувства. И ти. И аз, дори. И съфорумката с балъците.

# 249
  • Другата България
  • Мнения: 37 139
Тук въпросът беше такъв - като им е малко заплащането на някои хора и се чувстват зле, защо седят и се оплакват, а не вземат живота си в свои ръце. И една съфорумка ги нарече "балъци" ли беше, друго ли беше подобно. Пак казвам - обидно звучи, защото е квалификация. Ако нещо не ти изнася и имаш обективната възможност да го промениш /не субективното самозалъгване и търсене на оправдания/ е неразумно само да се оплакваш и окайваш.
Аз вече забравих кой за какво се е оплакал, ако изобщо се е оплакал някой.
Тук всяко споделяне се приема за оплакване и се започва с  непоискани съвети и подобни квалификации. А понякога човек има нужда просто да сподели, да си каже мнението без да се явяват немедлено редовните дървени философи, които напоително да му обяснят как може сам да вземе живота си в ръце, да не работи за 500 лева на гадните робовладелци, да напусне родното си място, и още, и още...
Ами супер досадно е. Защото повечето пишещи не са малоумни, предполага се, че са големи разумни хора и могат сами да решат какво да правят с живота си.

# 250
  • София
  • Мнения: 4 328
разбира се, че не се обиждам, Джуди, само намирам за излишно в случая.

ще опростя твърдението. това, че аз имам възможности и квалификация, които ми позволяват да не си представям как някой работи за 500лв., не означава, че санитарката в сливенската болница не е доволна от това заплащане.
така написано малко грубо звучи, но си е самата истина.

# 251
  • София
  • Мнения: 12 374
...мери със своя си аршин - различни хора, факти, обстоятелства, оттам и различни разсъждения. И всеки е прав за себе си.
поради тази, Джуди.
наистина ли ми цитираш тълковен речник на думата "роб"Simple Smile
Тя често цитира из темите тълковния речник Simple Smile

В крайна сметка до какъв извод стигаме в темата? Питам, за да знам дали авторката ще остане доволна или не.

# 252
  • София
  • Мнения: 4 328
има.
произнесох се.Wink

# 253
  • Мнения: 24 467
Цитат
Тя често цитира из темите тълковния речник Simple Smile
Понеже често думички се хвърлят както падне и хората остават недоразбрали се.  
Ако човек, както писах, се обижда и от това, то ми е ясно, че по принцип е тъй плиткообиден, че наистина ако е засегнат от нещо, рядко друг е крив.
Искрено се надявам поне това да не ви дразни.
Скрит текст:
Цитат
Като във вица за лудия и невротика:
Каква е разликата между психото и невротика?
- Психото не вярва, че 2х2 = 4.
- Невротика вярва, обаче това го тормози.

разбира се, че не се обиждам, Джуди, само намирам за излишно в случая.

ще опростя твърдението. това, че аз имам възможности и квалификация, които ми позволяват да не си представям как някой работи за 500лв., не означава, че санитарката в сливенската болница не е доволна от това заплащане.
така написано малко грубо звучи, но си е самата истина.
Ами да ти кажа, че аз не познавам човек, който да е доволен от това. Защото и в Сливен и в София храната и останалите разходи са на  една и съща цена. Навици, навици, ама сиренето е с пари.
Затова и по провинциалните болници, понеже поехме за тях, работят най-често пенсионерки. Даже моят 12-годишен син, като го водих при ортопед в нашата болница есента, сам го установи и ме пита защо било така.

# 254
  • Мнения: 11 535
Авторката обикновено пуска някоя провокативна тема, колкото да разлае кучетата, а после се оттегля да гледа сеир.

Общи условия

Активация на акаунт