Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 364
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 255
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
Ами да ти кажа, че аз не познавам човек, който да е доволен от това. Защото и в Сливен и в София храната и останалите разходи са на  една и съща цена. Навици, навици, ама сиренето е с пари.
А аз познавам.
Ето ти потвърждение за това, което говоря - че хората са различни и всичко е относително.
Храна, сметки, разходи, заеми, деца, домакинство - направила си е жената сметка, била е две години без работа и са се оправяли само със заплатата на мъжа ѝ, сега е започнала и тя като санитарка - именно, като санитарка за чисти 650 лева и твърди, че е доволна.
Защото досега е била без нищо. Може и това да е причината, не твърдя, че това е ок, но тя е със средно образование, другата ѝ перспектива беше да е в някоя от шивашките фирми в региона и тя е предпочела това.

# 256
  • Мнения: 29 276
Как раздавате така лесно съвети за преместване?
Ако си на 20 г., разбирам, нищо не те спира, хващаш си сакчето, някой лев в джоба, заминаваш я за друг град, я за друга държава...

Ама на възраст, в която имаш деца, кредити, евентуално жилище, не е толкова лесно. Да не говорим, че едва ли ще имаш сърбани нужните пари за това - всичко е разходи и то големи. За квартира се искат поне два наема напред /минимум/, преместване на цялото семейство със съпътстващите разходи за път, храна, търсене на работа, нови училища/градини и т.н.

# 257
  • Мнения: 24 467
О, никой тук не съветва друг. Аз споделих какво бих аз направила, ако се чувствам унизена на работа. Други - също. Това не е съвет.
...
Мери, всеки може всичко да твърди тук. Но фактите говорят обективно. Статистиката избягва номера с различни и измислени ситуации.
В момента тя говори за това, че в държавата, особено в определени области, младите хора и то специалисти са рядкост. На челни места сме в световната класация по обезлюдяване и възраст. То не е от това, че хората с удоволствие приемат мизерно съществуване.
Винаги ще има единици, които и на това са склонни. Започнах темата с пословица за този типаж. Но очевидно той не е мнозинство. Цифрите говорят ясно.

# 258
  • Мнения: 11 535
Вече няколко души се опитват да обяснят, че нещата не са само черни и бели, но ситият на гладния не вярва. Аз не работя за 500 лв, дори не живея в  България, но реагирах на балъците, защото се подразних, как високомерно и с лекота бяха обидени хиляди българи работещи за 500 лв.

# 259
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
...че в държавата, особено в определени области, младите хора и то специалисти са рядкост. На челни места сме в световната класация по обезлюдяване и възраст.
С това съм напълно съгласна, и не ми е необходима статистика, сухи цифри, тълковни речници, научни цитати или някакви гръмки слова. Достатъчно ми е да се огледам около себе си.
Това, което казвам е, че всеки търси индивидуален начин за оцеляване и справяне със ситуацията, в която се намира той и респ.семейството му. Няма общовалидно правило или формула, по която да се действа.

И аз не работя за 500 лева, но съм работила и не ме е срам да си го призная. Вярно, цялото "приключение" продължи 45 дни, но към онзи момент в житейската ситуация, в която се намираше семейството ми приех предложението без да се замислям.
Животът е непредсказуем, и то не само понякога.

# 260
  • Мнения: 29 276
А, съвети се раздават на килограм и, ако някой работи за ниска заплата, понеже не иска да се мести, значи е "балък" …

Вече няколко души се опитват да обяснят, че нещата не са само черни и бели, но ситият на гладния не вярва. Аз не работя за 500 лв, дори не живея в  България, но реагирах на балъците, защото се подразних, как високомерно и с лекота бяха обидени хиляди българи работещи за 500 лв.

+1

# 261
  • Мнения: 11 535
Ами да. Като няма хляб, яжте пасти.

# 262
  • София
  • Мнения: 12 374
Най-много ме плаши липсата на лекари, мед. сестри и учители - особено предвид факта, че тази липса ще се задълбочава с годините, а ние не ставаме по-млади и по-здрави.

При цялото ми уважение към ИТ сектора, в който работя и аз, и мъжът ми, а и доста от познатите ни, но там недостигът на специалисти не ме вълнува особено - дали има или не QAs и програмисти не е от същата важност като дали има учители по математика или добри кардиолози.

# 263
  • Мнения: 29 276
За съжаление е точно така. В последните години познавам няколко доктори /хирурзи/, които заминаха за Германия. Нямат и грам намерение да се връщат. Там ти привличат със страшно привлекателни оферти освен за пари, къщи и удобства и с възможност за развитие.

# 264
  • Мнения: 7 006


А, чета, чета. Държиш се така сякаш си хванала Господ за шлифера, а всъщност си хванала един балък да те издържа. Wink

Защо наричаш мъжа ми "балък"?
Няма да питам,изобщо,с какво право си позволяваш да говориш за нечии съпруг,щото е друга тема..
Но ще попитам,когато един мъж издържа жена си и се грижи за нея,това прави ли го балък и защо?


п.п.И моля,спрете да ми вменявате думи ,които не съм казала.Отвратително е.
Никога не съм казвала,че работещите хора са балъци.

Ако сред вас има припознали се в думата,вината не е моя.Може да се фръцкате колкото пожелае..Ваша воля

Ето откъде тръгна репликата

Искате да ми кажете, че за селските пиянки е по-добре да се издържат с пенсиите на възрастните си родители вместо да изкарат някой лев? Щом 500 лева е минималната заплата в държавата значи има хора, които трябва да работят за тези пари - не е ли така? Дали стигат е друг въпрос. И проблемът е много сериозен - хора наистина не достигат и то във всички области. Какво значи "балъци"? По-добре е да се крета на помощи ли?



Балък означава глупав човек който сам не се цени.
Има и хора притиснати до стената,и поради това работят за нищожни суми,ама и там вината не е на филанкишията,а наша - обща.Търпим и позволяваме да ни третират като аморфна маса.


Скачате като ощипани моми,но удобно проускате и другото което казах.
Има и хора притиснати до стената,и поради това работят за нищожни суми,ама и там вината не е на филанкишията,а наша - обща.Търпим и позволяваме да ни третират като аморфна маса.


, друг "лъже, че работи и го лъжат, че му плащат", ама после се оказва, че има и кой да го издържа
Разпознах се,споко.Виждам,че гроздето е кисело..

Моята,битката с работодателя и отстояването на правата ми,ги проведох именно когато бях разделена с мъжа ми,за период от години и не получавах никаква помощ.За мен самата,това бе каляване на воля и характер.

# 265
  • Мнения: 2 974
Как раздавате така лесно съвети за преместване?
Ако си на 20 г., разбирам, нищо не те спира, хващаш си сакчето, някой лев в джоба, заминаваш я за друг град, я за друга държава...

Ама на възраст, в която имаш деца, кредити, евентуално жилище, не е толкова лесно. Да не говорим, че едва ли ще имаш сърбани нужните пари за това - всичко е разходи и то големи. За квартира се искат поне два наема напред /минимум/, преместване на цялото семейство със съпътстващите разходи за път, храна, търсене на работа, нови училища/градини и т.н.
И какво правиш, ако си направил всичко възможно в родния си (по-малък) град, но нищо не се получава и само констатираш, че всяка година положението става все по-зле. Това точно може да се е получило с хората "на възраст", които са вярвали, че нещата ще се оправят сами явно без да имат план "Б" за успешно реализиране според собствените си критерии когато план "А" не проработи (ако изобщо са имали такъв). И трябва ли да чакаме да имаме деца, кредити и всичко на шията за да се направи нещо по-значимо? Не, че е невъзможно. Единствения ми шеф за който съм работил е дошъл на възраст 60г. в Канада от Чехия, отново е видял, че нищо по-сериозно няма да постигне и ще го крета както в родния си град с което се обезсмисля емиграцията. Накрая решава да се захване със собствен бизнес за да стигне не след дълго до осигуряване работа на над 100 човека докато почина на 85г. Щом един го може, всеки го може стига да поиска и да направи нужните усилия в правилната посока (на по-правилното място, ако се наложи) въпреки всички предизвикателства. Иначе ще са като някои мои роднини ревящи по телефона "изпрати някой лев, че е спешно за...", с дежурните нямало работа, за X лв. нямало да им работят, не искали да се местят другаде. Но докато има около тях "спасителен пояс" ще го карат на ръба на удавянето без да пожелаят да се научат да плуват добре сами. Иначе съвети съм им давал доста, но никакъв ефект.

# 266
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
 Laughing На теб ти загорча от истината, аз също отдавна съм провела моите битки с когото е трябвало, надявам се да не ми се налага повече да го правя.
Тук както самата ти каза просто чешем клавиатури. Peace

# 267
  • Мнения: 7 006
Не ми горчи истината,бъркаш.Напротив.Сладка като мед е..Аз към това се стремила винаги.Да имам до себе си мъж,който е в състояние да ми подсигури спокойствие.
Горчеше ми,докато бяхме разделени:)

# 268
  • Другата България
  • Мнения: 37 147
Е, няма драма тогава.
Затова можеш да си позволиш да работиш колкото да не е без хич - като заплащане. Не е нещо ненормално, поне според мен.
Но не обиждай и не осъждай тези, които ...абе всички останали, които сами си осигуряват прехраната и не само.

И преди да "скочиш", че не си го направила да, не казвам, че си, а че не трябва да е така.

# 269
  • Мнения: 29 276
Въпросът е, че си. Нарече всички, които не искат да се противопоставят открито на работодателя си "балъци". Върнах се, прочетох мнения.

Общи условия

Активация на акаунт