Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 409
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 12 374
Цитат
Но че добрата подготовка по математика е нужна на всички деца - съм готова да споря в защита на тази теза с всеки. В момента ситуацията (освен в МГ и донякъде ЧУ) с преподаването по математика е плачевно.
С кого да спориш?
Ние не обсъждаме това.
Друг бе обектът а дебата.


Именно.
Шарки, десет човека ти обяснихме какво имаме предвид, не разбирам защо се наостряш излишно.

# 331
  • София
  • Мнения: 16 193
Другият обект в дебата го чета, и смятам, че този, когото някой по някаква си причина  нарече "балък",  е всъщност съучастник в едно и също престъпление - плащането на по-голямата част от заплата в пликче.

# 332
  • Мнения: 24 467
Другият обект в дебата го чета, и смятам, че този, когото някой по някаква си причина  нарече "балък",  е всъщност съучастник в едно и също престъпление - плащането на по-голямата част от заплата в пликче.
Flushed
Това съвсем не се  връзва с темата.
Обект в дебата е темата за обсъждане или някой пост. Ти какъв "обект" "четеш"? Какво разбираш под "престъпление", какво е това "пликче", във връзка с това, което обсъждаме?
Доста хора се изредихме да ти пишем, че никой не обсъжда дали математиците имат розово бъдеще или не.
Скрит текст:
Такова може да има всеки, даже фаянсаджията и фризьорката.
Не те знам кое те кара да се наостряш така. Много странно включване. Излишно е.

Последна редакция: пт, 31 май 2019, 15:58 от Judy

# 333
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 187
За малко пари нито имам стимул да работя, нито да се развивам в сферата си - нормално е да минеш на целодневни кафета и лентяйство, ако си се заинатил, че ще си прекараш живота в БГ и ще чакаш някой шеф да ти предложи много пари. Ако обаче си инициативен и амбициозен ще се развиваш и накрая ще си намериш кой да те оцени и заплати труда ти подобаващо. Но очевидно, че това няма да е в БГ.
хммм ....доста народ отиват да работят същата работа (като в БГ) поради по-високото заплащане. там ще копам за 10 евро на час , а тук - за 10 лв.  там не са ме оценили, че съм по-добър - просто по тяхното  законодателство не могат да ми платят  по-малка сума за час работа. работата една и съща, работника един и същ - заплащането различно. съвсем човешки е всеки да се стреми съм по-високото заплащане. но това не означава, че той (човека) е по-добър и недооценен.

# 334
  • Мнения: 3 865
Не ставаше дума да те оценят, че си добър в това, което правиш, а да оценят труда, който си положил. Но пак си прав - не че в чужбина работодателят повече цени труда ти, а по-скоро си плаща според техните стандарти и то минимума. Но стана така, че тукашните примерно вече масово отказват да работят като чистачи и на работодателите им се налага да  влизат в български групи да си търсят работници. Не че няма тукашни безработни, просто им е по лесно да лежат на социални помощи, вместо да чистят. Та от тази гледна точка, като имат глад за чистачи са принудени един вид на нас да ни се молят да изчистим, щото иначе ще затънат в лайната си.  Което значи, че един вид са ни оценили, че нашият труд на тях им е НУЖЕН.

# 335
  • София
  • Мнения: 16 193
Ти страхотен пример хвана - и в България е така, никой не иска да чисти, че по-лесно се лежи на социални помощи.

# 336
  • Мнения: 3 865
Ми помощите му ако са колкото заплата от чистенето от къв зор ще чисти. Мен ме мързи къщата си да изчистя камо ли да ходя да го работя. Пък и не ме бива за тЪз работа - не чистя качествено, не ми е тва призванието, що да се бутам като ме не бива в тази професия.

# 337
  • София
  • Мнения: 38 476
В квартала има една група жени, които съвсем прилично си изкарват като частни чистачки.

# 338
  • София
  • Мнения: 12 374
Когато работех като преводач към едно НПО преди няколко години, чистачката на офиса ни, която чистеше още 3-4 офиса, изкарваше поне три пъти колкото мен. Беше много готина - пъргава, със самочувствие, дейна. Не някаква отрудена, невзрачна и нещастна женица. Всички я уважавахме, никой не си е позволявал да се държи пренебрежително - не мисля и че тя би го допуснала.

Всяка професия е важна - е, законните поне.

Последна редакция: пт, 31 май 2019, 23:48 от Tаис

# 339
  • Мнения: X
никой не си е позволявал да се държи пренебрежително
Мен ме втрещява, когато някой се държи пренебрежително с тези хора. Едва ли не проявява незаслужено снизхождение към прислугата. Много от хората, които се държат така, буквално ще затънат в лайната си. Нивото им - ама реалното такова - в сравнение с това на чистачките не е много високо, вкл.интелектуалното.

# 340
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Аз не приемам жената, която ми помага за прислуга. Аз като не мога, благодарна съм, че я намерих. Тя е бивша учителка. От принуда чисти. Сама си отгледа детето. От години чисти у нас. Но си докарва много добри пари с чистене. Дори съм я препоръчала на много мои близки и на мои пациенти също, та чисти и при тях. То с учителството е ясно как е с парите. Аз съм избягала от тази професия преди много години, пак по същите причини.
Не че няма кой да работи в определени сектори, просто няма кой да работи за тези пари.

# 341
  • Мнения: 7 006
Избистри ли се загадката с недостига на работна ръка?
В крайна сметка има ли недостиг или не?

Нося ви нещо подходящо по темата




"Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
И не знаем, не можеме, не щеме
да работим за себе си със време.
Само знаем и можеме, и щеме
един други злобно да се ядеме...
Помежду си лихи, буйни, топорни,
пред други сме тихи, мирни, покорни...
Все нас тъпчат кой отдето завърне,

щот сме туткун, щото не сме кадърни...
Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -
а всякому мерамът е развала...

Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще да свърша."
1875 П.Славейков

П.п.Преди да започна сегашната си работа,имах свой бизнес.Когато приключих с него,стоях няколко години без да работя,понеж не ме устройваше положението 10-12 часа,6 дневна работна седмца за жълти стотинки..
И си намерих няколко обекта да чистя.Гъвкаво работно време,добри пари.Никой не си е позволил да ми дава нареждания или да се държи като втора категория човек.Работа като всяка друга.В някои случаи дори за предпочитане

Последна редакция: пн, 03 юни 2019, 09:04 от Какво?

# 342
  • Мнения: 2 986
Според мен никак не е нормално след всички създадени предпоставки за бизнес като отворени пазари, ниски данъци, сравнително евтина все още работна ръка и т.н. да продължават икономическите проблеми на много от хората и най-вече да не могат да си намерят подходяща работа. Като не идват достатъчно чужди фирми създайте свои и се възползвайте от разликата в стандартите в Европа (докато все още разликата е достатъчна за да си заслужава). За да е добре платена една работа трябва да е обвързана с реализация на продукта от нея на платежоспособен пазар. През всичките години наблюдавам бизнес въображение изразяващо се основно в отварянето на магазини и заведения, а това е разчитане предимно на вътрешния (доста по-беден) пазар. Дори и в Канада, ако бизнеса ми разчиташе само на канадския пазар ще съм фалирал отдавна. Българите като цяло са достатъчно умни и находчиви и поставени в подходяща среда го доказват. Защо това не може да се случи по най-добрия възможен начин и в България е това, което най-вече ме спира да се завърна. Всеки изтекъл навън предприемач или квалифициран работник е значима загуба за държавата в дългосрочен план.

# 343
  • Мнения: 5 267
Преди започването на 1. клас родителите вече знаят хронологията на състезанията,
Сигурно е офф, но поне е полезно. Защо е това със състезанията? Дава им предимство на изпитите ли? Интересно ми е, тъй като деца, които разбират математиката и въобще тези науки, нямат нужда от допълнителни уроци. Те виждат нещо, чуват го и го решават. Доколкото познавам българския родител, няма да е без конкретна идея тази подготовка. Учителите ли са кофти?

# 344
  • Мнения: 29 321
Е, не е съвсем така. Вкъщи или на уроци успешното представяне изисква учене, учене и пак учене. Едини в света са хората, на които цифрите им "говорят" без да са учили математика.
Успешните математици /и всякакви други предмети, разбира се/ се формират с учене, упражнения и много труд.
Едно време не е имало толкова състезания - един изпит след седми клас и това е. Сега има състезания след 4 клас, определящи приема в МГ. По-малките обикновено ходят, за да свикнат с формата и да не се стресират.

Общи условия

Активация на акаунт