Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 396
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 1 495

Липсват ми и думи да опиша безсмислието да се върши ръчно работа, която е механизирана от десетилетия, но у нас просто на никого не му се дават пари за машини. Щото после трябва да даде и заплати на квалифицирани кадри да бачкат с тези машини.
Икономически значимите ни аграрни отрасли не са ли механизирани? Дори и с минималните български заплати е невъзможно да вадиш конкурентна продукция на европейския пазар с "жива сила" без много много здрави субсиди.

# 421
  • Мнения: X
Мари, нека не сравняваме прекопаването на градината веднъж месечно, с професионалното земеделие. Вече никой не обработва земя на ръка, най-малкото, защото е нерентабилно. Как си представяш нива няколко дка да се обработва на ръка като едното време, защото разбираш ли в момента е много модерно да се връщаме към природата? То по тази логика хайде да не ползваме ток, а да готвим на огън и осветлението да е на свещи, да носим вода от кладенеца, да перем на реката само лятото...между другото и тогава да се къпем... Мисля, че ако имаш такава възможност ще се откажеш на втория ден, защото копаенето на нивата е далеч от романтичните представи за живот на село. Вярно, че много нашумяха разни риалитита на хора живеещи като първобитни, отглеждащи сами прехраната си, но и това е за пари.
Иначе и аз познавам хора, които се изнесоха да живеят по селата, но ако някой си е посадил зеленчук, то е за начесване на крастата, а не за да се раздвижва или да се прави на много еко-био. Отделно са си подсигурили всякакви модерни удобства, така че да се винаги up to date.

# 422
  • София
  • Мнения: 17 277
Мари, ако говорим за уважение към труда на другите, то аз съм първата, която ще те подкрепи. Моето лично мнение е, че има категории труд в България, които се заплащат престъпно малко. Това включва и селскостопанската работа, и чистачките по улиците, и работниците по цеховете ... за жалост, включва и учителите, и лекарите, и сестрите и санитарките, включва и лелките в ДГ и изобщо една цяла каста хора, които се грижат за нас и децата ни и заслужават в пъти повече от това, което получават.
Точно затова от самото начало на темата аз декларирам, че искрено се радвам на тенденцията хората да отказват да работят за малко пари. Защото това е подигравка с труда им. И защото това няма да се промени, докато се намират кадри за ниски заплати.

# 423
  • Мнения: X
Икономически значимите ни аграрни отрасли не са ли механизирани? Дори и с минималните български заплати е невъзможно да вадиш конкурентна продукция на европейския пазар с "жива сила" без много много здрави субсиди.
Механизирани са уж. Коментарът ми е по повод ръчния труд и изнесената пряка корелация с трудолюбието.

# 424
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Мари, ако говорим за уважение към труда на другите, то аз съм първата, която ще те подкрепи. Моето лично мнение е, че има категории труд в България, които се заплащат престъпно малко. Това включва и селскостопанската работа, и чистачките по улиците, и работниците по цеховете ... за жалост, включва и учителите, и лекарите, и сестрите и санитарките, включва и лелките в ДГ и изобщо една цяла каста хора, които се грижат за нас и децата ни и заслужават в пъти повече от това, което получават.
Точно затова от самото начало на темата аз декларирам, че искрено се радвам на тенденцията хората да отказват да работят за малко пари. Защото това е подигравка с труда им. И защото това няма да се промени, докато се намират кадри за ниски заплати.

Заплатите в България повече от това не могат да бъдат увеличавани. Това е максимумът на заплащането.
Монополизираната тиквономика е в рецесия(инфлацията е по-голяма от годишния растеж), освен това е най-неконкурентноспособна от всички други. Тоест заплащането на труда не съотвества на българските нискотехнологични стоки и услуги със съмнително качество.
При огромните кражби и далавери в енергетиката, които допълнително утежняват разходите за производство, повишаването на работната заплата би довело до още по-голямо задълбочаване на рецесията.

Българската икономика остава сред най-неконкурентоспособните.
Българската икономика, теглена от Европейския съюз, продължава бавно да се възстановява, но все още не блести. Това показват данни от анализа на годишника на световната конкурентоспособност за 2019 година на Института за развитие на управлението (IMD, Швейцария), представени от Центъра за изследване на демокрацията.

Според данните през 2019 година България заема 48-о място от 63 страни. Страната ни бележи ръст със седем позиции спрямо 2015 година, но се влошава в сравнение с 2009 година, когато е била на 38-а позиция.


https://money.bg/economics/balgarskata-ikonomika-ostava-sred-nay … _campaign=sidebar

# 425
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Недостиг на работна ръка може и да има, но за поголовно такова мизерно плащане няма и няма и да има. Що няма недостиг на работна ръка в добре платените професии?
Аз примерно искам да съм митничарка, ама на, не ме щат там, нямало свободни места никъде Mr. Green

# 426
  • Мнения: 18 298
След като програмистът може да взема еди-какви си пари, сигурно не е невъзможно и за някоя друга професия да се вдигне заплащането. Все същата икономика е.

# 427
  • Мнения: X
Заплащането се вдига от търсенето. Едно нещо струва точно толкова, колкото хората са склонни да платят за него. Сега, това, че хората са склонни да платят за нареждането на квадратен метър ламинат повече отколкото за един час урок по английски говори много за капацитета на тези хора, но с нищо не променя фактите и цената на нещата.

# 428
  • Мнения: X
По принцип хората, дето плащат за редене на ламинат , плащат и за английски. Други хора редят ламината сами.

# 429
  • Мнения: X

Аз примерно искам да съм митничарка, ама на, не ме щат там, нямало свободни места никъде Mr. Green

Да си митничар вече не е това, което беше преди 2007-ма. Ако отидеш на Столична митница, където навремето гъмжеше от народ и нямаше къде игла да хвърлиш, сега е мъртвило. Работи гишето за пощенски пратки и банката, е и някой друг администратор горе.
А да попаднеш на митничар, който не се заяжда си беше 6-ца от тотото ония години. Сега са далеч по-възпитани, мили и не се заяждат за запетайка. Тази институция се промени и към добро според мен, поне такива наблюдения имам от съприкосновенията ми с митничари.

# 430
  • Пловдив
  • Мнения: 14 385
“Вместо да си копаем лозето, да си берем сами черешите, да си перем килимите на вир, да ходим пеша до нивата, да орем, да поливаме бостана на ръка и т.н.“

Нямам никакво желание ежедневието ми да включва гореописаните дейности, съжалявам.
И аз не изгарям от желание да пера на вир и да копая нивата (а и не знам дали Мари призовава към това, или само констатира онова за фитнеса), обаче да се подберат децата да свършат по някоя работа наред с нас, всъщност не е лоша идея.

# 431
  • София
  • Мнения: 12 374
Не е, затова и моето го подбираме. Не на нивата обаче.

# 432
  • Пловдив
  • Мнения: 14 385
По принцип хората, дето плащат за редене на ламинат , плащат и за английски. Други хора редят ламината сами.
Аз за ламинат ще платя, щото не мога да си сваля саморедител на ламинат от нета, а самоучител мога. Wink

И да говорим сериозно, пак не съм съгласна. Изказване в смисъл "хората у нас не разбират, че трябва да се учат" ми звучи малко като популярното "хората у нас не ценят умствения труд". По-скоро клише ми се струва, даже май сме склонни към обратното понякога - да не дооценяваме тежестта на физическия труд.

# 433
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 171
Заплащането се вдига от търсенето. Едно нещо струва точно толкова, колкото хората са склонни да платят за него. Сега, това, че хората са склонни да платят за нареждането на квадратен метър ламинат повече отколкото за един час урок по английски говори много за капацитета на тези хора, но с нищо не променя фактите и цената на нещата.
сега е сезона на майсторите по домовете. има търсене и недостиг, но цените са що годе приемливи. не злоупотребяват с търсенето си като майстори. на другият полюс са някои от докторите. една операция (от 100-200 хил.) надали струва толкова, колкото хората са склонни да плащат. но понеже толкова струва на запад защо и тук да не е така ? примери и в други дейности колкото щеш.

# 434
  • София
  • Мнения: 14 663

Аз примерно искам да съм митничарка, ама на, не ме щат там, нямало свободни места никъде Mr. Green

Да си митничар вече не е това, което беше преди 2007-ма. Ако отидеш на Столична митница, където навремето гъмжеше от народ и нямаше къде игла да хвърлиш, сега е мъртвило. Работи гишето за пощенски пратки и банката, е и някой друг администратор горе.
А да попаднеш на митничар, който не се заяжда си беше 6-ца от тотото ония години. Сега са далеч по-възпитани, мили и не се заяждат за запетайка. Тази институция се промени и към добро според мен, поне такива наблюдения имам от съприкосновенията ми с митничари.
Е, митничарите не са само в  Столичната митница. Гювеча е по външните граници, там случайни хора няма.

Ето, в Дупница борят липсата на кадри с шивачки от Молдова, явно няма мераклии за минимална заплата https://www.segabg.com/hot/dupnica-se-prinudiha-da-vnasyat-shivachki-moldova

Общи условия

Активация на акаунт