Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 232
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 28 877
Добре, де, тези хора не осъзнават ли, че за минимална заплата никой чужденец няма да работи!
Защо да идва в България да работи за 250 евро, като на запад ще взема 2500 евро примерно за същото. С 250 евро няма как да живее чужденец тук, да плаща квартира, храна и сметки.
Ненормална работа...сакън да не дадат някой лев отгоре на българите!!! Дайте на шивачките по 800-1000 лв, пък да видите как ще има желаещи.

# 436
  • Мнения: 1 491
Аз примерно искам да съм митничарка, ама на, не ме щат там, нямало свободни места никъде Mr. Green
https://customs.bg/wps/portal/agency/careers/announcements-of-competitions

12 бройки само за Юни месец, не търсиш достаъчно усърдно Innocent

Цитат
7. Размер на основната месечна заплата за заемане на длъжността: от 800 лева.
Не звучи добре така или иначе.

# 437
  • Мнения: X
Натали, няма да дадат 800-1000 лв. Дори всички работнички да избягат, пак няма да повишат заплатите. По- скоро ще закрият фирмата.
Позната студентка във Варна сега започнала работа като сервитьорка за сезона, докато е във ваканция, заплата 600 лв. и хранене на място. Толкова. А иначе има голям глад за кадри по морето.

# 438
  • Мнения: 28 877
Всичко това е от алчност и от манталитет.

# 439
  • София
  • Мнения: 14 512
Аз примерно искам да съм митничарка, ама на, не ме щат там, нямало свободни места никъде Mr. Green
https://customs.bg/wps/portal/agency/careers/announcements-of-competitions

12 бройки само за Юни месец, не търсиш достаъчно усърдно Innocent

Цитат
7. Размер на основната месечна заплата за заемане на длъжността: от 800 лева.
Не звучи добре така или иначе.
Само последната е на благо място 😂 и е от миналата година. Другите ще си кютат на бюджетната заплата.
За шивачките, ако не са гърци собствениците, пък на...С трици и тук вече не могат ловят шарани.

# 440
  • Мнения: 15 960
Да, те са се залетели молдовките у нас да работят като шивачки за 500 лв.
Ще чакам репортаж да се убедя.
Иначе за сервитьорки може, там се докарват големи бакшиши.

# 441
  • Мнения: X
В добавка към шивачките от Молдова в Дупница, прочетох и че наемат работнички от Молдова за фабриката за консерви в Кюстендил. Другата седмица, като навестя Маман в Кюстендил, ще разпитам за местните клюки по въпроса.

# 442
  • Бургас
  • Мнения: 6 843
Миналото лято бяхме на почивка в хотел, където камериерките бяха молдовки. Ами доста беше занижено качеството на услугата. По цял ден седяха на двора и си говореха по Скайп. Те дори не знаеха руски. Нито управата в лицето на роднинска девойка, нито клиентите можеха да се разберат с тях. Трагедия беше.

# 443
  • Мнения: X
Тъкмо прочетох статия, че 21% от младите българи между 20 и 34 години нито учат, нито работят. Над 50% от тази група са етнически българи, 1/3 са роми. Съотношението жени:мъже е 2:1. Повечето безработни са в малките градове и селата.
Изгубих линка.
Доста тенденциозно. Малко започва да ме дразни, че ползват израза 'не работят', вместо по-коректния 'не са наети на трудов/граждански договор'. Освен това, нормално жените да са повече, защото това са ни фертилните години все пак, кой знае колко от тези безработни са всъщност в отпуск по майчинство.

# 444
  • Мнения: X
Не вярвам на статистика, много е изкривена, точно защото не е известно колко са хората работещи "на черно", без договор. Хората от малките населени места в голямата си част ходят на работа в чужбина. Има и доста такива, които отиват за по няколко месеца някъде навън и после няколко месеца тук по гръб, така че на статистиката хич не ѝ вярвам.

# 445
  • Мнения: 24 467
Тъкмо прочетох статия, че 21% от младите българи между 20 и 34 години нито учат, нито работят. Над 50% от тази група са етнически българи, 1/3 са роми. Съотношението жени:мъже е 2:1. Повечето безработни са в малките градове и селата.
Изгубих линка.
Доста тенденциозно. Малко започва да ме дразни, че ползват израза 'не работят', вместо по-коректния 'не са наети на трудов/граждански договор'. Освен това, нормално жените да са повече, защото това са ни фертилните години все пак, кой знае колко от тези безработни са всъщност в отпуск по майчинство.

Те ако са в "отпуск" не минават към неработещите, защото в отпуск е човек, който е на трудов договор.
Ето една статия по въпроса от днес /не знам тази ли си гледала, аз на тази попаднах/:
https://www.dnes.bg/obshtestvo/2019/06/28/21-ot-mladite-u-nas-be … e-rabotiat.414789
Тук са наречени направо "безделници".

Не вярвам на статистика, много е изкривена, точно защото не е известно колко са хората работещи "на черно", без договор. Хората от малките населени места в голямата си част ходят на работа в чужбина. Има и доста такива, които отиват за по няколко месеца някъде навън и после няколко месеца тук по гръб, така че на статистиката хич не ѝ вярвам.
Статистиката не може да отчете факти, за които няма информация.
Специално тази статистика не знам кой и как я е събирал и обработвал, така че не мога да я коментирам дали и доколко е достоверна. Най-вече идея нямам дали и как са отчетени работещите и учещи в чужбина, за които нашенци нямат данни тук, а ги има като хора с постоянен и настоящ адрес в България, но ги няма като работещи у нас. Те въобще не са малко. Сигурно са към "безделниците".

Последна редакция: пт, 28 юни 2019, 14:08 от Judy

# 446
  • Мнения: X
Точно затова не може да се даде реален % на неработещите.

# 447
  • Мнения: X
Те ако са в "отпуск" не минават към неработещите, защото в отпуск е човек, който е на трудов договор.
Това хич не го съобразих, права си 😁

Ако лицето Н работи/учи в чужбина, не би ли трябвало да постъпват данни за него оттам?

# 448
  • Мнения: 18 993
За учене не знам, за работа ще има данни ако работи легално..плаща данъци и т.н...

# 449
  • Мнения: 18 327
Ако е постоянно в чужбина, се подават декларации, за да му спрат осигуровките тук, т.е. би трябвало по тази информация да могат да засекат известен брой хора извън България. Теоретично.

Общи условия

Активация на акаунт