Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 363
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 480
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149

Аз те питам защо е задължително дете да се научи да работи с ръцете си.
за да може да се почеше, да си сложи хляба в устата.  Laughing

# 481
  • Мнения: 18 295
На всеки нещо не му достига - на един диамантите, на друг зърната боб в чорбата (забравих кой го беше казал). Simple Smile

# 482
  • Мнения: X
Откъде идват парите за моята заплата знам добре - аз продавам.
Пак ще сравняваме вашата чужбина с нашата родина явно, ама не щете да кажете защо сте се вдигнали да ходите да бачкате там и най-вече защо не се връщате тук.

Последна редакция: сб, 29 юни 2019, 10:46 от Анонимен

# 483
  • Португалия
  • Мнения: 3 905
Много обичам да ми казват колко е мизерно в Португалия, изобщо в южна Европа, и колко са вързали в северна!
И да трябва да обяснявам разликата между стандарт и качество на живот.

Аз не сравнявам чужбина с Бг. Светът е отворен за всеки вече, не избивайте стари комплекси.

Не се връщам,защото животът е един и няма време да го започвам наново.
На всеки нещо не му достига - на един диамантите, на друг зърната боб в чорбата (забравих кой го беше казал). Simple Smile
Точно за това иде реч!

# 484
  • Мнения: 2 600
Едно дете трябва да се научи да работи с ръцете си за да знае да работи с ръцете си и да има избор след това. Защото тогава наистина има избор - примерно знаеш, какво НЕ би желал да работиш и се квалифицираш старателно, или пък може да решиш, че искаш повече пари отколкото дават за административна работа. Пример - в една строителна фирма, аз секретаро-чистачка с висше - 500 лв, шофьор и товаро-разтоварач на камион с висше (на "прост камион", не някаква специализирана строителна машина) - 900 лв.  Wink  А по едно време идва някаква мамаша при шефката да търси работа за сина си, дето бил завършил висше, но вече година и половина стоял без работа. Хем търсеха хора за строителни работници (2007 г.), ама като чуха описанието - директно й казаха, че ще я свържат с еди-кой си, който може би щял да помогнел. Защо ли?

# 485
  • BG
  • Мнения: 892
някога запитвали ли сте се как работодателят осигурява заплатите?
"с моя труд" не е единственият верен отговор.


Затова тази "баница" не е за всеки.
Ако не може да се справи, значи не става за работодател.
Какво сложно има тук.

Бизнесът освен приходи има и разходи.

Характерно за бг бизнесмена е да обяснява, как е много трудно, как не може да плаща заплати, осигуровки, данъци и т.н. Ами значи, не разбира всички аспекти на бизнеса, тогава да стане работник. 8 часов работен ден, твърда заплата, не мислиш за приходи и разходи. Получаваш, колкото се договориш и каквито умения имаш.
В нашият офис има хора, които са имали малък бизнес, теглили са чертата и са сметнали, че е по изгодно, те да работят на договор, вместо да управляват нещо, което им коства много нерви и изкарва пари, колкото една минимална заплата.

Не е толкова сложно, да си признаеш, че не можеш да управляваш бизнес.

някога запитвали ли сте се как работодателят осигурява заплатите?
"с моя труд" не е единственият верен отговор.

Да и това е типично за бълг.рабодотаел.Вменяване на чувство на вина.Колко му е трудно,нервно и пр.хленчене.
И защо трябва да му влизам в обувките?Той/те сами са си избрали това.Излиза,че горките те правят услуга на работници и служители.Ами да се откажат щом толкова им е тежко.Smiling ImpМного хора са ми споделяли,че докато се оплакват шефовете как няма пари за увеличение на заплатите,си купуват скъпа кола,глезотии.Била съм на събирания с такива бизнесмени и дами.В такава обстановка демонстрират охолен живот,лукс,претенции.
Последният път контрирах вносители на скъпи марки,които имат магазини във всички молове.Отдавна построиха огромни къщи.Оплакаха се,че имат текучество на продавачки.Предложих им да вдигнат заплатите-мълчание.

Именно де! И аз съм имала такива работодатели. Ама явно на доста им се иска да са "шефчета"и да щракат с пръсти за сметка на работниците. Mr. Green

# 486
  • Мнения: X
Като е един животът, защо трябва да се тормозя не само с моите кредити, ми и с тези на шефа? Аз си решавам моите проблеми, той решава неговите.
За старите рефрени съм малко младичка. Просто ме дразни двойният аршин. Доста често за даващите акъл емигранти така и никой не разбира какво точно са вършили тук, че хем са запознати с положението, хем не се връщат, щото, нали, карпе дием. Нищо лично.

# 487
  • Португалия
  • Мнения: 3 905
Хайде холан пак на обидени се правите.
Какво на кого ще доказвам?
Просто живея тук и сега.
Където и да се беше случило,пак щях да съм успяла,защото не ме е страх и срам да работя,въпреки дипломите си всичко,но и благодарение на тях имайки избор.
ССФ, разбира се, ги разбира тия работи, но е и толкова фина и изтънчена,че само размахва пръстче.
А!,и поставя знак за равенство между работа и копане с мотика,примерно.

# 488
  • Мнения: X
Когато изказваш позиция, е добре да се разберат доводите ти и сред тези доводи в такава тема трябва да е - кой си, какво работиш там, какво си работила тук, какво ти е образованието. С една дума, имаш ли изобщо поглед върху нещата, или само философстваш на празни ясли и го играеш засегната, когато не ти изръкопляскат и/или ти заговорят с цифри и реални примери.
Не съм длъжна да изпадам във възхита от неподковани писаници.
Впрочем, сумите по приходите и разходите на фирмата минават през мен, много добре знам кое откъде идва и накъде отива.
Преди работех в една друга фирмица, където бавят плащанията с по 2 седмици към служители и месеци към доставчици, обявите им са всеки Божи ден в джобса, а заплатите са като за квартална бакалийка, а не верига за маркови стоки. За сравнение, заплата 700 лв в мол в София, а в двата съседни чужди магазина дават 900-1200. В друг град - заплата 500, в съседните чужди магазини е 800. Шефчето вечно нямаше пари и имаше други, приоритетни плащания. Таман го съжалиш, виждаш с какви коли идват и той, и жена му в офиса и как през седмица са на екскурзия в чужбина.
Преди това - работа на морето - въртят се милиони, а заплатите са 5-700 лв и осигуровки на 400.
Да, наистина айде холан.

# 489
  • Португалия
  • Мнения: 3 905
Добре, Gal.
А откъде тези ,,шефчета" е трябвало да научат цената на труда,ако са слушали само що е то работа с ръцете!?!
Морал,етика,социална отговорност ...не се учи ей така!
Преброй собствените си работодатели,имали отговорност към работниците си.
Моите са били точно онези,познаващи труда в детайли.

# 490
  • Мнения: 18 477
Морал се учи от майката и бащата, не от царевицата на полето.

# 491
  • Португалия
  • Мнения: 3 905
Царевицата и обработването й много отдавна е високо технологичен процес,няма общо с ръчен труд.
Морал и домашно обучение Joy

# 492
  • Мнения: X
Преброй собствените си работодатели,имали отговорност към работниците си.
Моите са били точно онези,познаващи труда в детайли.
Да, абсолютно. И продължаващи да работят, а не да разхождат лятоска бели маркови дрехи.

Само че ти се загуби поантата вече. Изясни си мнението - дали говориш за справедливост (както сега тепърва започна), или да проявим, ние-търтеите, разбиране към шефовете си (както беше допреди малко). Има голяма разлика между двете.
И да, наистина, моралът не се учи на работното място.

# 493
  • Мнения: 18 477
Ти явно не четеш темата, но се мъчиш да оригиналничиш.
През последната седмица се обжъда точно детския труд по нивите, като превенция от развалата на съвременния свят.
Опита се да се включиш в разговора, ама не ти се получи.

# 494
  • Португалия
  • Мнения: 3 905
EmmaT,не знаех,че ми трябва разрешение за включване в разговора!

Gal, още от началото казах,че за мен трудът оформя Човека. Не съм говорила за справедливост,нито за честност.

Общи условия

Активация на акаунт