Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 418
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 29 322
Белла Дона,
като сме заговорили за книги - а представи си някой мамин милионер да се запише на тузарски круиз и да стане така, че да свърши на необитаем остров... И да не е чел Робинзон! Ни колиба ще стъкми, ни жито ще отгледа, ни кози ще опитоми... Язък, язък...

Примерът ти е потресаващ!  hahaha

# 556
  • Мнения: 1 673
Белла Дона,
като сме заговорили за книги - а представи си някой мамин милионер да се запише на тузарски круиз и да стане така, че да свърши на необитаем остров... И да не е чел Робинзон! Ни колиба ще стъкми, ни жито ще отгледа, ни кози ще опитоми... Язък, язък...

Аз съм чела Робинзон Крузо. Два пъти. Не мога да стъкмя колиба, нито да опитомя коза, нито да паля огън с кремък.

Не си рекла, не си се научила. Не си пожелала, не си научила и децата. Wink

Аз лично като гледам с тези климатични промени и с все по-честите новини за наводнения, цунами-вълни, американските урагани, суша, комари, спукани язовирни стени, ами никога няма да спра да адвокатствам в полза на това децата и юношите да имат реални, практични умения и да знаят и могат как да оцелеят и след това да завъртят всичко онова, което е заучено от деди, прадеди, и пра-пра-пра-пра на н-та степен деди през вековете: да създадат стопанство, да изкопаят кладенец, да хванат подземна вода и да продължат напред. Хората по селата в България, като падне градушка и прелее река, как само им се унищожават градините, милите. Прави ми впечатление, че само възрастни хора могат да го възстановят това, 20-годишните - не! Така ли трябва да е...

Натали, ами потресаващ е, да. Да придадем екзотика на темата, че иначе се забихме на нивата, на браздата, на копането и мърдане няма от там.

# 557
  • Мнения: 12 298
Ама, добре, бе....труди се, копай, бери, плеви, живей, както ти харесва. Ние не желаем. Защо вадиш от десет кладенеца вода, за да ни доказваш нещо си?!?  newsm78  Peace

Защото е смешно в 21 век майки да питат във форум за майчинство " А защо детето ми трябва да може да работи". Друго, с което мога да съм полезна?


Ако правилно разбирам, че под "работа" се разбира само физически труд, т.е. всичко останало не е работа, не мисля, че е особено продуктивно децата да се отглеждат с подобни внушения.

# 558
  • Мнения: 50
Уф, голяма драма, че децата не могат да копат. Дано поне могат да цепят дърва.

До тогава, дайте да обсъждаме защо има недостиг на работна ръка в определени сфери, в Европа като цяло, а не на кого детето може и на кого не може да копа. Grinning

П.С.
Скрит текст:
За копане има достатъчно работна ръка - там хич не ги мисля. И за бране на плодове има - майка ми е доволна, дори споделя, че повече хора, от колкото има нужда, са се записали.

# 559
  • Пловдив
  • Мнения: 14 389

Ако правилно разбирам, че под "работа" се разбира само физически труд, т.е. всичко останало не е работа...
Мне, просто другата рядко може да я върши дете. Не никога, но рядко. Домашните от училище не са работа. Wink

# 560
  • Мнения: 12 298
Мне, просто другата рядко може да я върши дете. Не никога, но рядко. Домашните от училище не са работа. Wink

Не разбирам дали е иронично, но според мен домашните са работа - основната работа, която трябва да върши детето. Ако му остава време и за друга работа и има желание или дарба да я упражнява по време на лятната си отпуска/ваканция/ или успоредно, в това няма нищо лошо, но ако днес не приемаш ученето за работа на детето, защо утре да цениш интелектуалния труд на възрастния - постигнат именно започвайки от тази работа, която сама по себе си би трябвало да те учи на дисциплина, отговорност и на това да бъдеш умел в една или друга област - независимо дали е пиано, чужд език, математика/друго.

Изрази като "Предпочитам вместо да копая/да работя за минимална заплата, да уча английски!",   вероятно трябва да имат саркастично звучене в поста на Мари, но всъщност мисля, че това е правилната посока на мисълта, която е заместила прането във вир с пералня - образно казано.

# 561
  • Мнения: 29 322
Мари ме иронизира мен, тъй като съм твърдо против да нагърбвам детето си с труд на полето/градината и писах, че вместо това ще го запиша на английски.

Училището е работата на децата. Нека се съсредоточат в това и в извънкласните си интереси - спорт, рисуване, конструиране.

# 562
  • Пловдив
  • Мнения: 14 389
Вапор, не беше иронично. Домашните се подразбират и не са работа в този смисъл, за който говорим в това разклонение на темата.

# 563
  • Мнения: 12 298
Вапор, не беше иронично. Домашните се подразбират и не са работа в този смисъл, за който говорим в това разклонение на темата.

Това не го разбирам. За мен ежедневното полагане на N на брой часа съзнателни усилия в някаква област си е труд, който е редно да бъде оценен като такъв /въпреки че е задължителен и в този смисъл се подразбира/, а не да бъде неглижиран като несъздаващ умения и самочувствие за сметка на поливането на дървета. Поливането и саденето може да е хубава почивка от умствения труд, но поне на етапа на задължителното образование е точно това - почивка. И ако детето не го влече да полива, спокойно може да го замести със спорт или нещо друго, а да остави градинката за по-късен етап от живота си, когато ще му е приятно да се занимава с нея.

# 564
  • София
  • Мнения: 4 328
какви ниви, какви сопи и мотики?
не мисля, че в този форум съм виждала подобно неразбиране на тезата на потребител, в случая, тази на Мари.

нищо, де, има Гугъл, смартфони, и "Имам си човек за ..." по Ицо Хазарта;) да пришиваме балтон на копчето.

# 565
  • Мнения: 50
Бе, ше копаме. Някоя форумна кукла с 50 декара ниви, да ни извика. Ще се научим и мотики да държим, и да копаме. Grinning

# 566
  • Мнения: X
Тезата е подкрепена с такива абсурдни доводи, че изглежда  откровено идиотска. Не съм убедена, че и Мари си я разбира, предвид обяснителния режим и все по-забатачени мнения.
Аз лично такива очебодящи абсурди и неразбиране не подкрепям, дори да се намерят 3 смислени думи сред 300. Твърде малко е, за да струва нещо.

# 567
  • Мнения: X
Да не говорим, че е тежък спам.

# 568
  • София
  • Мнения: 4 328
--Gal--, не мисля, че са чак абсурдни доводите.
ще опитам да го обясня, както аз го разбирам. Мари е свободна да ме коригира, ако греша.
това е като да имаш богата обща култура.
имаш своята работа, цел, идея, но все пак е добре да имаш представа и за други неща, да не си кон с капаци. интересите, уменията, познанията, никога не може да са в повече.
децата не бива да се товарят излишно, но ако не им се предложат алтернативни занимания извън учебните, как ще разберат къде са? те сами си искат.
всичко това може да се случва много лежерно:)

само моля без ниви и мотики вече Grinning

# 569
  • Мнения: X

само моля без ниви и мотики вече Grinning


А за пране на килими във вира и оцеляване на безлюден стров след четене на Робинзон Крузо може ли? Защото около това се върти "тезата" й.

Общи условия

Активация на акаунт