Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 398
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 570
  • София
  • Мнения: 4 328
смятам, че това е хипербола.

# 571
  • Мнения: X
Ти може да смяташ каквото искаш, но може да го правиш без гръмки изказвания относно способността да четем небивалици.

# 572
  • София
  • Мнения: 4 328
гръмки?
знаеш ти  Stuck Out Tongue Winking Eye

# 573
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Според мен точно хората, които никога не са работили тежък кърски труд са способни да набиват канчето на другите с доводи от типа, че са мързеливи и видиш ли колко му е да работите сред чист въздух и природа, да си перете пътеките на вира и си отглеждате сами храната. Само човек, който крака му не е стъпил на нивата може да има такава романтична представа.

# 574
  • Мнения: X
това е като да имаш богата обща култура.
имаш своята работа, цел, идея, но все пак е добре да имаш представа и за други неща, да не си кон с капаци.
Мнението ти е чудесно, но няма нищо общо с това, което тя казва. Това, че тя говори за 5 неща, а другите говорим за 3, не е от богата обща култура, а от липса на разбиране как се случват нещата. Тя просто си дрънка глупотевини. Нали иска близо до природата - защо е седнала на компа да поучава? Ето, лято е, топло е. Да ходи да бачка, да покаже снимки във фейса. Не да прави безумни взаимовръзки с учебниците в 5-6 клас. Някои хора сме продължили до университетска диплома и продъжаваме да четем и други книги.

# 575
  • Мнения: 29 321
За да няма интерпретации, ето цитат:

Според мен, тази работа с "Учи, за да не работиш (на нивата, тежък физически труд)" излезе голяма глупост с  времето. Каква стана тя? Вместо да си копаем лозето, да си берем сами черешите, да си перем килимите на вир, да ходим пеша до нивата, да орем, да поливаме бостана на ръка и т.н., сега дремем във фитнеса, ходим с фитбит на ръката и мерим 10 000 крачки, ръфаме една гола салата с чия, броим калориите, потим се на зумба и се разгъваме на пилатес. Изоставихме земята, природата и най-древното нещо - да отгледаш сам поминъка си, за да висим в зали без прозорци с музика, която не сме поръчвали и с хора, които не познаваме.

А отделно, всички ревем кански, че децата са извън контрол, нямат дисциплина, дебелеят по диваните, потъват в нета, скучаят, тъпеят и т.н., но никой не ги хваща да сервират по морето цяло лято, да берат малини, да насекат дърва, да събират липа, да прекопаят градинката...

Как се бори туй лентяйство и туй затлъстяване, пък и редица проблеми на менталното здраве и самооценката, като не работиш, като не се учиш на отговорност и грижа?

# 576
  • София
  • Мнения: 12 374
Добре де, има деца, които не ги влече сеченето на дърва и прането на килими в реки, да ги анатемосаме ли? Ами ако искат да спортуват, да четат книжки и да играят през лятото, след като цяла година са джвакали из тресавището на днешните малоумно написани учебници? Не от всяко дърво става свирка, пардон, сервитьор. Аз самата пробвах едно лято, в края на гимназията, да сервитьорствам в ММЦ-то в Приморско, не ми се получи. След около седмица, един келеш ме ощипа по трибуквието и го захлупих с таблата, две минути по-късно ми казаха да си събирам багажа. При това майка ми беше против да пробвам и отидох на своя глава (не знам с кой акъл).

# 577
  • Мнения: 47 973
Темата е за професионални занимания, не за любителски
Изброените от Мари неща е редно всеки да е пробвал и умее, но при избора на професия е нормално тежкия труд да е за здрави, но не особено умни и грамотни люде и така е по цял свят. За съжаление повечето са такива.
Много народ си гледа градинка, пчели, строи си някоя вила и т.н., но по ЖЕЛАНИЕ, не по принуда и професионално.
Много народ и се преквалифицира и изкарва повече пари с физически труд, отново по желание, но трябва да има и някакъв афинитет към тая дейност. И аз бих брала плодове или лепила плочки, професионално, но не и да работя в обслужване и туризъм.
За самотния остров съм без коментар...

# 578
  • Мнения: X
То и не всеки може да е сервитьор. Аз не мога. Световъртеж и подобни.
Впрочем, отглеждането на поминъка действително звучи адски романтично и отговорно, но да се твърди, че е най-древният метод за изхранване, е доста некомпетентно. Преди да станат земеделци, хомо-произволните са били събирачи, а преди това - ловци.
А, да, поминък и залък също не са едно и също.
Това, че някой е стигнал до някакво добре звучащо заключение, въобще не е признак за правилно разсъждение, нито наличие на познания в сферата. Което пък (освен другите недоклатени детайли) прави позицията на въпросния напълно безсмислена. И айде няма нужда да се прави на проповедник.

# 579
  • Мнения: 29 321
Нямам и намерение да го изпробвам в труд на полето.

Пък госпожа Мари да си говори, каквото си иска. И без това ясно заяви, че сме:


 Продавачките с едва завършен 11 клас говорят за "ауу, 8 годишно да копа". А учителите говорят за друго, за съвсем друго нещо. …... Ако едно дете от 4-годишна възраст е вкарано в редовна помощ в домакинството или личното стопанство, то ще е отделяло грах от шушулките, ще е събирало и броило ягоди, ще е селектирало червени от зелени домати, малки от големи картофи, ще е завивало ябълки във вестник, ще е белило царевица от листата - всички тези занятия развиват както фината моторика, така и когнитивните умения - с други думи ражда се първата възможност детето да пише бързо и умело, а също и да брои, да разделя на категории и т.н. Ако на 8 реже прасковите на четвъртини за компоти - ще развива и своето разбиране за дробите, ако сади лукчета през 20 см, ще развива и своето усещане за разстояния и мерни единици, ако носи лейки с вода за розите - ще се учи и на своето първо разбиране за тежест, литри и физични закони…….

Та, ако не е рязало праскови за компоти - да забрави за дробите!

# 580
  • Мнения: X
А, това за фината моторика съм го отървала.
Мари, ти знаеш ли, че на хирурзите им препоръчват горещо да не вършат каквато и да е физическа работа - ни белене на кочани, ни прекопаване - точно за да не повлияе негативно на фината моторика на ръцете им? Явно не си наясно и какво е фина моторика.
Да вземеш да оставиш специалистите по история, биология и педагогика и да идеш в дола да изпереш килимите, че има да съхнат...

# 581
  • София
  • Мнения: 12 374
Нямам и намерение да го изпробвам в труд на полето.

Пък госпожа Мари да си говори, каквото си иска. И без това ясно заяви, че сме:


 Продавачките с едва завършен 11 клас говорят за "ауу, 8 годишно да копа". А учителите говорят за друго, за съвсем друго нещо. …... Ако едно дете от 4-годишна възраст е вкарано в редовна помощ в домакинството или личното стопанство, то ще е отделяло грах от шушулките, ще е събирало и броило ягоди, ще е селектирало червени от зелени домати, малки от големи картофи, ще е завивало ябълки във вестник, ще е белило царевица от листата - всички тези занятия развиват както фината моторика, така и когнитивните умения - с други думи ражда се първата възможност детето да пише бързо и умело, а също и да брои, да разделя на категории и т.н. Ако на 8 реже прасковите на четвъртини за компоти - ще развива и своето разбиране за дробите, ако сади лукчета през 20 см, ще развива и своето усещане за разстояния и мерни единици, ако носи лейки с вода за розите - ще се учи и на своето първо разбиране за тежест, литри и физични закони…….

Та, ако не е рязало праскови за компоти - да забрави за дробите!


Не съм продавачка и съм завършила доста повече от 11 клас, но да взема отношение по романтичните бленувания на госпожата: Предлагам да затворим училищата и да почнем да пращаме децата по полето и в градините. Ще развият фина моторика, математика, физика и биология докато берат, плевят, поливат, скубят и сортират. Единственото ми притеснение е, че никъде сред тези дейности не се споменава литературата - тя как ще се вмести в новия учебен план?

# 582
  • Мнения: 29 321
Таис, ама как се не сещаш? На нивата жънещите жени разказват истории.....то си е цяла литература!  Mr. Green

Не съм продавачка и съм завършила доста повече от 11 клас....

Много моля! Жената каза...!  Mr. Green Stop

# 583
  • София
  • Мнения: 38 476
Аз пък нямам килими, тююю.
Мъжът ми е на полето, стига ли?

# 584
  • Мнения: X
Простете глупавия въпрос, но коя година гимназиалният курс е станал до 12.клас, а не 11.?

Общи условия

Активация на акаунт