Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 224
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 1 669
Вейпор, заобяснявах се на тази тема, когато някой попита "А защо изобщо трябва детето ми да е научено на труд?". Много ясно, че напълно подкрепям училището, домашните, музикалните инструменти, рисуването, спорта, лагерите и най-вече - детската игра. И много ясно, че те са на първо място. Но не ми е ясно как има родителки, които се чудят защо им са на децата богати познания и умения, свързани с природата, отглеждането на храна, оцеляване в трудни условия и т.н. Ти как мислиш? Нужно ли е децата да имат и такива познания и умения или трябва да ходят само на английски?

# 616
  • Мнения: 2 600
Tъй като се изписаха доста обиди, явно или Мари не успя да се обясни и преминахте на директни атаки. Тя нямаше предвид 12г да работи за едната прехрана.
Това не някаква нейна оригинална идея.
Ако хвърлите едно око на тези препоръки и съвети, защо и как децата да се занимават с градинарство, може би ще вникнете.
Например австралийското Министерство на образованието: https://www.education.sa.gov.au/parenting-and-child-care/parenti … g/watering-garden

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/gardening-for-children

https://www.gardeningknowhow.com/special/children/teaching-science-in-garden.htm

https://wingingitonthehomestead.com/17-reasons-to-teach-your-children-to-garden/

Презряната Уикипедия: https://en.wikipedia.org/wiki/Garden-based_learning

https://www.yardcare.life/gardening-with-kids/

И какво ли не  още: Гугъл голям, информацията дебне навсякъде

и въобще именно там, откъдето идват новите либерални течения за детето, че трябва да се занимава с каквото му харесва, не трябва да бъде унижавано или наказвано, че трябва да бъде център на внимание - кой знае, защо са решили, че е от полза да се работи в градината. Не робски труд с камшика, както си го представяте, а за кеф.

# 617
  • Мнения: 12 221
Вейпор, заобяснявах се на тази тема, когато някой попита "А защо изобщо трябва детето ми да е научено на труд?". Много ясно, че напълно подкрепям училището, домашните, музикалните инструменти, рисуването, спорта, лагерите и най-вече - детската игра. И много ясно, че те са на първо място. Но не ми е ясно как има родителки, които се чудят защо им са на децата богати познания и умения, свързани с природата, отглеждането на храна, оцеляване в трудни условия и т.н. Ти как мислиш? Нужно ли е децата да имат и такива познания и умения или трябва да ходят само на английски?


Ако не греша въпросът беше "защо детето ми трябва да е научено да работи с ръцете си", което е съвсем различно от научено на труд - поне според мен. Училището, домашните, рисуването, спорта, музикалните инструменти - всичко това е труд.


Иначе лично аз съм оцеляла 50+ години с нулеви познания по отглеждането на храна и оцеляване в трудни условия /извън четенето на "Робинзон Крузо"/.  Факт е, че от няколко години с удоволствие си отглеждам градинката /въпреки че преди години бих се изсмяла на такова предположение/, някой ден нищо чудно и на някое от децата ми да му е радост да си развъжда рози, но не мисля, че ще е фатално, ако го влече друго занимание.

Последна редакция: ср, 03 юли 2019, 15:24 от Vapor

# 618
  • Мнения: X
Не робски труд с камшика, както си го представяте, а за кеф.
Не си го представяме като робски труд. Никой не е отрекъл ръчния труд. Можем да минем и без тотално погрешни обяснения как точно ръчният труд ни е развил и без него сме умрели, тъпи и нищо не можем.

# 619
  • Мнения: 2 600
Не робски труд с камшика, както си го представяте, а за кеф.
Не си го представяме като робски труд. Никой не е отрекъл ръчния труд. Можем да минем и без тотално погрешни обяснения как точно ръчният труд ни е развил и без него сме умрели, тъпи и нищо не можем.

Ами, по мое време имаше занятия по трудово - където шиехме глупости на ръка и на машина, огъвахме метални чаркове на менгемета, ковяхме дъски за и аз не знам какво, правехме разни пици в кабинети по готвене и ни караха да свързваме с батерии кабели и крушки.

Остаряло и неправилно обучение, а?  Grinning

# 620
  • Мнения: 28 874
Мари, започна сега да кривиш от тезата, която защитаваше упорито. Първоначално тезата беше:

Според мен, тази работа с "Учи, за да не работиш (на нивата, тежък физически труд)" излезе голяма глупост с  времето. Каква стана тя? Вместо да си копаем лозето, да си берем сами черешите, да си перем килимите на вир, да ходим пеша до нивата, да орем, да поливаме бостана на ръка и т.н., сега дремем във фитнеса, ходим с фитбит на ръката и мерим 10 000 крачки, ръфаме една гола салата с чия, броим калориите, потим се на зумба и се разгъваме на пилатес. Изоставихме земята, природата и най-древното нещо - да отгледаш сам поминъка си, за да висим в зали без прозорци с музика, която не сме поръчвали и с хора, които не познаваме.

А отделно, всички ревем кански, че децата са извън контрол, нямат дисциплина, дебелеят по диваните, потъват в нета, скучаят, тъпеят и т.н., но никой не ги хваща да сервират по морето цяло лято, да берат малини, да насекат дърва, да събират липа, да прекопаят градинката...

Как се бори туй лентяйство и туй затлъстяване, пък и редица проблеми на менталното здраве и самооценката, като не работиш, като не се учиш на отговорност и грижа?

Сега изведнъж се отклони ...

Вейпор, заобяснявах се на тази тема, когато някой попита "А защо изобщо трябва детето ми да е научено на труд?". Много ясно, че напълно подкрепям училището, домашните, музикалните инструменти, рисуването, спорта, лагерите и най-вече - детската игра. И много ясно, че те са на първо място. Но не ми е ясно как има родителки, които се чудят защо им са на децата богати познания и умения, свързани с природата, отглеждането на храна, оцеляване в трудни условия и т.н. Ти как мислиш? Нужно ли е децата да имат и такива познания и умения или трябва да ходят само на английски?


Да не пиша и за възможно най-голямата глупост, която скоро съм срещала тук - оцеляването на остров като Робинзон.  hahaha

# 621
  • Мнения: X

Остаряло и неправилно обучение, а?  Grinning



Даже ни пращаха в консервни фабрики на бригади, също и да берем грозде. Освен че съсипвахме продукция и техника, друго нищо не се случи. А, имаше и нещо полезно. Оттогава не ям нищо купено в буркан или консерва.

# 622
  • Мнения: 12 221
Ами, по мое време имаше занятия по трудово - където шиехме глупости на ръка и на машина, огъвахме метални чаркове на менгемета, ковяхме дъски за и аз не знам какво, правехме разни пици в кабинети по готвене и ни караха да свързваме с батерии кабели и крушки.

Мисля, че не такива занятия, а ей такива неща допринасят повече за решаването на недостига на работна ръка.
https://www.plovdiv-press.bg/2018/05/17/%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8 … 0%BA%D1%80%D0%B8/

Поне в смисъл на квалификация, при положение, че условията на труд са достатъчно добри, за да те мотивират.

# 623
  • Мнения: X
Това е като Duale Ausbildung в Германия. Много популярна и очевидно полезна форма на обучение. Само че няма нищо общо с труд положен от 8 годишни деца по препоръка на родителите им.

# 624
  • Мнения: X
Ами, по мое време имаше занятия по трудово - където шиехме глупости на ръка и на машина, огъвахме метални чаркове на менгемета, ковяхме дъски за и аз не знам какво, правехме разни пици в кабинети по готвене и ни караха да свързваме с батерии кабели и крушки.

Остаряло и неправилно обучение, а?  Grinning
И мен са ме обучавали, само че тук в торбата с акъл няма нищо за обучение или харесване. Обратно, има доста изписано за бачкане - ама точно деца да бачкат на полето.
Сори, но много твърдо вярвам, че човек от тийн годините нататък чудесно си изразява идеите - не се връзвам на оправдания за грешно разбрано. Написала го е ясно и я цитираха няколко пъти после.

# 625
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Ейй едно време ходехме на бригади за по 1-2 месеца чак. Брала съм чушки, домати, ябълки, събирала съм моркови и картофи.
Не мисля, че нещо ми дало това, освен болки в кръста. Сега шия гоблени, кукли и играчки като хоби, пак е работа с ръцете, правя го с огромно удоволствие. 
Я кажете как точно в панелната баня да изпера килим и къде точно да го изсуша? А как ще го повдигна като се намокри?   Връчвам го на някой от мъжете в къщи да го отнесе на автомивката и съм разрешила проблема.
И какво да направим тези, които нямаме села и селски къщи? Не е нужно да се скапеш от кърски труд, за да си духовно извисен. Тези, които го правят професионално, си имат всякаква техника за целта и няма място за сравнение.

# 626
  • Мнения: 18 322
А и бригадите не са били за 8 годишни все пак.
А трудовото обучение, което беше 2 часа седмично, с машини беше някъде от 15 години нагоре.

# 627
  • Мнения: 28 874
Ами, по мое време имаше занятия по трудово - където шиехме глупости на ръка и на машина, огъвахме метални чаркове на менгемета, ковяхме дъски за и аз не знам какво, правехме разни пици в кабинети по готвене и ни караха да свързваме с батерии кабели и крушки.

Остаряло и неправилно обучение, а?  Grinning
И мен са ме обучавали, само че тук в торбата с акъл няма нищо за обучение или харесване. Обратно, има доста изписано за бачкане - ама точно деца да бачкат на полето.
Сори, но много твърдо вярвам, че човек от тийн годините нататък чудесно си изразява идеите - не се връзвам на оправдания за грешно разбрано. Написала го е ясно и я цитираха няколко пъти после.

Много моля, ние с теб само се заяждаме с госпожата, която пак остана неразбрана... Peace

Ейй едно време ходехме на бригади за по 1-2 месеца чак. Брала съм чушки, домати, ябълки, събирала съм моркови и картофи.

Доколкото знам се е ходело и харесвало от тийнейджърите заради самото преживяване - да си с приятели, далеч от родители.

Помня в 4 клас ни заведоха вместо трудово, да берем консервни домати и искаха от всяко дете по две пълни касетки. Доматите се валяха в калта по земята. Като цяло беше много гадно...  Crossing Arms Thinking Който желае, нека подлага детето си на подобни упражнения.

# 628
  • Мнения: X
А трудовото обучение, което беше 2 часа седмично, с машини беше някъде от 15 години нагоре.
При нас от 5.клас беше. Обикаляхме, защото кабинетите за различните видове ръчен труд бяха пръснати из целия град. Помня една люта зима, -20 градуса през деня, ние хлапета 6.или 7.клас отиваме на трудово. Лошо понасям студа, бях с дебели ръкавици, ръце в джобовете... На връщане не можах да вляза в следващия час - ръцете ми бяха зверски измръзнали, не ги усещах и отидох при фелдшерката. Масажи ми прави, чайове ми даде и като усетих, че имам ръце, съжалих - ревях от болка. Никога преди или след това не помня такова нещо да ми се е случвало.
Този мил спомен, както и другия за хамалуването на 7 градуса зимъска, ме подсети да задам едно въпросче. Радетелите децата да не забравят, че имат ръце, нали знаят законовите изисквания за такава работа? Минимална и максимална Т, работно облекло, оборудване... Или за чедото може да се мине и без?

# 629
  • София
  • Мнения: 38 208
Ей, това с крачките ме ядоса!
Ми кво, меря си ги!
Така съм си устроила живота, че да не копам.
Изкарваме достатъчно пари, за да си купим миялна и пералня и да има и за спорт и уроци на децата.
Ненавиждах трудовото! Все още заобикалям оксижени, чукове и триони!

Общи условия

Активация на акаунт