Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 426
  • 2 357
  •   4
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 38 476
Ако хванем калкулатор, при нормален работен ден, човек работи 160 часа месечно.
При 12 2на2, са 180, които са малко много като за 1000 лв.

# 661
  • Мнения: X
Не точно. В месеца има 4 седмици и половина, а не точно 4, средно 22 работни дни. Това х8 са 176 часа.
Друг въпрос е, че договорите масово са за 40часова работна седмица, а не почасово или по друг начин упоменати реалните смени. Пак се работи малко повече, а не изравняват часовете ведъж на 3 месеца ли, колко беше периодът. Така цакат работника и с осигуровки.

# 662
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Явно става въпрос за София или друг голям град, защото ако беше някой малък град щеше да има опашка от желаещи.

# 663
  • София
  • Мнения: 38 476
Поради празници повечето месеци са по 20, само 4 месеца имат 22-3 р.д.
Аз много обичам да си изчислявам така. В една фирма ни цакаха с 9 ч работен ден, който уж компенсираха с половин час по-рано тръгване в петък.
А със смените какви врътки съм правила като управител на магазин!☺️ Аз си знам.

# 664
  • Мнения: 29 324
То е трябвало да си тръгвате по обяд в петък...

# 665
  • София
  • Мнения: 12 374
Явно става въпрос за София или друг голям град, защото ако беше някой малък град щеше да има опашка от желаещи.
Точно това си помислих.
1000 лв. в София е нищо. В някой малък град обаче би било мечтана заплата.

# 666
  • Мнения: 2 515
И за малък град не е мечтаната заплата.
Най-много ме дразнят обяви от типа „2 дни работиш, 2 почиваш”.

Преди време, ходя аз на интервю за работа за рецепционист. Парите - не много, но 'айде, да речем ок. Бъбрим си там с интервюиращия и се оказва, че смяната е 12 часа и питам „Как ги сметнахте 15 работни дни, след като са повече и извънреден труд не плащате?”
Пожелах им приятен ден и си тръгнах.

Мисля че от там идва „недостигът на работна ръка”. Хора има, условия няма.

# 667
  • Мнения: 19 007
Вчера пуснаха статии, че средния месечен осигурителен доход за страната е 980 лв което е 760 чисто.
По сметки на КНСБ на едно семейство с две деца им трябват поне 2300 месечно...двама родители изкарващи общо около 1500 лв как ли имат шанс да се справят?

# 668
  • Мнения: X
Поради празници повечето месеци са по 20, само 4 месеца имат 22-3 р.д.
Е, поне половината месеци са с повече от 20 Simple Smile А случая не е редово време от 9 до 5, така че няма значение колко празника има въпросни месец.
Пак се сетих за удържането на празничните в онази фирма и се ядосах.

Таис, у нашето село дават 700+ според разкази на очевидци. 1000 лв не е чак толкова отгоре.

# 669
  • София
  • Мнения: 12 374
Питах мъжа ми за родния му Ловеч, каза, че там 1000 лв. е супер заплата. Във Велинград и Калофер, където пък аз имам роднини, също. Но и от малък град до малък град има разлика, разбира се.

Семейство с 2 деца, за да живеят нормално, им трябват повече от 2300 лв. Повтарям, нормално - това включва редовни почивки, ресторанти, концерти, забавления за децата, спорт, лагери и т.н.

Иначе е възможно - възможно е и с под долар на ден да се съществува, както правят хората в някои ултра бедни държави по света, като Либерия. На фона на тях тук е рай.

# 670
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
В София с 1000 лв си за ушите. Освен ако не живееш сам в собствено жилище без наем и без кредит и без да имаш разходи за лекарства примерно, и то пак е трудно връзването на двата края след като си платиш всички сметки.

# 671
  • Пловдив
  • Мнения: 14 394
Мярката за нормално, както знаем, е разтеглива във времето, пространството и индивидите. Wink

# 672
  • София
  • Мнения: 38 476
Особено в съзнанието на работодателите, нормално е супер разтегливо.

# 673
  • Мнения: 3 732
В София е бензиностанцията.

# 674
  • Мнения: 2 515
В София е бензиностанцията.
Още по-зле. Плащаш сметките и живееш на фотосинтеза.

Общи условия

Активация на акаунт