Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 336
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 29 254
Имаше една потребителка Дадос, която много време си търсеше работа, не знам какво се случи с нея, че спря да пише. Тя може би щеше да бъде заинтересована от работата.  Peace  Ако някой ѝ знае координатите, може да ѝ пише.  Peace

# 676
  • Мнения: X
Зуки, за София и тази работа е супер ниско. Дано поне е в града, не извън. Аз за 1200 (вече) съм с работно време на ДА и не се занимавам с мутри с 'жипове.

# 677
  • Мнения: X
Явно става въпрос за София или друг голям град, защото ако беше някой малък град щеше да има опашка от желаещи.
Точно това си помислих.
1000 лв. в София е нищо. В някой малък град обаче би било мечтана заплата.

В съседната тема като писах, че малко по-висока заплата от тази е нищо за София, щяха да ме изядат с парцалите. Да, заплатите са обидно ниски на фона на постоянно повишаващите се разходи. И не е нормално да си работещ беден и всеки месец да се чудиш как да свържеш двата края.

# 678
  • Бургас
  • Мнения: 6 876
Аз като съм ходила в София цените са същите като навсякъде, защо тогава в София трябва да са по-високи заплатите. И наемите вече са почти еднакви.

# 679
  • Мнения: X
Само да спомена - днес във фб видях обява за двустаен в Овча купел за 580 лв. Чакам да видя дали хол и кухня са отделно. Спалня с холокухня преди 6 месеца беше 500-550 (на доста места все още е) , преди година 450-500.
Токът поскъпна оня ден.

Аз като съм ходила в София цените са същите като навсякъде, защо тогава в София трябва да са по-високи заплатите. И наемите вече са почти еднакви.
Заради немите и не, не са еднакви наемите изобщо. Брат ми в центъра на Варна плаща 450 за по-добро жилище от моята квартира, а моята квартира е доооста прилична за 500.

# 680
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 139
добре де, като ви е тежко за живот в София защо не се преместите на село? за мен лично е по-добре да си живея в по-малко населено място и да отскачам до София да си напазарувам или да се лекувам. храните са по-евтини, бензина е по-евтин, болници под път и над път...  ами това е голяма част от разходите на едно семейство. наемите - да, по-високи са. но ако това е повод да се дават по-високи заплати, отколкото в по-малките градове не съм съгласен.

# 681
  • Пловдив
  • Мнения: 14 350
Прозвуча ми като "аз може да не съм прав, ама кюфтетата без лук..." не съм съгласен. Wink
Съгласен, несъгласен - пазар, дават се, значи няма нужда от мотиви и оправдания.

# 682
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 139
Прозвуча ми като "аз може да не съм прав, ама кюфтетата без лук..." не съм съгласен. Wink
Съгласен, несъгласен - пазар, дават се, значи няма нужда от мотиви и оправдания.
разбира се, че никой не ме пита. просто си казвам мнението.  Laughing
трудно ми е и на работодателя да обясня, че работещите ни колеги в София не работят повече от нас, не ядат повече от нас , а получават повече. защо не искат да си намалят разходите (лични и на фирмата) не знам. newsm78  а в същото време постоянно се жалват колко им е трудно.

# 683
  • Мнения: 2 515
Не става дума само за наем. Просто си е по-скъпо. И храна и каквото се сетиш.
Казвам го, като човек, живеещ в град с по-малко от 20000 жители. Отоплението ми е по-евтино, придвижването от точка А, до точка Б ми е по-евтино. И т.н. и т.н.
Затова и на мен ми се струва нормално заплатите в София да са по-високи. Стандартът е друг. То все едно да сравниш Ню Йорк с Капатово и да казваш, че не е редно да дават повече кинти в Ню Йорк, само щото наемите са по-скъпи.

# 684
  • Пловдив
  • Мнения: 14 350
Бонго, те и в Германия не работят повече от нас, както и в Лаос не работят по-малко (да, да, има държави с по-ниски заплати от нашите). Wink

# 685
  • Мнения: X
Придвижването в София с кола вече става трудно и скъпо "занимание". Ето, например вчера отвисях в едно задръстване на ключово кръстовище повече от 10 минути на едно място, защото полицаите бях решили да се заиграват със светофара. И това е юли, когато повечето хора са по отпуски вече. От септември какво ще е, не ми се мисли. Затворени булеварди, безкрайни ремонти, а цената на горивото тихомълком скача.

# 686
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 139
Бонго, те и в Германия не работят повече от нас, както и в Лаос не работят по-малко (да, да, има държави с по-ниски заплати от нашите). Wink Обаче работодателите и на едните, и на другите по някаква причина не се местят.
абе нека първо в БГ да погледнем.
като на село е по-нисък стандарта защо тока не е по-евтин, или пък учебниците, бензина, държавните услуги ...
?
пп. отплесваме се от темата  Laughing

# 687
  • Мнения: 24 467
Заплатите не се определят на база на това на кой какво му е евтино и скъпо там, където живее, а на стария пазарен принцип търсене/предлагане: предлага се определен тип работа с определени изисквания към човека, който се търси и понеже в София предлагането на работа е по-голямо в пъти, в сравнение с останалата част от изостаналата ни и изоставена държавица, и заплатите са по-високи. В доста градове работни места, различни от обслужващ персонал по магазини и ресторанти, няма. И това бе така с години. Няма търсене на работна ръка. Съответно каква висока заплата да се предложи? Няма търсене на работна ръка, няма разнообразие в търсенето и изискванията.
Ако обаче се породи необходимост от персонал и има определени по-високи изисквания за неговата квалификация, то няма как да не се предложи и по-високо възнаграждение. Но това няма връзка с цената на кафето в магазина.
Иначе стандартно храната и консумативите не са на много различни цени в цялата ни държава. Разлика има в имоти/наеми и пари за транспорт и то не защото в малкото населено място той е по-евтин, а защото по-рядко се налага да се ползва, поради малките разстояния.

# 688
  • Мнения: 18 476
Точно затова е по-нисък стандарта - същите цени при по-ниски доходи.

# 689
  • Мнения: 29 254
Никой не спира никого да живее и работи в София/чужбина, щом смята, че ще е по-добре платен.
И аз искам да живея на село с къща и градина, спокойствие и тишина, да не се бутам в задръстването, да не дишам "чистия" въздух, като същевременно имам доходите от работа в София, ама няма как да стане. Винаги нещо е за сметка на друго.

Общи условия

Активация на акаунт