Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 241
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 705
  • Пловдив
  • Мнения: 14 211
Лоша работа. Само в България не важат законите на пазара. Ама то в България и природните закони не важат. Wink
Како Сийке, нали се сещаш, че въпросните лоши, лоши бизнесмени или си намират хора при съответните условия (а.к.а. овце, поне според някои), или затварят, понеже просто не могат да си позволят да дават повече? Което според мен и вероятно става най-често.
Не че ги жаля, да не си помислиш подобно нещо, само казвам.

# 706
  • София
  • Мнения: 12 374
Изобщо не ми тежи животът в София, обичам си града, изкарваме повече от достатъчно пари и сме добре. Говорим по принцип: тук наемите са по-високи (за хората без собствено жилище) от да речем, Ловеч. Майка ми има апартаменти, които дава под наем - ако от ловчанлии поиска същите наеми, никой няма да я погледне. В София обаче желаещи много. Разлики още бол. Но когато в родния ти град дават малко пари или изобщо не можеш да си намериш работа, отиваш в София, Варна, Пловдив. Затова разбирам хората, които щат-не щат, грабват семействата си и напускат. Със сигурност не всички са хепи в големия град, но не е като да имат сто варианта за добър живот.

# 707
  • Мнения: 28 897
Преди една-две седмици даваха по телевизията платен репортаж за една фирма, чиито обяви постоянно висят в джобса. От една позната знам, че не дават високи заплати, имат огромни претенции към служителите си, вкл. и за облекло, задължават да се работи понякога и до 22 ч. вечерта, без компенсация разбира се...
Та, направили супер скъп коктейл, поканили незнамкойси известен с незнамкаквоси, платили си 10-ина минутен репортаж по ТВ, обаче на хората пари не дават за заплати.
Не знам и как да го нарека това....

Последна редакция: чт, 11 юли 2019, 17:25 от Natali_

# 708
  • Мнения: 2 600
Приоритети се нарича това.

# 709
  • Мнения: 19 675
Скрит текст:
Аз живея на село, но използвам София за работно място и забавления. Това какво ме прави? Нахален провинциалист или неуспял столичанин? Thinking
Нищо от това посоченото.  Laughing
Всеки има пълното право да урежда живота си така, че да му е възможно най-удобно и приятно.
Аз живея на село, но използвам София за работно място и забавления. Това какво ме прави?

Късметлия Simple Smile
Анджък.
За един може 1000 да са ок в София, за друг макар и извън София – малко.
Всичко опира до приоритети и начин на живот.

Недостигът на работна ръка ще се задълбочава като проблем. Няма нито социална, нито държавна политика в посока минимален доход. Празните приказки за игрите на пазара и как се определяли доходите от пазарните механизми са за идиоти, които като чуят 2 засукани приказки и млъкват. Най-ниските доходи в ЕУ и работещи бедни. Това казва всичко.

# 710
  • Мнения: 28 897
Приоритети се нарича това.

Ама, разбира се!  Crossing Arms

# 711
  • Мнения: 24 467
Ако обаче се породи необходимост от персонал и има определени по-високи изисквания за неговата квалификация, то няма как да не се предложи и по-високо възнаграждение.

По принцип си права. Елементарната логика сочи, че когато има търсене на някаква стока, нормално е цената ѝ да се вдигне.
Да, ама не. Поне у нас. Ето, в нашия град хем има търсене, хем заплатите са ниски, хем и „бизнесът“ реве, че няма кадри.
Особено по магазини и заведения – накъдето да погледнеш, висят табели „Търсим персонал“. Търсят, ама пари не им се дават...

Това, което правят /не само във вашия град, уви, навред търсят "персонал"/ и което уж противоречи на логиката, ги води до вече посочената последица - фалит на обекти, както и до ревът от последните години у нас "Няма хора за работа!".
Взимат някакви, дето нямат начална грамотност, че само такива се навиват, после мрънкат.
И това е също логично.
...
Ако намерят хора да им бачкат за без пари, значи има търсене на работа.
Абсолютно си важат пазарните принципи, Базила. Ако няма желащи за работа, или се закриват обектите, или се вдигат заплатите.

Последна редакция: чт, 11 юли 2019, 18:08 от Judy

# 712
  • Бургас
  • Мнения: 6 843
В България не важат онези принципи за търсене и предрагане и саморегулирането на пазара, дето всички сме ги чели в учебниците по микроикономика.
Мисля, че по-напред в тази тема писах за шефа на мой познат, който вместо да вдигне заплатите и да си намери работници, взе някакви затворници (сключи договор с тукашния затвор), които му излизат към 300-400лв на човек на месец.

# 713
  • Мнения: 28 897
Добре, де, не го ли е страх? Ако не за другите му работници, които не са затворници, поне за него и семейството му.....

Нали знаете, че винаги евтиното излиза скъпо.

# 714
  • Пловдив
  • Мнения: 57
Като стана въпрос за бензиностанции и София,елате в Пловдив да видите какво става.По 12 часови смени,извънреден труд(който,разбира се не се заплаща),осигуровките са на МРЗ.Това всичко за удоволствието да работиш за 50лв за 12 часа.Или 750лв. нето за 15 дни.Иначе собственикът си изкупува метанстанциите в града,и си празнува РД на паметник на културата,отворен специално за него.

# 715
  • Бургас
  • Мнения: 6 843
Добре, де, не го ли е страх? Ако не за другите му работници, които не са затворници, поне за него и семейството му.....

Нали знаете, че винаги евтиното излиза скъпо.

Това са затворници на лек режим тип общежитие - шофиране в нетрезво състояние, дребни кражби и др., които нямат право да напускат обекта, койно е извън града и се водят и отвеждат всяка сутрин и вечер. Семейството му какво общо има. Те не се вясват там по принцип.
Всичко е уредено от закона, затвора получава някакви пари, а на затворниците им се намалява присъдата.

# 716
  • Мнения: 1 669
Аз не ви разбирам логиката, хора. Всеки иска, иска, а какво дава?

Откакто свят светува работниците са с ниски заплати и лоши условия за работа. Някой спомена, за нормално се приемат 2300 лева за семейство с 2 деца и в това се включват пари за почивка, ресторанти, кино, театър. Ами това беше само в социализма - работник си, но работническата партия ти е построила почивна станция и ходиш на почивка, партията ти дава билети за театър, кино и ходиш в работническия стол на вечеринки и банкети.

В цял свят, ако не си учил изобщо (спал си, блял си, бягал си от час, не си се научил нито да рисуваш, нито да смяташ) - ами бачкаш нещо лошо платено, на кофти смени и не си и помисляш дори да мечтаеш за почивка и ресторант. Това с наемите е също много раздуто. 500-600 лева квартира в София. Да, но има и общински жилища, и работнически общежития, а има и наем само на стая, с 2-ма човека, които си поделят разходите... Точно в такива стаи по 2-ма живеят повечето ни работници на Запад... Има и работа, която е подходяща за млад, необвързан човек, без ангажименти към семейство... Идва ми сега на ума - едно време са давали момичета да слугуват в богата къща, т.е. нещо като чистачки/камериерки, домашни помощници... И знаете ли какво е било заплащането? Осигуряват легло на таванската стая, храна и заплата - чифт обувки. Това е. Почивки, ресторанти...

Редно е тамата, след 48 страници да премине от "Има ли недостиг на работна ръка?" на "Има ли недостиг на работна ръка и каква е причината за това?". Вече "ми не плащат добре" се посочи като причина. А има ли и други?

# 717
  • Мнения: 28 897
В цял свят, ако не си учил изобщо (спал си, блял си, бягал си от час, не си се научил нито да рисуваш, нито да смяташ) - ами бачкаш нещо лошо платено, на кофти смени и не си и помисляш дори да мечтаеш за почивка и ресторант.

Това е разковничето. Обаче в цял свят, ако си учил и си бакалавър/магистър, специализирал си, те уважават и ценят труда ти, а тук ти казват - "че, кво кат си магистър, знайщ ли колко чакат на опашка..."  Колко точно, де?!?!

# 718
  • Мнения: X
В цял свят, ако не си учил изобщо (спал си, блял си, бягал си от час, не си се научил нито да рисуваш, нито да смяташ) - ами бачкаш нещо лошо платено, на кофти смени и не си и помисляш дори да мечтаеш за почивка и ресторант.

Това е разковничето. Обаче в цял свят, ако си учил и си бакалавър/магистър, специализирал си, те уважават и ценят труда ти, а тук ти казват - "че, кво кат си магистър, знайщ ли колко чакат на опашка..."  Колко точно, де?!?!

Големи глупости. Отнася се и за двата цитата.

# 719
  • Бургас
  • Мнения: 6 843
Ами дай да живеем още в 18-ти век, само защото хората са живели така някога. И аз като съм била студентка съм живяла в мухлясала квартирка с по двама души в стая. Не го пожелавам на никого. И на почти 40 с образование и знание в определена област не върви да живея по тавани и мазета. Всъщност и най-необразования, но здраво трудещ се човек не заслужава да блъска за единия хляб и чифта обувки. В природата на човека е заложено да се стреми към по-добър живот, за това и го има прогресът.

П. П. Не зная вие в кой комунизъм сте живели, но по моя комунизъм се живееше много бедно.

Последна редакция: пт, 12 юли 2019, 00:18 от Irene Adler

Общи условия

Активация на акаунт