Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 445
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 915
  • Мнения: X
Gal, не разбрах само какво отнишение има доброволният туризъм към това, което си говорим.  
Има отношение, че се харчат пари извън родната икономика, но е удобно да ги вкараме в графа доброволни.
Аз пък съм стажувала в транспортна фирма без камиони. Уж големи пари се вадели. Защо според теб останах само с един месец стаж там, вместо да изкарвам голямата заплата?
Защо не коментираш условията? Колко често шофьорите спят в камиона, къде се къпят, къде ходят до тоалетна? Защото аз знам къде, но не знам според теб това нормално ли е?

уките и кадърните, дето го оценяват като такъв, защо не вземат да станат те работодатели.
Ааа, без тия. Наслушала съм се на приказки колко не заслужавам заплата, защото работя лесна работа, правя си екскурзии за сметка на фирмата, нямам доверие в шефа.. Така и не разбрах като е толкова лесна, що шефът не вземе да стане в 7 (п.п.и в 4.30 съм ставала), да хване рейса към поредната командировка, да почне лесната работа още със слизането от автобуса и така докъм 20-21ч. Пък аз ще ходя в 12-13ч в офиса, ще играя на макбука и ще бавя заплати с 2 седмици и плащания към доставчици 2 месеца, ще буквам едноседмични екскурзии в чужбина всеки месец, даже нов джип ще си купя.

Последна редакция: пт, 19 юли 2019, 14:55 от Анонимен

# 916
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Гал, никога не съм коментирала твоята работа и трудността и, затова не знам без кои "тия", нито знам какво отношение имат моите думи към твоите неразбирателства с шефа ти, освен може би "гузен негонен бяга". Wink
Всъщност оправяйте се - аз работодател не съм и няма да бъда, но и не пиша стандартни плоски дивотии на едро. Ако някой е толкова под вашето ниво на ученост и квалификация, все трябва да можете да се оправите без него, че и по-добре от него.

# 917
  • Мнения: X
Аз наскоро чух следното изказване: "Ама не трябва да има такива заплати в България. Не може така да се прави бизнес." Това от бизнесмен с десет камиона, дошъл на почивка в Германия, после продължи за Белгия и Холандия. Поводът беше коментар за нечия заплата.

krasimilo, ти не знам дали си единствената, която работи в транспортна фирма, но ми се струва, че не си виждала паркинг в Германия примерно пълен с камиони. Всичките са от Източна Европа и не бих казала, че шофьорите им живеят като кучета, освен ако се няма предвид бездомните кучета по българските улици.

Между другото, има тема за плана Макрон,ако обичате се преместете в нея.

# 918
  • Мнения: X
Гал, никога не съм коментирала твоята работа и трудността и, затова не знам без кои "тия", нито знам какво отношение имат моите думи към твоите неразбирателства с шефа ти, освен може би "гузен негонен бяга". Wink
Всъщност оправяйте се - аз работодател не съм и няма да бъда, но и не пиша стандартни плоски дивотии на едро. Ако някой е толкова под вашето ниво на ученост и квалификация, все трябва да можете да се оправите без него, че и по-добре от него.
А тогава какво коментираш?
Много пъти се каза в темата с различни думи, че н хубаво място, висока заплата и читав работодател всеки стои. Дори не е необходимо да са трите неща заедно в условието. Ама и такива работодатели рядко реват за липса на кадри.
Другите не са работодатели, а някакви типчета, дето ги мързи и отде-накъде ще ги командори друг.
Аз не съм работодател, защото нямам търговски нюх (язък, че съм от потомствена рода на търговци) и мразя да поемам рискове. Като гледам, много други страдат от същите дефицити, ама това не ги спира да са шефчета.

# 919
  • Мнения: X

Всъщност оправяйте се - аз работодател не съм и няма да бъда, но и не пиша стандартни плоски дивотии на едро. Ако някой е толкова под вашето ниво на ученост и квалификация, все трябва да можете да се оправите без него, че и по-добре от него.

Е да де то така и става, оправяме се. Напускаме, втори, трети и четвърти път, разбираме, че само името друго а манталитета същия. Накрая отиваме в чужбина и си оправяме живота.

Връщаме се след няколко години да продадем всичко що имаме. И после пишем по форумите. Е та това е, в общи линии.

Работодатели трябв да спазват един основен принцип: “Не прави това на някой, което не искаш на теб да ти го направят.”

Доста е простичко и близко до акъла но много малко хора го следват, хората който не го следват са безбожници.

Последна редакция: пт, 19 юли 2019, 16:53 от Анонимен

# 920
  • Мнения: X
......  Между другото, има тема за плана Макрон,ако обичате се преместете в нея.
Може ли линк за тази тема, не можах да я намеря.
Ние тук не коментираме нито Макрон нито плана му. А защо има недостиг на работна ръка в БГ (шофьори в частния случай).

# 921
  • Мнения: X
Може ли линк за тази тема, не можах да я намеря.

https://m.bg-mamma.com/?topic=1085917

Krasimilо и някои други коментират точно плана Макрон и какво чрез него искат да направят Франция и Германия на България.

# 922
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Цитат на: --Gal--
А тогава какво коментираш?
Мисля, че съвсем ясно написах какво коментирам.
Цитат
Но на дъното според мен е защото българските работодатели не са читави хора, не вярват в Бог, като цяло са неуки, и със слаба квалификация.

# 923
  • Мнения: 2 192
Gal, едното няма нищо общо с другото, ама ни-що! Става въпрос за принудително събиране на още едни пари в графа "туризъм" за Франция, Германия и други държави. Докато никой не е задължен да идва да си харчи еврото или злотите в България. А за многото пари в сектора - някои може и да вадят, не зная с какви очаквания си била. 

Чек, виждала съм. Много неща съм виждала. Паркингите им съвсем не са като бежански лагери. Има и такива, но има и цивилизовани с всички услуги.  А квартирите/хотелите, за които бленуват някои, често се превръщат във всичко друго, но не и в пазилище на семейните ценности.

Тук идеше реч за нещо друго: е ли Макрон безкористен в желанието си да подобри условията на труд на шофьорите или не? До какво ще доведе привидното подобряване? 

Дали заслужават добри условия на труд - категорично! Защото трудът им е тежък, защото трябва да се мисли за безопасността на тях и другите участници в движението, но начинът за това не е като ги лашка обратно до родината на няколко седмици).
Поради липсата на кадри в тоя сектор самите фирми се опитват да привлекат хора с по-добри условия:  дали чрез квартири, по-често прибиране или други бонуси, но желанието и финансовите възможности са две различни неща.

# 924
  • Мнения: X
Магдена, и аз това коментирам с пример от моя трудов стаж и го потвърждавам. Мога, разбира се, да дам примери с мои шефове, които са дипломирани специалисти и вършат достатъчно за собствения си бизнес, както и не ощетяват работника, но темата всъщност не е за тях - те работна ръка си имат.

# 925
  • Мнения: 25 600
Интересни рокади в БЕХ. В борда влизат представители на трите големи държавни дружества у нас: Жаклен Коен (АЕЦ „Козлодуй“), Андон Андонов („Мини Марица изток“) и Живко Динчев („ТЕЦ Марица изток 2“).
Въпросът е каква е целта – дали отчаян опит да се стабилизира състоянието на енергетиката у нас и да се нормализира пазарът на електроенергия, или да се съсипе окончателно енергийната сигурност и независимост на България. Като страничен ефект – и някой и друг завод.
Искрено се надявам да е първото, но... То ще се чуе.

Скрит текст:
Припомняме, на 17 декември 2018 г. ЕК обвини БЕХ в монопол. Европейската комисия наложи глоба на "Български енергиен холдинг" (БЕХ) в размер на над 77 милиона евро.

Припомняме също, че в последните няколко месеца се създаде сериозно напрежение в сектор "Еенергетика". Няколко пъти работодателите алармираха, че цената на електроенергията, договорена през борсов сегмент "Пазар ден напред" е манипулирана и отбелязва неимоверни скокове. Към 3 юли 2019 г. е най-високата в Европа. Председателят на АИКБ Васил Велев дори обвини, че има признаци на организирана престъпна група в енергетиката.

Работодателите настояха за проверка на действията на НЕК от страна на прокуратурата и няколко пъти излизаха с писма до премиера, министъра на енергетиката и главния прокурор.

Избухнаха и няколко скандала около НЕК, най-вече с обвиненията от страна на работодателите за манипулирани от страна на НЕК цени на тока.

Последна редакция: пт, 19 юли 2019, 16:33 от Как' Сийка

# 926
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Цитат
...българските работодатели не са читави хора, не вярват в Бог, като цяло са неуки, и със слаба квалификация
... Мога, разбира се, да дам примери с мои шефове, които са дипломирани специалисти и вършат достатъчно за собствения си бизнес, както и не ощетяват работника, но темата всъщност не е за тях - те работна ръка си имат.
И тогава кое точно те накара да разчетеш думите ми като "работата на Гал е лесна, тя само се разхожда"?

# 927
  • Мнения: X
Чек, виждала съм. Много неща съм виждала. Паркингите им съвсем не са като бежански лагери. Има и такива, но има и цивилизовани с всички услуги.  А квартирите/хотелите, за които бленуват някои, често се превръщат във всичко друго, но не и в пазилище на семейните

По всички немски магистрали съм карал поне по веднъж, някои ги знам наизуст, карал съм доста и във Франция, но не много щот се плащат, и е по-добре с влак.
Хотели има в не повече от 5% от Raststätten, има и паркинги за тирове дето не са на магистралите, но те са много малко. Над 50% от всички паркинги са мизерни. Нощно време не се спира, защото не се знае дали ще можеш да тръгнеш после. Как спът тези хора там направо незнам.

Второ, никой не влачи шофьора вкъщи, ти му даваш почивка, той ако иска да се прибира, може и семейството му да идва да го вижда, защо не.

Интересни рокади в БЕХ. В борда влизат представители на трите големи държавни дружества у нас: Жаклен Коен (АЕЦ „Козлодуй“), Андон Андонов („Мини Марица изток“) и Живко Динчев („ТЕЦ Марица изток 2“).
Въпросът е каква е целта – дали отчаян опит да се стабилизира състоянието на енергетиката у нас и да се нормализира пазарът на електроенергия, или да се съсипе окончателно енергийната сигурност и независимост на България. Като страничен ефект – и някой и друг завод.
Искрено се надявам да е първото, но...
Скрит текст:
Припомняме, на 17 декември 2018 г. ЕК обвини БЕХ в монопол. Европейската комисия наложи глоба на "Български енергиен холдинг" (БЕХ) в размер на над 77 милиона евро.

Припомняме също, че в последните няколко месеца се създаде сериозно напрежение в сектор "Еенергетика". Няколко пъти работодателите алармираха, че цената на електроенергията, договорена през борсов сегмент "Пазар ден напред" е манипулирана и отбелязва неимоверни скокове. Към 3 юли 2019 г. е най-високата в Европа. Председателят на АИКБ Васил Велев дори обвини, че има признаци на организирана престъпна група в енергетиката.

Работодателите настояха за проверка на действията на НЕК от страна на прокуратурата и няколко пъти излизаха с писма до премиера, министъра на енергетиката и главния прокурор.

Избухнаха и няколко скандала около НЕК, най-вече с обвиненията от страна на работодателите за манипулирани от страна на НЕК цени на тока.


За енергетиката мога роман да напиша като Война и мир. Ама няма да го правя.

Това което ще стане в енергетиката ни е следствие на това за което вече стана дума. А то е, тоталната незаинтересованост на управляващия елит на България от утрешния ден, поради не вярата им в Бог, и това че всеки в деня на страшния съд ще отговаря за постъпките си.

Българина, частност българския елит (работодател, кмет, депутат, министър и т.н.) живее сякаш му е даден карт Бланш да си прави каквото иска със света, разбирай природата и другите хора. Такъв карт Бланш на никой от нас не е даден. Не знам, кой успя да излъже българина че той е властелин на всичко, всеки и завинаги. Отговорност ще се носи. Това е факт, който ние българите доста отдавна сме забравили.

Последна редакция: сб, 20 юли 2019, 03:08 от Анонимен

# 928
  • Мнения: X
И тогава кое точно те накара да разчетеш думите ми като "работата на Гал е лесна, тя само се разхожда"?
Кое точно от '(личен) пример' не се разбра?

# 929
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Не се разбра само едно единствено нещо - какво, аджеба, отношение има твоето изказване ни в клин, ни в ръкав: "ааа, без тия" (кои тия?!) и последващите го изречения за какво ти казал някакъв работодател към онова, което казвам аз. Но нямам желание да дъвча вече едно и също.

Ако така е по-ясно: от позицията на работник да се оплакваш колко били неуки и неквалифицирани българските работодатели никак не е по-умно, отколкото от позицията на работодател да обясняваш на работника, че тя неговата работа е лесна и повече от Х лева не заслужава.

Общи условия

Активация на акаунт