Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 360
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 1 020
  • Мнения: 47 963
Аз познавам доста завърнали се, такива, които искат да се върнат дългосрочно, както и чужденци, живеещи и работещи в България. Но не съм представителна извадка, разбира се.

# 1 021
  • Мнения: 24 467
...

А това с вноса на работна ръка от третия свят, вече е коментирано. Изобщо не излиза "по-евтино", отколкото да плащаш на българи.
Тази година отново работодатели, с които работим, искаха да наемат чужденци и се отказаха да се разправят, заради усложненията, малкото време, с което разполагат, тъй като работата е сезонна и парите, които следва да платят.
Никакви чужденци не са се засили да идват, още по-малко да усядат трайно у нас.
Изключвам ония с паспортите от статията.
А това, че населението намалява постоянно, особено в работоспособна възраст, не е лично мое мнение, а официална статистика, която дори нашият НСИ признава ежегодно, макар и като истински лакей - с половин уста.
На един неуспешно реализирал се навън и завърнал се у нас, се падат по няколко заминали и установили се трайно в чужбина.  Ако беше иначе, нямаше да сме първенци по темпове на обезлюдяване и застаряване на нацията.

Последна редакция: чт, 01 авг 2019, 13:25 от Judy

# 1 022
  • София
  • Мнения: 1 577
Връщането на българите е поредното изявление тип "ако го кажем трийсет пъти по телевизията, току-виж заприличало на вярно". Това е и единственият управленско-медиен похват, известен на нискочелата ни политическа класа. Учудващо вървежен впрочем, вече десет години...
Някои се връщат, разбира се. Светът е динамичен. Повечето обаче си тръгват. Трайно. Това е статистически факт.

# 1 023
  • Мнения: X
Къде ги виждате тези "завърнали" се от чужбина българи? Единици са, на фона на многократно по-високия брой заминаващи. Всъщност имам един познат, който се върна с романтичната нагласа за родното, поработи малко тук /след като дълго време не можа да си намери работа, въпреки перфектния чужд език и чуждестранен опит/ и сега отново стяга багажа за зад океана с намерение повече да не се връща. Евентуално като се пенсионира, за да си харчи американската пенсия тук...Голяма част от съучениците и колегите ми от университета са в чужбина и си идват тук или по Коледа, или през лятото за по седмица-две и всеки път казват едно: че бързат да си заминат. Тези, които са в Европа са малко по-меки в изказванията си за нивото, на което се намира България, но тези, които живеят зад океана или по Австралия, не са много ласкави, а пък и не виждам да ги гони някаква носталгия.
Хора на възраст над 30-35-40 години се преориентират и заминават, започвайки от нулата на напълно непознато място. Вярно е, че на тази възраст се искат топки, но се възхищавам на решителността им.
Около 20 деца само от един клас на столично училище заминаха да учат в чужбина. Разпръснаха се по целия свят.  Друг е въпросът дали ще изяват желание да се върнат след няколко години.

# 1 024
  • Бургас
  • Мнения: 6 876
...

А това с вноса на работна ръка от третия свят, вече е коментирано. Изобщо не излиза "по-евтино", отколкото да плащаш на българи.

Не знам колко излиза, но по черноморието е пълно с украинки и малдовки. Вече има и по производствените цехове. Плащат им по 800лв и им наемат по един апартамент вътре 7-8 човека. Даже вече има фирми, които се занимават с това - посредници на работна ръка от Украйна. Не излиза кой знае колко по-евтино, но тези работници могат да ги ексрлоатират за разлика от българина, който може да си хване шапката, тези не могат защото документите им остават във фирмата.

Последна редакция: чт, 01 авг 2019, 20:40 от Irene Adler

# 1 025
  • Мнения: 29 276
Една потребителка беше споделила, че нейна позната с шивашка фирма е искала да направи нещо подобно, понеже нямало желаещи жени да работят на минимална заплата, но излизало над 2000 лв. на човек.

# 1 026
  • Мнения: 3 608
Една потребителка беше споделила, че нейна позната с шивашка фирма е искала да направи нещо подобно, понеже нямало желаещи жени да работят на минимална заплата, но излизало над 2000 лв. на човек.
Честито на работодателя но на българите не искат да дават заплати.

# 1 027
  • Мнения: 22 414
Не излиза изобщо евтино, работодателите не могат да падат под определена сума - официално. С осигуряването на квартира, пътни и т.н., сумата набъбва.
Но ако ги накараш да плащат по 900лв на български работник, няма да стане.

# 1 028
  • Мнения: X
Няма да стане, разбира се. За българския работодател, който още не е свалил официалния си пернишки анцуг, е много важно Вуте да е зле. Ако трябва собственоръчно ще си запали къщата, само и само да изгори и плевникът на Вуте.

# 1 029
  • Мнения: 24 467
Не излиза изобщо евтино, работодателите не могат да падат под определена сума - официално. С осигуряването на квартира, пътни и т.н., сумата набъбва.
Но ако ги накараш да плащат по 900лв на български работник, няма да стане.

Peace
Като минали през процедурата с няколко работодатели ще споделя, че не е евтино и не, работодателите ни не предпочитат да наемат чужденци.  Sunglasses
По нашето море не съм стъпвала, нямам и намерение, но ако там има такива, не съм убедена, доколко законно пребивават там. Или не са пак по повод сподобиване с бг паспорт и от там- насетне - беж, крачета, да бягаме към белия свят.

# 1 030
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Аз бях споделила за шивашката фирма. Към 3000 лв излиза, ако всичко е легално. Те се отказаха де, не внесоха работници. Тези, които работят на морето, нямам представа как така излиза по- евтино. Освен ако не са от бесарабските българи, за тях има други условия и не е чак толкова сложно.

# 1 031
  • Мнения: X
Какво се включва в тези 3000лв за чуждестранни работници? Това е за 1 човек за всеки месец ли? Не ми звучи правдоподобно. Или е някаква добавка към месечната заплата? Още по-невероятно.
Аз бях търсила услугите на фирма за подбор на персонал за хора от Молдова, цената за услугата беше по 500лв на човек, доколкото си спомням.
Задължително ли е осигуряването на квартира? Ако е така, то работодателят лесно може "виртуално" да включи тоест да изключи тази сума от заплатата.

# 1 032
  • Мнения: 29 276
Добре, де, независимо от цената, защо изобщо се търсят хора от Молдова или някъде другаде, плащат се комисионни, квартири, такси и т.н., вместо да се вдигнат заплатите на българите?
Едва ли този молдовец ще е съгласен да работи за 500 лв., да не говорим и че има езикова бариера...

# 1 033
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Фри, работниците не ги вземат тези пари. По закон трябва да се осигури квартира, да се поеме персонална отговорност за всеки, който наруши закона, да се осигури издръжка/доход от 50 евро на ден и върху тях да се плащат осигуровки, да се подпишат много задължаващи документи, в случай, че не спазиш договора и какви ли не формалности още, много е сложно. Фирмата беше направила запитване за китайски и виетнамски работници и като разбраха условията, се отказаха. За други страни не знам как е, но предполагам, че е същото.

# 1 034
  • Мнения: X
Не излиза изобщо евтино, работодателите не могат да падат под определена сума - официално. С осигуряването на квартира, пътни и т.н., сумата набъбва.
Но ако ги накараш да плащат по 900лв на български работник, няма да стане.

Излиза им изключителни евтино. Сезонен работник от държава извън ЕС е поне два пъти по евтина работна ръка. Особено ако е хотел където квартирата и храната са най-малкия проблем

Общи условия

Активация на акаунт