Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 444
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 1 035
  • Мнения: X
Lady, изглежда това, което си написала въобще не е вярно съгласно написаното тук: https://www.az.government.bg/pages/sezonni-rabotnici-ot-treti-strani/ и тук https://www.az.government.bg/pages/uprajniavane-na-trudova-zaetost-erpr/
Вярно, че изглежда доста комплицирано и не всеки ще се справи с организацията. Има една камара документация, но не е нещо кой знае какво. И въобще няма задължение работодателят да плаща квартирата на работника, (дори това доколкото знам това е забранено, смята се за вид "укриване" на данъци) длъжен е само да му я осигури, а си я плаща работникът.
Както обикновено се разпространяват някакви слухове...
Добре, де, независимо от цената, защо изобщо се търсят хора от Молдова или някъде другаде, плащат се комисионни, квартири, такси и т.н., вместо да се вдигнат заплатите на българите?
Едва ли този молдовец ще е съгласен да работи за 500 лв., да не говорим и че има езикова бариера...
Българите и за 1500лева не са съгласни да работят. Все са специалисти и много заети и много работа, клиенти и т.н... и не могат да се занимават с глупости....
Не излиза изобщо евтино, работодателите не могат да падат под определена сума - официално. С осигуряването на квартира, пътни и т.н., сумата набъбва.
Но ако ги накараш да плащат по 900лв на български работник, няма да стане.

 Намери ми БГ градински работник - давам заплата 900лева.

# 1 036
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ами не става въпрос за сезонни работници, а за постоянни. Не става въпрос и за спортисти, нито за редки специалности. Написала съм само това, което видях лично. Нямахме такова споразумение с Китай и Виетнам към момента, когато собствениците на фирмата ходиха в съответните посолства да питат, а как е сега, не знам. За квартирата са длъжни да осигурят такава и да приспадат от заплатите някакъв наем, не беше много като пари това, но имаше условия какво да има в квартирата, там баня, кухня, такива неща. И тогава беше разрешено само 10 процента от общия състав на фирмата, а сега гледам,  че вече е 20. Счетоводство се води според бг.законодателство, осигуровките и данъците са като на българите, разлика няма.
Между другото, ММ е чужденец и аз също на времето подписвах документ, че му осигурявам квартира и доход, тогава беше по 30 долара на ден Simple Smile но минаха и много години от тогава, сега искат повече.

# 1 037
  • Мнения: X
Едно е да му осигуряваш квартирата, друго е да му я плащаш, нали?
Не може да се приспадат комунални разходи от стойността на заплатата и да не се плаща данък доход върху тия суми.
Ако това, за което говориш е от годините преди да влезнем в ЕС всичко в възможно, не съм изненадана. Тези неща, които сега ги пише в сайта на АЗ, лично съм ги изпитала на гърба си преди 20 години навън, така че горе долу имам представа как би трябвало да е по закон. И въобще тия 3000лева, за които се писа по-нагоре няма как да си ги обясня и не ги вярвам.

# 1 038
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Не знам кой ги тиражира тия суми от 2000-3000лв, но изобщо не са верни. Възможно е фирмата посредник да е искала да ви завлече с големи суми. Има вече фирми посредници за работници от Украйна, които са съвсем легални.

# 1 039
  • Мнения: 29 324
Добре, де, в крайна сметка колко пари се дават за чуждестранен работник /нискоквалифициран/?

# 1 040
  • Мнения: X
По хотелите ли? От децата с които съм говорил им се осигурява храна квартира и заплащане от порядъка на 750 лв. за три месеца.
Аз работя с командировани от Беларус и Казахстан. Там далаверата е още по голяма.

Защо си мислите че няма незаменими работници? Защо си мислите, че работодателите берат доматите с колчетата?

# 1 041
  • Мнения: 3 608
По хотелите ли? От децата с които съм говорил им се осигурява храна квартира и заплащане от порядъка на 750 лв. за три месеца.
Аз работя с командировани от Беларус и Казахстан. Там далаверата е още по голяма.

Защо си мислите че няма незаменими работници? Защо си мислите, че работодателите берат доматите с колчетата?
Незаменими няма но има неповторими!Анадън му?

# 1 042
  • Мнения: X
И неповторими няма, освен ако не мерим човешката глупост. Анщайн го е разбрал преди време

Неповторимите са единици и не ламтят за високо заплащане. Такива хора не търсят заплата а други удобства

# 1 043
  • Мнения: 29 324
Работят за 750 лв. за три месеца?!?! Чак не го вярвам. Това е по 250 лв/мес.
Ако са сервитьорки, разбираемо да разчитат на бакшиши и пак е малко.

# 1 044
  • Мнения: X
На месец. Извинете ме за недоразумението. Работят на максималния срок от 90 дена и се прибират. Повечето са студенти също като българските които всяко лято ходят зад океана

# 1 045
  • Мнения: 29 324
Щом е на месец 750, значи плюс квартира и храна, излиза над 1000 лв. Защо не се дават тези пари на българчета? Или ще ми кажете, че няма желаещи....?!?

# 1 046
  • Мнения: 3 608
Щом е на месец 750, значи плюс квартира и храна, излиза над 1000 лв. Защо не се дават тези пари на българчета? Или ще ми кажете, че няма желаещи....?!?
Мии за 1к без почивка  и смени по 10 12ч ти ще се навиеш ли ,или да пуснеш твоето дете да го гърбят?

# 1 047
  • Мнения: X
Или не четете или аз не съм ясен.
Коментирам обслужващия персонал по хотелите в курортите. Там разходите за квартира и храна се заплащат от клиентите.
Българче би ли се съгласило да работи за 700 лв.?

Да! 18 големия син на колега работи сезонна работа на черноморието за 800 лв месечно и спи в къщи. Работодателят му осигурява транспорт и обяд. Спи си в къщи. Доволено е хлапето

# 1 048
  • Мнения: 2 109
  Аз имам доста познати, работещи по Черноморието. За под 1000 - 1200 лв + квартира/транспорт и храна не се навиват да работят.
  Работила съм и с доста магазини по морето. Преди 3-4 години заплатите бяха над 1000.

# 1 049
  • Мнения: X

Неповторимите са единици и не ламтят за високо заплащане.
Хубаво е, че тези които не искат високо заплащане, са единици. Като цяло, добре би било и тъпунгелите да са единици. Ех, мечти...

Общи условия

Активация на акаунт