Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 325
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 1 095
  • Мнения: 344
и от средното се излиза не по-трудно.

# 1 096
  • Мнения: 6 461
Това, че нискокфалифицирана работа се заплаща почти или наравно с висококфалифицирана такава, е друг въпрос . Съм зА, лекари, учители и други подобни да получават и пет пъти над моята. Не съм съгласна обаче , да се принизява нискокфалифициран труд до”такива като нас” /Лиляна Wink / и  щото да е учил... налЕ?
Да не казвам пък и , че на днешно време на лекар  да те е страх да отидеш ... Купил ли си е висшето, има ли представа к’во прави тамЕ...  Или за учители да поговорим. Но докато моята работа не застрашава ничий живот, то за въпросните не е така.

# 1 097
  • Мнения: 24 467
Така е, висшето олекна много. Срещу висока такса, дават образование на всяка кифла с мозък нула, която даже и като сервитьорка или продавачка би се провалила.
Единствено медицината май остана трудна специалност.

Дори медицина като гледам вече какви влизат у нас...
Не, тенденцията е обща.
Качеството е нулево или клони към нула.

# 1 098
  • Другата България
  • Мнения: 37 099
На учителите им вдигнаха заплатите. Може да не е достатъчно, то на кого са му достатъчни, но поне ги вдигнаха.
Има други сектори, в които от години цифрите са застопорени и не мърдат изобщо.

# 1 099
  • Мнения: 22 411
Учителите от дълго време в системата получават доста прилична сума.
Друг въпрос е колко училища са без ученици почти, не влизат в час...а учителите там си получават същите заплати като колеги с по 26деца в клас.

# 1 100
  • София
  • Мнения: 12 374
Една от лелите ми е мед. сестра в голяма столична болница. Ситуацията е плачевна откъм заплащане, а работата е всичко друго, но не и лека.

# 1 101
  • Другата България
  • Мнения: 37 099
Друг въпрос е колко училища са без ученици почти, не влизат в час...а учителите там си получават същите заплати като колеги с по 26деца в клас.
Ето това е абсолютно ...недоразумение /може да не е най-точната дума/ на системата и е факт, особено в малките населени места. Не знам дали изобщо има начин да бъде избегнато, или поне да се редуцира заплащането на такива учители, но е крайно несправедливо към останалите.

# 1 102
  • Мнения: 9 474
А защо трябва да се редуцира? Хем им били малко, хем ако може и да не ги взимат. На продавачката да ѝ редуцират ли заплатата ако не е продала достатъчно хляб днес?

# 1 103
  • Пловдив
  • Мнения: 14 344
Повечето са зле в сравнение със Запада, но много са престъпно зле и сравнимо само с Третия свят. Само дето в третия свят не е по-скъпо от Германия например.
За кой конкретно "трети свят" става дума?

# 1 104
  • Мнения: 24 467
Редукция на заплати не следва да има, защото тогава "по селата" съвсем няма да има учители. Учителят едно и също време си губи, независимо дали преподава на 18 или на 28 деца в клас. Той не е нормен работник.
По-скоро следва да се редуцират паралелки и цели училища. В някои учебен процес на практика няма. Въпреки това ги завършват тотално неграмотни хора. Които после и висше завършват по същите причини. ВУЗ-овете също плачат за съращаване поне на половина.

# 1 105
  • Мнения: 917
Сега от тази дискусия, не знам наблюдавате ли от страни как самите ние се натискаме един друг надолу към дъното:
1. Ниско квалифицираните не заслужавали високо заплащане, след като имало други професии  с висше образование и ниско заплатени. Веднага давам пример -  един разпоредител в музей - с висшО образование по история си клати краката по цял ден, за разлика от един продавач в Лидл например, е и защо на втория заплатата да не е по-висока? Има страшно много излишни специалности във висшето образование.
2. Учителите в малките градове вършили по - малко работа от тези в големите, намалете им заплатите. Ами да, имат по-малко работа, но в големият град пък има повече предлагане и като не им харесва на едно място си хващат шапката и отиват на друго. Нали така? А в малкият се разправят и с разни от етноса.
Защо хора, защо сте такива? Ей ви първопричината за ниското заплащане.

# 1 106
  • Другата България
  • Мнения: 37 099
А защо трябва да се редуцира? Хем им били малко, хем ако може и да не ги взимат. На продавачката да ѝ редуцират ли заплатата ако не е продала достатъчно хляб днес?
Защото поне за мен не е нормално заплащането да е едно и също на учител по история примерно в София, в гимназия, и на същия такъв в село Кукорево. Ако ме разбираш. Трябва да има и други параметри, които да го определят. Изказвам лична позиция.
За продавачката ти не знам, но също хипотетично ако днес продаде по-малко хляб, утре може да продаде повече, при нея зависи от клиентите, които не са константа. Докато учениците в едно училище са такава за цялата учебна година като бройка.

# 1 107
  • Мнения: 9 474
А защо трябва да се редуцира? Хем им били малко, хем ако може и да не ги взимат. На продавачката да ѝ редуцират ли заплатата ако не е продала достатъчно хляб днес?
Защото поне за мен не е нормално заплащането да е едно и също на учител по история примерно в София, в гимназия, и на същия такъв в село Кукорево. Ако ме разбираш. Трябва да има и други параметри, които да го определят. Изказвам лична позиция.
За продавачката ти не знам, но също хипотетично ако днес продаде по-малко хляб, утре може да продаде повече, при нея зависи от клиентите, които не са константа. Докато учениците в едно училище са такава за цялата учебна година като бройка.

Учителите и в Карлуково и в София са еднакво работно време и еднакви задължения и извънкласни занимания. Продавачката също е от 9 до 5. Защо тя да взима заплата без оглед на клиентите, а учителите да се редуцират с оглед на учениците? Майко мила, по-безумно нещо не бях чела!

# 1 108
  • Мнения: 2 109
  Моето мнение, за професиите в сферата на търговията е, че е редно да са на процент. Като ученичка съм работила като продавачка, ами друга е мотивацията, когато знаеш, че всяка продажба ти добавя към заплатата.
  За учителите, до колкото знам и сега по-елитните училища дават бонуси към заплатите. Не съм сигурна, познати учителки са го споменавали. Реално и сега трудно се намират учители за селските училища, ако заплатата им е по-ниска, съвсем няма да има кадри. Да не говорим, че често такива учители работят с много по-трудни за обучение деца.

# 1 109
  • Мнения: X
На продавачката да ѝ редуцират ли заплатата ако не е продала достатъчно хляб днес?

На продавачката ѝ редуцират заплатата, когато пада оборота или не ѝ излиза ревизията. Могат и ТД да променят от 8 на 4- часов. Продавачката може и да не е продавала хляб, но е продавала друго или днес се е занимавала с 10 доставчици, обработила е документите, наредила стоката, поставяла цени, проверявала срокове на годност, поддържала хигиената и т.н. Продавачката може да работи 10 или 12 часа днес или да работи през почивния ден и да не ѝ заплатят извънредния труд. Зависи от работодателя, парите са негови. Докато учителката получава заплащане за всеки допълнителен час лекторски. И има- няма посещаемост в часа ѝ, заплатата ѝ се изплаща на 100% според ТД. Ако на учителката заплатата не ѝ стига, има много свободно време за частни уроци или да работи втора работа почасово, докато продавачката няма тази възможност.
Пак съпоставяте несъпоставими неща.
Няма уравниловка между частен сектор и държавна работа.

Общи условия

Активация на акаунт