Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 406
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 1 410
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
То 100% от нормата си е просто това, което дължиш като работа. Знаем, че в много от цеховете се работи за минимална заплата. Друг въпрос е дали нормата не е определена така, че нормален човек да не може да я изпълни за 8 часа, което вече не е много... норма.

# 1 411
  • Мнения: 24 467
За тези, които още се чудят защо малките населени места са обезлюдени:
В ТД на вероятно най-голямата шивашка фабрика в Благоевградско е вписано, че при достигане на 100 процента от изпълнение на нормата се изплаща... минималната работна заплата.

Вероятно още го има и това.
А като не я изпълниш, не ти плащат МРЗ?

# 1 412
  • Мнения: 18 497
За тези, които още се чудят защо малките населени места са обезлюдени:
В ТД на вероятно най-голямата шивашка фабрика в Благоевградско е вписано, че при достигане на 100 процента от изпълнение на нормата се изплаща... минималната работна заплата.

Вероятно още го има и това.
А като не я изпълниш, не ти плащат МРЗ?
Не знам какво става при неизпълнение на нормата.

# 1 413
  • Мнения: 47 981
Такава клауза изобщо законна ли е?

# 1 414
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Законна е. Но нормата трябва да отговаря на обичайната производителност на труда. Има начини и правила, по които се определя, но не ги знам в подробности.

# 1 415
  • Мнения: X
Миналата седмица в джобса ми попаднаха 2 обяви - едната беше за складов работник със заплата 1300 лв нето, а другата за Key account manager с хиляди задължения и отговорности, пак за същата заплата. Вторият със сигурност ще го натоварят с големи очаквания и недостижими таргети. Четейки обявите в джобса, имам чувството, че живея в някакъв сюрреализъм, то и затова хората бягат навън. На такива обяви, със супер странни длъжности се нагледах, даже вече ми е смешно.

Имам позната, която работи в шивашка фирма, оплаква се много и скоро заминава в Англия на работа.

# 1 416
  • Мнения: X
Не е само в Благоевградско. И в други градове изискват пълна норма, за да изплатят минимална раб. заплата. Често изплащат заплати под минималната. И в сферата на търговията е същото.
Изобщо не се влияят от наличието на единични фирми с по- високо възнаграждение. Това, че някой бил повишил заплатите, не е вдъхновяващ стимул за останалите от бранша.

# 1 417
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
По закон работодателя плаща осигуровки според договора. Може да е минималната, но е длъжен да я плати. А заплащането е според нормата, която се определя от нормировчик, виждала съм как става. И заработката може да е под МРЗ, но осигуровките си се плащат. Луда работа. Затова и хората напускат, защото е направено така, че да не можеш да вземеш нищо. Това за производството, винаги се търсят работници.

# 1 418
  • София
  • Мнения: 12 374
Специално за заплатите: в някои сфери поне, човек трябва да може да се "продаде" добре. Имам две приятелки - образовани, с опит и т.н., които просто се вцепеняват когато дойде моментът да говорят за пари на интервютата. Мънкат като ученички, после се ядосват на себе си, че не успяват да си поискат адекватно заплащане. Обсъждали сме проблема, наясно са, но все се притесняват - уж големи жени. Стигало се е до куриозни ситуации, в които ейчарите казват, че се оценяват твърде ниско.

В настоящата работа (прясно назначена съм) когато ме попитаха какви са ми приемливите граници не се свих като заек в люцерна. Казах си границите и толкоз.

# 1 419
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Аз като истински заек в люцерна бих смятала за изключително неприятно сама да се оценявам. Не да кажа: устройва ме/не ме устройва, а да си определям желана заплата. Не мога, не знам как да определя и въобще - не искам, и е тъпо. Laughing Добре, че не ми се налага.
Аз не съм от сферите с недостиг на кадри, де.

# 1 420
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Обикновено предварително се проучва какви са заплатите във фирмата и се посочва точно този диапазон. Така или иначе те няма да дадат нещо по- различно.

# 1 421
  • Мнения: 18 497
Сетих се как преди мноого години ме канят на разговор за работа - вие сте много квалифицирана (това беше вярно), ние имаме нужда от вашия опит, дрън-дрън, каква заплата очаквате. Казвам аз - за тази работа се плаща толкова, не си измислям сума, аргументирам се - онези ме гледат и началникът със съжаление казва "аз получавам по-малко". Ами търсете си по-ниско квалифициран човек, защо скачате чак толкова високо.

# 1 422
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Да, обаче фирмата не бие тъпана какви са заплатите в нея. Които може дори да са различни за една и съща длъжност. Служителите също не си развяват заплатите.

# 1 423
  • Мнения: 29 321
Е, горе-долу се знае порядъка. Не до стотинка, но примерно дали е 600,1000 или 1600 лв.

# 1 424
  • Мнения: 3 608
Повечете шефове не дават увеличение даже да се скъсваш от работа което е забелязано и се знае от тях ,и за това смятам,че всеки е длъжен сам да си търси това увеличение.Друг е въпросът дали всички са решителни да опитат.Като при бебето е като се разплаче майката го нахранва и в работата е същото.

Общи условия

Активация на акаунт