Припознаване на бащинство

  • 1 056
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте Имам въпрос Възможно ли е баща да припознае детето си след 6 години, и ако да По какъв начин може, Благодаря предварително!!!

# 1
  • София
  • Мнения: 11 942
Може, отива в общината по местожителство на детето и подава нужните документи.

# 2
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 767
Може, отива в общината по местожителство на детето и подава нужните документи.
Тц, документите се подават, по мястосъхранението на акта за раждане на детето, където и се вписва промяната!

# 3
  • София
  • Мнения: 11 942
А Актът за раждане се издава от общината.

# 4
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 767
А Актът за раждане се издава от общината.

Сериозно!!!! Към настоящият момент, не е задължително двете неща да съвпадат!

# 5
  • София
  • Мнения: 11 942
Мястото за съхранение, както го наричаш, е общинска структура.
В малоумни спорове не ми се влиза.

# 6
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 767
Мястото за съхранение, както го наричаш, е общинска структура.
В малоумни спорове не ми се влиза.

И на мен! За това уточнявам, за потребителката, че  заявлението за припознаване се подава пред длъжностното лице по гражданско състояние, там където е акта, което не е задължително да съвпада, към момента с постоянният адрес. И в двата случая става въпрос за община или район.

# 7
  • Мнения: 1 433
По закон в 3-годишен срок след раждането има възможност и право да го припознае. В случай, че няма промени в закона. След това не. Но ако е доброволен акт от двете страни, не знам как стои въпроса.

# 8
  • София
  • Мнения: 11 942
няма срок


Припознаване

Чл. 64. (1) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.

(2) Припознаване може да извърши и родител, навършил шестнадесет години.
     

Форма на припознаването


Чл. 65. (1) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването в 7-дневен срок от извършването му на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е навършило четиринадесет години, както и на Дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето.
   

Оспорване на припознаването (Загл. изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.)


Чл. 66. (1) Родителят или навършилото четиринадесет години дете може да оспори припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в тримесечен срок от съобщението. Ако припознаването не бъде оспорено, то се вписва в акта за раждане.

(2) Когато припознаването се оспори, припознаващият може в тримесечен срок от получаване на съобщението да предяви иск за установяване на произход.

(3) Ако припознаването бъде извършено, преди да е съставен акт за раждане на детето, и родителят заяви по реда на чл. 65, ал. 1, че няма да го оспорва, припозналият се вписва веднага в акта за раждане като родител. Оспорване на припознаването от родителя след съставяне на акта за раждане не се допуска.

(4) Ако при припознаването детето е малолетно, то може да го оспори по съдебен ред до една година от навършването на пълнолетие или от узнаването на припознаването, ако узнаването е станало по-късно. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане.

(5) (Нова - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.) Извън случаите по ал. 1 и 4 припознаването може да бъде оспорено по съдебен ред чрез иск, предявен в едногодишен срок от извършването му, от Дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето и от прокурора.
     

Унищожаване на припознаването


Чл. 67. Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването, поради заплашване - в едногодишен срок от прекратяване на заплашването, а при недееспособност - в едногодишен срок от придобиване на дееспособността.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 14 203
Змия, Мамзел Нитуш ти казва, че местоживееене и местораждане не винаги съвпадат.
Припознава се по местораждане.

----
Не е вярно това за тригодишния срок. А припознаване се нарича нещо доброволно и едностранно.

# 10
  • София
  • Мнения: 11 942
Змия, Мамзел Нитуш ти казва, че местоживееене и местораждане не винаги съвпадат.
Припознава се по местораждане.

----
Не е вярно това за тригодишния срок.

Да, в първия пост съм допуснала грешка, защото в нашия случай местораждане и местоживеене никога не са се различавали.
А припознаване така и не се случи за щастие.

# 11
  • Мнения: 1 433
Да, явно в обратен ред съм запомнила нещата.

Чл. 69 СК:  Произходът от бащата може да се установи с иск, предявен от майката – в тригодишен срок от раждането на детето или от детето до три години от навършване на пълнолетието. Когато искът е предявен от детето, призовава се и майката.

СК предвижда едва 3-годишен преклузивен срок за установяване на бащинството, като този срок тече за майката от раждането на детето. Лицето, което тя твърди, че е баща на детето, родено от нея, е пасивно легитимираният ответник по иска. Много често този 3-годишен срок бива изпуснат и правото на иск е преклудирано. В този случай остава вариантът детето да заведе иска в срок от 3 години от навършване на пълнолетие (18 г.).

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 4 023
Здравейте Имам въпрос Възможно ли е баща да припознае детето си след 6 години, и ако да По какъв начин може, Благодаря предварително!!!
може
първо отиват бащата и майката с акта за раждане на детето при нотариус и подписват декларация, че той припознава детето и му дава имената си, а тя потвърждава, че той е бащата
после носят декларацията в общината, за да издадат нов акт за раждане

# 13
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 767
Здравейте Имам въпрос Възможно ли е баща да припознае детето си след 6 години, и ако да По какъв начин може, Благодаря предварително!!!
може
първо отиват бащата и майката с акта за раждане на детето при нотариус и подписват декларация, че той припознава детето и му дава имената си, а тя потвърждава, че той е бащата
после носят декларацията в общината, за да издадат нов акт за раждане

Не е задължително, декларацията да е нотариално заверена!!!Няма нужда от излишни разходи!

П.П.Чете бре хора, четете, първо закона, после темата!

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 4 023
говоря от личен опит, в нашата община приемат само нотариално заверени декларации

Общи условия

Активация на акаунт