Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 16

  • 34 152
  • 737
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 31 669
То е ясно, че този вид ядене не зависи само от ранния час, ами и от вида на храната.
Все едно да очаквам цял ден да ям банички, боза и торти до 17.30 и да слабея.
И при някои може да се получи номера, ама ако нямаш примерно тежка ИР и внимават дори какво ядат през деня.
Преди няколко години работех на смени. Обяда ми беше в 13 часа. След това нямах почивка до 22 часа. Дали не бях озверяла от глад като се прибера в 23 вкъщи и ям каквото сваря  Laughing

# 571
  • Мнения: 12 724
От скоро съм на нова работа, десетина души сме общо. С колежките се гледаме странно, аз тях понеже час по час похапват нещо и все са гладни, те пък мен понеже аз съм хептен на обратното Grinning Еми не го разбирам това с дъвченето цял ден, то би ми писнало само на яденето си да слугувам и да го мисля... Ама то се носят от сутринта я вафлички, я солетки, я мъфин, я незнамсикакво, трябва да има храна да се яде час по час. Това отделно от нормалния обяд, разбира се. И как така не ми се дояжда по нещо и на мен, щото пък всеки път любезно отклонявам поканата да си взема я шепа крекери, я солети, я да ми отчупи от вафлата си, сакън да не ми стане нещо като я виждам... поне вече не настояват, посвикнаха ми.
Права е Франсоаз, ей това е погрешното, а не специално час да се гони и след него човек да стиска зъби гладен там щото минал часът и не може. А пък и каква ще да е тая вечеря, дето на човек да му е трудно без повече храна докато си легне? Ами наяжте се като хората там 2 или 3 пъти на ден, не колкото врабче и после само за хладилника да си мислите.
Елора, преди и аз бях така, но напоследък се улавям че обядвам, отивам и изкарвам 8 часа смяна, прибирам се и все още не съм "озверяла от глад". Огладнявам, естествено, ама нищо нетърпимо. Спокойно си правя салата и омлет или нещо друго набързо за вечеря.

# 572
  • Мнения: 31 669
Натка, тогава не бях и на режим. Беше преди 10 години.
Сега като се прибера рядко съм гладна,чак озверяла. Имам време спокойно да си направя гимнастиката и после да правя вечеря.
А колежкита ми са ми свикнали на "странната" за тях храна.
И аз съм им свикнала. Не ми пречат с тяхните вафли. Всеки сам си решава. Питали са ме неведнъж, обяснила съм доста подробно. Те си продължават, пък и четат, но продължават.
Не ми дреме. Laughing
Няколко месеца им беше странно, че си нося храна от вкъщи.
Имаме една, която не е на трудов договор и идва от дъжд на вятър. Дебела е много, обяснила съм и всичко, но тя си продължава.
Всеки път като си вадя кутията прави тъпи коментари. Ама защо си готвя домашно да си нося, ама как мога само това да ям, ама нищо нямало да ми стане от една вафла или цял млечен.
И преди няколко месеца пак изтропа, че не разбирала как мога да става по-рано за да отделя време да си подготвя обяда.
Е, не издържах и отвърнах, че аз не разбирам как си позволява първо да ми коментира начина на ядене, и че не разбирам тъпченето и с по пет вафли на ден и не разбирам как се търпи 100 кила и не може да се свие като изпусне нещо.
Та трябваше да бъда директна за да се усети и да спре с глупавите коментари.
Иначе при положение, че съм и обяснявала доста за кз и инсулина си каза, че на гладно кз и е 6. Инсулина не ща и да си мисля колко е.
Ама сякаш се хвалеше, а не се оплакваше.
А няма да я галя по главицата от умиление.
А преди толкова ме разпитваше, а аз глупачката обяснявах. Накрая вика, че нищо не съм знаела и не съм била лекар.
Е, казах и, че може да не съм, ама аз съм отслабналата и тогава да не ме пита повече, че става мега досадна.
Скоро не е идвала, но до 2 месеца ще дойде. Чудя се още ли е качила или и е дошъл акъла  Laughing
А наскоро имаше една нова колежка, която за кратко се задържа, но си позволяваше да ми нарежда защо не съм яла хляб и вафли. Е, просто казах, че начина ми на ядене си е мое решение и съвети от нея не търся. Та млъкна.

# 573
  • Мнения: 12 724
Това ми е любимото - непоискани съвети. Или обяснения как хептен да не ям хляб не било здравословно, или настоятелно канене я с някакви хрупанки, я с вафла или друго сладко. Или с парче пърленка, в заведение. Ее, че то колко е, какво пък ще ти стане. Това след като кажа че такова не ям и съответно не искам. Сякаш се очаква да ми стане нещо ако пък не го изям. Последния път бяха някакви пълнозърнести бисквити или нещо от сорта - "Ама те са диетични, хапни си де!" Благодаря, в мойта диета не вписват, яжте си ги вие  щом на вас са ви ОК.
"Ама тези са със сусам, той е много полезен!" Благодаря, със сусама съм напред, купувам си по кило наведнъж ама не го ям с хляб.
И следват още съвети - за хляба, холестерола и как мозъкът си искал захар за да работи. И ми обясняват как се отслабвало според тях, ама пък и то добре съм си била, какво имало да пазя диети. Ще се повредя с такова хранене, страшно им звучи. Ми аз си бях вече повредена, затова го почнах. ИР повечето хора не знаят какво е, обаче пък се считат компетентни да ми казват каква храна е здравословна за мен. Като кажа че избягвам хляб и сладко и прочие, решават че диабет имам.
Гледам да подминавам без много коментари, просто не винаги ми се получава. Като ми писне, казвам че вероятно знам какво правя, щом съм свалила 14 кила в рамките на месеци и не се налага да гладувам, за да задържа. Хем добре отгледани си бяха, с години си ги разнасях и обгрижвах тия кила.

Сега, да не помисли някой че съм на 100% стриктна с храненето, естествено че не съм. Но храните извън режима или някоя и друга бира са ми рядкост и изключения. Аз си решавам кога да си ги позволя, а не щото някой много настоятелно ми ги предлага. На работа не ме гледат странно когато си нося храна, но пък често някой ходи наоколо с пакет с нещо си там и предлага на всички и тогава ми се чудят че всеки път отказвам. Ще свикнат.

# 574
  • Мнения: 725
Е,  една от най-прехвалените ендокриноложки в града, беше учудена как не ям картофи, леща и ориз, след като не ям месо. А също и остана в потрес, че не правя баници у дома. За нея и безглутеноото хранене е мит. Абе, общо взето да живеят хапчетата.
Какво остава за обикновените, не много начетени и грамотни хора.

# 575
  • Мнения: 27 500
Аз май попаднах на ендокриноложка която бива. Е, не е казала категорично да изключа напълно пз хляб,  картофи, боб и леща, обаче първото с което започна беше, че въглехидратите (особено бяло брашно, сладко, фрешове и сладки плодове) нямат място в храненето на човек с ИР. Отделно, предложи ми няколко варианта/режими на хранене. Обясняваше подробно, спомена как преди на ИР не се е обръщало внимание, а сега усилията са насочени да се взимат мерки преди да се стигне до диабет. Само КЗ 5,99 не и се видя чак толкова висока колкото на мен, за добавки с вит. Д, Б 12 не спомена.
Интересно, че при мен има задържане на вода и, как да кажа, не точно запек, но някак по-бавно стават нещата с ВЦ. И двете неща не са типични за мен, но водата до сутринта я източвам явно- няма покачване на кг. Не знам дали тези ефекти се дължат на метформина с удължено освобождаване...Дано се нормализират като увелича дозата.
Мен онзи ден ме изгледаха странно като отказах чипс с мотива, че не ям чипс.... Stuck Out Tongue Winking Eye

# 576
  • Мнения: 4 042
Имам един клиент, с който станахме близки през годините и се виждаме веднъж годишно. Та преди ми носеше бонбони. Сега - боровинки и пъдпъдъчи яйца Joy Ама това е, решил си е да не ми идва с празни ръце човекът.

# 577
  • София
  • Мнения: 5 946
Имам един клиент, с който станахме близки през годините и се виждаме веднъж годишно. Та преди ми носеше бонбони. Сега - боровинки и пъдпъдъчи яйца Joy Ама това е, решил си е да не ми идва с празни ръце човекът.
Браво на човека. Това говори добре за него. Аз обичам малки жестове, в които прозира факта, че някой е забелязал дребните твои лични "особености". То не е трудно , но рядко хората го правят. А пъдпъдъчи яйца  по -добри ли са от кокошите? Сори за въпроса, но се замислих, че не съм купувала на децата.... на кокоши сме си... ?

# 578
  • София
  • Мнения: 11 471
Пътпъдъчите са без холестерол, също богати на протеин. Мънички са, можеш да ядеш колкото искаш от тях, също всеки ден. Вкусни са, а ако се боядисат за Великден стават чудно красиви. Трудно се белят, поне аз трудно ги беля, де Grinning

# 579
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
Пътпъдъчите са без холестерол, също богати на протеин. Мънички са, можеш да ядеш колкото искаш от тях, също всеки ден. Вкусни са, а ако се боядисат за Великден стават чудно красиви. Трудно се белят, поне аз трудно ги беля, де Grinning

не е съвсем вярно - ЕЖК не е добър информатор, но нейсе Wink






като се пресметне спрямо грамажа излиза, че са почти еднакви Wink даже пъдпъдъчите са по-холестеролни.
което всъщност няма значение за точно тази диета.
за пъдпъдъчите яйца от тук https://www.bb-team.org/articles/3814_yaytsa-ot-padpadak-drebni- … senno-sadarzhanie
за кокошите от тук https://www.bb-team.org/articles/3271_yaytsa

# 580
  • Мнения: X
При положение, че холестерола е основна градивна единица, за да порасне здраво пиле/пъдпъдък, няма никаква логика да има изобщо яйца без холестерол.   Smiley
А количеството холестерол е според размера на яйцето/пилето.

# 581
  • София
  • Мнения: 11 471
Да, извинявам се, моя е грешката - по-скоро беше с някакво високо съдържание на витамини А, В1 и В2, цинк, магнезий, калий, фосфор, желязо и пр., както и факта, че за разлика от кокошите, могат без притеснения от салмонела и др., да се консумират сурови.

# 582
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Някой от вас да е получавал аритмия след спиране на въглехидратите? От както е на диета ММ е с постоянна аритмия, която се усилва особено вечер.
Днес кардиолога каза, че няма място за притеснение, но го изпрати на гастроентеролог да провери за хиатална херния.
Изобщо сме в шах....

# 583
  • Мнения: 18 542
Да, да пие айрян със сол, да си соли повече храната и ако имате възможност да си намерите електролити без подсладител, също ще помогне.
Отминава след няколко седмици на режима. Недостиг на електролити е и няма място за притеснение, въпреки че не е приятно чувство.

# 584
  • Мнения: 27 500
Когато се пие метформин и се изследвате спирате ли хапчето преди взимане на кръв и ако да, по каква схема?

Общи условия

Активация на акаунт