Работа, CV-та, HR-и, съвети - 66

  • 29 284
  • 722
  •   2
Отговори
# 420
  • Мнения: 9 050
Няма понятие МРЗ за длъжността. МРЗ е еднаква за всички. Осигурителният доход има различен минимум за различните длъжности, а не заплатата.

# 421
  • Мнения: 1 078
Нищо лично, благодаря за поправката, моя грешка. Точно за осигурителен доход ми беше мисълта, но написах МРЗ.

# 422
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Всичко или само онова, което е в полза на служителя? Защото "всичко" би значело нови 8 месеца до право на платен отпуск, нови 6 месеца до право на обезщетение за болничен....Щото какво го интересува новия работодател какво и как си работила ти при стария?
Много логичен си е текста. Всеки служител има право на 20 дни основен платен годишен отпуск. Дали ще ги ползва наведнъж при един работодател или на части, при различни, няма значение. За календарна година дните са 20. Иначе би следвало наистина служителят да дължи обезщетение на работодателя за тези дни, които е ползвал, но не са му се полагали. Връща парите на единия и си ползва дните пак, при другия.

Не е нужно да се чака 8 месеца за да се вземе първи отпуск на нова работа. При 20 дни на месец се пада по 1,66 дни на месец. Т.е. след втория месец може да вземе 3 дни ако иска. След третия - 4 и т. н.

А за болничен не е нужно да се чака 6 месеца. Аз съм излизала в болничен след  месец работа. Нямаше проблем.

# 423
  • Другата България
  • Мнения: 37 273
Оффф, "любимите" ми дебати отново се вихрят в темата....
Не мисля, че някой някъде някога е казал или дори си е помислил, че това да работиш на МРЗ и останалото да ти дават в плик е нормално, естествено, законно или каквото и да било друго. Аз също не го твърдя.
Но когато нямаш друг избор, когато си притиснат от неплатени сметки и гладни деца, от болни членове на семейството, от глад и заеми какво би предпочел-да седиш без доходи гладен в къщи или да работиш по описания начин? Много е лесно от висотата на офиса с климатик на центъра на София /примерно, да не се разпознае някой/ да даваш акъл и да начукваш канчета колко сме зле ние, правещите го и съгласявайки се на такива условия на работа. Защото и аз съм го правила, да, и съм писала и преди, че съм го правила. Да, само за месец и половина, но се съгласих на условията след осем месеца без никакви доходи и опериран съпруг с онкологично заболяване и само с инвалидна пенсия. И да, в провинцията специално масово се работи по този начин, и хората работят, и държавата знае, и какво от това?  Как държавата ще задължи един такъв работодател да увеличи заплатите на работниците си легално, като това ще доведе до увеличение на още куп неща-осигуровки и т.н., което на него не му е изгодно? Няма оправия, и няма и да има, за съжаление.
И да, знам и другата повтаряна безброй пъти мантра за "като не ти харесва, изнася и т.н. смени селото, града, дори и държавата, хората са мобилни и  blahblah". Не пиша това, за да ми се дава акъл. Просто споделям милата родна провинциална картинка.

# 424
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 666
Факт е, че сме в омагьосан кръг - държавата дреме ( в същото време условията за малък и среден бизнес у нас са убииствени - и да искат да плащат пълни осигуровки и да са по правилата - не им се помага) => служителите са ощетени (просто нямат избор - такива са условията в провинцията, както и средата - мантрата "Всички така правят") => работиш, молиш се да си здрав и това е. Припечелваш по някой лев незаконно - я с кражбички от работодателя, я на частно, ако си майстор в нещо, я чрез услуги на приятели, я някой роднина праща пари от чужбина... Като се разболееш - шефа се "смилява" над теб и ти подава някой лев отгоре, да изплуваш... Или дори друга форма на "милост и човечност" - просто да не те съкрати/уволни/прекрати договора, макар и на минималната.... Държавата не получава от бизнеса и служителите дължимото по закон и в резултат на това - не осъществява контрол и въобще тънем в пълна незаинтересованост.
Факт! Тъжен, но Факт!

# 425
  • Мнения: 435
Те нещата са взаимни. Работника какво получва от държавата? Всеки работодател можеда те принуди да напуснеш по взаимно съгласие и отиваш  на минимално обезщетение. Нищо, че са те осигурявали години на над 2000 лв
И хайде да не пише някой как се викала Инспекция по труда...

Е хайде да напише някой съкратен два пъти (чл. 328 ). Единият работодател се опита да ме притисне (няма как да ме принуди, защото не съм заложник все пак) да подпиша взаимно с една заплата обезщетение, аз отказах, почакаха един месец и ме скратиха. Вторият си ми връчи изрядни документи за съкращението без каквито и да е проблеми.

Вас как ви принудиха?

При такива случаи доколкото съм запозната работниците намират приятели и роднини, които га наемат и съкращават, за да могат да си вземат обезщетението -  ако имат нужда от почивка или повече време за намиране на нова работа.

# 426
  • Мнения: 7 987
Мен ме излъгаха, че ще затварят офиса.  Grinning Аз знаех, че няма, но имаше кой да ме назначи, та не ми се разправя с такива...  То и не бих работила за такива. Само в краен случай.

# 427
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Ами лъжат се хората много лесно. Особено кагато изплащат заплатите с един месец закъснение (т.е. за януари ти плащат в края на февруари) и като ти кажат, че ако не подпишеш взаимно съгласие няма да си получиш заплатите, хората се принуждават. Пък ако се дърпаш иди после да се разправяш с Инспекция по труда. Има да си чакаш заплатите.

# 428
  • Мнения: 435
С 2000 лв заплата все нещо си спестил. Ако се излъжеш, не е защото са те 'принудили', сам си се подписал на лист хартия, в който има невярно съдържание - взаимно съгласие.

Иначе разбирам, че хората са принудени от различни обстоятелства. Само, че потребителката каза, хайде никой да не пише, че ... Ми пиша 5 местоработи съм имала общо та 40% са си изпълнили задълженията, и по член 222 ми изплатиха обезщетение, явно все пак държавата върши нещо след като не са си позволили да ми забавят плащане или друго.

# 429
  • Мнения: 9 050
Всичко или само онова, което е в полза на служителя? Защото "всичко" би значело нови 8 месеца до право на платен отпуск, нови 6 месеца до право на обезщетение за болничен....Щото какво го интересува новия работодател какво и как си работила ти при стария?
Много логичен си е текста. Всеки служител има право на 20 дни основен платен годишен отпуск. Дали ще ги ползва наведнъж при един работодател или на части, при различни, няма значение. За календарна година дните са 20. Иначе би следвало наистина служителят да дължи обезщетение на работодателя за тези дни, които е ползвал, но не са му се полагали. Връща парите на единия и си ползва дните пак, при другия.

Не е нужно да се чака 8 месеца за да се вземе първи отпуск на нова работа. При 20 дни на месец се пада по 1,66 дни на месец. Т.е. след втория месец може да вземе 3 дни ако иска. След третия - 4 и т. н.

А за болничен не е нужно да се чака 6 месеца. Аз съм излизала в болничен след  месец работа. Нямаше проблем.

Шегуваш се, нали?

Ти написа, че при нов работодател всичко започва на ново. И аз, (иронично) попитах всичко ли искаш да започва "на чисто" или само нещата, които са в полза на служителя. Като дадох пример за неща, които не би искала да започват "на чисто".


Естествено, че не се чака. Не само, че не се чака, а и изобщо салдото не се калкулира както си написала. Цялото годишно салдо се начислява в началото на годината или на правоотношението. И на втория месец можеш да си вземеш не 3, а всичките 20 дни ако искаш (и ако ти разрешат, разбира се). Няма такова - по 1,66 на месец. Никой не актуализира ежемесечно салда.


# 430
  • Мнения: 54 408
Калкулира се само, ако си на срочен договор.
Иначе може още в началото на годината да си ползваш целия отпуск, ако ти разрешат.

# 431
  • Мнения: 9 050
Калкулира се само, ако си на срочен договор.
Иначе може още в началото на годината да си ползваш целия отпуск, ако ти разрешат.

И на срочен договор, цялото полагаемо салдо за срока на договора се начислява в началото му. Подобно начисляване месец за месец няма в България. В други страни се практикува, но не и у нас.

# 432
  • Мнения: 54 408
Приемам забележката, написала съм го неясно. Не калкулиране месец за месец, а калкулиране за времето на договора.
Ако е от септември до другия септември, в началото на годината да се начисли за 8 месеца, а не за цялата година.

# 433
  • Другата България
  • Мнения: 37 273
Калкулира се само, ако си на срочен договор.
Иначе може още в началото на годината да си ползваш целия отпуск, ако ти разрешат.
Когато започваш нова работа си на изпитателен срок, почти навсякъде. Периодът му е различен. При мен, на въпросната работа, която напуснах /месец и половина дето стоях/ беше една година. На края на този месец, още бях на работа там и поисках 3 дни отпуск, платен. Отговориха ми, че имам право на 2 и толкова ми дадоха. Именно защото имам само месец стаж в тъпата им фирма.
Означава, че са некомпетентни /каквито и са/ и че аз не съм си проверила нещата докрай, така ли? Thinking Защото аз мислех, че именно като съм на изпитателен срок казаното от тях е вярно. newsm78

# 434
  • Мнения: 4 577
С 2000 лв заплата все нещо си спестил. Ако се излъжеш, не е защото са те 'принудили', сам си се подписал на лист хартия, в който има невярно съдържание - взаимно съгласие.
Аз лично съм била свидетел в големи международни фирми именно на изнудване за прекратяване по взаимно съгласие. Тъй като по същество фирмата е искала да се освободи точно от конкретния служител (най-вече поради личен конфликт с пряк шеф, а не заради лоша работа) и не става дума за съкращение. В този случай обикновено се изнудва със заплахи за дисциплинарно уволнение или за несправяне с работата.  При чекиране със служебни карти, никак не е трудно да се намерят три закъснения или примерно излизане за ходене на лекар, за което просто устно е информиран шефът. Хората не искат подобно "клеймо" в трудовата книжка и се съгласяват.

Последна редакция: чт, 22 авг 2019, 18:45 от TafTaf

Общи условия

Активация на акаунт