Работа, CV-та, HR-и, съвети - 66

  • 29 273
  • 722
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 54 401
Не, Мери, не става дума за изпитателен срок.
Аз бях на срочен договор, за 1 година. От дата до дата.
Такива случаи коментирах.

# 436
  • Другата България
  • Мнения: 37 258
Така де, но в моя случай, на изпитателен срок значи ли, че не са били прави от фирмата да не ми дадат трите искани дни?

# 437
  • Мнения: 7 736
Точно това, което казва TafTaf се случи
Мен клемото не ме притеснява, но си е врътка да търсиш приятели за назаначенир за един месец
Личното ми мнение е, че като си й внасял на тая държава една торба пари, когато си бил добре, е редно и тя де подкрепи адекватно като закъсаш, независимо от причините и обстоятелсвата за напускане. Иначе остава чувството, че внасяш едни пари за едни малцинства

# 438
  • Мнения: 7 987
Точно така. По принцип съм честен човек - идеалист, но изобщо нямам угризения, че съм с фиктивен договор, защото за 18 години нямам нито един ден без осигуровки. Даже като изключим 7 месеца обезщетение, нито ден без договор.

# 439
  • Мнения: 435
С 2000 лв заплата все нещо си спестил. Ако се излъжеш, не е защото са те 'принудили', сам си се подписал на лист хартия, в който има невярно съдържание - взаимно съгласие.
Аз лично съм била свидетел в големи международни фирми именно за изнудване за прекратяване по взаимно съгласие. Тъй като по същество фирмата е искала да се освободи точно от конкретния служител (най-вече поради личен конфликт с пряк шеф, а не заради лоша работа) и не става дума за съкращение. В този случай обикновено се изнудва със заплахи за дисциплинарно уволнение или за несправяне с работата.  При чекиране със служебни карти, никак не е трудно да се намерят три закъснения или примерно излизане за ходене на лекар, за което просто устно е информиран шефът. Хората не искат подобно "клеймо" в трудовата книжка и се съгласяват.

И моята фирма беше голяма и се опита един директор да ме притисне по същия начин, не директни заплахи, но имаше и споменаване на неспазване с работата и как не ме искат, мотивацията не беше лична - за спестяване на разходи, сега след като ми се е случвало два пъти съм доста по-спокойна, тогава бях доста насметена (още повече директор ме вика) и пак не се съгласих та не знам кой и как се лъже, колегата ми от отдела само я извикали подали ѝ листото с взаимного съгласие - тя се усмихнала и си излязва - беше с малко дете, та не я съкратиха.

Аз бавно обяснявах, че не искам да напускам работата си, харесва ми там, което доста го поизнерви - първата ми работа беше между другото това, много си я обичах - екипа беше супер.

За тези заплати би следвало човек да е достатъчно интелигентен да знае как се уволняват хора. Три закъснения в кариерата ми не могат да намерят, но и за това трябват официални предупреждения. Нямам опит с подобни уволнения и не знам какво се случва в съда, но ако не искам да напускам точно в този момент не мож ме помръднеш с кран, нямам притеснения какво пише в трудовата ми книжка грам, работа намирам предимно с познати, а дори и да не е така ... Както и да е писах, че според мен подобни случаи са изключение, не че няма, и че конкретно за тези неща смятам, че работника получава защита от държавата.

# 440
  • Мнения: 7 736
Офтопик е, но за 20 години и ден болничен нямам
Та да си помисли тъпата държава колко пари ми е взела и да измисли бърз начин поне прегледа да не ми няколко часа чакане, ако не за друго, то защото е задължителен

# 441
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Всичко или само онова, което е в полза на служителя? Защото "всичко" би значело нови 8 месеца до право на платен отпуск, нови 6 месеца до право на обезщетение за болничен....Щото какво го интересува новия работодател какво и как си работила ти при стария?
Много логичен си е текста. Всеки служител има право на 20 дни основен платен годишен отпуск. Дали ще ги ползва наведнъж при един работодател или на части, при различни, няма значение. За календарна година дните са 20. Иначе би следвало наистина служителят да дължи обезщетение на работодателя за тези дни, които е ползвал, но не са му се полагали. Връща парите на единия и си ползва дните пак, при другия.

Не е нужно да се чака 8 месеца за да се вземе първи отпуск на нова работа. При 20 дни на месец се пада по 1,66 дни на месец. Т.е. след втория месец може да вземе 3 дни ако иска. След третия - 4 и т. н.

А за болничен не е нужно да се чака 6 месеца. Аз съм излизала в болничен след  месец работа. Нямаше проблем.

Шегуваш се, нали?

Ти написа, че при нов работодател всичко започва на ново. И аз, (иронично) попитах всичко ли искаш да започва "на чисто" или само нещата, които са в полза на служителя. Като дадох пример за неща, които не би искала да започват "на чисто".


Естествено, че не се чака. Не само, че не се чака, а и изобщо салдото не се калкулира както си написала. Цялото годишно салдо се начислява в началото на годината или на правоотношението. И на втория месец можеш да си вземеш не 3, а всичките 20 дни ако искаш (и ако ти разрешат, разбира се). Няма такова - по 1,66 на месец. Никой не актуализира ежемесечно салда.

Изобщо не се шегувам. На старата ми работа беше така. И не са си актуализирвали салдата ръчно. Софтуера за управление на персонала и заплатите вършеше това автоматично. Не е кой знае колко сложно. Пишеш името на служителя и о, чудо, освен всичката друга информация си пише и колко дни имаш да ползваш към момента. Не се начисляваше в началото на годината, а месец за месец и можеш да си вземеш колкото ти "каже" компютъра, а не цялата. Вие ако пишете всичко на тетрадка може и да не ви се изчислява всеки месец.

# 442
  • Мнения: 9 050
Така де, но в моя случай, на изпитателен срок значи ли, че не са били прави от фирмата да не ми дадат трите искани дни?
Не, не значи. Те могат, ако искат и никакъв отпуск да не ти разрешат по време на изпитателния срок. Все пак, отпускът се ползва с разрешение на работодателя и същият има право да налага вътрешни правила в това отношение.
Просто аргументът, с който са ти отказали е неверен. Не е вярно, че "на толкова имаш право". От момента, в който постъпиш на работа при тях, ти имаш право на цялото си салдо за годината. В случая коректно би било да ти кажат: "толкова ти разрешаваме".
Създали са внушение, че едва ли не и да искат, не могат да ти разрешат повече. А това не е така.

Последна редакция: чт, 22 авг 2019, 23:35 от Нищо лично

# 443
  • Мнения: 435
Офтопик е, но за 20 години и ден болничен нямам
Та да си помисли тъпата държава колко пари ми е взела и да измисли бърз начин поне прегледа да не ми няколко часа чакане, ако не за друго, то защото е задължителен

Е*ти разсъждението.

Най-обичам болни хора, които не взимат болнични и носят бацили в офиса или ми кихат в лицето в метрото. :sorry:

# 444
  • Мнения: 9 050
Изобщо не се шегувам. На старата ми работа беше така. И не са си актуализирвали салдата ръчно. Софтуера за управление на персонала и заплатите вършеше това автоматично. Не е кой знае колко сложно. Пишеш името на служителя и о, чудо, освен всичката друга информация си пише и колко дни имаш да ползваш към момента. Не се начисляваше в началото на годината, а месец за месец и можеш да си вземеш колкото ти "каже" компютъра, а не цялата. Вие ако пишете всичко на тетрадка може и да не ви се изчислява всеки месец.
link=topic=1119819.msg39199437#msg39199437 date=1566496208]

Никъде не съм споменала РЪЧНО актуализиране.
Боя се, че малко ще разсея магията на всемогъщия софтуер, която явно силно те е впечатлила, но това, което "о-чудо-софтуера" е правил, не е законно. (Не ме разбирай погрешно. Вероятно продукта си е бил читав, а въпросното пропорционално изчисление е било помощна, а не основна функция. По-скоро допускам недоразбиране от твоя страна, а не грешка в продукта.)

Всеки работодател е длъжен, в началото на всяка календарна година да начисли ЦЕЛИЯТ, полагащ се за годината отпуск (в това число и прехвърления отпуск от предходни години) и формално (писмено) да уведоми служителя за салдото му. Това е законово изискване и никой софтуер не може да ми каже, че към 01.01 нямам минимум 20 дни платен отпуск. Ами ако искам да почивам на 02.01?! Не може ли? Естествено, че може. Нищо, че "о-чудо-софтуерът" ще твърди, че аз още нямам полагаеми дни (както ти го представяш).

Та, никой софтуер не може да намалява, разчленява или по друг начин ограничава разполагаемите годишни салда за платен отпуск. Нещо повече. Майки с малки деца имат право, ако искат, да ползват целия си годишен отпуск през лятото. Да де, ама през юли вашия "о-чудо-софтуер" ще твърди, че майката има право само на 10 дни, а не на 20....и какво правим? Кой е прав? КТ или "о-чудо-софтуерът", дето всичко сам си смята?

И последно, вероятно това е някакъв опит за обида или демонстриране на превъзходството на ползващите софтуер за да си управляват хората. Но обективно погледнато, няма никакво значение дали пиша в тетрадка или дълбая с длето в камък. Важното е, дали салдата, които начислявам, са коректни и дали не налагат измислени, ощетяващи рестрикции над служителите.
А колежката, която ти е излязла с обяснението, че така казва софтуера, значи на толкова имаш право, те е качила на върха на върбата. Написаното, че можеш да вземеш само колко ти каже "о-чудо-софтуерът" може да е валидно само, ако имате изрично формализирано (писмено) вътрефирмено правило, че това е редът за използване на отпуск. И пак, това правило следва да е условно, защото има категории, спрямо които не може да важи (като например майките, за които споменах по-напред).

Последна редакция: пт, 23 авг 2019, 06:39 от Нищо лично

# 445
  • Мнения: 7 736
Е*бати и коня с капаци Laughing
Яко си се объркала,, нищо не нося в офиса
Вътрешна договорка е за кратки болнични да се обадиш по телефона и да не ходиш в офиса
И други такива имаме, като например петък и понеделник може да са хоум офис

За твое щастие и в метрото не ми се налага да стъпвам, работя на 15 минути пешеходно разстояние

Моята лична нетрудоспособност я е поел работодателят, който сам е избрал да се възползва от системата само при  заболявания над 20 дни

Последна редакция: пт, 23 авг 2019, 05:38 от Herzen

# 446
  • Мнения: 435
Да, да ясно, тъпа държава с объркани хора.

Не разбрах, ходиш на лекар, но не взимаш болнични, за двадесет години не си била болна за повече от 3 дни, не си подавала сигнали в Инспекция по труда и не си уволнявана, но пишеш как всички били нещо си принуждавани и някой бездейства. Малцинствата не знам кво си но пък искаш борса. Чакането за лекар няма да го коментирам.

Аз ти изхарчих парите - преди месец ми изтече тримесечен болничен. Пожелавам ти никога да не разбереш, че с парите, които си плащала 20 години здравна осигуровка можеш да си платиш точно 3 химиотерапии.

# 447
  • Мнения: 7 736
Браво на теб, всичко си разбрала правилно.
За всичко и всички май не си спомням да съм писала, а обезщетението го искам, защото съм си го внесла. Значи аз съм длъжна да внасям години наред над 400 лв всеки месец , а после е хипер-трипер справедливо да получа 9 месеца по около 150????
Здравните бяха офтопик и продължават да са. Темата е за работа и работни вьаимоотношения.

# 448
  • Мнения: 54 401
Аз не разбрах, като си болна под 20 дни, не вземаш болничен, но те водят на работа? Така ли?
И какви 400 лв. ти удържат, а вземаш 150?

# 449
  • Мнения: 7 987
400 лв осигуровки се внасят за нейната заплата, а ще вземе 150 обезщетение евентуално.

Общи условия

Активация на акаунт