Етажната собственост - такава, каквато си я направим

  • 30 268
  • 836
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 68 349
На мен ми е приемливо и разумно.

# 241
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 723
И аз смятам, че закона куца в тази част с процента идеални части.
Според мен е редно да бъде на глава (брой живущи) или по равно.
Пример - ремонт на канализация.
Апартамент с по малък процент, но по голям брой живущи.
Апартамент с голям процент, но по малък брой живущи.
Тези многото, но натъпкани в по малък апартамент, по малко ли се къпят или акат. Grinning
Ремонт на покрив. Повече глави, повече покрив да ги пази. Grinning
Ремонт на асансьор. Повече хора, повече движение. Grinning
Идеалните части ли амортизират или обитателите. Изобщо какво общо по дяволите имат процентите идеални части.
Не мога да разбера каква връзка има колко глави живеят в дадено жилище и покрива.
 Ако ще 100 човека да са в една гарсониера покривът е един в ид.части-няма как да се разтегне.
Канализацията също-това да не е на обем!Пак е на идеални части!
За асансьор се плаща на брой хора текущо всеки месец!
За ремонт е идеални части, защото е един. Може би някой трябва да брои и гостите, които се качват с асансьора?
Като притежаваш голям апартамент  ще плащаш и повече за поддръжка! Уравноловките бяха по соц.време!

# 242
  • Мнения: 15 248
Чакайте сега, с нещо ви нападнах ли, обидих ли, подразних ли. Изразих мнение, не съм нападала никого, няма нужда от - "уравниловки по комунизъм или като еди какво си, ще правиш еди какво си". Споделете, обяснете, но не виждам защо трябва да сме злъчни.

# 243
  • Добрич
  • Мнения: 5 427
Джаста Праста, в общия случай важи правилото "Който си има брадичка си има и гребенче".

Ако имаш повече идеални части, това най-общо означава, че имаш повече собственост /все едно имаш повече акции  в основния пакет/. Съответно при ремонта ти имаш повече собственост, плащаш повече.

Ако говорим за разходите за текущо потребление и сравним кой колко ползва и цапа е нещо различно. Един човек и пет човека съответно ползват и цапат за един или за пет човека и сумите, които дължат например за осветление, за ток на асансьора, за чистачка се разпределят според техния брой.

Надявам се, че си ме разбрала и правиш разлика между едните и другите такси по вид.

# 244
  • Мнения: 15 248
Вела, разбира се, че разбирам. Благодаря за добронамереното обяснение. Hug
Наясно съм и правя разлика, разбира се.
Това обаче не ми пречи да се чудя за някои неща.
И въпреки всичко, не съм убедена в правотата на закона.
Както се казва - мое мнение.

Последна редакция: ср, 17 юли 2019, 08:23 от Джаста Праста

# 245
  • Мнения: 68 349
Е, то принципно законът не може да бъде абсолютно справедлив един вид. Просто не е в състояние с един закон да се урегулират многоцветните и разнообразни житейски ситуации...в тяхната цялост и многообразие.
Но все пак е рамка някаква.

# 246
  • София
  • Мнения: 81
Здравейте, бих помолила за препоръки за фирма за цялостен ремонт на покрив.

Благодаря!
за покриви - Изомакс, перфектни са, добри цени, договор, фактури и гаранция, разсрочено плащане. Стара и известна фирма, много сме доволни - http://isomax.bg/%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%be%d0%bd%d1%82-%d0%bd%d0% … 0%b8%d0%b2%d0%b8/

Извинявайте, отново да попитам: Изомакс се занимават само с плоски покриви и не пожелаха да ми препоръчат друга надеждна, дали някой не е използвал фирма, която работи с алпинисти. Оказва се голям проблем да намеря!

# 247
  • Мнения: 1 747
Моля за вашето мнение по един въпрос. Портиерът на сградата, в която живее сестра ми не подава декларация за получените доходи. При евентуална проверка от НАП това може ли да засегне и етажната собственост? Може ли тя да бъде глобена? Предварително казвам, че сестра ми няма информация той на какъв договор е или въобще дали има такъв.

# 248
  • Мнения: 68 349
Има спор по този въпрос-дали трябва да е на трудов или на граждански договор. Това четох когато преди някой попита нещо за портиер.

# 249
  • Мнения: 1 622
Моля за вашето мнение по един въпрос. Портиерът на сградата, в която живее сестра ми не подава декларация за получените доходи.

А всъщност тя от къде знае, че не подава? Пък и ако липсва договор, то по каква причина ще има доходи? Плаща ли нещо ЕС и как плаща /евентуално/? Много липсваща информация.

# 250
  • Мнения: 1 747
Като са си говорили той ѝ е казал, че не подава декларация. Ако няма договор той по каква причина стои там и работи? ЕС му плаща всеки месец заплата на ръка.

# 251
  • Мнения: 68 349
Искат да го изгонят ли?
Това някой баровски блок ли е..че е с портиер?
Ако си върши работата какъв е проблема?
Ако не са доволни....го освобождават и чао.
Не разбрах драмата за какво е?

# 252
  • Мнения: 1 747
Драмата е в това, че той укрива доходи и дали ако го хванат от НАП ще пострада ЕС. Дали ще плаща глоби. Никой не иска да го гони.

# 253
  • Мнения: 1 622
Напълно е възможно и ЕС да влезе в цирка. Може да се тълкува като укриване на доходи, от които се правят разходи /заплатата на портиера/. Може да се измислят още много сценарии, но и аз не разбирам защо се филмира сестра Ви.

# 254
  • Мнения: 1 747
Тук въпросът не е за филмирането на някого и неговите чувства, а как едно такова укриване на доходи ще повлияе на ЕС евентуално. Може никога да не излезе наяве това укриване. На мен лично ми е интересно. Нека оставим терзанията на сестра ми встрани от темата. Попитах тук, защото съм склонна да се доверя на пишещите в този подфорум. Понякога има неща, които просто мен ме човъркат и това е. Наистина ще съм благодарна на конкретен отговор.

Общи условия

Активация на акаунт