Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 5 юни 2019, 14:11 ч.

Електронни четци - тема 23

• 8 063
  • 251
  •   2
Отговори
Тема за любимите ни електронни книжки - полезни съвети, впечатления и препоръки Simple Smile

Старите теми:

Бългaрски тълковен речник за Kindle

...сетих се за нещо полезно за 1 стр. - речници за Киндъл, ето от тук могат да се свалят - http://kindle.us.cloudlogin.co/. ...

Ръководство за използването на Калибре:
Скрит текст:

Реших да направя едно просто постъпково ръководство за използването на Калибре за новите потребители на Киндъл. Надявам се да е полезно и да се види, че няма нищо страшно и сложно в използването на програмката. Всичко става в рамките на 2-3 минутки, в зависимост колко книги ще качите. И така : Четеца трябва да е свързан с компютъра с кабела, програмата Калибре трябва да е отворена.

1. Натискате бутона ADD в програма Калибре, отваря се диалогов прозорец, намирате папката с книгите и маркирате тези, които искате да качите. Натискате бутон Отвори, за да ги добавите в Калибре.

2. Книгите се добавят в Калибре.

3. Избраните книги вече са в Калибре.

4. С мишката маркирате една или повече книги, които искате да качите на четеца и натискате бутона Send to device. Излиза диалогов прозорец, който ви пита искате ли да се конвертират книгите. По подразбиране Калибре ги конвертира в МОБИ, така че натискате Yes и книгите започват да се качват.

5. Книгите са качени на четеца, когато пред тях се появи зелена чавка. Долу в десният ъгъл тече процес, който отчита колко книги остава да се качат.

Това е. Лесно, просто и удобно Simple Smile. Ще ме извините за некачествените снимки, снимах от лаптопа с телефон, но в момента нямам възможност за по-професионална презентация Simple Smile. Сега се сетих, че можех скрийншотове да направя, ама рано сутрин толкова си мога Simple Smile))

Резултати от анкетата "Какъв четец използвате?" 
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=796089.0

Скрит текст:
Цитат
Какъв четец използвате?

Kindle           319 (60%)
Nook              85 (16%)
Kobo              29 (5%)
Sony              18 (3%)
PocketBook     51 (9%)
Prestigio         12 (2%)
Diva                 3 (0%)
EvoBook           0 (0%)
TrekStor           1 (0%)
Energy Sistem   1 (0%)
BOOX               0 (0%)
Друг               12 (2%)

Общ брой гласове: 505

Последна редакция: чт, 13 юни 2019, 12:21 от Не се сърди, човече

# 1
Аз бях една от тези, които дълго време се дърпаха от ел четците. За мен мириса на книгите, красивите корици, усещането им в ръцете, беше ненадминато. Но ми подариха Киндъл преди повече от година, и да ви кажа, не мога да се разделя с него. Пак купувам книги, не мога да им устоя, но дори се хващам, че ми е по-удобно да чета на четеца. Освен това и утроих броя прочетени книги за година.

# 2
Мисля да си купя Киндъл, но много се колебая. Имам няколко въпроса, ако може да ми споделите мнение относно тях.
Наистина ли Пейпърлайт-ът е водоустойчив? Колко издържливи са на падания или драскания, тъй като имам Booken и два пъти успях да му счупя екрана? Същият този Booken имаше проблеми с отварянето на типове файлове, които пишеше, че подържа, случвало ли ви се е с Киндъл? Става ли за нощно четене без допълнителна светлина (например от лампа)? И последно при правенето на акаунт искат ли кредитна/дебитна карта за онлайн пазаруване?

Благодаря предварително и се извинявам, ако тези въпроси са питани, но нямах време да прегледам 22 теми с по над 50 страници.

ПС: Кой е по-добре да си взема: Kindle Paperwhite (2018) или POCKETBOOK 627 TOUCH LUX 4

Последна редакция: ср, 05 юни 2019, 22:32 от Steli Simeonova 632898

# 3
Мисля да си купя Киндъл, но много се колебая. Имам няколко въпроса, ако може да ми споделите мнение относно тях.

За Киндъл - не знам дали последният модел наистина е водоустойчив и не бих рискувала да проверявам. Ако е с калъф, екранът му е устойчив на падане, дори с подвита корица. Устойчив е и на драскане. В къщи имаме със и без предпазна лепенка на екрана, не се забелязва разлика. Моделът Paperwhite е с подсветка и се чете без нощна лампа. Не ми се е случвало да не отваря файлове, за които пише, че поддържа - на нито един от моделите.

# 4
Да допълня - водоустойчив е уж до определени параметри, но и аз не се наемам да проверявам.
Карта се изисква за закупуването, а самия Киндъл пристига вече регистриран към същия акаунт.

# 5
  • София
Карта се изисква за закупуването, а самия Киндъл пристига вече регистриран към същия акаунт.
Това е, ако се купува директно от Амазон, ако е от наш магазин, няма нужда от карта.
При регистрацията също може да не се попълва номер на карта. Аз не съм регистрирала карта в моя профил, тъй като първия ми четец, беше подарък, а следващите регистрирах към съществуващия.

# 6
Знам че последното поколение Пейпъруайт е водоустойчив. Не съм го тествала, защото го нямам. Моят е модел преди този и не е водоустойчив. За падането и аз препоръчвам да се вземе калъф. Той го предпазва, а и когато го затвориш, четецът автоматично се изключва. Много е удобно.
Подсветка има и е добра. Може и да си нагласяш яркостта на екрана.
На мен още не ми се е случвало да не ми отвори файл. Но трябва да си сигурна, че е съвместим с киндъл.
Ако пазаруваш от амазон, тогава ти трябва акаунт. Но иначе може да сваляш книги от читанка и без акаунт. Те са без пари.
Аз свалям безплатни книги и от нашта библиотека. Тя има доста богат избор за киндъл.

# 7
https://www.amazon.de/amazon-kindle-jetzt-mit-integriertem-front … id=A3JWKAKR8XB7XF
Някой има ли впечатления от този? Дали има тази подсветка за която чета. Всъщност подсветка регулиране на яркостта на екрана ли е?

# 8
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
Има подсветка.
Не е за регулиране на яркостта - това е вградено осветление, силата на което може да се регулира. Удобство е за четене вечер, въпреки че аз предпочитам при възможност да използвам обикновена нощна лампа - лично на мен повече ми харесва и ми се струва, че по-добре ми се отразява на очите отразената, а не насочената светлина (каквато е и например тази от таблетите, телефоните, мониторите)

# 9
И според мен подсветката не е полезна (както и светещите екрани) - по принцип силният контраст се отразява зле на очите.

# 10
Има подсветка.
Не е за регулиране на яркостта - това е вградено осветление, силата на което може да се регулира. Удобство е за четене вечер, въпреки че аз предпочитам при възможност да използвам обикновена нощна лампа - лично на мен повече ми харесва и ми се струва, че по-добре ми се отразява на очите отразената, а не насочената светлина (каквато е и например тази от таблетите, телефоните, мониторите)

Мисля, че четците по принцип има надсветка /frontlight/- т.е. светлина, насочена към екрана,  а не към очите - за разлика от подсветката /backlight/  на таблетите, телефоните и мониторите.
https://computer.howstuffworks.com/tablets/kindle-paperwhite2.htm

# 11
На мен подсветката ми е много по - удобна от нощната лампа, изобщо не усещам да ми товари очите.

# 12
Да, така е точно, има логика да е надсветка, а не под Grinning
Но въпреки всичко - моето усещане е, че книгата ми свети към очите и ми е по-приятно и книжно да си я светна с нощната лампа и да ми изглежда като лист хартия. Все пак обаче си взимам със светлина, за да ми е удобна в различни ситуации.
Ползвам електронна книга от 11 години и досега си остава едно от най-любимите ми електронни устройства редом с фотоапарата.
През ръчичките ми са минали 5 - три счупих, едно сложих върху тавана на колата и просто запалих и потеглих... върнах се след две преки, но някой късметлия я беше намерил Grinning, дано поне не е била счупена.
В интерес на истината с годините четците станаха определено по-издръжливи. Последният ми Paperwhite е на 3 години,
и въпреки, че е изпускан доста пъти -  засега оцелява.
Всъщност - има технически проблем, но си го търпя, имайки предвид, че както казах, предпочитам да чета с лампа, пък дори и когато ползвам вградената светлина не е чак толкова страшно.
Екранът му има няколко малки дупчици, през които доста ярко свети.
Нещо ето такова:
https://i1.wp.com/the-digital-reader.com/wp-content/uploads/2012 … pg?fit=1700%2C721
ама по-дребни малко.
Изкушавам се да си подаря някой нов модел, но... ще устискам засега Grinning

# 13
На мен подсветката (или както там се казва) на Пейпъруайта ми е много удобна и не ми натоварва очите. Светлината е по-матова и изобщо не се усеща както от компютъра или телефона. Но аз чета на слаба лампа и никога на тъмно.
Ако четете на тъмно, то никаква подсветка няма да ви помогне. Очите ще се напрягат заради контрастта между пълната тъмнина и светлото петно пред очите ви.

# 14
  • Португалия
Съвсем не съм съгласна с напрягането...
Коментирала съм,че чета  в леглото,легнала,в пълен мрак.
Защото така мога да чета и без очила.
Инъче съм повече от чувствителна на светлина- нося 4 диоптъра,който носи очила ще разбере, другите никога не биха могли.
Никакъв,ама никакъв дискомфорт нямам от подсветка/надсветка, ползвам pocketbook

# 15
  • Варна
Инъче съм повече от чувствителна на светлина- нося 4 диоптъра,който носи очила ще разбере, другите никога не биха могли.

Подкрепям, аз също съм с чувствителни очи и диоптър, и нямам никакви проблеми с четенето с подсветка. Намалена е почти докрай при мен, така ми е достатъчно, за да чета без да дразни очите, но и без да ги напряга за да фокусира текста. Не знам, на тези които се оплакват може би е увеличена и затова им пречи повече. С Pocketbook съм и аз.

# 16
  • София
Аз определено имам доскомфорт като чета в пълна тъпмнина само на светещ екран на четеца, в пъти по-малко отколкото  ако чета от телефон/таблет, но след по-продължително четене със сигурност усещам умора и напрежение в очите от светлината.
Аз също чета на сравнително намалена степен, не мога да си избича на макс със сигурност, направо ще ослепея Simple Smile
Може би зависи и от продължителността на четенето, аз прекалвам Wink
Хубавото е, че чета изключително рядко по този начин, обикновенно има и друга светина в стаята, което за мен е доста по-комфортно.

# 17
Здравейте, чудя се дали да си купя електронна книга.. Кой модел бихте ми препоръчали? Също искам да попитам дали успявате да намерите всички книги, които ги има в хартиен вариант (включително и чуждоезични), в електронен формат и колко горе долу струват в сравнение с книжния вариант? Знам, че в читанка има някои книги, но те са малко. Има ли някаква друга опция за безплатно четене, например да си теглиш книгата от замунда или друг подобен сайт?

# 18
Скрит текст:
И по торент сайтовете има книги, и са безплатни
По принцип цените на електронните книги са наполовина на хартиените.

Аз използвам Покетбук, базов модел, без подсветка и съм доволна.

# 19
  • София
Подсветката на мен ми е супер удобна и не ми дразни очите, но я ползвам на ниска степен - 5-7. Преди доста години четях на телефон и е несравнимо. Очите ме боляха и сълзяха. От близо 6 години съм с четец и такива проблеми нямам.

# 20
Мама776, разгледай първо кои сайтове какви книги предлагат и откъде ще ти е по-удобно да ги сваляш, и тогава реши какъв модел. Аз често пазарувам от амазон, имам акаунт там и затова най- ми е удобен Киндъла.
В Читанка има страшно много книги, но няма от новите автори. Виж на pechkov.chitanka.info/mobi/
Аз си тегля безплатни книги и от мойта библиотека. Но не знам дали всяка предлага.
Иначе, освен ако не са някой нов бестселър, електронните книги обикновено са по-евтини. Не се замисляй. Много удобно нещо е.

# 21
Здравейте, чудя се дали да си купя електронна книга.. Кой модел бихте ми препоръчали? Също искам да попитам дали успявате да намерите всички книги, които ги има в хартиен вариант (включително и чуждоезични), в електронен формат и колко горе долу струват в сравнение с книжния вариант? Знам, че в читанка има някои книги, но те са малко. Има ли някаква друга опция за безплатно четене, например да си теглиш книгата от замунда или друг подобен сайт?

Има много сайтове с книги на различни езици. Намирането рядко е проблем. Разбира се, има книги, които се появяват по-бързо - най-вече бестселърите,  други, към които има по-ограничен интерес, може изобщо да не се появят. Но изборът е огромен, особено ако четеш на няколко езика.

# 22
  • София
С купуването на книги на бг е трудно, много малко излизат електронно, иначе са оп-евтини от хартиените, ако се появят. На чужди езици има горе-долу всичко. По втория начин можеш да намериш много и на български, кои по-рано, кои по-късно.

# 23
  • София, Лагера
Тъкмо днес ще ходя да купувам четец. Ползвам от 4-5 години, незаменим ми е, аз доста чета. А сега ще взема за синковеца. Цялата задължителна литература я има в Читанка-та, няма смисъл да трупам хартии вкъщи. Да не говорим, че той е на фаза фантастика, а пак там е пълно с всякакви такива книги, помните ли библиотека "Галактика" едно време? Simple Smile
Позвам Pocketbook Touch Lux 3, вероятно ще взема същия, че на него е свикнал да чете.

# 24
Колкото и да обичам книгите като усещане и визия, електронните се съхраняват много по-лесно.
Миналата година ни се наводни хола и с мъка на сърцето трябваше да изхвърля всички книги, които бяха на долните рафтове на библиотеката, защото се бяха разпаднали.
А четецът дори да се повреди, книгите се запазват в акаунта и после лесно се прехвърлят на нов носител.

# 25

Аз също понякога чета в пълен мрак и не усещам да ми се натоврават очите, но не пускам светлината на макс, а някъде на средна степен на осветеност. Доволна съм от подсветката -  с Pocketbook  съм

# 26
  • Сф
Много се извинявам за тъпият въпрос,но как да изтрия вече свалени и прочетени книги?С Покетбук 3 съм.То,основно мм го ползва,гледах няколко пъти,нещо не мога да се светна..

# 27
  • Варна
Аз ги трия през компютъра. Закачам си четеца с кабел и на компютъра се появява като флашка, точно така качвам и трия всичко.

# 28
Само през компютъра, да.

# 29
  • Сф
Ау,много ви благодаря Simple Smile.Ще го закача.
И още един въпрос се сещам.Зарядното на четеца не зарежда.Ново ли да взимам и откъде или става с тия за телефоните?

# 30
 Според мен, става с всякакъв кабел със същите накрайници, но не съм напълно сигурна.

# 31
  • Sofia, Bulgaria
Със задържане върху самата книга не става ли? С Touch lux 4 съм и ако задържа с пръст върху книгата ми дава различни опции, вкл. и да я изтрия.
За зарядното, стига накрайниците да пасват би трябвало да стане.

# 32
  • Португалия
За какво зарядно става въпрос? - те вече идват само с кабел

# 33
  • Варна
Естествено, че става с всяко зарядно/кабел стига да е със същия накрайник.

# 34
  • София, Лагера
Аз зареждам със зарядното на телефона и на фотоапарата.
Има и опция да се зареди през компютъра, така че и само кабелче ти стига. Като го закачиш, то те пита: Искаш връзка с компютър, или искаш да се зарежда четеца. И избираш едната опция.

# 35
  • Sofia, Bulgaria
В случаят зарядно го приех като кабел и отговорът ми е за кабела Simple Smile
Иначе аз кабелът го бода в адаптера за телефона или таблета, когато където ми падне. От РС още не съм зареждала. За момента ползвам оригиналният кабел на четеца, но няма причина да не става и с всеки друг стига накрайника да пасва.

# 36
Аз зареждам само от компютъра. Предположих, че така трябва, след като продават само с кабел, а не с цяло зарядно.

# 37
В случаят зарядно го приех като кабел и отговорът ми е за кабела Simple Smile
Иначе аз кабелът го бода в адаптера за телефона или таблета, когато където ми падне. От РС още не съм зареждала. За момента ползвам оригиналният кабел на четеца, но няма причина да не става и с всеки друг стига накрайника да пасва.
Не, не стига само накрайника да пасва. има значение през кабела какво количество заряд може да мине. Когато той е малък или твърде голям, не е добре за четеца.

# 38
  • Португалия
Аз зареждам само от компютъра. Предположих, че така трябва, след като продават само с кабел, а не с цяло зарядно.
Вече почти всичко идва само с кабел.
Телефони,смарт гривни,всякакви джаджи ...
Вкъщи имаме 2 докстанции за зареждане и по принцип си висят кабелите там, та само минаваме и закачаме устройствата
Имам и на 1 ампер, и на 2 ампера- общо взето това е достатъчно като опция за повечето устройства

# 39
Последно преди две години се сдобих със смарт часовник - той си беше с истинско зарядно, но не знам за в момента - може вече да са други... По-скоро купувах само камера, но тя е на батерии (от тези презареждащите се).

# 40
  • Варна
От последните устройства, които сме купували само киндълът дойде с кабел. Всички други имаха и адаптер.

# 41
  • Sofia, Bulgaria
Pocketbook-a ми дойде само с кабел. Купуван е преди около година.
Колкото до зарядните (кабели и адаптери), единственото изискване е да поддържат напрежение равно или по-високо от това на зарежданото устройство.

# 42
Записвам се при вас, че искам да си подновя Киндълчето. Моят модел е от най-старите, с безплатен, но много бавен нет. С бутони и без подсветка. Още си го ползвам, но искам да ми свети. Някой ползвал ли е Киндъл Файър и той всъщност може ли да замества успешно Киндъла?

# 43
  • София
Здравейте! Забелязах, че върху екрана на моя Kindle има мъничко петънце, като надраскано стои. Не ме дразни особено при четене, но много се ядосах, че се е надрал така. Има ли начин да се оправи? Заслужава ли си да се сменя екрана, ако има такава възможност?

# 44
  • Sofia, Bulgaria
Kindle Fire си е таблет, ограничен от към функционалност. Не е с e-ink екран, а доколкото съм запозната е с TFT.  Ако искате да си вземете таблет, по-добре си вземете някой по-хубав. Усещането при четене ще е същото както при Fire.
Личното ми мнение е, че никой таблет или телефон не би могъл да замени четците, като усещане при четене.

# 45
Мерси, имам си таблет, но предпочитам за друго да го ползвам. Ще погледна някое от предложенията на Амазон за Киндъл от по-новите модели с подсветка.

# 46
  • Варна
Kindle Fire си е таблет, ограничен от към функционалност. Не е с e-ink екран, а доколкото съм запозната е с TFT.  Ако искате да си вземете таблет, по-добре си вземете някой по-хубав. Усещането при четене ще е същото както при Fire.
Личното ми мнение е, че никой таблет или телефон не би могъл да замени четците, като усещане при четене.
И моето мнение е такова, при четеца повърхността е матова не отразява светлината като при таблетите, затова не съм сложила и протектор за екрана, ползвам си го този вече 4 години и го мъкна навсякъде с мен. Осветеността при четене няма нищо общо с екрана на телефон, таблет или монитор.
От всички инвестиции в електроника това е най-сполучливата ми Simple Smile

# 47
Мерси, имам си таблет, но предпочитам за друго да го ползвам. Ще погледна някое от предложенията на Амазон за Киндъл от по-новите модели с подсветка.
При таблетите екранът е течнокристален. Което, освен много по-краткото време на работа с едно зареждане на батерията (ден-два срещу 2-3 седмици при e-inc), има и още един недостатък - трептенето. Ако не използвате таблета с максимална яркост, намаляването на яркостта се реализира с т.нар. "широчинно-импулсна модулация" (ШИМ). Казано по-просто - диодите на подсветката зад екрана светват и загасват няколкостотин пъти в секунда, вместо да светят непрекъснато, така че сумарната яркост на излъчената светлина намалява. Най-лесно се забелязва, като насочите камерата на телефона си към екрана на таблета - вследствие на стробоскопичния ефект се виждат едни тъмни вълни, преминаващи по дисплея. Това трептене изморява очите.

За марките - Kindle е като iPhone - устройство с много добър хардуер, но със софтуерни ограничения, опитващи се да принудят собственика му да си плаща за всичко, което чете. Поддържа само собствения си формат .MOBI. Не че няма откъде да се свалят книги в този формат, не че не могат да се конвертират от други формати в .MOBI, не че няма начин при някои модели да се подмени фърмуера на четеца (при което обаче се губи гаранцията) с такъв, който позволява инсталиране на CoolReader и отваряне на всички формати... Но всичко това са гимнастики, които усложняват живота. Освен всичко друго, книгите в .MOBI формат не могат да бъдат редактирани лесно. Трябва с програми за конвертиране като Calibre да ги преобразувате в .FB2 формат, после да ги отворите с текстов редактор, да направите необходимите промени и накрая пак да ги конвертирате в .MOBI. А поне на мен често ми се случва като си изтегля книга, в нея да намирам синтактични или смислови грешки. Поставям си bookmark, след това отварям книгата на компютъра, коригирам грешките и я качвам обратно на четеца си.

За читатели, които нямат желание да се задълбочават в настройките на устройството си, бих препоръчал модели с Android. По мое мнение най-удачни са тези на OnyxBOOX. Другата алтернатива е PocketBook - устройства под Linux, които се настройват малко по-трудно. Но затова пък включването им е в пъти по-бързо (2-3 секунди срещу 30-40 секунди за тези с Android). И преди няколко месеца излезе най-удобният по мое мнение четец - PocketBook InkPad 3. След 6-7 години използване на 6" четец този със 7.8" диагонал на екрана и незначително по-големи габарити ми дойде просто като манна небесна Simple Smile Сред предимствата му мога да спомена и регулируемата цветна температура на подсветката. Т.е. не само си избирате дали и колко ярко да свети екрана, а и колко жълта/бяла да е светлината му. При четене нощем по-жълтеникавата светлина действа приспивно, докато по-бялата със синкав отенък - разсънващо. OnyxBOOX също имат четец от този клас със същите екстри и с Android - модела "Nova". Но се намира малко по-трудно и няма хардуерни бутони за прелистване, а цената му е по-нехуманна Simple Smile

# 48
  • Португалия
V12, много хубав пост.
Съгласна съм с всичко, освен че pocketbook се настройва трудно Sunglasses

# 49
Благодаря и аз за разясненията. За сега цената на PocketBook InkPad 3 ми идва твърде височка и както споменах си ползвам стария железен Киндъл от първите модели. Тогава дадох 500 лв, обаче сигурно има 8-9 години от тогава, може и повече да са. Та ако е само за подсветката, предпочитам да си взема Киндъл от по-новите. Свикнала съм с модела а и Калибре преформатира без проблеми. Щото като чуя Линукс и ме втриса - нищо не разбирам, а и цената на PocketBook InkPad 3 е почти двойна на базовите модели Киндъл с подсветка. Притесняват ме само че са с реклами, може би ще си взема такъв без /предполагам че е доста досадно/

# 50
  • Варна
milittana Рекламите на Киндъл по никакъв начин не дразнят. Те се виждат само като скрийнсейвър. Някои писаха, че след чат с амазон, са им ги деактивирали. Аз имам и от двата вида Киндъли - разлика между тях няма.

# 51
  • Варна
Благодаря и аз за разясненията. За сега цената на PocketBook InkPad 3 ми идва твърде височка и както споменах си ползвам стария железен Киндъл от първите модели. Тогава дадох 500 лв, обаче сигурно има 8-9 години от тогава, може и повече да са. Та ако е само за подсветката, предпочитам да си взема Киндъл от по-новите. Свикнала съм с модела а и Калибре преформатира без проблеми. Щото като чуя Линукс и ме втриса - нищо не разбирам, а и цената на PocketBook InkPad 3 е почти двойна на базовите модели Киндъл с подсветка. Притесняват ме само че са с реклами, може би ще си взема такъв без /предполагам че е доста досадно/

Моят е с реклами, не ме е издразнил, не включвам интернет, не ползвам браузера на киндъла, свалям си на рс през Калибре, което вече дори не ми прави впечатление, та да го имам като затруднение. Всичко си е навик.

Батерията си ми държи седмици, да не кажа месец, събира 3000 книги, но не съм стигнала такъв брой...

# 52
  • Варна
И аз да кажа - рекламите изобщо не дразнят.

# 53
Да, при мен рекламите се показват само преди до отключа Киндъла и на Хоум страницата. И са само на книги, така че понякога дори може да е полезно.

# 54
И аз да кажа - рекламите изобщо не дразнят.
Даже са по-приятни от скрийн сейвърите. Моите ги махнах, да ме пита човек защо ..

# 55
Мен рекламите ме дразнеха, не чета книги на английски и за мен не бяха полезни, затова ги махнах.

# 56
Притесняват ме само че са с реклами, може би ще си взема такъв без /предполагам че е доста досадно/

Рекламите заместват картинките-скринсейвъри, когато не четеш. Лично аз както не обръщах внимание на самите картинки, така не забелязвам и рекламите. Това, което със сигурност ме подразни при минаването на Пейпъруайт от предишния /с копчетата за прелистване/ е, че батерията ми държи по-малко време. Може разбира се да е проблем на моя Киндъл. Не мога да го сравня със семейните, защото всички четем различно дълго, а и аз чета с по-едър шрифт, та по-често прелиствам. Но в сравнение със собственото ми потребление разликата е значителна.

# 57
Изключително много ви благодаря за отзивите за Киндъла. Понеже срещнах отрицателни отзиви в Амазон за тези пусти реклами и си помислих, че се пускат докато четеш, както е по ТВ по време на предаването. А батерията....на моя стария издържа месец, но е без подсветка. Примирила съм се с това, че ако свети, ще държи по-малко. Но не искам някакъв топ модел да взимам, може би средна хубост до към 140 евро максимум.

# 58
Съгласна съм с всичко, освен че pocketbook се настройва трудно Sunglasses
Да бееее... Simple Smile Искам да видя за колко време ще успееш да инсталираш на PocketBook програмата за четене CoolReader, руски тълковен речник, да настроиш CoolReader при дълго натискане на дума да стартира речника и да ти превежда думата и да добавиш в основното меню на CoolReader опции "Set Bookmark" и "Recent books list". Т.е. да оформиш CoolReader да изглежда и да работи като AlReader, който има версия за Android, но не и за Linux. След което да си инсталираш екранна клавиатура с фонетична подредба на кирилицата (каквато няма, трябва сама да си я направиш, а за да я копираш където и е мястото, трябва да отвориш в книгата конзола на Linux и да пишеш команди на ръка)... На мен, дето съм професионален програмист с над четвърт век стаж, ми отне около седмица...

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 03:24 от V12

# 59
  • Разград
Дали има шанс да намеря някой евтин четец от порядъка на 50-60 лева, употребяван, стар модел?

# 60
Вижте в olx - там може да се продава

# 61
  • Португалия
V12,сигурно си прав.
Ама, обикновения четящ тия работи просто не го интересуват.
За него е важно да си инвестира парите добре.
Повечето потребители  тук четат на един език, а останалите,които имат нужда от речник,да! - нека изберат киндъл.
Аз,като ползвала и киндъл, и покетбук,и кобо- което също е рядко тук в темата!, се обаждам само,когато явно се пренебрегват качествата на покетбук,поради пристрастието ми към него.
Има си кусури,но е много по- вярно куче...

# 62
Освен това, Покетбук чете епуб, което на мен ми е любимият формат.

# 63
Защо не преформатирате, това Калибрето го прави за секунди

# 64
  • Sofia, Bulgaria
Аз на моят Pocketbook съм си качила CoolReader и речници. Персонализирала съм си CoolReader-a така, че да ми е удобен на мен и не мисля, че е кой знае колко трудно, но пък аз обичам да си ръчкам техниката. Все още не съм си качвала шрифтове, но и това бих направила, ако си намеря, някой който да ми е по-удобен за четене от вградените.
Като формат предпочитам FB2. Настроила съм си бележките под линия да ми излизат на същата страница, за да не се налага да цъкам.

# 65
  • Португалия
И на мен.
И позволява всички промени с текст в процеса на четене

# 66
  • Варна
И на мен.
И позволява всички промени с текст в процеса на четене

Аз не съм имала друг четец освен Киндъл, когато го купувах имаше някаква супер промоция и дойде в комплект с калъф. Но при закупуване на следващ със сигурност ще поогледам и други, макар да обичам да ми е лесно и като свикна с нещо си ходя по енерцията, така съм и с телефоните, от години съм на самсунг и сега наближава поредна смяна, се чудя дали малко да изляза извън стериотипа си.

# 67
Харесала съм тази оферта https://readerbg.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%BF%D0%B0% … erwhite_2018_WiFI
Мислите ли че си заслужава? Държа да имам калъф, а в момента комбинирано не може да се закупят от Амазон. Като ги взема поотделно, цената се доближава до тази. Иначе сайтът е коректен, аз преди години от тях си взех първия Киндъл.

# 68
  • Варна
На мен ми се струва ужасно скъпо. Калъф може да се вземе и от Алито на много по-ниска цена, отколкото в Амазон. Пък да не говорим, че в Амазон редовно пускат промоции, даже май наскоро имаше киндъл за 90 евро... Не бих дала толкова пари аз, бих изчакала.

# 69
И аз така. Страшно завишена цена. В момента е 120 Е, калъфчетата са средно 10-15 лв.

# 70
Първият ми Покетбук беше около 300 лв, но го взех преди 10-тина години. Нали в предната тема писах за него - оказа се, че абсолютно никъде няма части за замяна (нито в Ибей, нито в другите подобни сайтове, даже питах на имейла на централата на Покетбук).
Сега тази цена ми изглежда прекалено висока, като се има предвид, че има добри четци по 150 лв.
Калъф си взех наскоро от Алиекспрес - не е много евтин, но е на по-добра цена от оригиналните. Харесвам си го: https://www.aliexpress.com/item/Protective-shell-for-pocketbook- … .0.1eab4c4d4LZwWG

# 71
  • Варна
И аз така. Страшно завишена цена. В момента е 120 Е, калъфчетата са средно 10-15 лв.
Къде е такава цената?  
Решила съм да правя подарък.

120 евро за този модел веднага ги броя, да не говоря за 90 Simple Smile

# 72
Аз го взех от олх за 230 лв, че дори ми го донесоха безплатно, защото го исках веднага.

# 73
Може ли линк към офертата от olx че аз гледах ама нещо ме е страх да не са ментета - откъде да зная дали са с 4 ГБ или с 8 като ми го дадат? Че и повечето разгледани от мен продавачи искат цялата сума по банка, или лична среща за предаване на стоката, аз не съм навита така. Гаранция дават само една година и тя е на Амазон /тези от сайта дават 24 месеца/.
Не бъркайте Киндълите от 90 евро с тези от 119 - има съществена разлика между моделите. Вижте в немския Амазон. Офертата за 119 евро си стои за който се интересува. Калъфче съм си взимала от Алито, страшно са некачествени и не траят много. Ще го мисля още. Olx вариантът от проверен продавач също го обмислям, обаче се навъдиха много мошеници и не ми се пращат 230 лв ей така по сметка на някого си.

# 74
  • Варна
Аз го взех от олх за 230 лв, че дори ми го донесоха безплатно, защото го исках веднага.
Там пък не съм се сетила да търся! Благодаря!

А дали не е реплика? С гаранция? За подарък ми е и не ми се иска да подаря нещо недотам читаво.

# 75
Харесала съм тази оферта https://readerbg.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%BF%D0%B0% … erwhite_2018_WiFI
Мислите ли че си заслужава? Държа да имам калъф, а в момента комбинирано не може да се закупят от Амазон. Като ги взема поотделно, цената се доближава до тази. Иначе сайтът е коректен, аз преди години от тях си взех първия Киндъл.
Прежали още 100 лева и си вземи PocketBook IncPad 3 с калъф. Или поне иди в Технополис и го хвани в ръка за малко. Уверявам те - пипнеш ли таблет със 7.8" екран, след това ще се чудиш защо си се мъчила толкова време на 6". Разликата е наистина огромна!

# 76
Моя позната си взе от OLX и е доволна, ама аз нещо не смея.

# 77
  • Варна
Не бъркайте Киндълите от 90 евро с тези от 119
И каква е разликата... Аз говоря за цена на промоция в Амазон. Точно един и същ киндъл е. Моят, модел 2015 също беше на редовна цена 120 евро, но го взех на промоция за 75. От Амазон.
п.п. Реплики на Киндъл няма Wink

# 78
Ето тук най-отдолу на сайта са описани разликите
https://www.amazon.de/Amazon-Kindle-Paperwhite-Wasserfest-Doppel … %2C180&sr=8-1
и не са никак малки. Иначе има Киндъли и за 80 евро.

# 79
  • Варна
Колко пъти още да го напиша? Говоря за ПРОМОЦИОНАЛНА ЦЕНА на Киндъл Пейпъруайт! Същият киндъл, който на редовна цена е 120! Смяташ, че като го пуснат на промоция е различен? Моят е Пейпъруайт, за 75 евро. Не базовият модел, а пейпъруайт! И няколко пъти в годината амазон пускат промоции. За тях говоря, не за базовия модел на редовната му цена.

# 80
Колко пъти още да го напиша? Говоря за ПРОМОЦИОНАЛНА ЦЕНА на Киндъл Пейпъруайт! Същият киндъл, който на редовна цена е 120! Смяташ, че като го пуснат на промоция е различен? Моят е Пейпъруайт, за 75 евро. Не базовият модел, а пейпъруайт! И няколко пъти в годината амазон пускат промоции. За тях говоря, не за базовия модел на редовната му цена.
Може ли да се поуспокоите малко? Питате ме каква е разликата, публикувах разликите в Амазон на актуалните модели - не на тези от 2015-та. Исках да бъда полезна, но явно съм попаднала на някой, който в жегата иска да си изкара кофти настроението по форумите. Дерзайте, но аз съм до тук с комуникацията с Вас.
Не бъркайте Киндълите от 90 евро с тези от 119
И каква е разликата... Аз говоря за цена на промоция в Амазон. Точно един и същ киндъл е. Моят, модел 2015 също беше на редовна цена 120 евро, но го взех на промоция за 75. От Амазон.
п.п. Реплики на Киндъл няма Wink
V 12 - благодаря за препоръката - видях препоръчаният от Вас модел в Плесио за малко над 400 лева. Обмислям и това. Малко сложничко ми се видя инсталирането на разните му там екстри, ама ако се престраша ще помагате виртуално. Още веднъж благодаря.

# 81
  • Варна
Може ли да се поуспокоите малко? Питате ме каква е разликата, публикувах разликите в Амазон на актуалните модели - не на тези от 2015-та.
Аз съм си спокойна. И написах няколко пъти, че говоря за ПРОМОЦИОНАЛНА ЦЕНА, а не за редовна, че да ми обясняваш, че моделите били различни. Обаче не четеш или не вникваш в написаното, такач е не знам кой е слънчасал, ама не съм аз. Мразя да пиша нещо по няколко пъти, а някой чел-недочел да си знае неговото. Преди няколко седмици НОВИЯТ ПЕЙПЪРУАЙТ 2018 беше 90 евро, промоции в Амазон има доста често, не го намалят за първи път, откакто е излязъл на пазара.
Толкоз по темата от мен.

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 15:01 от Месечинка виторога

# 82
Може ли линк към офертата от olx че аз гледах ама нещо ме е страх да не са ментета - откъде да зная дали са с 4 ГБ или с 8 като ми го дадат? Че и повечето разгледани от мен продавачи искат цялата сума по банка, или лична среща за предаване на стоката, аз не съм навита така. Гаранция дават само една година и тя е на Амазон /тези от сайта дават 24 месеца/.

На мен ми се вижда излишно скъп Киндълът от сайта.
Иначе за гаранцията при покупка от olx, според мен зависи най-вече от това кога е купен Киндъла от продавача, защото амазон по евродирективата за потребителските права са длъжни да ти дадат 24 месеца гаранция от датата на закупуването, въпреки че гаранцията на производителя е 1 година.
https://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=202197860
"If you are a consumer, this One-Year Limited Warranty is provided in addition to, and without prejudice to, your consumer rights. "

За Пейпъруайт има доста качествени калъфи в Али. За последния модел купих този. https://www.aliexpress.com/item/Smart-cover-case-for-2018-new-Am … .0.37fd4c4dyD9BuU
Сравнително отскоро е, така че не е редно да давам отзив, но имам от абсолютно същия материал калъф за предишния, който не е мръднал.

ПП Дали е стария модел с 4 GB памет или новият с 8 GB мисля, че си личи още по опаковката. Новият е в по-различна продълговата кутия. Вероятно за сигурност може да се поиска снимка от продавача.

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 15:16 от Vapor

# 83
За Пейпъруайт има доста качествени калъфи в Али. За последния модел купих този.
Сравнително отскоро е, така че не е редно да давам отзив, но имам от абсолютно същия материал калъф за предишния, който не е мръднал.
Сподели след време как е - по-устойчив или не от пластмасовия твърд гръб. Изглежда гумен/силиконов.
Калъфче съм си взимала от Алито, страшно са некачествени и не траят много.
А това, което показа откъде е мислиш? И уж оригиналните не ги правят в Щатите.

# 84
Сподели след време как е - по-устойчив или не от пластмасовия твърд гръб. Изглежда гумен/силиконов.

Ползвам откъм година и половина досущ същия за предния модел Пейпъруайт,  /новият е на мъжа ми/ , смятам, че е устойчив, като нов си е. Гърбът е мек, лично на мен някак си ми е по-удобен от твърдия, но това по-скоро е субективно усещане.

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 16:30 от Vapor

# 85
  • Варна
Прежали още 100 лева и си вземи PocketBook IncPad 3 с калъф. Или поне иди в Технополис и го хвани в ръка за малко. Уверявам те - пипнеш ли таблет със 7.8" екран, след това ще се чудиш защо си се мъчила толкова време на 6". Разликата е наистина огромна!
Това със сигурност ще направя, иска ми се да видя по-големия размер колко ще е удобен. Налага ми се да пътувам често и имам навика киндъла винаги да е в дамската ми чанта, дори и да съм у дома. Изобщо сме като сиамски близнаци. Та ще ги проверя аз тези 7.8 инча Simple Smile

Но за подарък ще купя Киндъл, мисля си че показва отношение, както се каза киндълите са айпадите Simple Smile

# 86
За Пейпъруайт има доста качествени калъфи в Али. За последния модел купих този.
Калъфче съм си взимала от Алито, страшно са некачествени и не траят много.
А това, което показа откъде е мислиш? И уж оригиналните не ги правят в Щатите.
Да, сигурно е така, но съм имала "оригинален" на висока цена, няма нищо общо с тези от ниския сегмент

# 87
Здравейте момичета. Искам да си закупя четец и съм се спряла на Kindle Paperwhite. В Амазон, но не мога да разбера каква е разликата между https://www.amazon.com/All-new-Kindle-Paperwhite-Waterproof-Stor … %2C441&sr=8-1 и този https://www.amazon.com/All-new-Kindle-Paperwhite-Waterproof-Inte … %2C441&sr=8-4 . За ползване в България задължително ли трябва да купя втория?

# 88
Новият Киндъл Пейпъруайт в момента е на промоция в американския Амазон. Обикновено е $130, но сега е $100. Ако пък го замениш за стар модел, който още работи, ти дават още отстъпка. Аз се двоумих, но се отказах, защото прочетох някои ревюта, че на новия Пейпъруайт батерията издържа по-малко от на стария. Пък и аз от стария съм много доволна. Единствената ми мотивация за смяна е, да имам нещо ново. Но май не си струва все още.
https://www.amazon.com/All-new-Kindle-Paperwhite-Waterproof-Stor … KX0DER&sr=8-1

# 89
Здравейте момичета. Искам да си закупя четец и съм се спряла на Kindle Paperwhite. В Амазон, но не мога да разбера каква е разликата между https://www.amazon.com/All-new-Kindle-Paperwhite-Waterproof-Stor … %2C441&sr=8-1 и този https://www.amazon.com/All-new-Kindle-Paperwhite-Waterproof-Inte … %2C441&sr=8-4 . За ползване в България задължително ли трябва да купя втория?

Разликата между двата е в паметта. Единият е 8ГБ, а другият 32ГБ.

# 90
Наскоро в Кауфланд имаше карти с 32 гб памет по 10 лв. Взех си две и едната я сложих в четеца (въпреки че това няма попълване, ще трябва да запиша десетки хиляди книги, за да се запълни). Все пак, е много по-евтино от вградената памет.

# 91
  • Варна
Разликата между двата е в паметта. Единият е 8ГБ, а другият 32ГБ.
Къде го гледаш това? За мен разликата е, че единият е с реклами, а другия без.

# 92
https://www.amazon.com/All-new-Kindle-Paperwhite-Waterproof-Storage/dp/B07CXG6C9W
Обърни внимание на цената. Линкът ще ти се отвори на 8ГБ. Когато кликнеш на 32 ГБ, цената ти се сменя.
Иначе за рекламите също си права. $20 се добавя, ако ги махнеш. За мен те изобщо не са проблем, но някои не ги искат. По-скоро бих инвестирала тези $20 да купя модела с повече памет.

# 93
Понеже няма доставка до Бг и не мога да видя пълните характеристики на четеца от втория линк. Благодаря Ви за отговорите.

# 94
V12 - благодаря за препоръката - видях препоръчаният от Вас модел в Плесио за малко над 400 лева. Обмислям и това. Малко сложничко ми се видя инсталирането на разните му там екстри, ама ако се престраша ще помагате виртуално. Още веднъж благодаря.
Никакъв проблем Simple Smile Решиш ли да го купиш (нека минем на "ти", нетикетът го позволява между непознати) - пиши на лични и ще ти пратя всички необходими файлове плюс инструкции за инсталиране.

Това със сигурност ще направя, иска ми се да видя по-големия размер колко ще е удобен. Налага ми се да пътувам често и имам навика киндъла винаги да е в дамската ми чанта, дори и да съм у дома. Изобщо сме като сиамски близнаци. Та ще ги проверя аз тези 7.8 инча Simple Smile

Но за подарък ще купя Киндъл, мисля си че показва отношение, както се каза киндълите са айпадите Simple Smile
Определено няма да останеш разочарована. А относно Киндълите и Айпадите - аз мисля по същия начин, но в противоположния смисъл Wink Замислям се, но ми е трудно да се сетя за по-тежка обида, която можеш да нанесеш на IT специалист, от това да му подариш какъвто и да е iShit или Kindle Grinning

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 21:18 от V12

# 95
  • Варна
V12 - благодаря за препоръката - видях препоръчаният от Вас модел в Плесио за малко над 400 лева. Обмислям и това. Малко сложничко ми се видя инсталирането на разните му там екстри, ама ако се престраша ще помагате виртуално. Още веднъж благодаря.
Никакъв проблем Simple Smile Решиш ли да го купиш (нека минем на "ти", нетикетът го позволява между непознати) - пиши на лични и ще ти пратя всички необходими файлове плюс инструкции за инсталиране.

Определено няма да останеш разочарована. А относно Киндълите и Айпадите - аз мисля по същия начин, но в противоположния смисъл Wink Замислям се, но ми е трудно да се сетя за по-тежка обида, която можеш да нанесеш на IT специалист, от това да му подариш какъвто и да е iShit или Kindle Grinning
Не е за ИТ специалист, човекът обича познати марки и зная какво би оценил Simple Smile Има Айпад и Айфон, но си няма четец.

# 96
Хаха, хубав лаф, ама има нещо вярно. Майка има Самсунг телефон и наистина трябва да си ИТ специалист, за да свикнеш да работиш с него. Айпад и други "Ай" продукти, са направени като за идиоти, грубо казано. Аз съм много зле с технологиите и освен с Ай, с друго трудно се разбирам Simple Smile

# 97
По принцип, въпреки че общо смятам , че прекаленото опростяване на всичко води до .... да кажем свикване на лесното и отвикване да се напъваш да мислиш - като цяло за всеки е по-удобно тези устройтва да са по юзър френдли - така да са каже, приятелски настроени Grinning
Не знам какво е положението вече с другите таблети, имах Самсунг през 2011-та, който много бързо се развали, и от тогава сме само с айпад - едно мини 2 на пет години и едно 4 - на година и половина. Ами железни са, нямам какво да кажа лошо за тях, като се има предвид, че двойката се експлоатира безжалостно от пне две години от малкия терминатор. Основен консуматив са ни кабелите...
На айпада обаче си чета само неща с илюстрации и снимки.
Абе въобще - като тръгнем за някъде - цяло сакче само с жици и зарядни за различните устройства Grinning
После що не съм могла да събера багажа само в две чанти  Grinning

# 98
При таблетите екранът е течнокристален. Което, освен много по-краткото време на работа с едно зареждане на батерията (ден-два срещу 2-3 седмици при e-inc), има и още един недостатък - трептенето. Ако не използвате таблета с максимална яркост, намаляването на яркостта се реализира с т.нар. "широчинно-импулсна модулация" (ШИМ). Казано по-просто - диодите на подсветката зад екрана светват и загасват няколкостотин пъти в секунда, вместо да светят непрекъснато, така че сумарната яркост на излъчената светлина намалява. Най-лесно се забелязва, като насочите камерата на телефона си към екрана на таблета - вследствие на стробоскопичния ефект се виждат едни тъмни вълни, преминаващи по дисплея. Това трептене изморява очите.

За марките - Kindle е като iPhone - устройство с много добър хардуер, но със софтуерни ограничения, опитващи се да принудят собственика му да си плаща за всичко, което чете. Поддържа само собствения си формат .MOBI. Не че няма откъде да се свалят книги в този формат, не че не могат да се конвертират от други формати в .MOBI, не че няма начин при някои модели да се подмени фърмуера на четеца (при което обаче се губи гаранцията) с такъв, който позволява инсталиране на CoolReader и отваряне на всички формати... Но всичко това са гимнастики, които усложняват живота. Освен всичко друго, книгите в .MOBI формат не могат да бъдат редактирани лесно. Трябва с програми за конвертиране като Calibre да ги преобразувате в .FB2 формат, после да ги отворите с текстов редактор, да направите необходимите промени и накрая пак да ги конвертирате в .MOBI. А поне на мен често ми се случва като си изтегля книга, в нея да намирам синтактични или смислови грешки. Поставям си bookmark, след това отварям книгата на компютъра, коригирам грешките и я качвам обратно на четеца си.

За читатели, които нямат желание да се задълбочават в настройките на устройството си, бих препоръчал модели с Android. По мое мнение най-удачни са тези на OnyxBOOX. Другата алтернатива е PocketBook - устройства под Linux, които се настройват малко по-трудно. Но затова пък включването им е в пъти по-бързо (2-3 секунди срещу 30-40 секунди за тези с Android). И преди няколко месеца излезе най-удобният по мое мнение четец - PocketBook InkPad 3. След 6-7 години използване на 6" четец този със 7.8" диагонал на екрана и незначително по-големи габарити ми дойде просто като манна небесна Simple Smile Сред предимствата му мога да спомена и регулируемата цветна температура на подсветката. Т.е. не само си избирате дали и колко ярко да свети екрана, а и колко жълта/бяла да е светлината му. При четене нощем по-жълтеникавата светлина действа приспивно, докато по-бялата със синкав отенък - разсънващо. OnyxBOOX също имат четец от този клас със същите екстри и с Android - модела "Nova". Но се намира малко по-трудно и няма хардуерни бутони за прелистване, а цената му е по-нехуманна Simple Smile
Категорично не съм съгласна. И даже не виждам защо сравнявате ел.четец с таблет. Достатъчно бе да кажете, че въпросното устройство не е четец. Не зная колко опростен бихте искал да е живота ви, но няколко клика за конвертиране не мисля, че са нещо кой знае какво усложнение. За да бъда протоколно точна , при закачен за компа Киндъл и свалени на компа книги (независимо в какъв формат) кликовете са общо ЕДИН. А именно за командата :" Изпрати до устройството" . Устройството е разпознато, настроено да конвертира до .mobi и книгата пристига в киндъла. 10 книги се изпращат за 3-4 мин. Колкото да напишете 2-3 реплики в някой чат (може и едновременно) примерно. Действително , редактирането на книги не е чак толкова рутинна дейност , но разликата между редактиране на mobi и останалите формати е незначителна. Пък и 2-3 правописни грешки на книга не мисля , че са причина за редакция след края на прочита. За ел.четците с Андроид ще ви кажа, че батериите им издържат около 1/3 по малко от на киндълите или на четците със собствена ОС. Те са проектирани да вършат повече задачи , нямащи нищо общо с четенето и по тази причина за да върви въобще Андроид на тях са с минимум двуярен процесор , който консумира повече енергия съответно. Цветната температура е кажи речи рекламен трик. Екстра, която малко биха ползвали. Всички знаем как изглеждат смартфоните ни в режим щадящ очите. Отвратително жълто. Същото е. Липсата на хардуерни бутони е и + , и - . Когато са налични , бързо се запълват с фин прах , засядат и отказват, от друга страна при липсата им се маже дисплея става грозен и често трябва да се почиства. Лично аз използвам миниатюрна писалка за тъчскрийн -6 см. По големият дисплей разбира се е  незаменим комфорт. Но вече отиваме и към по големи габарити и грамажи. Освен , че и дисплеите им се пукват по лесно именно поради по голямата им площ. Въпрос на компромис и личен избор.

# 99
Категорично не съм съгласна. И даже не виждам защо сравнявате ел.четец с таблет. Достатъчно бе да кажете, че въпросното устройство не е четец.
Очевидно не е достатъчно, след като някои хора във форума разглеждат таблета като алтернатива на електронната книга.

Не зная колко опростен бихте искал да е живота ви, но няколко клика за конвертиране не мисля, че са нещо кой знае какво усложнение. За да бъда протоколно точна , при закачен за компа Киндъл и свалени на компа книги (независимо в какъв формат) кликовете са общо ЕДИН. А именно за командата :" Изпрати до устройството" . Устройството е разпознато, настроено да конвертира до .mobi и книгата пристига в киндъла. 10 книги се изпращат за 3-4 мин.
Да, 10 книги, поставени в една папка, се конвертират и изпращат за 3-4 минути. А колко отнема изпращането на една нормална библиотека? Примерно моите са около 8000 произведения, които събирам от около 30 години (а някои съм цифровизирал и сам); от тях - около 2500-3000 вече прочетени. И разделени в папки по автори и жанр.

Действително , редактирането на книги не е чак толкова рутинна дейност , но разликата между редактиране на mobi и останалите формати е незначителна.
Не, не е! За редактиране на .FB2 или .FB2.ZIP  файл е нужен единствено вграденият в Windows Notepad. Дори не е нужно произведението да се копира от четеца на компютъра. За редактиране на .MOBI трябва да се копира файла на компютъра, да се инсталира Calibre или друг подобен конвертор, ако книгата има защита - тя да бъде свалена със специализиран софуер, да се конвертира в .FB2, да се редактира с Notepad, обратно да се конвертира с Calibre в .MOBI, да се копира книгата обратно на четеца и да се изтрият 3-4 папки и няколко файла, които автоматично се създават при конвертирането.

Пък и 2-3 правописни грешки на книга не мисля , че са причина за редакция след края на прочита.
Въпрос на критерии... Аз обикновено забелязвам по 10-20 правописни и пунктуационни грешки в книга, свалена от chitanka.info. В произведенията, изтеглени от тракерите, защото не е минал 6-годишният срок, в който не могат да бъдат качвани в chitanka, грешките са десетки, а понякога - стотици. Да не говорим, че в много от тях няма и изображение на корицата, което сам включвам в .FB2 файла.

За ел.четците с Андроид ще ви кажа, че батериите им издържат около 1/3 по малко от на киндълите или на четците със собствена ОС. Те са проектирани да вършат повече задачи , нямащи нищо общо с четенето и по тази причина за да върви въобще Андроид на тях са с минимум двуярен процесор , който консумира повече енергия съответно.
Без да се обиждаш, но написаното тук е пълна глупост! Когато се купи четец с Android, първата работа на всеки грамотен потребител е да го root-не. Втората - да спре и деинсталира всички паразитни процеси и сървиси, които не използва, от типа на Google Store и Google Play. Също както се прави и с всеки нов телефон. Дори и да не бъдат спрени обаче, те през цялото време са неактивни, защото никой не е луд да пуска WiFi на електронна книга и съответните процеси не правят реално нищо. Много по-голямо значение за времето между две зареждания на батерия има това колко често и с каква сила се използва подсветката.

Ако желаеш, можем да тестваме - от теб какъвто си избереш 6" Kindle, от мен - root-нат 6" OnyxBOOX C63ML. Включваме ги заедно, с една и съща яркост на подсветката (или без подсветка) и прелистваме заедно, докато батерията се разреди до там, че устройството при включване започне да извежда съобщения, че иска зареждане. Ако Kindle е с 30% или повече заряд на батерията, когато OnyxBOOX падне под 10% и започне да извежда съобщения - подарявам ти Onyx-а заедно с корицата му. Ако обаче се окажат с еднаква издържливост или Onyx-а е по-добър - хващам Kindle за единия ъгъл и го мятам с всичка сила срещу разположена наблизо бетонна стена Grinning Съгласна ли си?

Цветната температура е кажи речи рекламен трик. Екстра, която малко биха ползвали. Всички знаем как изглеждат смартфоните ни в режим щадящ очите. Отвратително жълто. Същото е.
Отново свободни съчинения на човек, който никога през живота си не е виждал подсветка с регулируема температура на устройство с e-inc. Да, на цветния екран на смартфона, таблета или настолния компютър промяната на цветовете към жълто действително е отвратителна. Но фината настройка на цвета на подсветката на монохромния e-inc дисплей е нещо изключително приятно и удобно!

Липсата на хардуерни бутони е и + , и - . Когато са налични , бързо се запълват с фин прах , засядат и отказват, от друга страна при липсата им се маже дисплея става грозен и често трябва да се почиства. Лично аз използвам миниатюрна писалка за тъчскрийн -6 см.
Интересно, защо при мен за 2-3 години хардуерните бутони на OnyxBOOX-овете ми не сa започнали да отказват? Като в този срок се включват и по 30 до 60 четения по няколко часа на плажа всяка година. Дали пък причината не е, че винаги си купувам устройството с корица и винаги я затварям, когато не го ползвам? А тя покрива бутоните и освен ако не тупаш килими над тях или не работиш в циментов завод, не виждам как при затворена корица "ще се набият с фин прах". За няколко месеца ползване на PocketBook IncPad 3 също нямам проблеми с бутоните му. Вариантът със стилус, разбира се, има своите предимства. Но само ако човек използва и двете си ръце при четене. Аз поне и с бутони, и с докосвания на екрана ползвам само една ръка, а другата ми е свободна.

По големият дисплей разбира се е  незаменим комфорт. Но вече отиваме и към по големи габарити и грамажи. Освен , че и дисплеите им се пукват по лесно именно поради по голямата им площ. Въпрос на компромис и личен избор.
Тук съм съгласен. И все пак - 6" OnyxBoox C67ML - размери с корица 17 х 12 см; 7.8" PocketBook IncPad 3 - размери с корица 20 х 14.5 см. Опасността от счупване на екрана действително нараства. Затова си поръчах от AliExpress две плочки титан Ti6Al4V с дебелина 2 мм и размери 22 х 22 см, от които ще дам да ми изрежат с лазер корици с размери като тези на книгата. Ще ги залепя върху кожените с проксипол и ще се получи бронирана книга, която не само няма опасност да и се счупи екрана, а и носена във вътрешния джоб ще играе ролята на бронежилетка, способна да спре .22 LR и дори .38 9х17 Grinning

Последна редакция: пн, 17 юни 2019, 22:53 от V12

# 100
Киндъл 2019 в момента е на промоция в Аргос - Великобритания - 59.99 паунда.   А аз лично съм фен на Кобо , невероятен четец.

# 101
  • Варна
Аз пък друго се чудя - всички ли държите цялата си библиотека на четците? Аз качвам каквото искам да чета, после трия. Библиотеката ми е на компютъра. Изобщо не виждам защо трябва да имам сто хиляди книги на четеца, че и да ги качвам заедно, за да се тревожа колко време отнема качването.

# 102
  • Sofia, Bulgaria
Аз не си ги прехвърлям от четец на четец. Свалям каквото чета, в момента, но и рядко трия от четеца. Ако ми се запълни някога ще ги изтрия всички. Библиотеката ми е в облак и винаги имам достъп до нея от всяко устройство.

# 103
  • Варна
Аз пък друго се чудя - всички ли държите цялата си библиотека на четците? Аз качвам каквото искам да чета, после трия. Библиотеката ми е на компютъра. Изобщо не виждам защо трябва да имам сто хиляди книги на четеца, че и да ги качвам заедно, за да се тревожа колко време отнема качването.
Моите си ги държа в Калибре и в четеца. Засега не съм ги запълнила Simple Smile

А осем хиляди книги, ако се чете по една на ден ще отидат 20 години Simple Smile

Зная, че не е тук темата, но някой да има Композитора на Джефри Дивър?

# 104
И аз си ги държа на компютъра, свалям колкото да прочета нещо. Но причината при мен е, че много трудно ги подреждам и търся в Киндъла, по-лесно ми е от Калибрето.

# 105
Съхранявам цялата си библиотека от електронни книги на настолния компютър, на лаптопа, в телефона си, в четеца и още едно копие - на защитена флашка, която не стои у дома. Защото не се знае кога какво ще се случи...

Аз не си ги прехвърлям от четец на четец. Свалям каквото чета, в момента, но и рядко трия от четеца. Ако ми се запълни някога ще ги изтрия всички. Библиотеката ми е в облак и винаги имам достъп до нея от всяко устройство.
Грешиш. В т.нар. "облак", т.е. на чужд сървър, имаш достъп до книгите си само там, където имаш интернет. И то само докато сървърът работи. Ако някой успее да го пробие (което съвсем не е толкова рядко срещано, след като разбиха защитите даже на компании като yahoo) и да изтрие съдържанието му, или ако собственикът реши да не предоставя повече тази услуга, има вероятност да изгубиш всичките си книги.  А ако в даден момент собствениците на сървъра дадат достъп до файловете, които хостват, на някоя правозащитна организация, тя може да ги изтрие, че и да те одруса една тлъста глоба за нарушени авторски права.

# 106
Е, то няма нищо вечно. И нас един ден Създателят ще ни "изтрие", така че аз поне не се задълбочавам върху подробностите. Книгите са ми в акаунта, някъде в интернет, и на този етап не съм имала проблеми. Много просто взимам от библиотеката, и след като изтече срока, те автоматично се "връщат" там.

# 107
Всички данни, които държите на всяка цена да запазите трябва да са съхранени поне на две места, като е добре териториално също да са разделени.
Аз съм голяма многознайка, но вече трети път съм клиент на ИТЕМА В - най-страхотната фирма за спасяване на данни...
Не става въпрос за книги, разбира се - въпреки, че не въпросните дискове съм имала и гигабайти с колекции с книги (щото съм една много добра нещотърсачка и намирачка) - тях, да кажем, при добро желание бих намерила отново - а за спасяване на снимки. Особено първия път беше ужасно - бях успяла да събера всички снимки от 2004  до 2011 на един външен хард с добрите намерения най-накрая да класифицирам и архивирам както трябва и успях да го изтупам работещ на земята... удоволствието да възстановя почти цялата информация ми излезе 650 лева Grinning
Но бях доволна де, преди това що сълзи изревах от яд, че съм погубила целия снимков архив на детето...
Въобще...установих, че от препускане и от желание да се възползвам от всевъзможните възмжности, които ми предоставя информационната ера много често не ми остава нито време, нито енергия да се насладя качествено на това, което ми е осигурила. Точно това е и една от причините, поради които ми харесват електронните четци (освен безспорните им технологични харектеристики, които ги правят максимално близки до лист хартия) - четейки на него, не се разконцентрирам да погледна нещо друго - докато на компютър, телефон или таблет просто винаги има какво да ме отклони.

# 108
  • Sofia, Bulgaria
Важната ми информация не се съхранява в облаци.
Колкото до интернета, навсякъде имам интернет като си пусна HotSpot през телефона и мога да сваля книга, която ми трябва.
А относно това, че може да ми сложат глоба за авторски права- повечето ми книги са легално купувани.
В края на краищата това е просто една библиотека, не ми е жизнено важна, че да се налага да я пазя толкова много. Всъщност като се замисля, май повече ми книги са качени освен в облака и на някое друго устройство - телефон, таблет, четец, лаптоп.
Досега не съм имала проблеми с достъпа до акаунта си в облака, но си прав, че всичко става и може да спре сървъра.

# 109
  • София
Момичета, имам стар Киндъл, базов модел. Искам да си купя електронни книги от Колибри, но изрично пише, че форматът и DRM защитата им не стават за Киндъл. Има ли начин тази защита да се премахне и да ги чета на Киндъла или поне на компютър или телефон с приложение за четене

# 110
Киндъл Оазис в немския Амазон е намален на 199,99 евро.

# 111
@НощенЯстреб
И като попаднеш в област без покритие на мобилния телефон, какво правиш? А такива колкото искаш - в планините, на някои диви плажове, в чужбина... И запомни - "облак" е маркетингова думичка. Означава "чужд сървър". Който ти предоставя безплатна услуга - да съхранява твоите лични файлове. Познай защо? Wink "Облаците" са като банките. Предложението им е: "Дай ми своята собственост, за да ти я пазя. Пък като си я поискаш, аз ще ти я върна. Честна пионерска! Да ми умре кварталния, ако лъжа!" Grinning

Момичета, имам стар Киндъл, базов модел. Искам да си купя електронни книги от Колибри, но изрично пише, че форматът и DRM защитата им не стават за Киндъл. Има ли начин тази защита да се премахне и да ги чета на Киндъла или поне на компютър или телефон с приложение за четене
Разбира се, че има начин Simple Smile Махането на DRM защитата е работа за минути със съответните програми... Прати ми защитена книга и ще ти обясня точно с какво и как се маха конкретната защита.

Освен това - ти луд ли си да купуваш електронни книги?!? Каквото го няма в chitanka.info, има го в тракерите или в rulit.me. И това на български. А на руски - бедна ти е фантазията колко произведения има в руските тракери! При това подготвени от издателя в електронен вид, не сканирани, разпознавани и с (недо)коригирани грешки. Има да чете човек поне 2-3 живота, и то ако с нищо друго не се занимава Simple Smile

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 23:46 от V12

# 112
Не че и аз не съм сваляла от читанка, но пък никога да не купувам, не е много честно спрямо авторите. Говоря за младите такива. Виж Гришам, Кинг, Браун и т.н. не купувам. Но на младоците удрям по едно рамо. Пък и електронните книги не са чак толкова скъпи.

# 113
Електронна книга бих си купил само като стане като в Русия - на цената на билетче от градския транспорт. Защото за нея няма никакви разходи, всичко е чиста печалба. 50 000 човека да си купят една книга - 50 бона за автора. Като си плати данъка печалба - 45 бона. У нас толкова получава един добре платен служител за 4 години. А една книга се пише за година-две максимум. Но да ми продават хартиено издание за 15 лева и електронно за 10-12 - вот тебе, Маруся!

# 114
  • Sofia, Bulgaria
За облаците си прав, че са чужди сървъри, не съм го оспорвала това. Когато съм на място на което няма да имам нет си свалям предварително книга, която да си чета. За съжаление естеството на работата ми е такова, че не ми позволява дълго да съм извън обхват, та и не ми се е случвало.
Колкото до купуването, всеки си преценява сам за себе си. По отношение на книгите на български си прав, че има много, но аз чета на други езици и трудно се намират безплатни, а платените не са толкова скъпи. За съжаление не съм толкова на Ти с руският, за да чета книги. Но съм купувала и книги на български, които не ги намирам в ел. вариант. В края на краищата аз мисля, също като Gabonka, една индустрия трябва да се подкрепя, за да се развива (това е изцяло лично мое виждане)

# 115
  • Варна
Електронна книга бих си купил само като стане като в Русия - на цената на билетче от градския транспорт. Защото за нея няма никакви разходи, всичко е чиста печалба. 50 000 човека да си купят една книга - 50 бона за автора. Като си плати данъка печалба - 45 бона. У нас толкова получава един добре платен служител за 4 години. А една книга се пише за година-две максимум. Но да ми продават хартиено издание за 15 лева и електронно за 10-12 - вот тебе, Маруся!
Има безплатни, следи редовно Амазон например, а и бг сайтове достатъчно, може да не са нови книгите, но съм абсолютно сигурна, че не си прочел/а всичко издадено преди 5 години. А хартиените, освен, че са твърде скъпи (поне за мен) за да мога да купя всичко, което искам да прочета, трябва да имам място за да ги съхранявам и не на последно място, спасяваме една гора от отсичане Simple Smile

Е и аз купувам хартиена книга, от време на време, но много рядко. Електронна също много рядко, когато ми го свърши търпилото да чакам Simple Smile Виж, детски книги редовно се купуват.

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 11:33 от Doris

# 116
Нов Kindle Oasis на хоризонта. Голямата промяна е възможноста за промяна на цвета на екрана подобно на "жълтия" вариант при смартфоните (режим четене).
Предварителните поръчки са в ход, а четеца ще се доставя от 24 Юни.
Ще е наличен в два цвята на корпуса - графит и златно шампанско.
Цени - 250$ за 8GB и 280$ за 32GB вътрешна памет.

https://www.engadget.com/2019/06/19/the-new-kindle-oasis-adjusts … PvCz23nD7uFxrWR7n

# 117
Киндъл май във всички Амазон-и в момента са на промоция. А Оазиса толкова по-добър ли е, че е почти двойно колкото Пейпъруайта?
V12, и аз не купувам електронни книги, които са на цената на класическите. Но лесно може да намериш на промоция. В Амазон примерно всеки ден слагат различни книги в Kindle book deals, и са между 0.99 и 2.99 долара.
Е-книгите също струват пари на издателите. По-малко, но все пак професионалната е-книга включва редакция, корекция, авторски права, реклама и пр. Издателствата не ги сканират и пускат в нета, както "пиратите". Освен това, ако са супер евтини никой няма да си купува хартиените, от които издателите печелят най-много.

# 118
Много по-малко. Основният разход са печат и дистрибуция, а тук отпада. Оформление и софтуер се нагласят еднократно, а рекламата може да минава на един банер с хартиената. А и надценката не отива при писателите.

# 119
Къде са на промоция Киндълите? Виждам намален само един модел на Оазис.

# 120
По закона на Мърфи днес явно е свършила промоцията. Вчера вечерта дори ги гледах и всички модели бяха още намалени.

# 121
Вчера ги гледах и аз - само Оазиса беше намален като днес. Освен да не съм гледала където трябва.

# 122
Аз ги видях още намалени. Поне един месец бяха така. От края на май някъде за пръв път ги засякох. Но така или иначе ще чакам да подобрят батерията на последния Пейпъруайт, че отзивите сега не са много позитивни.

# 123
Но ми стана интересно за Оазиса защо е толкова по-скъп от Пейпъруайт? На пръв поглед не се различава чак толкова много. Подсветката и размера на Пейпъруайт са достатъчно добри. Ако само това им е рализката с Оазис, едва ли си струва двойната цена. Любопитно ми е някой, който го ползва, да каже повече.

# 124
  • Варна
Интересно, и аз не видях никакви промоции нито вчера, нито последните дни. В немския поне, другите не ги следя. Оейзиса ползвателите му ще кажат какви са предимствата, ако си спомням правилно физически бутони, по-голям екран, автоматично завъртане и не знам какво още.

# 125
  • В най - голямото село
Въпросче Simple Smile с Киндъл пейпърйат съм. Свалам си книгите в различен формат, конвертирам ги с Калибре на PС и след това си ги прехвърлям на Киндъла. Проблемът е, че след като ги прехвърля, не се четат нито автора нито името на книгата. Предварително благодаря.

# 126
Преди да конвертираш си редактирай метаданните.

# 127
  • София
Да питам, че не намирам точно инфо в Амазон, а тук някой май беше писал къде се връщат за замяна Киндъли. Врътката е, че е доставен в Дубай, а искам да го върна в Европа.

# 128
Аз не знам дали е еднакво за всички страни, но в американския Амазон има опция - Kindle Trade In. Когато я отвориш просто следвай указанията. Ето линк, но трябва сигурно да отидеш в Амазон на съответната страна, от която си го купила.
https://www.amazon.com/Kindle-Trade-In/b?ie=UTF8&node=10825010011

# 129
Регистрирана съм във форума от 22.06.2004 г. - направо юбилей имах вчера Grinning
и има въпроси, по които най-адекватни отговори съм получавала от мъже.
Точно тази политематичност и всестранност всъщност му дават образа, който няма нищо общо с клишето,
което някои се опитват да асоциират с него. Затова го има и толкова години и не залязва - въпреки фейсбук и опитите за алтернатива.
Не мисля, че някой се опитва да изкара някого неправ - просто различни алгоритми и цели имаме, за един е по-приемливо едно, за друг - друго. Като цяло мъжете са по-големи техничари и повече обичат да разръчкват нещата до дъно.
Аз имам мноооооого книги, наистина ако ги събера на едно място ще надхвърлят терабайт.
Страхотни книги за фотография, дизайн, рисуване, художествена литература на английски, български, руски и други езици. Знам, че няма да мога да ги изчета, но удоволствието да разполагам с тази библиотека, да мога дам на друг, ако има нужда (без да се притеснявам дали ще ми върне книгата и ако да - на каква баница Grinning) е много голямо.
Прблемът е, че все още не съм измислила най-адекватния метод за категоризация, иска ми се и да ги опиша така, че описът да ми върши добра работа, и наистина да ги съхраня така, че да не ги загубя. И хоп - докато се оправя с първа точка - успях да попилея някакво кличество, изпускайки харда на земята. Но твърдо съм решила да се справя Grinning

# 130
Задачата за категоризацията е интересна Simple Smile Особено за библиотеките, където се съхраняват хартиени носители и всеки може да заема само едно място... Аз сортирам книгите си само по заглавия - името на всеки автор е папка, на поредицата (ако има такава - подпапка ), а всяко произведение - отделен файл. Ако ми трябва нещо и не мога да се сетя къде е - ползвам UltraFile Search, който може да търси както в заглавията, така и в съдържанието; при това както отделни думи, така и цели изрази. Но ако желаете, винаги можете да си направите произволен брой каталози, използвайки файловата структура. Само че няма да записвате във всеки каталог произведението, а само shortcut към него. Или можете да си направите каталози в HTML формат (визуални редактори - наспорил господ) и да поставяте хиперлинкове към книгите, използвайки относителен път (примерно "My Books\Simon Beckett\Dr David Hunter\5. Martvi vodi.fb2.ZIP", а не  "D:\My Documents\My Books\Simon Beckett\Dr David Hunter\5. Martvi vodi.fb2.ZIP").

# 131
Благодаря за идеите, ще се възползвам!

# 132
Моля ви кажете от къде мога да свалям книги на бг. Знам само chitanka. Благодаря Ви!

# 133
Аз свалям от rulit.

# 134
  • Варна
В първия пост на тази тема има изредени места, от които могат да се свалят книги:
https://old.bg-mamma.com/?topic=1123855.msg37966134#new

# 135
Благодаря ви, Лаленце и Месечинке!

# 136
И в Замунда има.

# 137
И в Замунда, и в Зелка, и в Арена тракерите... В Спиралата също има доста заглавия, въпреки че там подбора е по-особен, а и някои произведения са в .PDF формат, който като цяло е крайно неудобен за четене... А ето тук е страницата на един хубав човек, който не се разбира много със собствениците на читанката (които са малко странни птици, в интерес на истината), затова е качил отделно всичко, което е обработил. Не са кой знае колко, но като цяло са ценни произведения и са с перфектно качество!

Нашата съфорумка zigizagi вече се научи да сваля DRM защити, така че ако има желание също може да сподели една книга по приложна психология, ако има заинтересовани Simple Smile Както и други, ако си купи такива.

Последна редакция: пн, 24 юни 2019, 16:02 от V12

# 138
  • Варна
Група 📖  ДИГИТАЛНА БИБЛИОТЕКА - Хранилище на Eлектронни Книги за ВСЕКИ 📖 във Фейсбук, качват книги, понякога доста лошо качество, но са по-нови от читанка.

# 139
Който чете си намира книги. Групи, програми, сайтове много.
И аз не разбрах кое му е сложното да редактираш Моби, че чак и фб2 гимнастики?

# 140
  • Варна
Досега никога не ми се е налагало да редактирам mobi , нито някой друг формат. Кога сте го правили?

# 141
И аз не разбрах кое му е сложното да редактираш Моби, че чак и фб2 гимнастики?
Ами пробвай се да редактираш .MOBI файл и ще разбереш Grinning